Wojny z mikrobami

Okładka książki Wojny z mikrobami Gill Arbuthnott
Okładka książki Wojny z mikrobami
Gill Arbuthnott Wydawnictwo: Harperkids Seria: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej
Microbe Wars
Harperkids
2024-02-28
2024-02-28
Wojciech Mikołuszko

Okładka książki Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie Jon Chad, Rosemary Mosco
Układ Słoneczn... Jon Chad, Rosemary ...
Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Pod ziemią, cz... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Dzień z życia skunksa, jelita i tego, kto to czyta. Przezabawny przewodnik przyrodniczy Mike Barfield, Jess Bradley
Dzień z życia ... Mike Barfield, Jess...

Nasza codzienność toczy się wokół wyuczonych zasad higieny, które przekazujemy swoim dzieciom i zwykle nie zastanawiamy się za bardzo nad tym, jakie mikroby nas otaczają. Dopiero różnorodne choroby wytrącają nas ze zwykłego rytmu, sprawiają, że pojawiają się pytania o źródła infekcji. Naukowe słownictwo niewiele mówi naszym dzieciom o niewidocznym świecie. Aby wprowadzić swoje pociechy do tego zadziwiającego otoczenia warto sięgnąć po odpowiednie lektury. Dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej fantastycznymi książkami będą Zofii Staneckiej „Basia i zagadki wszechświata. Mikroby”, Marty Maruszczak "Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata" oraz Gill Arbuthnot „Wojny z mikrobami. Największe bitwy z najmniejszymi formami życia”. Dwie pierwsze już Wam polecałam. Teraz czas na trzecią i małe wyjaśnienie. Jako odbiorców wskazuję szeroką grupę odbiorców, ponieważ treści są tu ważne, a zawarte w książkach informacje pozwalają na poszerzenie wiedzy z podręczników szkolnych. Z drugiej struny informacje podsunięte w bardzo prostej formie, dzięki czemu można śmiało wprowadzać w niezwykły świat mikroorganizmów przedszkolaki, którym będziemy te książki czytać. Starsze w czasie samodzielnej lektury będą mogły zapoznać się mikrobami. Najlepiej zacząć przygodę z tymi książkami w kolejności, którą podałam. To zapewni ciągłe poszerzanie wiedzy o kolejne treści oraz pozwoli na utrwalenie najważniejszych informacji. Każda z nich ma ciekawą szatę graficzną, która będzie szczególnie ważna w przypadku najmłodszych czytelników, ale muszę szczerze przyznać, że i mi sprawiło wiele przyjemności możliwość oderwania się od tekstu i zerkania na fantastyczne rysunki.
„Wojny z mikrobami. Największe bitwy z najmniejszymi formami życia” Gill Arbuthnot to popularnonaukowy przewodnik wprowadzający nas do świata mikrobów oraz historii epidemii. Na początku lektury dowiadujemy się o tym, co możemy zobaczyć pod mikroskopem i jak niesamowicie małe są organizmy, których nie widzimy gołym okiem. Jesteśmy oprowadzaniu po bogactwie tego świata, uświadamiani jak niesamowicie bardzo jest on zróżnicowany zarówno pod kątem wyglądu, wielkości jak i właściwości. Poznajemy protisty, grzyby, bakterie, wirusy oraz dowiadujemy się, w jaki sposób te organizmy walczą między sobą, a później przyglądamy się najsłynniejszym epidemią w historii ludzkości. Każda choroba jest dokładnie opisana. Mamy tu objawy, przebieg choroby, związane z nimi zabobony oraz prawdziwe przyczyny. W wielu przypadkach dowiemy się, jakie słynne postaci z historii zmagały się z określonymi chorobami, w jaki sposób wpłynęły one na działania wojenne, jak wpłynęły na dzieje ludzkości. Mamy czarną śmierć, ospę, malarię, hiszpankę, covid-19. Sporo miejsca poświęcono zapobieganiu oraz hamowaniu rozprzestrzeniania epidemii. Nie zabraknie też problemu tworzenia broni biologicznej i wynikających z tego niebezpieczeństw. Poznamy też sposoby dbania o higienę, poszerzanie gamy dostępnych lekarstw oraz wyzwania, którym nadal musimy stawiać czoła. Przyjrzymy się także eksperymentom związanych z badaniem układu odpornościowego, dowiemy się, w jaki sposób on działa, jak powstały najważniejsze odkrycia, na jakie jeszcze czekamy. Mikroby pojawią się też w kontekście przygotowania posiłków oraz wspierania naszego organizmu. Jest też temat oczyszczania planety z martwych szczątek. Mikroby są tu pokazane w bardzo szerokim ujęciu. Młodzi czytelnicy uświadomią sobie, że wokół znajdziemy mikroorganizmy zagrażające nam, ale są też takie, dzięki którym lepiej funkcjonujemy oraz dostarczające nam smaczne posiłki.
Intersujące treści dopełniają świetne ilustracje. Nie zabraknie tu elementów komiksów. Takie połączenie tekstu z ilustracjami sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Do tego skutecznie przyciąga uwagę młodych czytelników. Całość wydrukowana na bardzo dobrej jakości i starannie zszytym papierze. Solidna kartonowa oprawa sprawia, że jest to publikacja estetyczna i trwała. Zdecydowanie polecam każdemu, kto chce rozpocząć przygodę ze zdobywaniem wiedzy o mikrobach.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

