Noc między Tam i Tu

Wydawnictwo: Genius Creations

Oto wzruszająca historia siedmioletniego Bratmiła. Pewnej letniej nocy samotnie wyrusza na poszukiwanie swojej siostrzyczki, małej Paprotki. W lesie spotka istoty ze słowiańskich baśni i legend, które pomogą mu odnaleźć nie tylko ją, ale przede wszystkim siebie. Marta Krajewska z wdziękiem porusza trudny temat rywalizacji między rodzeństwem. Zaprasza dzieci i ich rodziców na wyprawę do...

Marta Krajewska z wdziękiem porusza trudny temat rywalizacji między rodzeństwem. Zaprasza dzieci i ich rodziców na wyprawę do spowitego słowiańską magią świata. Z wyprawy wasze pociechy wrócą odmienione i bardziej kochające.

źródło opisu: Genius Creations, 2017

źródło okładki: Genius Creations, 2017

Atramentowa Przystań | 2018-05-31
Na półkach: 2017, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2018

W każdym z nas żyje cząstka dziecka. Indywidualną kwestią jest to, jak głęboko to dziecko jest ukryte oraz to, w jakim jest wieku. We mnie, na przykład siedzi sześcioletnia dziewczynka. Taka typowa – z dwoma kucykami i roześmianą buźką, taka która wierzy we wróżki, smoki i krasnoludki. I wcale nie staram się jej wpychać do wnętrza, zdecydowanie nie. Jest tuż pod skórą i bez przerwy domaga się baśni, bajek, opowiadań. I tym razem dałam się przekonać do kolejnej książeczki dla dzieci.

Przed sobą mamy "Noc między Tam i Tu", książkę wydaną w zeszłym roku. Niegruba opowieść stworzona z myślą o dzieciach. Autorka Marta Krajewska wprowadza nas w baśń pełną słowiańskich podań. Krótka powieść, mimo, że jest przeznaczona dla dzieci, bardzo mnie poruszyła. Opisuje ona trudny problem, z którym muszą poradzić sobie dzieci, i który spędza sen z oczu rodzicom. Bratmiłowi, siedmioletniemu głównemu bohaterowi, urodziła się młodsza siostrzyczka, której wręcz nienawidzi. Chłopiec jest w ciężkiej...

Matylda Saresta | 2017-12-06

Cudowna baśniowa i na wskroś polska magiczna opowieść o braterskiej miłości, pokonującej wszelkie zło, potwory i niebezpieczeństwa.

Ukoronowaniem klimatu są piękne kolorowe i czarno - białe ilustracje.

Jedyna wada - za krótka!
POLECAM!

ad95am | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Bajka dla dzieci? Gdyby tylko takie bajki były, byłoby cudownie.

Historia chłopca Bratmiła osadzona jest w czasach słowiańskich wierzeń, gdzie dobre duchy i złe demony żyły pośród ludzi. Mnóstwo starych imion, słowiańskich bogów i lokalnych zwyczajów, które warto poznać. Książka porusza ważne tematy i można z niej wyciągnąć różne morały, jak również najważniejszy z nich o braterskiej miłości. Całość dopełniają sympatyczne ilustracje. Jedyne czego mi brakowało to gwary wiejskiej, która czasem była użyta w formułowaniu zdań, ale nie w słownictwie. Jednak co za dużo, to niezdrowo, młody czytelnik lepiej niech chłonie poprawną wymowę.

Mamy tu przygodę, choć krótką. Jest niebezpieczeństwo, niepewność, ale emocje dawkowane są raczej skromnie. Autorka większą uwagę przykuła ekspozycji pozytywnych reakcji. Myślę, że jest to idealna pozycja do czytania na dobranoc, szczególnie 'starszym braciom'.

Siemomysła | 2017-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Bardzo mądra książka dla dzieci. Przeczytałam, bo po pierwsze to wszak Wilcza Dolina, a po drugie kupiłam Bratanicy pod choinkę i musiałam zrobić test. Są tu potwory, są rzeczy straszne, jest sytuacja z jaką często mamy do czynienia w rodzinach, gdzie pojawia się drugie dziecko. Jest oczywiście dobre zakończenie, bohater dojrzewa, odbiera lekcję na temat konsekwencji, a za odwagę otrzymuje nagrodę. Jest też coś więcej, coś, co bardzo mnie ujęło - to, że inny, nie znaczy gorszy, czy nie wart poznania, a przyjaźń może rozkwitnąć nawet tam, gdzie pozornie nie ma żadnych podstaw porozumienia. Wszystko to wkomponowane jest w świat słowiańskich wierzeń, opisanych w sposób w mojej opinii zrozumiały dla dziecka. Zobaczymy, co na to moja Bratanica :)

Kasia | 2018-01-28
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Noc między Tam i Tu to magiczna opowieść o odwadze i przygodzie, o poszukiwaniu tego, co najcenniejsze i o dorastaniu, które niewiele ma wspólnego z wiekiem, a raczej sposobem postrzegania świata. Serdecznie polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom!

