Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst

Okładka książki Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst Robert M. Sapolsky
Okładka książki Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst
Robert M. Sapolsky Wydawnictwo: Penguin Press popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Penguin Press
2017-05-02
2017-05-02
1594205078

"Zachowuj się" to obszerne dzieło Roberta Sapolsky'ego, które łączy w sobie elementy neurobiologii, ewolucji i psychologii, by wyjaśnić ludzkie zachowanie. Autor w przystępny sposób opisuje skomplikowane procesy zachodzące w mózgu i wpływy środowiskowe, kształtujące nasze myśli i czyny. Książka porusza zarówno mroczne strony natury człowieka, jak i jego potencjał do altruizmu i współpracy.

"Zachowuj się" to imponująca lektura, która z pewnością skłoni czytelnika do refleksji nad własną naturą i miejscem w świecie. Mimo obszerności, książka jest wciągająca i bogata w anegdoty, co ułatwia przyswajanie wiedzy.

Należy jednak zaznaczyć, że złożoność omawianych zagadnień sprawia, że niektóre teorie przedstawione przez Sapolsky'ego mogą budzić kontrowersje.

"Zachowuj się" to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć siebie i otaczający go świat.

Świetna 👌🏼

Świetna 👌🏼

2022.10.25 - 90/100%
2023.08.23 - 87,5/100%

2022.10.25 - 90/100%
2023.08.23 - 87,5/100%

Absolutne arcydzieło. Autor niesamowicie łączy neurobiologię z antropologią i socjologią, dając niesamowity obraz kształtowania się jednostek oraz społeczeństw. Ich zachowań, ich mechanizmów, tego jak mogą zareagować od okoliczności. Książka wymaga skupienia oraz pewnej wiedzy na starcie, ale autor wszystko bardzo fajnie tłumaczy, a w razie czego książka zawiera też dodatki tłumaczące podstawy. Również ukłon dla tłumacza - udało mi się wyłapać, kilka miejsc gdzie autor pewnie odwoływać się do amerykańskiej kultury, ale tłumaczowi udało się znaleźć nasz polski odpowiednik.

Bardzo ciekawa książka. Obszerna i szczegółowa. Trochę za długa. Bez znajomości podstaw neuronauki niektóre fragmenty mogą sprawić trudność.

Gdybym miał napisać w skrócie, o czym jest ta książka - napisałbym, że... o nas.

Interdyscyplinarne wyjaśnienie podstaw naszej natury, naszych najlepszych i najgorszych zachowań. Nie da się wytłumaczyć niczyjej postawy przez pryzmat jednego wycinka (geny, hormony, środowiska, kultury itd.).

Autor prowadzi czytelnika przez poszczególne etapy wstecz: przez to, co wydarzyło się sekundę, godzinę, dzień, tydzień, lata i pokolenia wstecz. Wyjaśnia zawiłości ludzkiej natury. Część książki napisana skomplikowanym, naukowym jęzkiem i cieżko zrozumieć wszystko, jeśli nie jest sie biologiem (ja nie jestem),jednak całościowo należy stwierdzić, że książka jest zrozumiała. Autor przebija się przez liczne badania przeprowadzone nad ludźmi, zwierzętami, nie stroniąc od ironii.

Warto przeczytać, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pełne zrozumienie wymaga jednak ekstremalnej uwagi i czas.

biblia dla każdego kto zapytuje "nature or nurture?"

biblia dla każdego kto zapytuje "nature or nurture?"

Jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem. Autor potrafił stworzyć, mimo prawie tysiąca stron i ogromnej ilości informacji, ciekawą i wciągającą narrację. Przytaczając różne punkty widzenia i wyniki badań, jednocześnie wielokrotnie podkreślał ich mniejszą lub większą względność oraz probabilistyczny charakter. Ta uczciwość intelektualna wobec czytelnika zachęciła mnie już na samym początku książki, a potem, w szczególności po przebrnięciu przez aneksy, było jeszcze lepiej. Książka choć nie daje prostych i pewnych odpowiedzi, to niewątpliwie może poszerzać wiedzę i horyzonty myślowe oraz ukazać złożoność tematu.

“Zachowuj się” przypomina mi trochę “Dzieje filozofii Zachodu” Bertranda Russella, może nie w kontekście aż tak subiektywnego spojrzenia, ale poprzez nieoczekiwane zwroty akcji, świetne poczucie humoru, no i oczywiście dużą objętość, która rzadko w tego typu książkach jest zaletą, a tu nie mam wątpliwości, że jest.

1935

Słaby to naukowiec jeśli za punkt wyjścia bierze dawno obaloną teorię trójpodziału mózgu i na tej podstawie tak naprawdę tłumaczy budowę jak i działanie mózgu i wyprowadza objaśnienia do całej książki. Zła jestem na siebie że się dałam nabrać.

Od czego by ty zacząć. Książką "Zachowuj się" to niewątpliwie majstersztyk literatury popularnonaukowej. Po pierwsze, zawiera ogromną liczbę informacji na temat biologicznych - a więc neurologicznych, endokrynologicznych, genetycznych i ewolucyjnych - podstaw ludzkiego zachowania. Dlatego należy czytać ją małymi porcjami, te wszystkie informacje sobie dawkować, żeby nie przedawkować. Po drugie, każda informacja opatrzona jest odsyłaczem do oryginalnych naukowych publikacji. Po trzecie, luz i swoboda z jaką Sapolsky prezentuje tę równie skomplikowaną co interesującą problematykę urzekają i sprawiają, że "Zachowuj się" czyta się z wielką przyjemnością :)

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • Nauki społeczne

Robert M. Sapolsky Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze Zobacz więcej