Utwory wybrane. Tom 1: Nowele

grabiński, nowele
Iwona Magdalena

źródło okładki: zdjęcie własne

LelandLester | 2016-03-06

Teraz już wiem, że Stefan Grabiński był chodzącą osobliwością; podobną nieco do bohaterów swoich krótkich utworów. Już w pierwszym zdaniu wstępu do tomu, Hutnikiewicz nazywa ojca polskiej literatury grozy „dziwnym pisarzem”. Za życia niedoceniany, dostrzeżony po śmierci. Tworzy on na pozór normalny, pospolity świat, który po głębszym wejrzeniu staje się coraz bardziej odrealniony, obcy, przejmujący dreszczem. Traci swoje normalne wymiary, swą jednowymiarowość. Do tego dochodzą wyraziste, specyficzne, wręcz poetyckie opisy, które mają potęgować powyższe odczucia. Pisarz nie ukrywał podziwu i inspiracji E.A. Poem; w 1 z utworów oddaje cześć „Wehikułowi czasu” i jego twórcy – Wellsowi. Twórczość Grabińskeigo była nie tyle literaturą, co formą spisanego światopoglądu i indywidualnego postrzegania rzeczywistości. W nowelach (fachowo: horror story, weird fiction) sprawdził się najlepiej.

Dla mnie, prócz pisarza, Grabiński objawił się jako filozof-mistyk. Kilka jego rozważań...

Schrecksenmeister | 2013-01-15

Stefan Grabiński niewątpliwie jest pisarzem niedocenionym. Jego dzieła przez cały okres PRL, jak również przez większą część istnienia III RP, były wydawane nad wyraz rzadko, jeżeli porównamy go z analogicznymi autorami wywodzącymi się z innych krajów i ilością wznowień ich dzieł, jak również z ich znajomością wśród przeciętnych zjadaczy chleba. Trudno powiedzieć, co spowodowało taki stan rzeczy: złożoność języka, jakim posługiwał się Grabiński? Mnogość osobliwych terminów związanych z wiedzą tajemną i psychologią, w których się lubował? Niejednokrotnie nad wyraz makabryczne sceny? Czy może po prostu rodzima literatura grozy nie była uważana za godną wznowienia, a nie znalazł się ktoś o dokładnie odwrotnych poglądach, kto uczyniłby Stefana swoistym polskim Lovecraftem? Trudno jasno odpowiedzieć na to pytanie, faktem jest jedno: jeszcze kilka lat temu trudno było zdobyć jego dzieła w jakimkolwiek wydaniu. W związku z tym wielką radością napawa mnie fakt posiadania wspaniałego...

Witoldo | 2014-10-23

Wszystko co najlepsze w pisarstwie Grabińskiego jest w jego nowelach. Najbardziej w "kolejowych", ale nie tylko. "Problemat Czelawy", "Pożarowisko", "Kochanka Szamoty" (tekst szczególnie ceniony przez Lema!), "Czad" też są znakomite.

Pauli Pas | 2012-03-18

Mistrz młodopolskiej tajemniczości. Genialnie ukazany spirytualizm i pożądanie młodopolan w formie fantazmatów tudzież duchów zmarłych kochanek,a więc motyw Femme fatale.

Grzegorz Jagosz | 2016-09-16
Przeczytana: 14 października 2016