To pozycja pełna niespodzianek i ciekawostek, anegdot i humorystycznych ilustracji. Dla każdego, kto jest ciekawy świata i chce wiedzieć więcej. Każda rozkładówka to porcja wiedzy, faktów, informacji z zakresu biologii, medycyny, historii.

Wokół nas, a także w nas i na nas żyje około biliona gatunków różnych mikrobów. Nie wszystkie z nich powodują choroby, niektóre są całkiem przyjazne, a nawet przydatne. Zawdzięczamy im pyszne jogurty, sery, a nawet pieczywo czy wino i piwo. By lepiej poznać fascynujący świat drobnoustrojów sięgnijcie po książkę "Wojny z mikrobami". To jeden z najnowszych tytułów z serii Akademia Mądrego Dziecka.

"Wojny z mikrobami" to mnóstwo wiedzy w ciekawej i przystępnej formie. Z tej książki dowiecie się wiele nie tylko o mikroorganizmach ale także o słynnych naukowcach i najważniejszych odkryciach z dziedziny mikrobiologii.

Dla wszystkich ciekawych świata, małych i dużych czytelników będzie to bardzo ciekawa lekcja.

Znacie pewnie nazwy najgroźniejszych chorób w dziejach, ale czy wiecie, co je wywołało? Do czego doprowadziły? Gdzie się podziały?”

Każdy dzień na odkrywanie tajemnej wiedzy o mikrobach ich charakterystyki, gatunków, roli, zarówno w biologii oraz historii świata.
No czad 🫣😁!
🦠 Dlaczego wybuchają epidemie?
🦠 Które zarazki są najbardziej niebezpieczne?
🦠 Po co się szczepimy?
🦠Jak działają antybiotyki?
🦠 Czy grożą nam nowe choroby?

Jeśli do tego wiedza i historyczne fakty wyrażone są w formie: komiksów, kreskówkowych postaci, superbohaterów, czarnych charakterów, tym lepiej 😀.
Mnóstwo przydatnej wiedzy w zabójczo atrakcyjnej formie 👍.

No czad 🫣😁!
🦠 Dlaczego wybuchają epidemie?
🦠 Które zarazki są najbardziej niebezpieczne?
🦠 Po co się...

Po wybuchu pandemii COVID-19 znaczenie drobnoustrojów w naszym życiu stało się zdecydowanie większe niż przed 2020 rokiem. Nic dziwnego, że temat ten w książkach dla dzieci jest coraz bardziej popularny. Rośnie w nas potrzeba edukacji młodego pokolenia i kształtowania świadomości potencjalnego zagrożenia, ale też korzyści, jakie przynoszą mikroorganizmy probiotyczne.

"Wojny z mikrobami" to popularnonaukowy przewodnik, który poprowadzi nas przez historię wojen ludzkości z najmniejszymi formami życia. Zgłębia tajemnice drobnoustrojów, opowiada o naukowcach, lekarzach, którzy opracowali antybiotyki, szczepionki i środki odkażające. Całość podana jest w zabawnej, komiksowej formie w towarzystwie humorystycznych ilustracji. Bohaterowie zostali obdarzeni cechami zaczerpniętymi ze znanych kreskówek, co zdecydowanie przykuwa uwagę czytelnika.

A czego dowiecie się z tej 64-stronicowej publikacji?

Dowiecie się, czym są mikroby, jak się dzielą i dlaczego niektóre są niebezpieczne, a inne wręcz niezbędne do życia. Poznacie najgroźniejsze choroby w dziejach ludzkości z objaśnieniem skąd się wzięły i do czego doprowadziły. W jaki sposób udało się zwalczyć niektóre z nich? Znajdziecie tu wyjaśnienie, czym jest odporność, jak o nią dbać w naturalny sposób, a kiedy wspierać poprzez szczepienia i antybiotyki. Podoba mi się rozdział akcentujący odporność na antybiotyki, który szczegółowo objaśnia ich działanie i stosowanie. Pamiętacie czasy, kiedy ów medykament serwowany był na wirusy lub zwykłe bóle gardła? Tutaj znajdziecie ostrzeżenie przed takimi praktykami.

