Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu.

Okładka książki Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu. Paweł Zych
Okładka książki Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu.
Paweł Zych Wydawnictwo: Dobre Czasy Seria: Dobre czasy interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Dobre czasy
Dobre Czasy
2022-11-25
2022-11-25
#historia #edukacja #średniowiecze #dladzieci #ilustracje

Okładka książki 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Katarzyna Babis, Wojciech Bem, Tomasz Biernacki, Wojciech Birek, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Budziejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Paweł Chmielewski, Artur Chochowski, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Michal Derlacki, Andrzej Dusiewicz, Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Zbigniew Kasprzak, Przemysław Kłosin, Jerzy Kochanowski, Tomasz Kołodziejczak, Berenika Kołomycka, Andrzej Łaski, Jacek Michalski, Janusz Morbitzer, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy, Andrzej Olaf Nowakowski, Maciej Parowski, Tomasz Piorunowski, Bogusław Polch, Jacek Przybylski, Adam Rusek, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Marek Szyszko, Witold Tkaczyk, Janusz Wyrzykowski, Robert Zaręba, Paweł Zych
100 na 100. An... Katarzyna Babis, Wo...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #5 "Grafoman", Aleksandra Cebo, Grzegorz Czapski, Angela Dłubak, Magdalena Flank-Wiecha, Franciszek Mocek, Olaf Pajączkowski, Agata Poważyńska, Witold Vargas, Grzegorz Wielgus, Anna Maria Wybraniec, Paweł Zych
Magazyn Biały ... "Grafoman", Aleksan...

Spodziewałam się, że to będzie dobra książka, zwłaszcza pod kątem wizualnym, a mimo to znacznie przerosła moje oczekiwania. Jest naładowana wiedzą, a nie ma w niej suchych danych z podręcznika gdyż cała historia jest fabularyzowana i w pewnych miejscach nie brakuje naprawdę dobrego żartu. Znalazłam też wiele ciekawostek mimo że jestem już starszym czytelnikiem ;) Wielkie wrażenie wywarło na mnie to jak książka jest skonstruowana: fragmenty tekstowe poprzedzane są przez ilustrowane plansze, które przekazują bardzo mnóstwo treści i przede wszystkim cieszą oko.

Interesujecie się historią? Czy może podczas czytania książek fantasy zwracacie uwagę na odniesienia do historii i realiów czasów średniowiecznych? 🤔 Wiecie w jaki sposób ludzie wtedy żyli i zarabiali?

Jeśli ciekawią Was tę zagadnienia, to przedstawiam Wam książkę "Dobre czasy: jak zarobić w średniowieczu". Autorem jest Paweł Zych, mi znany z "Bestiariusza słowiańskiego" oraz innych książek z serii Legendarz.
Tym razem to bogato ilustrowana książka, w której autor skupił się na okresie od 1250 do 1400 roku i umieścił tam mnóstwo informacji o tym z czego ludzie się utrzymywali. Zawartość dzieli się praktycznie po równo z ilustracji, jak i informacji. Rozpoczyna się od rozdziału o tym jak wyglądała dawna wieś (na prawie zwyczajowym),a jak unowocześniona (na prawie pisanym). W kolejnych rozdziałach można znaleźć wiele ciekawostek o zawodach i sposobie wyrabiania różnych potrzebnych przedmiotów i narzędzi. Można przeczytać ile czasu potrzeba oraz jak w ogóle robi się cegły, jak wyglądały pierwsze piece do wytopu żelaza, jak ważny był las dla ludzi oraz jak wyglądał klasztor cysterski.
Kolejne rozdziały poświęcono różnym tematom, od wyrobu ubrań i pieniędzy, przez podróżowanie i handlowanie, a także życie na zamku i w mieście, aż do budownictwa, czy pracy w kopalni.

