Mechanicum

Okładka książki Mechanicum Graham McNeill
Okładka książki Mechanicum
Graham McNeill Wydawnictwo: Copernicus Corporation Cykl: Herezja Horusa (tom 9) Seria: Warhammer 40000 fantasy, science fiction
Herezja Horusa (tom 9)
2017-11-17
2008-12-01
Warhammer Herezja Horusa Horus Heresy

Okładka książki Oko Terry Nick Kyme, Graham McNeill, Gav Thorpe
Oko Terry Nick Kyme, Graham M...
Okładka książki Lupercals War Dan Abnett, Aaron Dembski-Bowden, Matthew Farrer, John French, Guy Haley, Nick Kyme, Graham McNeill, Rob Sanders, James Swallow, Gav Thorpe, Chris Wraight
Lupercals War Dan Abnett, Aaron D...

Co ukrywa Mars ? 🤔

Dzisiaj chcę wam przedstawić 9 tom z serii Herezja Horusa - "Mechanicum" autorstwa Grahama McNeilla.

Wydana w Polsce w 2017 roku przez wydawnictwo Copernicus Corporation.
Moje wydanie pochodzi z 2008 roku i jest to oryginalne angielskie wydanie.

Książka skupia się na historii Marsa i zamieszkujących ją ekspertach w dziedzinie technologii czyli sławnym w całym świecie Warhammera 40k Mechanicum.

Fabuła książki rozgrywa się na wielu płaszczyznach, jednak można rozgraniczyć ją ją na dwa główne.
Pierwszy dotyczy Dalii Cynthera, młodej adeptki która dysponuje niespotykaną zdolnością bardzo cenną dla Mechanicum.
Drugi dotyczy stosunków wewnętrznych panujących między fabrykatorami generalnymi mechanicum i legionami tytanów.

Stare konflikty rozgorzeją na nowo, a Mars spłynie czerwienią.

Co ukrywa Mars ? 🤔

Wydana w Polsce w 2017 roku przez wydawnictwo Copernicus Corporation.
Moje wydanie pochodzi z 2008 roku i jest to oryginalne angielskie wydanie.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Książkę zaliczyłbym do ciekawszych pozycji z tego uniwersum, przynajmniej jak do tej pory. Mamy spojrzenie od innej strony na rosnący bunt, który nie ominie również Marsa. Nie będę streszczał fabuły, gdyż zrobili to już inni, więc skupię się na moich odczuciach.

Na plus - jak już wspomniałem, inne spojrzenie na konflikt. Astartes występują tu tylko gościnnie, fabuła kręci się wokół zupełnie innych wątków.
- Całkiem zgrabnie pokazany narastający konflikt i zarysowana fabuła. Są wielkie bitwy, lecz trzeba na nie poczekać.
- Sama historia jest ciekawa, również to, co odkrywa i co się dzieje z bohaterką.
- Dowiadujemy się więcej o uniwersum oraz o historii
- Niby sci-fi, ale jest też element fantasy

Minusy
- Jak w każdej książce z serii, jest po prostu ogrom organizacji i bohaterów i czasami trudno się połapać kto jest kim i z której frakcji
- Ja czytałem książkę po angielsku, więc część słownictwa była dla mnie niezrozumiała (wszystkie wojskowe i mechaniczne określenia). Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków nie przeszkadzało to w zrozumieniu sensu.
- Nieco naciągana dla mnie końcówka wątku maszyny Kaban.

Książka ogólnie dobra, skupiająca się na sytuacji na Marsie podczas Herezji Horusa. Wydarzenia w pewien sposób uchylają rąbka tajemnicy nad późniejszym pojawieniem się Mrocznego Mechanicum. Nie dziwie się, że polskie tłumaczenie jest ogólnie słabsze niż wersja oryginalna gdyż użyto tutaj bardzo dużo terminologii specyficznej dla technokracji Marsa.