Każdy rozdział gwarantuje nam fascynującą podróż po dziejach medycyny, która na przestrzeni wieków ewoluowała, a naukowcy opracowali nowe rozwiązania wspierające walkę o nasze zdrowie. Myślę, że takie historyczne spojrzenie na medycynę i biologię z uwzględnieniem zachodzących zmian, pozwoli zrozumieć znaczenie higieny osobistej, szczepień oraz profilaktyki zdrowotnej.

Niezwykle polecam!

"Wojny z mikrobami" to fascynująca podróż po świecie mikroorganizmów, która doskonale łączy naukę z dziecięcym odkrywaniem świata. Autorka, Gill Arbuthnott oraz ilustratorka, Marianna Madriz, przedstawiają skomplikowany świat bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodych czytelników.

Książka skupia się na kluczowych kwestiach związanych z mikrobiomem, takich jak znaczenie dobrych bakterii dla zdrowia, różnice między bakteriami a wirusami, jak działają szczepienia i dlaczego są ważne, oraz jak antybiotyki pomagają w walce z infekcjami i dlaczego można się na nie uodpornić. Autorki nie unikają też trudnych tematów, takich jak epidemie i sposoby ich zapobiegania czy zagrożenie bronią biologiczną, ale przedstawiają je w sposób odpowiedni do wieku czytelnika.

Ponadto przeczytamy także historie naukowców i naukowczyń, lekarzy i lekarek, którzy zrozumieli znaczenie drobnoustrojów dla ludzkości, opracowali środki dezynfekcyjne, antybiotyki oraz szczepionki, które pomagają nam wszystkim na co dzień zwyciężać w walce z mikrobami.

Ta pigułka wiedzy i ciekawostek opisanych w publikacji jest w niej atrakcyjnie zilustrowana oraz przedstawiona w formie komiksowej, co sprawia, że angażuje i pomaga młodym czytelnikom lepiej zrozumieć omawiane tematy. Do tego, prosty język i klarowne wyjaśnienia sprawiają, że nawet najmłodsi czytelnicy mogą zgłębić tajniki mikrobiologii.

Podsumowując, "Wojny z mikrobami" to niezwykle fascynująca, edukacyjna i przyjemna lektura, która zachęci dzieci do odkrywania interesującego świata mikroorganizmów.

Książka skupia się na kluczowych kwestiach...

Do cyklu książek dedykowanym uczniom "Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej!" dołączył właśnie nowy arcyciekawy tytuł. Chodźcie zobaczyć!

Choć nie są widoczne gołym okiem, to żyją niemal wszędzie, a na 1 cm² naszej skóry jest ich aż 10 mln, dacie wiarę? Mowa oczywiście o mikrobach, które odgrywają niebotyczną rolę w naszych organizmach, ale i potrafią siać spustoszenie na całej kuli ziemskiej! Weźmy pod uwagę choćby wirusa grupy hiszpanki, który rozprzestrzenił się w 1918 roku i zabił ok. 50 mln. ludzi w 18 miesięcy!😲 Tych śmiertelnych chorób było dużo więcej i o nich także przeczytacie, ale na początku dowiecie się, czym są mikroby, że dzielą się one na bohaterów i złoczyńców oraz w jaki sposób je odnaleziono. Sięgniecie pamięcią do lat, w których na różne dziwne sposoby radzono sobie z chorobami, zobaczycie też, jak naukowcy (często zupełnie przypadkiem) odkrywali leki i szczepionki, przeczytacie o ich działaniu oraz o układzie odpornościowym człowieka czy oporności na antybiotyki.💉 Odkryjecie grzyby i bakterie niezbędne do przygotowywania potraw, poznacie wiele procesów, w których mikroby grają główne role w różnych dziedzinach życia oraz pomysły naukowców na walkę z tymi groźnymi drobnoustrojami.

Książka niejednokrotnie nas zaskoczyła. Niesie ona swoim czytelnikom ogromną ilość pasjonującej wiedzy nie tylko z zakresu mikrobiologii, ale także historii czy nauki!🧪 Treści jest sporo, zdecydowanie będzie ona świetnym uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w szkole w dużo atrakcyjniejszej formie. Mnóstwo kolorowych ilustracji i komiksowych scenek sprawiają, że z tą pozycją podróż po świecie mikroorganizmów jest niezwykle przyjemna! W książce nie brakuje dobrego humoru ani zabawnych grafik, przez co przydatna wiedza nie wieje nudą i spontanicznie wchodzi do głowy.😊

Na końcu książki w celu uporządkowania wiedzy znajdziecie słowniczek z wyjaśnieniem naukowych terminów.

