Kromka chleba

Wydawnictwo: Rebis
literatura faktu
Cabro

Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki. "Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko...

Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania
Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki.

"Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej."

W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.

Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o. 2017

źródło okładki: Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.

eR_ | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Wspomnienia z okresu II wojny światowej stanowią zupełnie odmienną literaturę, od dokumentalnych analiz tamtego okresu. Przede wszystkim, nie są to tylko suche fakty, ogólny zarys tamtego okresu. To są także emocje, cofnięcie się niemal w czasie do traumatycznych przeżyć i wydarzeń. A już zsyłka na Sybir-to już zupełny "kosmos".

"Kromka chleba" Dagmary Dworak, to próba odtworzenia wspomnień dwójki ludzi, którzy w czasie II wojny światowej byli dziećmi. I właśnie z perspektywy dzieci, ta historia zyskuje na wymowie. Ciężka pracy w kołchozie, potworne warunki mieszkaniowe, temperatura przekraczająca miejscami 50 stopni na minusie. I dwójka dzieci, która mimo bardzo młodego wieku musiała bardzo szybko dorosnąć. Walka o byt, o przetrwanie. Mimo tego dzieci te nie zatraciła typowej dla najmłodszych ciekawości świata i chęci do zabawy. Największy luksus to kromka chleba- czyż samo to nie jest w tym najbardziej poruszające?

Autorka w swojej książce przedstawia relacje dwojga bliskich...

Marta Zagrajek | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

„Kromka chleba” to zapiski rozmowy, która staje się drogą do przeszłości. Do czasów drugiej wojny światowej i obszarów, które w czasie jej trwania zajmowała Armia Czerwona. To w tych niespokojnych latach miała miejsce zsyłka na Syberię. Nie miało znaczenia to, czy zsyłane są osoby dorosłe, czy dzieci. Nie było litości. Jedni przeżywali, inni nie. Niektórym udało się wrócić, innym nie.

Każdy, komu los zesłanych na Syberię nie jest obcy, powinien wiedzieć co oznaczało wstąpienie Armii Czerwonej na ziemie naszego państwa. „Kromka chleba” jest emocjonalną podróżą do naszej historii, która miała wiele dramatycznych momentów. To także opowieść o tym, jak jedna chwila, jedna decyzja zmienia całe życie wielu pokoleń. Polecam obejrzenie filmu dokumentalnego, który jest dołączony do książki, jego emocjonalny ładunek z pewnością pozostanie długo w pamięci.

Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Mecha_Kulturacja | 2017-04-09

Kromka chleba to książka, w której o zesłaniu w głąb Związku Sowieckiego opowiadają ówczesne dzieci. Bynajmniej nie jest to jednak opowieść dla współczesnych 10-latków - historia państwa Żukowskich pokazuje bowiem, jak szybko mali sybiracy dorastali.

Książka opowiada o losach rodziny Żukowskich, która na początku II wojny światowej została zesłana na Syberię. Sylwestra i Leonard Żukowscy mieli czworo potomstwa: Różę, Jadwigę, Danutę i Bogusława. Dwoje ostatnich było wówczas dziećmi, a dziś opowiadają historię ich trudnej walki o przetrwanie i o polskość.

W opowieści spisanej przez Dagmarę Dworak, córkę Bogusława Żukowskiego, najbardziej dojmujące jest zauważenie przemiany dzieci. Zsyłając je na Syberię, odebrano im dzieciństwo. Nie w sensie dosłownym, bo chociaż od wczesnej młodości musieli pracować w kołchozie, to jednak nie brakowało im kreatywności i pomysłów na zabawę. Odebrano im jednak mentalność dziecka. Bogusław Żukowski w momencie wybuchu II wojny światowej miał zaledwie...