Cała opinia:

Justyna Banasik | 2018-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Piękna opowieść osadzona w słowiańskiej mitologii. Od dzisiaj wiem dlaczego mama nazywała mnie POŁUDNICĄ kiedy rano rozczochrana siadałam do śniadania :)

redgirl_books | 2018-11-03

Życie siedmioletniego Bratmiła zmienia się wraz z narodzinami jego młodszej siostry, Paprotki. Chłopiec, który do tej pory był jedynakiem, czuje się wykluczony. Nie potrafi poradzić sobie z uczuciem zazdrości i zaniedbania. Nie cieszą go narodziny siostry. Jednak, kiedy Paprotka zostaje porwana przez Mamune, która pragnęła ludzkiego dziecka, chłopiec nie zastanawia się ani chwili i postanawia wyruszyć na poszukiwania siostry. Pomimo strachu i niepewności tego, co go czeka, przysięga zrobić wszystko, aby malutka znów znalazła się w ciepłym domku, wśród kochających ją ludzi. Czeka go pełna niebezpieczeństwa, ale i pouczająca przygoda.

"Przyjaciele przychodzą i odchodzą, możesz kogoś pokochać i zawieść się okrutnie. Ale rodzeństwo zawsze powinno stać za sobą murem, nawet jak czasami będzie się bić i kopać. Rodzina jest najważniejsza."

"Noc między tam i tu" to moim zdaniem wyjątkowa powieść skierowana do młodszych czytelników. Chociaż jestem pewna, że poruszy również serca,...

justynazwanaruda | 2018-07-24

Martę Krajewską znam dzięki cyklowi "Wilcza dolina", gdzie wykorzystała mitologię słowiańską do stworzenia oryginalnego klimatu swojej opowieści. Cieszę się, że poszła za ciosem, tworząc równocześnie coś nowego. "Noc między Tam i Tu" to książka skierowana przede wszystkim do dzieci, ale nie zaszkodzi, jeśli sięgną po nią również dorośli. To książka napisana prostym językiem, bardzo klasyczna, jeśli chodzi o zamysł: najpierw poznajemy głównych bohaterów tej historii, a przede wszystkim Miłka targanego różnymi emocjami związanymi z narodzinami siostry, przede wszystkim zazdrością; dalej dowiadujemy się o złym uczynku chłopca, aż dochodzimy do punktu, kiedy chce on naprawić swój błąd, więc wyrusza w drogę przez magiczny i niebezpieczny las, by odwrócić smutny los swojej rodziny. Jesteśmy świadkami jego przemiany i nabywania dojrzałości. Przekaz jest jednoznaczny i pozytywny. Do tego autorka wyrysowała ciekawy świat, który może zachęcić najmłodszych do zagłębienia się w rodzimą...

zaczytanasowka | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Kochani cudowna książka o odwadze Bratmiła.
Pokochałam go całym sercem. Biedny stara się jak może być jak mężczyzna, ale ma dopiero 7 lat. Nie ma cierpliwości do pracy z dorosłymi, musi odzwyczaić się od zabaw a na domiar złego pojawia się Paprotka. Malutka siostrzyczka kradnie uwagę całej rodziny, i to bardzo irytuje naszego bohatera. Bo jak to tak ? taka mała wszyscy skaczą koło niej, poświęcają jej czas i uwagę. Miłek widzi jak rodzanice przepowiadają Paprotce przyszłość .... Wróżba nie jest zachwycająca... Zapowiada przygodę i to bardzo niebezpieczną.
Cudowny świat mitologii słowiańskiej - właśnie to zachęciło mnie do przeczytania tej książki. Leszy, Mamuny, rusałki .... Kochani książkę czytało się z zapartym tchem .. polecam
www.zaczytanasowka.pl

Książki | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Wyobraźcie sobie wioskę gdzieś w Polsce w czasach przedchrześcijańsich, gdy wierzenia pogańskie były żywe i silne. W tej niewielkiej książeczce poznajemy chłopca który niedawno przeszedł postrzyżyny, to znaczy rytuał przejścia między dzieckiem a dorosłym, który polega na obcięciu kosmyka włosów oraz nadania imienia zamiast dziecięcego ochronnego . Ma on młodszą siostrzyczkę która została porwana przez demona [nie bedę zdradzał jego nazwy ponieważ dość szybko sami do tego dojdziecie]. Chłopak dręczony wyrzutami sumienia postanawia odnaleźć ją i sprowadzić do domu. Polecam każdemu kto lubi produkty mocno zakorzenione w mitologii słowiańskiej oraz bohaterom bez żadnych supermocy. Świetna książka a przeczytałem ją tak szybko, że nawet nie zauważyłem iż już koniec.