Zagadnienia są przedstawione w sposób prostu i zrozumiały dla młodszych czytelników, ale jest tu tyle ciekawostek, że licealiści mogą zabłysnąć na lekcjach historii, a i dorośli mogą się wielu rzeczy dowiedzieć. Ja jestem pod dużym wrażeniem ilości informacji, które są tu zawarte. Dowiedziałam się naprawdę sporo rzeczy, o jakich wcześniej nie miałam pojęcia.

Jeśli więc należycie do osób, które lubią zgłębiać swoją wiedzę i ciekawią Was czasy średniowiecza, to zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję. Może to być też świetny prezent dla młodszych entuzjastów historii 🤩 a nawet osób, które piszą książki fantasy i kreują ich świat na naszym średniowieczu 😉

Rewelacyjne dzieło Pawła Zycha, przybliżające realia życia codziennego w epoce historycznej zdecydowanie niedocenianej, czyli w średniowieczu. Aż się chce powiedzieć: "nie takie wieki ciemne, jak je malują!".
Książka, choć objętościowo skromna, przekazuje wiele cennych informacji natury politycznej, gospodarczej i społecznej o wiekach średnich. Treść wzbogacona jest solidnymi ilustracjami oraz mapą najważniejszych szlaków handlowych średniowiecznej Europy.
Praca ma charakter uniwersalny - nadaje się do "przerabiania" z dziećmi w domu czy w szkole, ale też starszy, nawet bardziej zaprawiony w historycznych bojach czytelnik, też znajdzie tu coś dla siebie. Przy okazji brawo dla autora za zamieszczenie bibliografii. W pracach popularnych na temat historii nie jest to wcale regułą.
Jedyne do czego mógłbym się przyczepić, to niemal pominięcie kwestii szkolnictwa w średniowieczu - szkół przykościelnych, klasztornych, katedralnych, czy wreszcie uniwersytetów. Skoro poświęcono sporo miejsca miastu i mieszczaństwu, to spokojnie można było się pokusić o dwie stronniczki na temat szeroko pojętej edukacji. Ale to drobny zarzut, absolutnie nie wpływający znacząco na moją ocenę tej zacnej książki.

Książkę kupiłam 7letniemu synowi, który jest fanem historii i ciężko już go zaskoczyć historyczną książką dla dzieci, bo większość dziecięcych pozycji mamy już poznane.
Ta książka sprawiła nam dużo radości! Są zabawne dialogi (nie, wuju, to wręcz nasze powiedzonko),mnóstwo ciekawych informacji. Książka jest przemyślana i ułożona tematycznie, od zatęchłeś wsi po coraz ciekawsze i nowsze technologie, pokazany jest rozwój. Ilustracje są po prostu cudowne, uwielbiam taką kreskę (i nie mogę wyjsć z wrażenia, że autor jest też ilustratorem!). Polecam całym serduchem nie tylko fanom historii. Absolutnie uwielbiam!Myślę, że po książkę można sięgać już od 5 roku życia, ale starszaki (4-5 klasa) też z pewnością znajdą dużo ciekawych informacji.

Historia jest jednym z ciekawych przedmiotów, dzięki któremu można nauczyć się mnóstwo istotnych informacji o poprzednich epokach, tym bardziej warto czytać książki przedstawiające dawne czasy oraz słuchać opowieści o tym, jak wyglądało kiedyś życie. Ciekawe książki spełniają w tym wypadku istotną rolę. Jedną z nich jest publikacja „Dobre Czasy. Jak zarobić w średniowieczu” przedstawiająca ciekawostki o życiu ludzi w Średniowieczu. Autor Paweł Zych omawia w niej tamte czasy przypominając, że historia to nie tylko daty lub wojny, ale także ludzie, ich codzienne życie i praca. Właśnie o tym ostatnim aspekcie można się z tej książki dowiedzieć najwięcej. Można właściwie powiedzieć, że to książka o średniowiecznej gospodarce. Młodzi czytelnicy mają okazję poznać tryb życia mieszkańców średniowiecznych osad, przeczytać, gdzie pracowali, jak uprawiali ziemię, co produkowali i za ile to sprzedawali, jak i gdzie transportowali dobra, skąd czerpali surowce oraz jak ich używali, jakie były koszty, które ponosili w tamtych czasach. Te i inne faktów na temat średniowiecznego trybu życia czytelnicy znajdą właśnie w tej książce. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/11/dobre-czasy-jak-zarobic-w-sredniowieczu.html

Co to za dobre czasy, do których zaprasza czytelników autor Paweł Zych?

