W 1837 roku osiemnastoletnia Aleksandryna Wiktoria obejmuje panowanie. W ciągu zaledwie kilku dni zostaje przedstawiona parlamentowi i przeniesiona do Pałacu Buckingham. Zostaje rzucona w wir dworskich intryg, polityki, zdrad, miłostek i płomiennych romansów. Czy młoda królowa sprosta pokładanym w niej oczekiwaniom? Czy stanie się marionetką w rękach doradców, czy zdoła zachować niezależność?...

i płomiennych romansów. Czy młoda królowa sprosta pokładanym w niej oczekiwaniom? Czy stanie się marionetką w rękach doradców, czy zdoła zachować niezależność? I czy uda jej się mądrze rządzić targaną konfliktami Wielka Brytanią?
Wiktoria to pasjonujące połączenie romansu i świetnie zarysowane tło historyczne.

Wkrótce na antenie TVP – serial o czasach panowania królowej Wiktorii.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Natalia | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Lekka powieść, którą czyta się jednym tchem. Doskonała na zabicie czasu. Nie dowiemy się nic nadzwyczajnego, ale poznamy obawy i trudności jakie stały przed osiemnastoletnią Wiktorią mającą objąć rządy w Wielkiej Brytania. Jeżeli komuś spodobał się serial, to i książka nie powinna go rozczarować.

Iwona | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Mam nadzieję, że końcowa scena powieści jest zapowiedzią kolejnego tomu, może tomów. No bo jakże to? Wiktoria oświadcza się Albertowi i na tym kończy się książka Daisy Goodwin, będącej również autorką scenariusza do serialu o tym samym tytule. Przecież to co najważniejsze ma się dopiero zdarzyć. Chociaż i tak, początek panowania Wiktorii, kiedy jej niezależna natura, buntująca się przeciwko naciskom matki i jej przyjaciela Conroya, w końcu, jakby na przekór, ulega wpływowi charyzmatycznego lorda M. czyli premiera- jest opisany w fascynujący i pełen uroku sposób. Szkoda tylko, że druga połowa powieści jest dużo gorsza, trochę nudnawa, sprawiająca wrażenie pisanej w pośpiechu, co jeszcze jest podkreślone bardzo niechlujnym przekładem i chyba też niedostateczną korektą, gdzie literówki przeplatają się z takimi „smaczkami” jak używanie w stosunku do tej samej osoby, w obrębie zaledwie kilku linijek, imienia George, które za chwilę zmienia się na bardziej swojsko brzmiącego Jerzego....

Liza | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

„Wiktoria” to powieść scenarzystki serialu o tym samym tytule. Niedawno oglądałam serial (tutaj link) i muszę przyznać, że moje odczucia po przeczytaniu powieści są bardzo podobne. Często miałam przed oczami poszczególne sceny z serialu.

Wiktoria, a właściwie Aleksandryna, w 1835 roku nie wie, co to znaczy być królową, ale wie, że „pewnego dnia zostanie królową, teraz już była tego pewna.” Pobiera lekcje u guwernantki Lehzen oraz musi słuchać się matki i jej przyjaciela, ambitnego Johna Conroya. Wieść o śmierci jej wuja oznacza dla niej włożenie korony na głowę… Od tamtej pory „dzisiaj mogła robić wszystko, czego zapragnęła.”

Ta powieść skupia się na przedstawieniu początku panowania młodej, niedoświadczonej królowej, która walczy zarówno z rodziną, jak i z rządem o swoją niezależność. Fascynujące było obserwowanie jak rozwija się relacja Wiktorii z premierem Williamem Melbourne (czyli lordem M, jak zwykła ona go nazywać); to mieszanka fascynacji, pomocy, to dla niej człowiek,...

Maromira | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Wiktoria ma zaledwie osiemnaście lat, gdy w 1837 roku zostaje królową. Panowanie obejmuje w mało sprzyjających dla niej czasach – jej wuj snuje intrygi, by pozbyć się jej z tronu, matka pod silnym wpływem jednego lorda próbuje nią sterować, zaś politycy sceptycznym okiem patrzą na młodą, niedoświadczoną dziewczynę.

„Wiktoria” to powieść historyczna, fabularyzowana opowieść o królowej Wiktorii, jednej z najsłynniejszych królowych. Książka Daisy Goodwin została oparta na scenariuszu serialu, którego także była autorką – bądź też, jej powieść i scenariusz powstawały równocześnie, co także miałoby sens. Jednak na szczęście owego pochodzenia scenariuszowego w „Wiktorii” nie czuć.

Marginesy dołączyły do mało chlubnej listy wydawnictw z wpadką w postaci streszczenia niemalże całej książki w opisie z tyłu okładki. W zasadzie dzięki temu można dowiedzieć się jaki zakres historii z czasów panowania królowej Wiktorii obejmie powieść i choć jest to oczywisty spoiler – lecz czy można...

