Der fremde Freund. Drachenblut - Novelle

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
nrd, niemcy
niemiecki
tsantsara

Życie lekarki w bloku we Wschodnim Berlinie - jej na pozór spokojne i spełnione życie podszyte jest lękami, frustracjami i nieufnością, które oddzielają ją od bliskich i od siebie samej. Samotność i brak społecznych więzi początku lat 80. w NRD. W 1982 roku wydana w NRD jako "Der fremde Freund", rok później w RFN (pod tytylem "Drachenblut"), nowela ta stanowiła przełom w literackiej karierze...

W 1982 roku wydana w NRD jako "Der fremde Freund", rok później w RFN (pod tytylem "Drachenblut"), nowela ta stanowiła przełom w literackiej karierze Heina.
Wydanie 10. (2015), pierwsze ponowne wydanie - 2002.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.suhrkamp.de/

tsantsara | 2017-12-23
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Dłuższa nowela, głośny debiut pisarski Heina, który bardzo wiernie oddaje atmosferę życia inteligencji na początku lat 80ych. Wydanie opatrzone jest podwójnym tytułem: jako "Der fremde Freund" książka wyszła w NRD w 1982, rok później pod zmienionym tytułem (ze względu na zastrzeżone prawa do niego) w RFN jako "Drachenblut" ("Smocza krew" - nawiązanie do Nibelungów i Zygfryda).

Główną bohaterką jest Claudia, lekarka we wschodnioberlińskiej klinice na początku lat osiemdziesiątych. Jest po rozwodzie, nie ma dzieci, dobiega czterdziestki i nie czuje potrzeby utrzymywania kontaktu ani z rodziną, ani z sąsiadami w bloku, w którym mieszka w kawalerce. Jest rozwiedziona, jej były mąż - lekarz i karierowicz - był typowym facetem, który nie może pojąć, że seks to nie wszystko, co potrzebne kobiecie do satysfakcjonującego związku. Claudia chce mieć święty spokój, czas dla siebie - praca jest wystarczająco wyczerpująca. Poznajemy ją, gdy właśnie wybiera się na pogrzeb Henry'ego - swego...

Michał | 2017-09-15
Przeczytana: 15 września 2017

Beznamiętna bohaterka, zimna i jednocześnie tak bardzo bliska. Budząca przerażenie, tanią litość oraz niedowierzanie, że ktoś taki może istnieć poza wyobraźnią pisarza, obok nas. Otóż może, i jest nas coraz więcej.

Vic_ | 2018-02-23
koszałekopałek | 2016-10-04