Atomy

Okładka książki Atomy John Devolle
Okładka książki Atomy
John Devolle Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Wielkie idee dla ciekawskich umysłów popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
popularnonaukowa dziecięca
Wielkie idee dla ciekawskich umysłów
Atoms
Zysk i S-ka
2023-11-21
2023-11-21
32 min.
Jacek Spólny

Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Pod ziemią, cz... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki 101 nieziemsko nudnych faktów Mathilda Masters, Madeleine van der Raad
101 nieziemsko... Mathilda Masters, M...
Okładka książki Czas, czyli wszystko płynie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Czas, czyli ws... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki Wszystko o... koniach Antoinette Delylle, Gregoire Mabire
Wszystko o... ... Antoinette Delylle,...

Jakiś czas temu przyszła do nas książka, która w prosty sposób ukazuję wiedzę na temat atomów. Szczerze powiem, że ja nie przepadałam za przedmiotami ścisłymi w szkole, może dlatego, że nie czytałam takich mądrych książek jak ta. Warto jest poszerzać wiedzę dziecka, wprowadzając mu po troszeczku taką wiedzę. Będzie mu łatwiej w przyszłości.
Książka ,,Atomy" Johna Devolle ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i Ska. Jest to pozycja, która nie ma w sobie za dużo treści. Jednak ta, która jest w niej zawarta, jest wystarczająca, aby dziecko zrozumiało, czym są atomy, skąd się wzięły i co się z nich składa. Każda strona zawiera również przepiękne ilustracje i bardzo tematyczne, gdyż aby było ciekawiej, jest mowa np. o dinozaurach, zwierzętach, kosmosie, a to wszystko po to, aby zrozumieć ważne koncepcje naukowe, zaczynając od atomu po teorię Wielkiego Wybuchu, ewolucję i fakt, że wszyscy jesteśmy zbudowani z małych cząsteczek.
Strony są kolorowe i przyciągają uwagę dziecka. Książka jest w twardej oprawie. Polecamy dla urozmaicenia repertuaru książkowego ;)

Książka „Atomy”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk, to interesująca lektura dla małych naukowców! Jest pełna zabawnych, kolorowych ilustracji i przystępnych treści o ciekawych zagadnieniach, które pomogą dziecku zrozumieć ważne koncepcje naukowe – od atomu po teorię Wielkiego Wybuchu, ewolucję i fakt, że wszyscy jesteśmy zbudowani z małych cząsteczek! To idealne wprowadzenie do świata nauki dzieci w wieku przedszkolnym, które zainteresuje ich otaczającym światem. Autor John Devolle wprowadza naukowe koncepty na poziomie kilkulatków umożliwiając im odkrywanie nowych zjawisk. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/atomy.html

"Ale naprawdę niesamowite jest to, że część atomów, z których się składasz, powstała w olbrzymich zapadających się gwiazdach!”

Atrakcyjny i przemyślany pomysł na opowiedzenie o niełatwych zagadnieniach z fizyki, zwłaszcza dla najmłodszych czytelników. W publikacji nawet trzylatek fantastycznie się odnajdzie, zdobędzie istotną wiedzę, oswoi się z nauką i wciągnie w poznawanie niezwykłych idei. Tłumaczenie zagadnień z dziedziny atomów opiera się na prostej i zrozumiałej treści, oraz na przejrzystych i wyrazistych ilustracjach. John Devolle zgrabnie przemyca kluczowe przesłania, z jednej strony stawia na powtarzalność, z drugiej wprowadza różnorodność przykładów. Potrafi zainteresować konkretną myślą i przedstawić ją z różnorodnych ujęć, a przy okazji wciąga w niełatwą do wyobrażenia sobie treść.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/01/atomy.html

Jestem zachwycona za każdym razem, gdy w moje ręce wpadają książki edukacyjne dla młodych czytelników. Tym razem pod przysłowiową lupę biorę "Atomy" Johna Devolle.