Fabuła świetna mimo że nie skupia się na Astartes i trochę brakuje mi kosmicznych marines.
Niestety są też minusy, jeden już został wcześniej zauważony to fatalna redakcja książki, a drugi to niestety język. 1/4 książki to straszny mechaniczny bełkot.

Kolejna książka z serii nie skupiająca się na Kosmicznych Marines, a na "zwykłych" ludziach, obywatelach marsjańskiego Mechanicum. Bardzo poszerza ona wiedzę o uniwersum, pokazuje życie przeciętnych marsjańskich zjadaczy chleba, a zamiast kolejnych bitew Astartes, mamy bitwy wielkich, ULTRA GIGA OGROMNYCH Tytanów. Samo to powinno być wystarczającą zachętą do przeczytania :)

Kolejna książka z serii nie skupiająca się na Kosmicznych Marines, a na "zwykłych" ludziach, obywatelach marsjańskiego Mechanicum. Bardzo poszerza ona wiedzę o uniwersum, pokazuje życie przeciętnych marsjańskich zjadaczy chleba, a zamiast kolejnych bitew Astartes, mamy bitwy wielkich, ULTRA GIGA OGROMNYCH Tytanów. Samo to powinno być wystarczającą zachętą do przeczytania...

Po ostatniej książce pana Grahama byłem zdania że nie potrafi dobrze przedstawić bitwy, tutaj końcówka jest wręcz wyśmienita. Książka ma za zadanie przybliżyć Mechanicum, które do tej pory było aktorem drugoplanowym i robi to naprawdę dobrze. Oczywiście serce rwie się do unicestwienia zdrajców, ale naprawdę miło jest wejść głębiej w cały konflikt i poznać całą układankę.

Nie znajdziecie tutaj tzw. "bolter porn" jak w bitwach kosmicznych marines. W tej książce jest coś lepszego, czyli: jak napisać dobrą książkę bez epickiej bitwy w każdym rozdziale.

Więcej o uniwersum Herezji Horusa -> https://www.facebook.com/HorusHeresyPL

“01001101 01100101 01100011 01101000 01100001 01101110 01101001 01110101 01100011 01101101 00100000 01110100 01101111 00100000 01101110 01100001 01110000 01110010 01100001 01110111 01100100 11000100 10011001 00100000 01100110 01100001 01101010 01101110 01100001 00100000 01101011 01110011 01101001 11000100 10000101 11000101 10111100 01101011 01100001 00101110” Transmisja zakończona. Źródło kodowania nieznane. Rozpoczęte procedury odczytu. Pełna transkrypcja za 3... 2... 1...:

Na wstępie dobra rada, jeżeli książki rozbudzają waszą wyobraźnię, to nie czytajcie tej pozycji ;) Jest duża szanse, że po jej lekturze zapragniecie kupić sobie Knighta... albo dwa, a może Tytana. Tak, to zdecydowanie pozycja po której hobbysta zupełnie inaczej zaczyna spoglądać na swoje modele :) O samej książce słów kilka. Graham McNeill jest zanany z takich pozycji Horus Heresy jak “Fulgrim”, “Vengenful Spirit”, “Angel Exterminatus” i wiele innych. Osobiście uważam go jednego z pierwszej piątki autorów Black Library. “Mechanicum” było pierwszą książką w której Mars i jego mieszkańcy stali się głównymi bohaterami publikacji. Zapewne dlatego czytanie tych 414 stron wcale się nie nuży. Do tego po raz pierwszy dostajemy w polskiej publikacji to, co w angielskich wydaniach pojawia się tylko w pozycjach w twardej obwolucie, czyli czarno białe grafiki prezentujące wydarzenia z książki. Za to olbrzymi plus dla wydawnictwa Copernicus Corporation. Istotna informacja. Książka w swojej fabularnej budowie jest podobna do “Legionu”. Adeptus Astartes są tu jedynie tłem. Pojawiają się okazjonalnie. Głównym bohaterem książki jest Mars, wraz ze swoimi magosami, tytanami czy rycerzami - cała społeczność. “...choć nazywanie “społeczeństwem” tak antagonistycznej, nieskorej do współpracy, podejrzliwej i izolacyjnej organizacji, jak Mechanicum, zakrawało (...) o perwersję.” To naprawdę fajnie się czyta. Widać, że Graham odrobił pracę domową i przygotował się do swojej publikacji pod względem warsztatu wiedzy technicznej. Kartki książki śledzimy wielowątkowo. Jednak główną bohaterką powieści staje się Dalia Cythera, skryba z Terry przeniesiona na Czerwoną Planetę ze względu na swoje nadnaturalne zdolności. Dzięki nim jest w stanie lepiej zrozumieć maszyny i skomplikowane mechanizmy, niż nawet najwięksi adepci Marsa, pozostający w swojej konwencjonalnej metodyce pracy. Przed Dalią i jej zespołem zostaje postawione zadanie, które na zawsze odmieni jej los. Do tego mamy tu notabli Marsa od Fabrykatora Generalnego Kelbor Hala po największych Mistrzów Kuźni. Epizodycznie występują starzy znajomi jak Regulus czy Sigismund. Słowem dzieje się. W tle tych wydarzeń na Marsie wybucha “Schizma Marsjańska”, otwarty konflikt między stronnictwami popierającymi Imperatora i tymi, którzy popierają Horusa. Przeciwko sobie staną tytany wszelkiej maści, włącznie z tymi największymi klasy “Imperator”. Kuźnie staną do otwartej wojny, a fala złowrogiego Dark Mechanicum rozleje się po Czerwonej Planecie. Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Po pierwsze mamy tu wątek dotychczas nie poruszany w książkach - Mechanicum jakiego nie znamy. Po drugie są tu adepci Marsa wraz ze wszystkimi swoimi zabawkami. W tej wojnie nikt nie będzie brał jeńców, a oddziały skitarii będą tylko tłem dla walk Tytanów i Knightów. Po trzecie następną książką w serii Horus Heresy z taką ilością “dużych zabawek” będzie dopiero “Vengenful Spirit”. Wreszcie, można tu poszukać odpowiedzi na odwieczne pytanie “Czy na Marsie żyją smoki?”.

Więcej o uniwersum Herezji Horusa -> https://www.facebook.com/HorusHeresyPL

Przyznam - jeszcze nie doczytałem do końca, ale nie chcę odnosić się do fabuły, jest dla mnie zadowalająca. Pod tym kątem, ta książka nie jest może arcydziełem, ale z pewnością jest kawałkiem dobrej literackiej roboty autora. I tylko i wyłącznie autora.

Polskie wydanie to splunięcie czytelnikowi w twarz. Książka, jak się wydaje, nie została poddana redakcji nawet raz, tłumaczenie - sic! Literówki, czeskie błędy, słowa pomylone zupełnie jakby przez google translate, często inne, podobnie brzmiące, ale nie pasujące znaczeniowo.
I żeby nie było - to nie jest jeden, czy dwa błędy, one powtarzają się co kilka stron! Wątpię, by errata do tej książki zmieściła się na 50 (słownie: pięćdziesięciu stronach).

Tak więc: na razie - plus dla autora, ogromny minus dla wydawcy.

I stanowczo odradzam kupno.

Na początku byłem sceptyczny chwytając za mało bliski mi Mechanicum. Poza tym nie jestem też fanem McNeilla bowiem pisząc dla serii kilka razu pomylił się (w jednej z jego książek bohaterowie sie znają a w kolejnej już są dla siebie obcy, przekłamania w opowieściach) , a takie pomyłki biją po oczach gdy ktoś jest fanem serii.
Mechanicum okazało się naprawdę dobra książką pokazującą w jaki sposób Horus zdobył zasoby by móc atakować Ziemie. Polecam każdemu z fanów serii

Mechanicum okazało się naprawdę dobra książką...

• Herezja Horusa
  • Warhammer