Brzydka królowa. Elżbieta Rakuszanka żona Kazimierza Jagiellończyka

Wydawnictwo: Książnica
historyczna

Nieurodziwa księżniczka, która została matką królów Rok 1436. W Wiedniu na świat przychodzi Elżbieta Rakuszanka, córka króla Albrechta II Habsburga i Elżbiety Luksemburskiej. Po śmierci rodziców Elżbieta wraz z rodzeństwem doświadcza surowych warunków życia, a nawet biedy, co nie pozostaje bez wpływu na jej wygląd. Choć dorastająca Elżbieta zdaje sobie sprawę ze swej brzydoty i wie, że ma...

Nieurodziwa księżniczka, która została matką królów

Rok 1436. W Wiedniu na świat przychodzi Elżbieta Rakuszanka, córka króla Albrechta II Habsburga i Elżbiety Luksemburskiej. Po śmierci rodziców Elżbieta wraz z rodzeństwem doświadcza surowych warunków życia, a nawet biedy, co nie pozostaje bez wpływu na jej wygląd. Choć dorastająca Elżbieta zdaje sobie sprawę ze swej brzydoty i wie, że ma małe szanse na zamążpójście, marzy o dobrym i czułym mężu.
Książka przedstawia dzieje wyjątkowej kobiety, która z młodziutkiej nieurodziwej dziewczyny, nieobeznanej z polskim dworem, wyrasta na ukochaną żonę i matkę oraz szanowaną królową.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

Beata | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Doskonała powieść historyczna o jednej z polskich królowych, żonie Kazimierza Jagiellończyka, syna Władysława Jagiełły. Autorka ukazuje nie tylko, jak sugerowałby tytuł, losy Elżbiety Rakuszanki – matki królów, ale też, w epizodach, wiele innych postaci historycznych XV wieku: Jana Gutenberga, Wita Stwosza, Hansa Memlinga. Możemy zatopić się w klimacie tamtych czasów, od życia na zamkach królewskich po lochy zamkowe i „pracę” kata.
Oczywiście, nie jest to książka naukowa, a fabularna powieść historyczna, więc są pewne uproszczenia czy nieścisłości historyczne, ale licentia poetica na to zezwala.
Książka napisana lekko i dobrze się czyta. Oczywiście chciałabym, by niektóre wątki zostały potraktowane bardziej szczegółowo i dogłębnie, bardziej rozbudowane, ale wtedy powieść osiągnęłaby ogromne rozmiary.
O ile dzieciństwo i młode lata przyszłej królowej zostały opisane dość dobrze, to samo małżeństwo (w końcu było to 40 lat) potraktowano dość pobieżnie. Sama królowa, mimo...

Tatiasza Aleksiej | 2018-06-19

Dobra książka.
Autorka snuje opowieść o życiu Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka, od dzieciństwa aż do śmierci. W opowieść fabularną, umiejętnie wplecione zostały wątki historyczne. Główna bohaterka to osoba bardzo interesująca, z ciekawością zagłębiałam się w jej losy...
Jednak zabrakło mi szerszego przedstawienia jej życia jako żony, matki, królowej. Wydaje mi się, że nie do końca autorka wykorzystała potencjał jaki niosła ze sobą ta opowieść.

Dorota | 2018-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2018

Elżbieta jest córką króla niemieckiego i węgierskiego Albrechta II Habsburga i Elżbiety Luksemburskiej. Po śmierci rodziców, wraz z rodzeństwem trafia pod opiekę wuja, który nie zajmuje się dziećmi. Są one dla niego jedynie źródłem potencjalnych korzyści w przyszłości. Pewnego dnia Elżbieta zostaje zaręczona z królem Polski, Kazimierzem Jagiellończykiem.
Miałam ochotę na lekką i nieskomplikowaną powieść historyczną. I w zasadzie dokładnie to otrzymałam. Nie było tutaj dłużyzn, mnogości postaci ani zbyt rozciągniętego tła historycznego. Książkę czyta się bardzo szybko i względnie przyjemnie. Niestety na tym plusy się kończą.
Pierwszym minusem jest wplatanie w powieść bohaterów, którzy kompletnie nic do książki nie wnoszą. Katarzyna Sommerlich, Wawrzyniec Jakiś Tam (który nawet nie pamiętam kim był) czy chociażby Jan Coś Tam nie robią nic ważnego, nie są nawet tłem dla jakiegoś niezwykle istotnego wydarzenia w książce. Mimo to Autorka postanowiła poświęcić im kilka podrozdziałów....

