Legenda Tysiąca Byków

7 (15 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bin Boǧalar Efsanesi
Turcja
Agagulik

Legenda Tysiąca Byków to historia ginącego wędrownego ludu tureckiego Joruków (Yörük) wywodzącego się z górzystych regionów Anatolii. Jorukowie to lud bogaty w tradycje, wierny pradawnym nakazom moralnym, dzielny i pracowity, który stara się zachować odwieczny sposób życia i obyczaje w latach po drugiej wojnie światowej. Postęp cywilizacji, niosący za sobą nieodwracalne zmiany, zaskakuje koczowników niezdolnych pojąć, dlaczego nagle zabrakło im pastwisk użytkowanych z dziada pradziada, a co gorsza, niezdolnych temu zaradzić. We współczesnym świecie, rządzonym przez pieniądz i brutalną przemoc, nie ma dla nich miejsca, bo nie ma go dla ludzi prawych, szlachetnych, obdarzonych poczuciem humoru i wrażliwością na piękno, wiernych swym starym bogom i sobie.

źródło opisu: nota wydawcy

olo | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Z tureckich pisarzy poznałem do tej pory tylko Pamuka. Zachęcony, wybrałem innego autora. Nie zawiodłem się. Pięknie napisana baśń o procesie upadku plemienia Joruków. Ale to także analiza (niezbyt pochlebna) współczesnej, miejskiej cywlizacji odrzucającej honor, prostotę, dobroć. Wspaniała proza.

koszałekopałek | 2016-10-03
dymek | 2016-09-16