Oblicza śmierci. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore

Okładka książki Oblicza śmierci. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore Albert Mudrian
Albert Mudrian Wydawnictwo: In Rock muzyka
muzyka
Choosing Death: The Improbable History of Death Metal & Grindcore
In Rock
2020-10-30
2020-10-30
Jakub Kozłowski

Biblia fana Death Metalu, prawdziwe Pismo Nieświęte ultrasa tej wspaniałej muzyki! "Oblicza śmierci" Alberta Mudriana, z fenomenalna okładką Dana Seagrave, są dla mnie tym samym w świecie Death Metalu, czym jest "Ewolucja kultu" i jej kontynuacja, obie autorstwa Dayala Pattersona, w czarnym świecie Black Metalu - czyli wspaniałą, niezapomnianą podróżą w młodzieńcze lata! W lata stopniowego odkrywania muzyki deathmetalowej, i coraz bardziej postępującej fascynacji nią - fascynacji która
trwa po dziś dzień, i nie zanosi się żeby miała się kiedyś zakończyć. Łezka się kręci w oku kiedy czyta się o powstawaniu, pierwszych próbach, nagraniach demo, czy późniejszych sesjach nagraniowych pełnowymiarowych albumów i koncertach takich bogów sceny DM jak Morbid Angel, Cannibal Corpse, Immolation (ich akurat w tej książce za dużo nie ma...) czy Deicide. Ważną częścią opowieści autora jest zespół Death, który jak dla mnie - fani zespołu, będę teraz bluźnił! - nagrał tylko trzy dobre płyty, numer 1, 2 i 3. Sorry, ale reszta jest dla mnie za bardzo progresywna, a w tym nurcie nie siedzę. Ale bez niezapomnianego Chucka Schuldinera chyba nie byłoby Death Metalu, nieprawdaż...? Oczywiście swoje miejsce ma też Europa, tu spotykamy naszego Vadera czy choćby szwedzkie Entombed i Dismember, a także holenderskie Pestilence czy Asphyx.... Dużo jest też o scenie grindcore'owej, a zwłaszcza ikonie takiego grania, czyli Napalm Death, ale to też nie moje klimaty. Owszem, od czasu do czasu posłucham Brytyjczyków, ale wpada mi to jednym uchem i wypada drugim. I na sam koniec pozwolę sobie nawiązać do fantastycznych słów Kamila Staniszka z przedmowy "Obliczy śmierci" - kiedy usłyszał pierwszy raz Deicide, to popatrzył na otchłań, a ta spojrzała na niego, a on jej jeszcze na to pozwolił. Ja miałem tak samo kiedy po raz pierwszy usłyszałem kawałek bogów z Morbid Angel, a był to "Chapel of Ghouls" - wtedy to właśnie popatrzyłem w otchłań, a ona odwzajemniła spojrzenie. A kiedy usłyszałem już pełnominutowy debiut Morbidów czyli fenomenalne "Altars of Madness", to zaprosiłem otchłań do siebie. Przepadłem w niej z kretesem.....

Książka godna polecenia, zdecydowanie warto sięgnąć, jeśli ktoś interesuje się death metalem, ale też sporo w niej niedociągnięć.
Jest oczywiście subiektywna, i to jest zrozumiałe, bo jest pisana przez fana dla fanów, ale jednak trudno nie mieć wrażenia, że większość książki to wypowiedzi członków napalm death, morbid angel, entombed i carcass. I to wszystko nie jest jeszcze dużym problemem, bo to fajne wypowiedzi absolutnych pionierów. Prawdziwy problem to polskie wydanie. Korektora chyba w ogóle nie było, i trochę wstyd, bo drugie wydanie, a baboli jest od groma. Sam warsztat tłumacza też pozostawia wiele do życzenia, delikatnie mówiąc, a już np. tłumaczenie "triggerów" jako "wyzwalaczy" czy "death growls" jako "warknięć śmierci" to tragikomedia - a jest tego dużo wiecej. Szkoda, że tak unikalna i fajnie wydana książka została tak skrzywdzona przez amatorskie tłumaczenie i brak korekty.

„Oblicza Śmierci druga odsłona”
Drugie wydanie znakomitej historii Death Metalu i GrindCora robi wrażenie. Zostało uzupełnione o pewne fragmenty i dodano coś od polskich znawców tematu (Maria Konopnicka). Wydanie jest w eleganckiej twardej oprawie na przyzwoitej jakości papierze. Poprzednie wydanie miało ten papier lepszy. Pod względem treści nic się nie zmieniło (nie patrzę na uzupełnienia). Nadal jest to porządnie napisana i ciekawa opowieść o jednych z najbrutalniejszych gatunków muzycznych. Słowo autora wsparte jest licznymi wywiadami, cytatami z gazet, zinów, co sprawia, że czyta się wybornie. Są pikantne momenty ( przy Death Metalu można się zdziwić, jeżeli oczekujecie widoku powabnych ciał przed 22:00). Wszystko interesujące i wciągające.
Książka w pierwszej kolejności dla fanów i siedzących w temacie. Można powiedzieć, że lektura obowiązkowa. #inrock #albertmudrian

„Oblicza Śmierci druga odsłona”

Bardzo dobra książka opisująca historię jednych z najbardziej ekstremalnych gatunków muzycznych.
Średnio byłem zaznajomiony z death metalem jak i grind corem, a dzięki tej książce mogę sobie poszerzyć swoją wiedzę plus mam listę nowych płyt do przesłuchania.
Kolejna książka wydawnictwa In Rock, która jeszcze musi popracować nad korektą, ale na szczęści już ilość błędów była minimalna w porównaniu do biografii Bruce'a Dickinsona.

Kompendium wiedzy o metalu ekstremalnym, koło którego nie można przejść obojętnie. Jest to książka, która przedstawia prawdziwą pasję młodych ludzi, którzy produktywnie postanowili wykorzystać rozpierającą ich energię. O młodości, poszukiwaniach, radości z życia, dojrzewaniu i próbie powrotu do najpiękniejszych lat młodości. Wszystko spajane wspaniałą muzyką, ciekawymi losami zespołów i wspomnieniami osób, które STWORZYŁY ekstremę. Jeżeli możecie kupić tylko jedną książkę o metalu - kupcie tą. Jest fantastyczna.

,,Oblicza śmierci. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore'' to fascynująca podróż przez świat metalu ekstremalnego,po poprostu,absolutny must have dla fanów obu gatunków .

Podstawowoa lektura każdego metalurga.
Zasmuciło mnie pominięcie detali z okresu działalnosci Death - od Human do TSOP no ale jakby tak dyskografię wszystkich kapel miał omawiać to by kilka tomiszczy wyszło.

Podstawowoa lektura każdego metalurga.

• Muzyka
  • Chcę mieć
  • Media
  • Kulturoznawstwo

Dodaj cytat z książki Oblicza śmierci. Niewiarygodna historia death metalu i grindcore