Tekstu jest niewiele - ilość wręcz idealna dla kilkulatka, który ćwiczy czytanie. Młodszych nie znudzi słuchanie - tym bardziej, że informacje są podane w bardzo przystępny sposób. Wszystko jest wyjaśnione prostym językiem, a odniesienie np. do wielkości sprawia, że z jednej strony dziecko dowiaduje się o braku możliwości dostrzeżenia atomów nawet pod mikroskopem, a z drugiej w przypadku naprawdę ciekawskiego młodego umysłu może się okazać, że skończy się na rozmowie na temat tego jak w ogóle obserwować różne małe obiekty. Dociekliwy dorosły być może stanie na wysokości zadania i zgłębi temat, po czym dowie się, że jednak da się je zobaczyć (!),ale warto się zastanowić, czy na pewno chcemy na tym etapie wchodzić z dzieckiem w szczegóły ;) Czy to oznacza, że lepiej nie sięgać po tę książkę? Absolutnie nie, ponieważ ilustracja przedstawia mikroskop optyczny, a pod takim rzeczywiście nie ma szans, by dostrzec atomy. No i w ten cudowny sposób okazuje się, że książka mogłaby się sprawdzić także jako punkt zapalny do poszukiwania oraz weryfikowania informacji dla nieco starszych dzieci, a nawet młodzieży, ponieważ temat da się rozwinąć np. w kierunku innych typów mikroskopów oraz co pod którym da się zobaczyć. Mam nadzieję, że czujecie ten niesamowity potencjał książki!

Tak jak już wspomniałam, ilustracje świetnie uzupełniają treść, ale w taki sposób, by odbiór był jak najbardziej przystępny dla dziecka. Duże, wyraźne, a do tego stworzone z fantazją obrazki znakomicie oddają i podkreślają to, co najważniejsze do przekazania. Mam natomiast pewne zastrzeżenia co do użycia niektórych słów (np. "najpierwszy" - przestarzałe słowo, którego nie spotykamy w użyciu, więc warto być czujnym, czy dziecko zwróci na nie uwagę i warto wtedy wyjaśnić, że akurat tego wyrazu raczej nie używamy, czy po prostu przemilczeć sprawę, ponieważ zbędny komentarz z naszej strony mógłby niechcący podkreślić wystąpienie tego słowa). Ostrzegam przy okazji, że chemika lub fizyka może oburzyć użycie określenia "cząsteczki" w odniesieniu do atomów, ale ze względu na docelowy wiek odbiorców proponuję zwyczajnie przymknąć na to oko.

Ogólnie książka "Atomy" to super sprawa, by oswoić dziecko z pojęciem, które często bywa abstrakcją nawet dla dorosłych. Jeśli chodzi o obawy czy publikacja zainteresuje kilkulatka, to na przykładzie własnego dziecka mogę zapewnić, że tak, a jako potwierdzenie dodam, że mało które dziecko nie zwróci uwagi np. na dinozaury czy Wielki Wybuch, które są tu zilustrowane.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

O tym, że z atomów składa się cały świat, wie chyba każdy dorosły czytelnik. Jednak z dziećmi sprawa ma się nieco inaczej, bo one dopiero odkrywają to, co je otacza. Książka Johna Devolle’a jest jedną z tych, która ma im ten świat przybliżyć, a dokładniej to, z czego jest zbudowany. Jak udała się ta sztuka autorowi?

Na wstępie muszę wspomnieć, że książka ta przeznaczona jest dla bardzo młodych czytelników w przedziale wiekowym od 3 do 5 lat. Jednak nieco starsi miłośnicy chemii również mogą być zainteresowani tym tytułem. John Devolle wyjaśnia w niej znaczenie i istotę atomów. Służy temu spora ilość ilustracji, które mają pokazać, jak małą cząstką jest atom i ile takich drobinek może zmieścić się na przykład w gałce ocznej. Ponadto te ilustracje uświadamiają, że atom tak naprawdę można zobaczyć tylko pod mikroskopem, bo jest tak malutki.
Autor starał się w przystępny i prosty sposób przekazać młodym naukowcom wiedzę, by zainteresować ich tą dziedziną nauki. I robi to przy niedużej ilości tekstu (zdarza się, że na stronie znajduje się dosłownie jedno zdanie),która ma za zadanie zwrócić uwagę na najważniejsze informacje związane z omawianymi atomami.
Prostota, jaka płynie ze stron, kolorowe ilustracje, duży wyraźny tekst oraz duży rozmiar samej książki, powoduje, że jest ona przystępna dla bardzo młodych czytelników.

Żałuję, że decydując się na ten tytuł, nie sprawdziłam, dla kogo dedykowana jest ta książka. Okazało się niestety, że mój ośmiolatek nie został jej entuzjastą (czemu nietrudno się dziwić, kiedy książka jest dla dzieci między 3 a 5 r.ż.). Zapoznaliśmy się wspólnie z jej treścią, jednak nie wywołała ona w nim żadnych pozytywnych emocji, czy chęci zgłębiania tematu atomów. Być może gdyby ta książka pojawiła się na rynku kilka lat wcześniej, nasze wspólne odczucia byłby inne.