To ciekawa publikacja z mistrzowsko ujętym tematem.
Polecamy i nie dajcie się wirusom!🦠

Tym razem chciałam pokazać Wam tytuł z Akademii Mądrego Dziecka dla starszych odbiorców,czyli dzieci w wieku od 7 lat. "Wojny z mikrobami" to połączenie historycznych ciekawostek i medycznej wiedzy podanej w bardzo przystępnej,kolorowej,momentami komiksowej formie. Znajdziecie tu moc wiedzy i przydatnych informacji!

Dlaczego ludzie chorują? Czemu jedne choroby są bardzo groźne,inne mniej? Dlaczego wybuchają epidemie? Czym są szczepionki? Jak działa układ odpornościowy? Czym dokładnie są mikroby? Na te i wiele innych tematów znajdziecie naprawdę wyczerpujące odpowiedzi.
Oczywiście dostosowane do wieku odbiorcy: język jest raczej poważny,dużo tu nazw związanych z medycyną czy biologią,ale nie na tyle skomplikowane by można się było pogubić w zrozumieniu sensu wypowiedzi. Na pewno treść wniesie dużo nowych wyrazeń i słów do slownika dziecka. Dużo tu też żartów i zabawnych rysunków, które ciekawie obrazują temat i uzupełniają zagadnienia, ale już w dużo lżejszej formie. Moim zdaniem to idealne połączenie- wiedza równoważona jest lżejszą treścią,dzięki czemu dłużej utrzymuje uwagę czytelnika,ale i zachęca do dalszego czytania.
Historie poruszone w książce zaciekawią nawet dorosłych: dżuma,cholera,hiszpanka,ospa prawdziwa i wiele innych groźnych chorób przedstawione są w taki sposób,że nie sposób oderwać się od czytania!

"Wojny z mikrobami" to genialna lekcja biologii dla naszych pociech. Poprzez przystepną treść i zabawne obrazki dzieci mogą chłonąć wiedzę i być prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie!😎

Dlaczego ludzie chorują? Czemu jedne choroby są bardzo...

„Wojny z Mikrobami” to książka, która sprawiła, że mój syn przepadł. Zainteresowała go do tego stopnia, że zaczął opowiadać o tym co właśnie dowiedział się i chciał więcej.
W tej niewielkiej książeczce dla dzieci szczegółowo wyjaśnione jest czym różnią się grzyby, bakterie i wirusy. W bardzo ciekawy sposób opisane tutaj jest jakie choroby zabiły żołnierzy na polach walki i nie tylko ich, ale również zwykłych ludzi. Niektóre z tych chorób są nam znane a inne już trochę mniej. Nie zapomniano tutaj również wspomnieć tutaj o ostatniej pandemii Covid-19.
„Wojna w Mikrobami” to książeczka dla dzieci jak ludzie stoczyli największe wojny z najmniejszymi forami życia. Dowiemy się z niej o tym co to Ebola, Hiv, Ptasia i Świńska Grypa czy SARS. Na niektóre z nich wynaleziono szczepionki i z tej książki dowiemy się również jak one działają. Dowiemy się również co to są antybiotyki i jak działają? I Czy wszystkie mikroby są szkodliwe dla naszych organizmów.
Książeczka zawiera wiele dobitnie wyjaśniających czym są i co powodują mikroby. Napisana jest prostym językiem dzięki czemu dzieci umiejące już czytać nie będą miały problemu ze zrozumiem treści. Jej przejrzysty układ sprawia, że chętnie się po nią sięga.
„Wojny z Mikrobami” to kolejna książeczka z serii Akademia Mądrego Dziecka, którą bardzo polecam. W każdej z nich jest mnóstwo przydatnej wiedzy przedstawionej w prosty i ciekawy sposób.

Gill Arbuthnott wykonała kawał dobrej roboty, na niecałych 60 stronach w atrakcyjny sposób umieściła ogrom wiedzy na temat mikrobów. Mówi o tych znanych, które doprowadziły do wielu epidemii, ale i mających pozytywny wpływ na nasze życie. Z Wojny z mikrobami dowiemy się między innymi, kiedy odkryto je po raz pierwszy, jak naukowcy odkryli ich podział, sposoby działania oraz wpływ. Odkryjemy, skąd wzięły się najgroźniejsze choroby, do czego doprowadziły. Skrywa w sobie informacje o protistach, okrzemkach, bakteriach, wirusach, przybliża historie dżumy, ospy, eboli czy też malarii.

Całość na

• S - kupić
  • Moi Ulubieńcy
  • Samodzielne
  • Wyd. Egmont/HarperKids
  • Współpraca
  • C- Biblioteczka potworków ;)

Dodaj cytat z książki Wojny z mikrobami