Brzydka królowa. Elżbieta Rakuszanka żona Kazimierza Jagiellończyka

Okładka książki Brzydka królowa. Elżbieta Rakuszanka żona Kazimierza Jagiellończyka Wiktoria Gische
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Wiktoria Gische Wydawnictwo: Książnica Seria: Wyrwane z kart historii powieść historyczna
powieść historyczna
Wyrwane z kart historii
Książnica
2017-09-27
2017-09-27
dwór królewski Kazimierz IV Jagiellończyk królowa literatura polska małżeństwo powieść historyczna szlachta

Elżbieta Rakuszanka, ukochana, jedyna żona Kazimierza Jagiellończyka. Miał z nią 13 dzieci, w tym 4 królów, 1 biskupa i 1 świętego. I o tej właśnie Elżbiecie - Matce Królów, ale i o Brzydkiej Królowej, jest ta opowieść.

Czemu mówią o niej, że była brzydka? Bo rzeczywiście była bardzo brzydka i zdeformowana. Świadczą o tym zapiski historyczne oraz naukowa rekonstrukcja ( z 1972r.) wyglądu na podstawie ekshumowanych z grobowca na Wawelu i zidentyfikowanych szczątków. Na szczęście nie trzeba być pięknym na zewnątrz, liczy się też wnętrze, inteligencja, bystrość, mądrość i determinacja. I te przymioty dostrzegł, docenił i pokochał król Kazimierz, zrazu rozczarowany urodą wybranki, potem przez lata kochający, troskliwy i wierny(!) mąż. A ona znakomicie odnalazła się w tym małżeństwie.

Powieść jest nie tylko o Elżbiecie i królewskiej rodzinie, ale o Wawelu, książętach, rycerzach, intrygach, codziennym życiu dworskim. O Krakowie, o innych europejskich dworach królewskich, chylącym się ku upadkowi zakonie krzyżackim, w ogóle o tamtych czasach. Pełno w niej nieznanych, historycznych smaczków, szczególików z życia i znanych postaci np. Jan Gutenberg, Hans Memling, Wit Stwosz. Wiedzieliście na przykład, że Stwosz na obu policzkach miał wypalone piętno?

Książkę czyta się bardzo lekko, jest napisana barwnie, ale tak prostym językiem, że momentami miałam wrażenie, że czytam dziecięcą „Historia Żółtej Ciżemki”. Jak się w trakcie lektury okazało, nie pomyliłam się, znalazło się tam miejsce i dla Wawrzka, i dla jego żółtych ciżemek.

Ciekawa byłam ile w powieści prawdy, a ile fikcji. Zaintrygowana dużo godzin spędziłam na szperaniu w sieci, czytaniu artykułów, sprawdzaniu szczegółów. Większość opisanych wydarzeń, postaci, to fakty historyczne.
I za to, że autorka doprowadziła do tego, że poznałyśmy się bliżej z Elżbietą Rkuszanką - przyznaję dodatkowy punkt.

Znowu podróż w czasie. Znowu średniowiecze.
Już XV wiek i czasy synów Władysława Jagiełły: Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka. Barwna opowieść o małżeństwie Kazimierza z Elżbietą Rakuszanką, ponoć brzydką ale mądrą królową. Jesień polskiego średniowiecza w tle:) Smakowita lektura, choć warsztat autorki nie porywa.

Znowu podróż w czasie. Znowu średniowiecze.

Dużo historycznych faktów. Trochę niepotrzebnych wątków, nie wprowadzających nic do treści. Ogólnie może być.

Książka jak zawsze perfekcyjnie napisana i przygotowana. Bardzo przyjemnie się czyta. Widać, że autorka poświęciła wiele czasu i energii na solidne przygotowanie tła historycznego. Opisana historia jest dość smutna i wzruszająca