Nie do końca wiedziałam, jak przekazać swoje odczucia względem tej książki, a nie lubię pisać negatywnych recenzji, chociaż ta do końca taka nie jest, więc ujęłabym to tak: co prawda „Atomy” nie zdobyły serca mojego syna, ale na pewno znajdą wielu sympatyków i pośród młodszych czytelników i ich rodziców. Najważniejsze by trafiła w odpowiednie ręce, a wtedy z całą pewnością zawładnie czyimś światem.

Na wstępie muszę wspomnieć, że książka ta przeznaczona...

Wielkie idee dla ciekawskich umysłów.

Czym są atomy?
Skąd się wzięły?
Czy dinozaury też były zbudowane z atomów?

Książka Atomy to połączenie zabawnych, kolorowych ilustracji i przystępnych opowieści o niesamowitych zagadnieniach, które pomogą czteroletniemu dziecku zrozumieć ważne koncepcje naukowe od atomu po teorię Wielkiego Wybuchu, ewolucję i fakt, że wszyscy jesteśmy zbudowani z tych małych cząsteczek!

Krąży we mnie jakieś takie dziwne przekonanie, że wszystkie książki naukowe są toksyczne. Nie wiem jak wam ale mi książka Atomy wyjątkowo kojarzy się z fizyką .

Podejrzewam, że to przekonanie wzięło się z tąd, że wyjątkowo nie lubiłam i nie lubię fizyki, matematyki i angielskiego ( przepraszam moich nauczycieli 😅),ale jaloś nie umiem się do nich przekonać i myślę, że to już raczej nie nastąpi.

Żeby było jasne to nie jest toksyczna książka a wręcz przeciwnie bardzo ładna, zabawna, z mnóstwem rysunków w środku dzięki czemu łatwiej nam jest wyobrazić sobie jak wyglądają i powstają atomy.

Ps. Jeśli szukacie idealnej książki dla kogoś kto naprzykład bardzo lubi fizykę albo poprostu atomy to to będzie idealny prezent dla takiej osoby. 🎁🎀

Wielkie idee dla ciekawskich umysłów.

Czym są atomy?
Skąd się wzięły?
Czy dinozaury też były zbudowane z atomów?

A to my ATOMY!

Czy książka edukacyjna dla dzieci może być urocza? Jak najbardziej. Nawet w tak ścisłej dziedzinie, do jakiej zaliczamy badanie atomów. Skierowana raczej do młodszych czytelników książka autorstwa Johna Devolle’a w najprzystępniejszy ze wszystkich sposobów przedstawia czytelnikom – dużym i małym – definicję atomu.

"Atomy" to pozycja, której szata graficzna od razu przykuwa uwagę. Ilustracje są humorystyczne, a poruszony temat przedstawiają w sposób tak prosty i czytelny, że nawet dzieci, które nie posiadły jeszcze umiejętności czytania, będą mogły bez problemu wyciągnąć z tej książki całkiem sporo informacji.

Zwykle nauki ścisłe przerażają i zniechęcają, ale w przypadku "Atomów" sprawa ma się zupełnie inaczej. Przetestowałam tę pozycję na całkiem sporej grupie dzieci w wieku od 4 do 11 lat i nie znalazłam ani jednego, któremu książka by się nie spodobała. Świetne ilustracje, wiadomości podane w bardzo zwięzły sposób sprawiły, że wspólne czytanie naprawdę było frajdą.

Książka Johna Devolle’a to pozycja, która na pewno świetnie sprawdzi się wśród młodszych czytelników, którzy dopiero zagłębiają się w świat nauki. Dla osób pracujących z dziećmi może to być również bardzo przydatna pomoc dydaktyczna, która w przyjemny sposób pomoże wprowadzić uczniów w skomplikowane meandry nauk ścisłych. Zdecydowanie polecam!

A to my ATOMY!

"Atomy" to pozycja, której szata graficzna...

#1320 - „Atomy” - John Devolle - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#165/2023

"Część atomów, które krążą w tej chwili w Twoim ciele, kidyś mogła wchodzić w skład wielu innych rzeczy!"

Książka ma 32 strony. Swoją premierę miała dnia 21.11. 2023 roku. Należy ona do kategorii - literatura dziecięca.

Dzięki takim poradniko, jak ten, dzieci mogą odkrywać świat nauki i się w nim zakochiwać. Bardzo prosto i łatwo został dzieciom tutaj wytłumaczony temat... - Atomów!