To średniowiecze. Epoka, o której okazuje się nie wiele wiedziałam. Co więcej, wydawała mi się mało interesującą. Pan Paweł jednak zmienił moje o niej zdanie i od dziś nie pozostaje mi nic innego, jak przekonać i Was do tego, że to były ciekawe czasy. 😉

Będziemy patrzeć przez pryzmat pieniędzy, które zawsze stanowiły ważną część życia, ale w moim odczuciu autor wychodzi zdecydowanie poza te ramy i odsłania przed nami niezwykły, fascynujący świat, który bawi, intryguje i wciąga bezpowrotnie. Dowiemy się jak wyglądało życie na wsi, od kogo był zależy chłop i jak jego los na lepsze zmienili zakonnicy. Przekonamy się, że równie cenna jak żelazo była wełna i że nawet w średniowieczu ludzie lubili się stroić. Jakie znaczenie w handlu miały drogi, kto zarabiał na darach lasu, a kto szukał fortuny pod ziemią (w kopalniach). Kto miał fach w ręku ten mógł spać spokojnie. W cechach dbano o swoich i pilnowano, aby prezentowali sobą najwyższe standardy.

Autor stosuje bardzo ciekawy rodzaj narracji, tzw. stylizowane na tamte czasy dialogi. Genialny efekt, oddający idealnie klimat średniowiecza.

Ogromnym atutem są w tej książce również ilustracje. Autor zadbał w nich nie tylko o prawdę historyczną, dopracowując je najdrobniejszym szczególe, ale i elementy humorystyczne ☺️.

Całość prezentuje się wyjątkowo. Myślę, że świetnie sprawdziłaby się jako prezent. To nieszablonowa lekcja historii, którą możemy odbyć wspólnie z dziećmi. Zdecydowanie warto!

Co to za dobre czasy, do których zaprasza czytelników autor Paweł Zych?

Będziemy patrzeć przez pryzmat pieniędzy, które...

Kiedy w szkole na lekcjach historii zaczynamy uczyć się o średniowieczu, zazwyczaj zapamiętujemy daty ważnych historycznych wydarzeń, bitew, koronacji czy ustanawiania granic państw. Dowiadujemy się z grubsza o strukturze społecznej, ale koncentrujemy głównie na książętach, królach czy możnowładcach. Trudno w ten sposób wyrobić sobie rozeznanie, jak wyglądała codzienność w tamtych czasach, a wiem, że są osoby, które chętnie by ją poznały. W końcu także powieści historyczne znajdują swoich odbiorców wśród młodych czytelników. Jeśli więc chcielibyście dowiedzieć się więcej o średniowiecznej codzienności, z radością polecam wam Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu Pawła Zycha.

Paweł Zych mieszka i pracuje w Poznaniu. To twórca komiksów i ilustrator. Zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Focus Historia”. W 2012 ukazał się nakładem wydawnictwa BOSZ „Bestiariusz słowiański” - leksykon demonologii słowiańskiej, jego współautorstwa. Książki autora, w tym najnowszą, znajdziecie na https://legendarz.pl/.

Dobre czasy skupiają się na pokazaniu najważniejszych elementów średniowiecznej codzienności. Jako że sama epoka historyczna obejmuje wiele stuleci, autor zdecydował się zaprezentować rzeczywistość właściwą dla okresu między 1250 a 1400 rokiem. Podtytuł wskazuje, że istotnym elementem opowieści są sposoby zarabiania, bo przecież codzienność to przede wszystkim praca, a praca to zarobek. Dlatego właśnie jako ciekawostkę w każdym rozdziale znajdziemy m.in. informację o ówczesnych cenach przeróżnych produktów i zarobkach ówczesnych ludzi.