Do przeczytania zainspirował mnie tytuł. Ciekawiło mnie o co będzie chodzić w tej brzydocie. Pierwszy raz sięgnęłam po tego typu książkę i nie żałuję. Teraz chce was zachęcić do zajrzenia do niej 🦔🦔 Brzydka królowa opowiada o Elżbiecie Rakuszance. Dorastanie Elżbiety w surowych warunkach ma wpływ na jej urodę. Ona wie, że ma małe szanse na znalezienie miłości ale w głębi duszy marzy o czułym i kochającym mężu.
Królowa pomimo kiepskiego wyglądu rozkochuje w sobie polskiego króla, który docenia jej ciepło, mądrość i pozytywny umysł. Pomaga mu w wielu kwestiach, zawsze jest gotowa dać mu dobrą radę. Jest świetną matką chcę dla swoich dzieci jak najlepiej. W końcu każda matka tego właśnie chce.Każda utrata dziecka była dla niej bardzo bolesna, jednak nie poddawała się bo miała dla kogo żyć - dla reszty swoich dzieci. Była bardzo silną kobietą, powinniśmy brać z niej przykład. Wiedział o swoich wadach jednak nie poddała się i zrobiła wszystko żeby osiągnąć to czego pragnęła.A król udowadnia że wygląd nie jest najważniejszy w miłość. Objawia się ona w szczerych gestach, poczuciu bezpieczeństwa i pomocy drugiej osobie.

Książka bardzo ciekawy sposób opisuje losy naszego króla i jego żony oraz ich dzieci. Nie da się przy niej nudzić a przy okazji poznajemy losy naszego państwa. Historia w szkole nie zawsze jest w ciekawy sposób przedstawiona, a czytając właśnie takie książki możemy przekonać się, że historia wcale nie jest taka straszna i nudna. Może zachwycać a przy okazji uczyć.
Mam nadzieję że przekonałam was do przeczytania

Tę pozycję polecam miłośnikom sfabularyzowanej powieści historycznej. Autorka bez zbędnych i rozwleczonych opisów, w bardzo ciekawy sposób przedstawia nam najważniejsze wydarzenia z życia królowej Elżbiety Rakuszanki. Czytelnik utrwala sobie wizerunek kruchej pokrzywdzonej w dzieciństwie istoty, która z pomocą własnej inteligencji rozkwitła jako silna kobieta i mądra acz zaborcza matka.

Czy wygląd ma znaczenie? A może ważniejszy jest intelekt? A co, gdy swojego męża nie zna się przed ślubem?

Na dworach królewskich aranżowane małżeństwa były normą. Młodzi ludzie nie wiedzieli o sobie zbyt wiele. Najważniejsze były sojusze, polityka i umacnianie znamienitych rodów.

Elżbieta Rakuszanka jest córką króla Albrechta II Habsburga i bohaterką powieści "Brzydka królowa". Po śmierci rodziców wraz z rodzeństwem trafia pod opiekę stryja. Żyje w surowych warunkach, a to ma niekorzystny wpływ na jej wygląd. Młoda dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest piękna. Ma jednak nadzieję, że jej los się odmieni. Marzy o dobrym, mądrym i kochającym mężu.

Czy Elżbieta zazna wielkiej, gorącej miłości ? Czy będzie szczęśliwa w małżeństwie?

"Brzydka królowa" to powieść, którą pochłonęłam w dwa wieczory. Niezbyt dobrze znałam dzieje Elżbiety Rakuszanki. Ta pozycja przybliżyła mi tę postać historyczną. Widzimy jak przez lata zmienia się, dojrzewa, kocha. Poznajemy silną, mądra osobę, która stara się sumiennie wypełniać swoje obowiązki. Zależy jej na korzystnych małżeństwach jej dzieci.

Powieść historyczna musi mieć świetnie zarysowanych bohaterów i barwne opisy, które przybliżają nam dany okres historyczny. To autorce się świetnie udało.

Mnie bardzo poruszyła scena śmierci. Została opisana w piękny i nieoczywisty sposób. W sposób bardzo sugestywny autorka pokazała tortury, którymi poddawano oskarżonych.

"Brzydka królowa" to książka, która pokazuje, że książęta, królowe i królowie są ludźmi takimi jak my. Mają marzenia, plany, podejmują decyzję dobre i złe. Tak samo kochają i cierpią z powodu straty lub odrzucenia.

Z przyjemnością sięgnąłem po "Brzydką królową". To była pasjonująca lektura. Dzięki niej poszerzyłam swoją wiedzę historyczną i bardzo wam ją rekomenduję.

Warto, bo powieści o Elżbiecie Rakuszance wcale za wiele nie ma, a jak można trochę sobie wzbogacić wiedzę o jej historię, to uważam, że warto. Dobra pozycja. A naszą historię warto znać, nie każdy lubi książki historyczne, to pozycja powieści jest jak znalazł. Warto.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Historia Polski

Wiktoria Gische Brzydka królowa. Elżbieta Rakuszanka żona Kazimierza Jagiellończyka Zobacz więcej