W powieści poznajemy pierwsze dwa lata panowania Królowej Wiktorii. Patrzymy jak młoda niedoświadczona kobieta, nabiera ogłady, doświadczenia i kompetencji do tego by rządzić swoim krajem. To trudny czas w historii kobiet, które z założenia traktowane są mniej poważnie. Trudny również dla młodej Królowej, która próbuje wyswobodzić się spod całkowitej kontroli i nacisków swojej matki i jej towarzysza Conroya. W końcu, nie mając trochę wyjścia, ulega sugestiom lorda Melbourna. - charyzmatycznego, wpływowego premiera rządu. Nie ma wątpliwości co do tego, że lord wywarł na młodziutką dziewczynę ogromne wrażenie, stając się dla niej przyjacielem i wiernym towarzyszem w pierwszych latach jej panowania. Ku rozpaczy członków rządu opozycyjnej partii, rodziny i części dworu, Królowa nieprzerwanie słucha (a raczej bierze pod uwagę) zdanie swojego ministra, aż do pojawienia się ponownie w jej życiu Księcia Alberta. Tu zaczyna się kolejny ważny wątek powieści, pełen dyplomatycznych zabiegów,...

Montgomerry | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

bardzo dobra, polecam :)

CzytAśka | 2017-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 marca 2017

www.czytaska.blogspot.com

"Wiktoria" to lekka, łatwa i przyjemna opowieść o młodej królowej Wiktorii.

Gdyby nie postacie historyczne to byłby to po prostu romansik obyczajowy. A tak to można uznać za romansik historyczny.
Ale z naciskiem na romansik, bo to bajka o królewnie Śnieżce a nie biografia królowej Wiktorii.

Świetnie przedstawiona fascynacja młodziutkiej królowej Lordem Melbourne - pierwszą osobą w jej otoczeniu, który pozwala jej poczuć się dorosłym człowiekiem ale i zauroczoną kobietą.
Knucia i knowania bliższego i dalszego otoczenia, smaczki dotyczące ubiorów, wystroju wnętrz i zwyczajów otoczenia królowej.

Miła, lekka i przyjemna lektura -choć odbieram ją jako typowo skierowaną do kobiet. Dla mnie świetny przerywnik między Mrozami 😁

Vilsa | 2017-03-05
Na półkach: Posiadamy, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Świetne, napisane lekkim językiem, wciągające i pełne emocji. Uwielbiam relacje Wiktorii z Melbournem, jej upór w dążeniu do samodzielności i pozbycia się Conroya, a także barwnie nakreślone rodzące się uczucie do Alberta. Po obejrzeniu serialu miło przeżyć przygodę jeszcze raz, z dodatkowymi smaczkami. I z tego, co widzę po momencie zakończenia książki, można liczyć na kontynuację :)

Drops_Książkowy | 2017-03-24
Przeczytana: 17 marca 2017

Kilka miesięcy temu telewizyjna Jedynka rozpoczęła emisję brytyjskiego serialu o królowej Wiktorii. Choć rzadko oglądam produkcje kostiumowe, ta bardzo mnie zaciekawiła i z zainteresowaniem śledziłam każdy odcinek. Gdy dowiedziałam się o polskim wydaniu książki napisanej przez scenarzystkę serialu, Daisy Goodwin, natychmiast postanowiłam ją kupić. Powieść "Wiktoria" sprawiła, że na kilka dni przeniosłam się do dziewiętnastowiecznej Anglii. Zachęcam Was do odbycia takiej podróży w czasie!

Wiktoria ma osiemnaście lat. W 1837 roku po śmierci wuja zostaje królową Anglii. Z pałacu Kensington, gdzie dorastała pod czujną opieką i ogromnym wpływem matki i jej towarzysza, sir Johna, przenosi się do serca Londynu, do pałacu Buckingham. Trafia w sam środek politycznych oraz dworskich intryg, zdrad, płomiennych romansów. Wiktoria pragnie sprostać pokładanym w niej oczekiwaniom i jak najlepiej zarządzać targaną konfliktami Wielką Brytanią. Jednocześnie nie chce rezygnować z niezależności i...

RozkminyHadyny | 2017-05-27

Na wspomnienie brytyjskiej królowej Wiktorii, która panowała imperium przez przeważająca część dziewiętnastego wieku, zazwyczaj na myśl najpierw przychodzi wizja przysadzistej, ubranej na czarno, surowej starszej kobiety o pyzatej twarzy. Tak Wiktoria wyglądała pod koniec swojego panowania, po śmierci swojego ukochanego męża, gdy folgowała swojemu upodobaniu do słodyczy. Do jej czarno-białego portretu możemy dopisać jej słynne: „We are not amused”, czyli „Nie bawi nas to”.

Kiedy jednak osiemnastoletnia Aleksandryna Wiktoria została wyrwana ze snu przez matkę, a potem samodzielnie wyszła na spotkanie Arcybiskupa Canterbury i Lorna Conynghama w samym szlafroczku, bo dotarła wieść o śmierci króla, jej wuja Wilhelma IV – musiała przecież wyglądać jak zupełnie inna osoba. Młodziutka, pełna tęsknot i nadziei, z wodospadem rozczochranych włosów na białej koszuli nocnej.

Ta sama scena w serialu Daisy Goodwin wygląda trochę inaczej, Jenna Coleman wcielająca się w porywczą, naiwną królową...