FannyBrawne | 2018-02-13

Jestem fanką powieści historycznych Philippy Gregory i od jakiegoś czasu poszukiwałam dla niej polskiego zastępstwa – powieści o kobietach ważnych dla historii Polski. Gdy więc zobaczyłam w księgarni ,,Brzydką Królową” od razu postanowiłam ją kupić, zwłaszcza, że również wydała ją Książnica(która czaruje też wyglądem swoich publikacji).

Tytułowa brzydka królowa to oczywiście Elżbieta Rakuszanka, żona Kazimierza Jagiellończyka. Osierocona w dzieciństwie trafia pod opieką zimnego i nieczułego stryja. W jego domu Elżbieta wyrasta na wykształconą, dumną, inteligentną, ale brzydką pannę, co jest przyczyną jej kompleksów i odrzucania przez kolejnych kandydatów. Szczęście uśmiecha się do niej, gdy na mocy układu między państwami Elżbieta zostaje wydana za Kazimierza Jagiellończyka, młodego króla Polski. Mimo trudnych początków związku Elżbieta i Kazimierz wkrótce zakochują się w sobie, tworząc jeden z najbardziej udanych związków w ówczesnej Europie.

Wadą książki jest jej objętość....

Jeżynka | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Po przeczytaniu książki "Brzydka królowa. Elżbieta Rakuszanka" można śmiało powiedzieć że Polacy nie gęsi i własną historię mają.
Zachwycamy się książkami o dynastii Tudorów, Eleonorze Akwitańskiej czy Katarzynie Wielkiej a przecież tak wiele fascynujących opowieści kryje się w przeszłości naszego kraju. Każdej próbie przywrócenia pamięci o tym co było zawsze będę kibicować liczyć że powstanie kiedyś dzieło literackie na miarę serialu "Królowa Bona" który na mojej prywatnej liście jest na pierwszym miejscu serialów wszechczasów.

Książka Victorii Gische arcydziełem nie jest ale zgrabnie opowiada historię jednego z najbardziej udanych małżeństw w dziejach polskiej monarchii: Elżbiety Rakuszanki i Kazimierza Jagiellończyka.

Autorka przybliża nam postać królowej, według źródeł historycznych, brzydkiej i z wydatnym garbem, która mimo braku olśniewającej urody potrafiła oczarować polskiego króla i spłodzić z nim liczną gromadkę dzieci. Czwórka z nich włożyła na skronie królewska...

Katherina87 | 2018-08-07

Los uśmiecha się do niej, gdy na dworze jej brata pojawiają się posłańcy polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka. Wkrótce Elżbieta wyrusza do Krakowa, aby poślubić Kazimierza. Pomimo braku urody Elżbieta rozkochuje w sobie króla Polski, rodząc mu trzynaścioro dzieci, a dzięki zdolnościom dyplomatycznym osadza kilkoro z nich na tronach europejskich.

Historia życia Elżbiety Rakuszanki jest niczym bajkowa opowieść o księżniczce, która w dzieciństwie utraciła rodziców i wraz z osieroconym rodzeństwem została powierzona pod opiekę nieczułego stryja. Zamknięta w zimnym zamczysku marzyła, że...

Pokrecona | 2017-09-26
Przeczytana: 24 września 2017

Uwielbiam książki historyczne lub z historią w tle.

Powieść historyczną nie jest łatwo napisać, w dodatku tak napisać, by porwała czytelnika w aktualny czas, jaki panuje w powieści. Tej autorce to się udało! Wciągnęła mnie w swoją opowieść niczym wir w rzece.

Bohaterką powieści jest Elżbieta Rakuszanka, nazywana w jej późniejszym życiu - matką królów.

