Człowiek, który widział więcej

Okładka książki Człowiek, który widział więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
L'Homme qui voyait à travers les visages
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2017-11-06
Data 1. wyd. pol.:
2017-11-06
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324038299
Tłumacz:
Łukasz Müller
Tagi:
literatura francuska Łukasz Müller

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
515 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1030
510

Na półkach: , ,

Tylko prawdziwe sławy, mając dystans, piszą o sobie.

Z wielu wydanych książek Schmitta, czytałam zaledwie kilka. I choć w czytelniczych planach zawarłam ich większość, zawsze na drodze staje jakaś inna, z wyższą rangą. Z tematyką religijną, jak i wywodami filozoficznymi, nie do końca mi po drodze, ale z przenikaniem się światów czy niewiarygodnymi zdarzeniami, już bardziej.

Augustin – squatter, stażysta w brukowcu – widzi więcej. Na przykład małą dziewczynkę która ciągle się gubi. Kiedy bierze udział w terrorystycznym zamachu, nagle znajduje się w centrum wydarzeń. Interesuje się nim policja, jego żądny sławy szef i sędzia Poitrenot, która odwiedza go o różnych porach dnia i nocy.

W toku śledztwa, z wykorzystaniem redakcyjnej popularności postanawia przeprowadzić wywiad z É.-E. Schmittem. Redakcja chce aby sławny pisarz wydał krótką notatkę opisująca reakcję na zamach. „-Mówi się o nim, ze jest pisarzem rozmiłowanym w metafizyce i religiach. Jego pasją jest zrozumienie innych, nawet tych, których nie znosi albo nie pochwala ich zachowania”. W trakcie wywiadu Augustin zdradza pisarzowi swoją nietypową zdolność – widzenie umarłych, dzięki czemu zawiązuje się między nimi nietypowa więź. Schmitt od razu chwyta temat i „aranżuje” spotkanie z Wielkim Okiem.

Wielkie Oko zdradza w jaki sposób powstawały Trzy Księgi, tak ważne dla całej ludzkości. Rozmawiają o życiu i śmierci, wolnej woli, wojnach. „-Przecież jest pan Bogiem! – Tak, ale wy jesteście ludźmi! To znaczy, ze jesteście wolni. Nie będę deptał waszej wolnej woli, waszej zdolności deliberowania, waszego prawa wyboru.”

Całość czyta się zaskakująco dobrze. Trudny współczesny temat jakim są zamachy terrorystyczne, został zestawiony z nieprawdopodobną historią przenikania się życia i śmierci. Bóg został przedstawiony jako całkiem przystępny „pan”, autor trzech ważnych ksiąg, który przy okazji „steruje” całym światem. Fanom Schimtta – polecam, z pewnością wyłowią smaczki w postaci cytatów. Dla pozostałych – ciekawa historia, z ważnym przesłaniem.

Miłą odskocznią od religijnych tematów i filozoficznych rozważań jest postać redakcyjnej sprzątaczki Umm Kulsum. Nadużywający alkoholu mężczyzna, który tak naprawdę czuje się kobietą – ubiera barwne sukienki i maluje oczy, faktycznie rządzi w redakcji, podpierając się miotłą, nuci arabskie melodie. Nieoczekiwane zdarzenia sprawią, że będzie on-ona niemym świadkiem rozmowy Augustina z Wielkim Okiem. Fragmenty z Umm należą do moich ulubionych.

*Wszystkie cytaty pochodzą z: „Człowiek, który widział więcej” Éric-Emmanuel Schmitt

Tylko prawdziwe sławy, mając dystans, piszą o sobie.

Z wielu wydanych książek Schmitta, czytałam zaledwie kilka. I choć w czytelniczych planach zawarłam ich większość, zawsze na drodze staje jakaś inna, z wyższą rangą. Z tematyką religijną, jak i wywodami filozoficznymi, nie do końca mi po drodze, ale z przenikaniem się światów czy niewiarygodnymi zdarzeniami, już...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    715
  • Przeczytane
    654
  • Posiadam
    186
  • 2018
    37
  • Teraz czytam
    26
  • Ulubione
    16
  • 2019
    14
  • Chcę w prezencie
    12
  • 2022
    6
  • Z biblioteki
    5

Cytaty

Więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Człowiek, który widział więcej Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Człowiek, który widział więcej Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Człowiek, który widział więcej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także