Dans les forêts de Sibérie

Gallimard
2011-01-01
2011-01-01
9782070451500

Dziennik z półrocznego pobytu w małej, drewnianej chatce nad brzegiem jeziora Bajkał. Z początku lektura mnie zachwyciła, lecz z każdym kolejnym miesiącem stawała się coraz bardziej nużąca i nudna tak jak sam pobyt autora. Do tego ta męcząca i denerwująca gloryfikacja Rosjan co drugą stronę - aż musiałem sprawdzić, czy autor czasem nie uzyskał rosyjskiego obywatelstwa po wydaniu książki. Dni zlewają się w jedno a z powodu formy dziennika autor każdemu dniu stara się przypisać jakieś specjalne, filozoficzne przemyślenia.

Jakie to jest piękne... I jak bardzo niedocenione...

Jakie to jest piękne... I jak bardzo niedocenione...

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Książka jak dla mnie o dwóch obliczach, dlatego mam sporą trudność w jednoznacznej ocenie zawartej w niej treści. Mają inspiracją, że sięgnąłem po nią był sam tytuł „W SYBERYJSKICH LASACH”. Liczyłem, że takiej klasy podróżnik, obieżyświat jak Sylvain Tesson zabierze mnie na ekstremalną przygodę po Syberii oraz jednocześnie zdradzi tajemnice i sekrety jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Tak się jednak nie stało, ponieważ za dużo w treści jest rozważań filozoficznych oraz osobistych przemysleń nad sensem istnienia, życia, samotności. Z pewnością do takich kalkulacji skłoniła go izolacja na jaką sam się zdecydował wiodąc życie pustelnika, eremity w chatce nad przebiegiem Bajkału oraz zbiór lektur, które zabrał ze sobą, aby zabić nudę gdyby go dopadła.

Z drugiej zaś strony patrząc mamy w tej książce kontakt z naturą, opisy przyrody, obserwacje zwierząt, zapach lasu, tajgi, przejrzystą wodę, niczym nie zmącone powietrze, którym oddycha pełną piersią ciesząc się z osamotnia oraz z tego, że jest z dala od ludzi i miejskiego zgiełku. Ta część robi wrażanie i jest kuszącą propozycją dla wszystkich tych, którzy chcieliby pojechać nad Bajkał i poczuć na własnej skórze tą niczym niezmąconą ciszę w otoczeniu nieskalanej ludzką ręką natury.

Ta opowieść jest takim wewnętrznym oczyszczeniem autora, wyhamowaniem, spowolnieniem w pewnym sensie własnego życia, a kontakt z naturą z dala od ludzkich skupisk, hałasu na to niewątpliwie pozwala. Rozumiem samą ideę takiego przedsięwzięcia oraz czemu ona ma służyć. Niemal każdy z nas potrzebuje takiej refleksji ona przychodzi w różnym czasie u każdego z nas nieraz samoistnie wymusza to życie. Warto się nad tym zastanowić i takie motto przyświeca tej książce.

Jak słusznie zauważa autor, jesteśmy nastawieni na konsumpcjonizm, gromadzeniu niezliczonej ilości dóbr, w pogoni za pieniądzem, tylko na co to wszystko moi drodzy. Sebastian Karpiel Bułecka z Zakopawer cudownie podsuwał to w piosence : „PÓJDĘ BOSO”

Nieużyty frak
Jeszcze chce
Modna być
Zanim cicho skona
I dopiero gdy zawoła Bóg
To pożegnam wszystkie te rzeczy i znów
I dopiero gdy zawoła Bóg
To pożegnam wszystkie te rzeczy i znów
Zagubiony gdzieś
Odłożone
Każda chce
Żeby ją
Wziąć na druga stronę….

W tych słowach jest sama prawda i nic tego nie zmieni. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Jak dla mnie książka słaba, koleś się zaszył w domku na Syberii żeby "pić wódkę i czytać książki".
Zupełnie czegoś innego się spodziewałem...

Zupełnie czegoś innego się spodziewałem...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zawiera właściwie wszystko, czego oczekiwałem od takiego dziennika, pozwala się wczuć w puls trwania jeziora Bajkał. Cytaty wyrywałem z książki całymi garściami, dopóki w połowie książki przyjaciel nie miał mnie już dość.

Pamiętnik z półrocznego pobytu na syberyjskim pustkowiu, wśród zwierząt, śniegów, tajgi i precyzyjnie dobranych lektur, na które w dynamicznym miejskich życiu nigdy nie było czasu. Zapis powolnego wsiąkania w bezmiar przyrody, zwalniania rytmu, odkrywania zagłuszanych przez cywilizację potrzeb, rytuałów i relacji.

Świetne opisy przyrody, pogody, zachowania zwierząt.
Nudnawe, egzaltowane przemyślenia na temat własnego samopoczucia, własnych uczuć, "dochodzenia do siebie w odosobnieniu". Bardzo francuski zachwyt nad "rosyjską duszą". I dużo picia wódki.

Świetne opisy przyrody, pogody, zachowania zwierząt.

Książka niesamowita. W mojej ocenie najlepsza tego autora.

Książka niesamowita. W mojej ocenie najlepsza tego autora.

Dobra, chociaż momentami trochę za dużo przemyśleń autora i cytatów z przeczytanych przez niego książek. Wyzwoliła jednak ciekawość poznawczą tego rejonu Rosji- Syberii i oczywiście Bajkału. Po obejrzeniu filmu pt. "Sześć miesięcy nad Bajkałem" tegoż autora, zapragnęłam tam pojechać. Oczywiście zimą.

Dobra, choć bez szału. Sporo opisów, trochę przyrody, trochę emocji.

Dobra, choć bez szału. Sporo opisów, trochę przyrody, trochę emocji.

• Literatura faktu
  • Podróżnicze