Na książkę składa się osiemnaście rozdziałów, w których krok po kroku jesteśmy oprowadzani po różnorodnych aspektach życia. Poznamy zatem funkcjonowanie dawnej wsi i wsi nowoczesnej, pracę cegielni, farbiarni, klasztorów czy portów. Zobaczymy, jak zarabia się w lasach, na drogach czy wojnach. Przeczytamy o sztuce, kopalniach, śmierci i podatkach. A to jedynie ułamek tego, co rzeczywiście w książce zostało zawarte.

Każdy rozdział to najpierw ilustracja na rozkładówce, którą można drobiazgowo studiować, przyglądając się przeróżnym przejawom funkcjonowania w opisywanej przestrzeni i przeczytać skrótowe informacje. Rozszerzenie tematu znajduje się dalej, w tekście najczęściej stylizowanym na dialog, w którym np. doświadczony przedstawiciel jakiegoś zawodu objaśnia jego tajniki młodszemu. Ta stylizacja przekazywania wiedzy z jednej strony wpływa na naturalność, z drugiej na ogromnie ułatwia odbiór całości. Młody czytelnik przestaje mieć wrażenie, że to tylko suche fakty, a raczej czuje się poniekąd zaproszony do tego świata i jego poznawania.

Jeśli wydaje wam się, że w pozycji potencjalnie skierowanej do dzieci nie znajdziecie nic dla siebie, to jesteście w błędzie. Wbrew pozorom ta książka to kopalnia ciekawostek dla wszystkich. Zanim dałam tę książkę Wojtkowi, sama nie mogłam się od niej oderwać i choć dzięki czytaniu powieści historycznych mam poniekąd pojęcie o codzienności tamtych czasów, znalazłam tu ciekawe, skondensowane i klarownie przedstawione informacje, uporządkowane i niepozbawione zaskakujących ciekawostek. Dobre czasy są gwarancją - nomen omen - dobrej rozrywki i jednocześnie poszerzenia wiedzy w sposób lekki i przyjemny. Pozwalają zauważyć podobieństwa i różnice między wczoraj a dziś, a także rozbudzić głód wiedzy i chęć jej poszerzania.

Ilustracje w książce są fantastyczne. Świetna kreska i ujednolicona kolorystyka czynią zeń bardzo estetyczną publikację. Ale wielość elementów zachęca do uważnego oglądania, do podążania za kolejnymi kadrami każdej kolejnej "scenki z życia". Same w sobie ilustracje są już nośnikiem informacji i zachętą, żeby dowiedzieć się więcej. W połączeniu z napisanym z lekkością, ale bez infantylizacji, tekstem tworzą doskonałą propozycję dla całej rodziny i odbiorców w bardzo różnym wieku.

Świetnie bawiliśmy się z Wojtkiem także po lekturze, przeglądając ceny różnych produktów i sprawdzając, czy np. 11 groszy za skórzane buty to dużo czy mało. Książka autentycznie pozwala odpowiedzieć sobie na te pytania po pierwsze dzięki możliwości porównania cen butów z innymi produktami, a także sprawdzenia, ile zarabiali przedstawiciele różnych zawodów. To pokazuje, że Dobre czasy można wykorzystać na różne sposoby - jako lekturę, źródło wiedzy, jako zbiór ilustracji do przeglądania, ale też jako punkt wyjścia do choćby ćwiczeń matematycznych czy rozmowy o dostępności zasobów. A podejrzewam, że katalog pomysłów może być jeszcze szerszy.