Przeczytana: 22 lutego 2017

"– Pojedziecie, pojedziecie... Pojedziecie do Polski na pewno – śmiał się szyderczo. – Wy tam pojedziecie, gdy na Taskile śnieg stopnieje."
Dagmara Dworak to córka Bogusława, najmłodszego z rodziny Żukowskich, zesłanych w 1940 roku na Syberię. Na podstawie opowieści swojego ojca i jego siostry – Danuty – których część można usłyszeć w filmie, postanowiła stworzyć spójną historię o przeżyciach dzieci, których sowieci wywieźli w mroźną tajgę. Spisane wspomnienia czasem się pokrywają, czasem rozmijają. Przede wszystkim to opowieści z punktu widzenia dzieci, które niektóre wydarzenia pojmują zupełnie inaczej niż dorośli.

" – Sowieci celowo stwarzają takie warunki. Ciężką pracą, głodem i chłodem wyniszczą wszystkich nas, dorosłych Polaków. [...] Rodzice pomrą. Dzieci, chowane w tak ekstremalnych warunkach, codziennie poddawane są brutalnej naturalnej selekcji. Przeżyją tylko te najsilniejsze, najodporniejsze. Osierocone, bez rodziców, będą "elastycznym materiałem", giętkim...

CzytamBoWarto | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Wyobraźcie sobie, że nocą do waszego domu przychodzą żołnierze. Miejsce, które było ostoją bezpieczeństwa, Waszą kryjówką, przestaje nią być. Macie chwilę na spakowanie się, zabranie tego co potrzeba. I nagle jesteście przewożeni z tysiącami innych rodzin ciasnymi pociągami, z dziurą na załatwianie potrzeb fizjologicznych, na tereny gdzie temperatura zimą nie jest wyższa niż -30 stopni. Macie tam ciężko pracować, nie myśląc przy tym o jedzeniu, o chorobach czy zmęczeniu. Nie chcecie? Mieliście inne plany i marzenia? Nie od Was to zależy...

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie taką historię. Niestety jest ona jedną z bardzo wielu, którą przeżyły ogromne ilości Polaków podczas II wojny światowej. Dagmara Dworak w swojej książce " Kromka chleba" prezentuje losy rodziny Żukowskich. Rodzeństwo, Danuta i Bogusław, w rozmowie z autorką, wspominają każdy etap tamtego okresu, od okresu międzywojennego, przez moment zsyłki, pobyt w miejscowości Gramatucha na Syberii, aż po powrót...

elaj | 2017-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Ocena bardzo subiektywna spowodowana emocjonalnym podejściem do tematu. Czytając przypominałam sobie opowieści mojego taty i jego najstarszej siostry i widziałam oczami wyobraźni tam na Syberii właśnie ich, moją rodzinę. Wywiezieni również w lutym 1940 r. Moja babcia, dziadek i ich 6 dzieci. Najstarsze z rodzeństwa miało 16 lat, najmłodsze 9 miesięcy. Udało im się wrócić do Polski w komplecie, jako jednym z nielicznych. Ale trauma tamtych lat pozostała w nich do końca życia.

MałaMi | 2018-02-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2018

Takie książki jak ta, powinny być w szkole jako lektury. Myślę, że młodzież bardziej zainteresowała się naszą historią, niż czytając "suche" wiadomości z podręczników.

Ewa | 2018-06-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Książka dająca do myślenia, wyzwala refleksje na temat granicy ludzkiej wytrzymałości. Po tej książce doceniam to co mam w życiu. Niesamowite losy polskiej rodziny. Wzruszająca.

ruuvattu | 2018-02-09
Przeczytana: luty 2018

Historia zsyłki na Sybir oczyma dwójki rodzeństwa Danuty i Bogusława. Opowiada o realiach i trudach ówczesnego życia. Piękna i poruszająca. Pozwala zatrzymać się i docenić to, co posiadamy.

Anna | 2017-07-26
Przeczytana: 17 maja 2017

Połknęłam w mniej niż tydzień, bo nie mogłam się od niej oderwać.