W dzieciństwie straciła rodziców króla Alberta II Habsburga oraz Elżbietę Luksemburską i wraz z osieroconym rodzeństwem, oddano ją pod opiekę nieczułego i bardzo oszczędnego stryja. Żałował dla nich każdego grosza. Zamknięci w zimnych komnatach, jedząc bardzo skromnie, marzyli o lepszym dla siebie życiu. Bieda i złe warunki życia nie pozostały jednak bez wpływu na wygląd Elżbiety.
Będąc pełnoletnią panną, zdaje sobie sprawę z braku urody i defektów swego ciała, ale pomimo to nadal marzy o miłości i o mężu, który dostrzeże w niej bystrość umysłu i intelekt oraz inne dobre cechy charakteru. Pocieszające jest to, że modlitwy i...

Niestety książka jest zła nie tylko jako powieść historyczna: począwszy od stylu, poprzez kompozycję, na kreacji bohaterów wcale nie kończąc.

Tytuł wraz z podtytułem sugeruje czytelnikowi opowieść biograficzną o Elżbiecie Rakuskiej i Kazimierzu Jagiellończyku, może w konwencji romansu historycznego, skoro brzydkie kaczątko zostaje żoną króla. Wrażenie to podtrzymuje podział na rozdziały: Panna, Kawaler, Małżeństwo, Wdowa - a jednak całość wcale nie jest podporządkowana tytułowej bohaterce. Autorka co chwila skręca w przeróżne strony - np. książkę otwiera scena kradzieży korony węgierskiej, aby ukoronować nowonarodzonego brata Elżbiety, ale wątek ten urywa się nagle - zostaje sceną oderwaną jak wiele następnych, migawką, która - chociaż sama w sobie poświęcona kwestii ciekawej - do niczego fabularnie nie prowadzi. A jest tych migawek więcej niż partii poświęconych Elżbiecie; przeskoki wprowadzają chaos i z powodu fragmentaryczności wcale nie przybliżają tła historycznego. Dodać też...

Elżbieta | 2018-01-12
Przeczytana: styczeń 2018

Jestem wyjątkowo rozdarta.
Z jednej strony bardzo się cieszę, że ktoś sięga po ciekawą historię Polski i wyłuskuje z niej niebanalne charaktery. A kiedy jeszcze mowa jest o kobietach, to moje zainteresowanie pozycją wzrasta niebotycznie- wszak w stricte patriarchalnym społeczeństwie potrzeba było nie lada sprytu, inteligencji i dyplomatycznych umiejętności, aby zapisać się na kartach historii.
Z drugiej strony jednak, już w trakcie czytania moje emocje znacznie opadły. Bo książka choć niby traktuje o Elżbiecie Rakuszance, to w wielu miejscach koncentruje się na wielu pomniejszych wątkach jak przemyślenia niani Elżbiety, losy jej rodzeństwa (nota bene wątek siostry tak rozbudowany w pierwszych rozdziałach, nagle zostaje zawieszony i o dalszych losach Anny nie wiemy nic), czy szereg postaci historycznych, takich jak Gutenberg, Memling, czy Wit Stwosz, które na krótkie momenty pojawiają się na kartach powieści.
W efekcie mamy całkiem niezłą gromadkę bohaterów, dużo faktów...

CzytanieNaszymZyciem | 2017-09-25

"Brzydka królowa" to książka z tego gatunku literatury, którego większość osób nie lubi. Zanim przejdę do recenzji, napiszę kilka słów o tym, co myślę o ignorowaniu powieści historycznych.
Znaczna większość osób powieść historyczną kojarzy wyłącznie z Sienkiewiczem, ewentualnie Prusem. Nie każdy lubi historię XVII wieku i nie każdemu podoba się styl pisania Sienkiewicza! Więc zanim stanowczo stwierdzicie, że powieści historyczne są "głupie i nudne", sięgnijcie po kilka innych książek. Przecież Sienkiewicz nie jest jedynym autorem tego typu literatury! Zawsze powtarzam, że powieść historyczna to książka jak każda inna - tyle, że opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w prawdziwym świecie. A to powinno być tylko zachętą do lektury. Podsumowując, zanim zniechęcicie się do danego gatunku, przeczytajcie kilka czy kilkanaście pozycji!

Książka Victorii Gische opowiada o Elżbiecie Rakuszance - żonie Kazimierza Jagiellończyka. Bardzo się cieszę, że powstaje coraz więcej powieści...