Nie wiem, kto z was pamięta taką serię książek w czerwonych twardych okładkach z serii Tak żyli ludzie... (tu następowało dopełnienie tytułu, np. W antycznej Grecji czy W epoce wielkich odkryć geograficznych). Zaczytywałam się w nich jako dziecko, część gromadząc w domu inne przynosząc z biblioteki. Dobre czasy trochę mi przypomniały o tej serii, ponieważ one również pozwalają młodym odbiorcom zagłębić się w poznawanie życia ludzi z innej epoki. Książka Pawła Zycha ma jednak tę przewagę, że stylizowany na dialogi tekst jest łatwiejszy w odbiorze, a ilustracje to po prostu majstersztyk. Wierzcie mi, chcecie mieć tę książkę w księgozbiorze.

Generalnie dużo czytam z racji studiów, w książkach, które mam w rękach najczęściej nie ma obrazków, dlatego ta pozycja to mój odpoczynek, to mój relaks. Siedzę sobie w fotelu i zamiast skrolować fejsa czy instagram oglądam i czytam ciekawostki o średniowieczu, trzymam ją na stale pod ręką, ona zapewnia mi higienę estetyczną w zalewie brzydoty i słabych ilustracji w prasie. Jest Rewelacyjnie narysowana, jest ciekawa - choć merytorycznie się nie wypowiem, bo historia to nie mój konik, ale dla tych rysunków warto było :)

Pięknie wydana i bajecznie zilustrowana książka, która opisuje życie gospodarcze w średniowieczu. Publikacja skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do dorosłych czytelników. Warstwa ilustracyjna to oczywiście wielka zaleta tej pracy, ale zawartość merytoryczna też jest mocną stroną książki.
Z publikacji dowiadujemy się m.in. jak wyglądało życie na dworze królewskim, w mennicy, w kopalni, na targu, w lesie. Nacisk położony jest na przedstawienie szeroko pojętych stosunków społeczno-gospodarczych, ale wszystko opisane jest bardzo przystępnym językiem.

Z publikacji dowiadujemy się m.in. jak wyglądało życie na...

Lubicie historię? Jeśli nie to nic nie szkodzi, bo książka, którą chciałam Wam dziś pokazać spodoba się nie tylko jej fanom, ale także tym, którzy szczególnie za nią nie przepadają.

"Dobre czasy" to bardzo oryginalny przegląd średniowiecznych zawodów i sposobów utrzymania.

Autor szczegółowo opisuje metody wyrobu różnych towarów, określa ich cenę (którą pokazuje w szerszym kontekście, dzięki czemu możemy wyrobić sobie ogólny pogląd),przedstawia jak wyglądał dzień pracy w poszczególnych zawodach, a także organizacja cechów czy funkcjonowanie średniowiecznej wsi.

Każdy rozdział składa się z bogatej w szczegóły rozkładówki ilustrującej dany zawód/sposób utrzymania, z podpisami poszczególnych elementów, a w przypadku wyrobu danego towaru - kolejności etapów produkcji. Druga część rozdziału jest natomiast opisowa. Ale próżno szukać tu nudy! Autor zadbał i tutaj o różnorodność, znajdziemy więc tu dialogi (np między sołtysem i mnichem),wypowiedzi poszczególnych postaci, krótkie akapity i wytłuszczone nazwy. Bardzo ułatwia to lekturę i pilnuje skupienia nawet na trudniejszych fragmentach.

A czego dowiemy się z książki? Sprawdzimy jak wyglądała dawna wieś oraz wieś zarządzana przez mnichów. Dowiemy się jak wygląda praca w cegielni, kuźnicy, w lesie, klasztorze, jak zorganizowany był transport, jak wyglądały drogi, porty. Prześledzimy drogę wyrobu różnych surowców jak wełna, len. Dowiemy się wreszcie jak funkcjonowały miasto, dwór, zamek.

To naprawdę fascynująca lektura! Ogrom wiedzy, idealnie pasujące ciemniejsze ilustracje, smaczki, szczegóły i schematy. A wszystko to podane w naprawdę ciekawej formie. Polecam z całego serca!

• Średniowiecze
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Dobre czasy. Jak zarobić w średniowieczu.