Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga

Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga Witold Vargas, Paweł Zych
Okładka książki Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga
Witold VargasPaweł Zych Wydawnictwo: Bosz Cykl: Bestiariusz słowiański (tom 1-2) Seria: Legendarz baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Bestiariusz słowiański (tom 1-2)
Legendarz
Bosz
2017-10-25
2017-10-25
bestiariusz mitologia słowiańska legendy

Dobra książka dla tych, co interesują się kulturą słowiańską. Bardzo spory zbiór wszystkich stworzeń, potworów, zjaw itp. w których dawniej wierzono. Opisy są dość krótkie a ilustracje zbyt 'mocne' (przerażające). mimo tego jest to piękne dzieło w pięknym wydaniu.

Powiem Wam, że palce lizać. Wydanie piękne, ilustrację (WOW),na minus trochę krótkie opisy. Ale za to treść. Już wiem, że jak za dużo wypije na imprezie, to na następny dzień, moje złe samopoczucie to przez demony/potwory ;). Żona nie ogarnie mieszkania.... dopadł ją jakiś duszek niemocy :))) ogólnie super sprawa i wiele wyjaśnia w codziennym życiu.

Krótkie acz treściwe i dowcipne opisy stworów, a do tego znakomite ilustracje!

Krótkie acz treściwe i dowcipne opisy stworów, a do tego znakomite ilustracje!

Kawał dobrej roboty. Cudowne ilustracje, ciekawe opisy. Jedna z moich ulubionych książek. Dałabym 10/10, ale za bardzo zastanawia mnie, dlaczego niektóre imiona demonów i ich charakterystyka nie pokrywają się z tym, co mówią inne źródła. Wiem, że autor przedstawił przede wszystkim swoją artystyczną wizję i w zależności od regionu wierzenia mogły nieco się różnić, ale może to trochę zdezorientować czytelnika.

Bardzo ciekawa książka dla ludzi, którzy interesują się wierzeniami słowiańskimi, jest tutaj naprawdę ogromny zbiór demonów, zjaw, skrzatów i ogólnie stworzeń w których dawniej wierzono. Pierwsza połowa była dla mnie bardziej ciekawsza, myśle że potem trochę się duż te demony powtarzały, mimoże inaczej je nazywano to robiły to samo. Ale mimo wszystko warto zapoznać się z tym tytułem 😊

Naprawdę bardzo ciekawa książka, do której jestem pewna, że będę wracać. Ujęło mnie piękne wydanie oddające klimat tematu, przejrzysty, alfabetyczny wykaz potworów, szeroka bibliografia, która przyda mi się w dalszym pogłębianiu wiedzy oraz duża czcionka. Z mniej pozytywnych aspektów trochę nie rozumiem, dlaczego ilustracje przygotowane przez samych autorów nie odpowiadały opisom. Natknęłam się kilkukrotnie na opis, który wprost mówił, że bestia przypominała człowieka, a na obrazku był potwór zwierzopodobny i na odwrót. Trochę nie rozumiem takiego zabiegu. W dodatku o niektórych potworach wiedziałam więcej niż zawierał opis. Liczyłam niekiedy na więcej informacji, co częściowo zrekompensował mi odnośnik na końcu książki do strony internetowej autorów, gdzie można jeszcze zgłębić temat.

Piękne wydanie. Bardzo ładny papier, kolory, obrazki. Uczta dla oczu i wyobraźni.
Niestety większość opisów jest bardzo uboga. Brak jakichkolwiek legend czy odnośników do nich.
Podsumowując, ładnie się to ogląda. Coś tam przeczyta. Jednak jeśli ktoś szuka konkretnych informacji to często będzie musiał kopać dalej.

Do kupna „Bestiariusza...” skusiła mnie nie tylko ciekawa tematyka, ale też przepiękne wydanie. Każda strona tej niesamowitej książki to uczta dla oczu- ilustracje, choć czasami odpychające brzydotą opisywanych akurat demonów i stworzeń, są zarazem wspaniałym dziełem wyobraźni rysownika. Nie da się nie podziwiać ich różnorodności i kreatywności w przedstawieniu.

Książka jest napisana w formie leksykonu, nie tematycznie, a alfabetycznie, z przejrzystym spisem z tyłu, aby można było w każdej chwili znaleźć stworzenie, do którego chce się powrócić. Opisy legendarnych słowiańskich demonów, duszków i innych tego typu stworów są tu zupełnie różne- jedne długie i dokładne, inne krótsze i bardzo ogólnikowe- myślę, że wynika to z dostępnej wiedzy na temat danego wierzenia.
Do niektórych opisów autorzy dołączyli krótkie legendy z nimi się wiążące- i, ach, szkoda, że było ich tak mało, bo w bardzo udany sposób urozmaicały i uprzyjemniały lekturę.

Uważam, że to naprawdę duży kawałek wiedzy na temat wierzeń i mitów naszych przodków, podany w strawny i przyjazny dla czytelnika sposób. Podczas czytania można sobie uświadomić ile dzisiejszych przysłów, powiedzonek, bajek i inwektyw to scheda z bardzo dawnych czasów.

Książka...

Oprawa graficzna tej encyklopedii to coś cudownego, wygląda jak wypełniona rycinami stworzonymi kilka wieków temu!

Pełno w tej książce różnorakich stworzeń z ludowego folkloru, znajdziemy tu i bardzo znane bożki domowe oraz regionalne potwory wodne, leśne lub nawet te pogodowe. Do każdej postaci dodane są krótkie opisy pełne ciekawostek, legend oraz podań ludowych. Bardzo wciągająca lektura dla fanów kultury słowiańskiej.

Ja sama zakupiłam ją na jednej z książkowych wymian i nie żałuję! Często do niej zaglądam pisząc opowiadania w klimacie słowiańskim na wattpada, bo to skarbnica wiedzy o wierzeniach naszych przodków.

W końcu żadne dobre opowiadanie nie obejdzie się bez wspomnienia o pewnym skrzacie mieszkającym w zapiecku chałupy i płatającym figle gospodarzowi :)

Może nie jest to książka, którą przeczytasz jednym tchem, nie mniej jednak jest to bardzo fajny i przystępny spis naszych słowiańskich wierzeń i występująych w nich demonów. Niektóre są straszne, przy opisie innych się uśmiałam.
Wielkim plusem są ilustracje. Piękne i bardzo trafne.
Książka ma fajny klimat.
Polecam wszystkim z zastojem twórczym, bo jest niezastąpionym źródłem inspiracji.

Wielkim plusem są ilustracje. Piękne i bardzo trafne.
Książka ma fajny klimat.
Polecam wszystkim z zastojem twórczym, bo jest niezastąpionym...