Serdecznie polecam Ci tą książkę. Warto ją przeczytać i mieć w biblioteczce. Dziękuję za mój egzemplarz Zysk i S-ka Wydawnictwo. <3 <3 <3

#1320 - „Atomy” - John Devolle - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#165/2023

Niektóre rzeczy wydają nam się tak oczywiste, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dla dziecka mogą być wielką tajemnicą i może o nie zapytać. Tłumaczenie nie zawsze wychodzi nam dobrze. Może nam brakować umiejętności opowiadania lub precyzowania wypowiedzi, możemy posługiwać się kolejnymi skomplikowanymi słowami i zapętlać się w ciąg kolejnych pytań i wyjaśnień, które nie sprawią, że dzieci zrozumieją, o czym mówimy. I tu zawsze z pomocą przychodzą publikacje adresowane dla najmłodszych czytelników, książki przemawiające do wyobraźni i podsuwające sporą dawkę wiedzy o świecie, budujące świadomość istnienia określonych zjawisk. Śmiało mogę do nich zaliczyć „Atomy” Johna Devolle.
Pierwsze, co zaskakuje w tej publikacji to prostota. Zarówno treści jak i ilustracje są dostosowane do wieku odbiorcy, czyli młodego czytelnika. Po książkę śmiało mogą sięgnąć zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i młodzież zaczynająca przygodę z chemią, ale nie rozumiejąca podstawowych pojęć, bo nie znalazły nikogo, kto pięknie wyjaśniłby czym ów atom jest. Do tego poruszają wyobraźnię, uświadamiają jak bardzo malutkie są najmniejsze składniki. A najważniejsza rzecz: są one wszędzie i od wieków.
Tekstu jest tu niewiele. Dosłownie na kilka, kilkanaście minut czytania i przyswajania. Treści przedstawiane są za pomocą opowieści połączonej z rysunkiem. Oba te składniki wzajemnie się dopełniają i pozwalają na łatwiejsze zapamiętanie. Poza tym pozwalają na tworzenie skojarzeń, przyciągają wzrok kolorystyką, która z jednej strony jest prosta, a z drugiej zaskakuje bogactwem kolorów. Samo powstanie atomów w czasie wielkiego wybuchu to wielki kolorowy chaos. Dziecko dowie się, że nasz świat składa się z tak małych elementów, że nie da się ich obejrzeć pod mikroskopem. Do tego zobaczy roślinę jedzoną przez dinozaura i otrzyma informację, że są one w roślinach, zwierzętach i były od dawna, więc możemy składać się z tych samych elementów, z których kiedyś zbudowane były dinozaury. To zdecydowanie pobudza wyobraźnię, wprowadza odczucie niezwykłości, a jednocześnie pozwala lepiej zrozumieć tą ciągłą obecność atomów we Wszechświecie.
Zdecydowanie jest to fantastyczna lektura wprowadzająca dziecko do świata nauki.

Dzisiaj przyszła do mnie ta książka i od razu z córką ją przeczytałyśmy. To fascynujące, że pani od fizyki i chemii nie udało się wbić mi do głowy podstawowych rzeczy o atomach, a teraz czytając ją widzę, że wszystko było banalnie proste. Największym jednak odkryciem było dla mnie to, że atomy z których składa się moje ciało mogły być wcześniej u kogoś innego! Serio, gdyby nie ta bajka, to nigdy bym w to nie uwierzyła. Ale od początku. Treści w tej bajce jest niewiele, a obrazków całe mnóstwo. To na ich podstawie zostaną przedstawione atomy. Zobaczymy z czego się składają i gdzie możemy je znaleźć. Za pomocą obrazków przekonamy się jak bardzo są małe i ile może się ich zmieścić w ukazanej gałce ocznej. Dziecko z wielkim zainteresowaniem przyswoi te informacje i zobaczy, że cały nasz świat składa się z maleńkich cząsteczek. Takich, które może zobaczyć tylko pod mikroskopem. To naprawdę fascynujące, że w tak prosty sposób można się dowiedzieć tylu wartościowych rzeczy! I niby pozycja dla dzieci, ale nie raz już się przekonałam, że właśnie takie podejście sprawia, że nawet dorosłemu człowiekowi można wytłumaczyć najtrudniejsze zagadnienia w najprostszy sposób. Sama książka jest dużego podłużnego formatu i tekstu choć niewiele, to również jest on duży. Otwierając ją można się poczuć, jakby otwarta została przed nami największa księga z ogromnymi ciekawostkami. Spotkają tutaj wygląd człowieka, naszej planety, gwiazd i nawet na karty książki wkroczy dinozaur! Zaciekawieni? Polecam dla dziecka na prezent najlepiej pod choinkę. Sami wiemy, że najlepsza nauka to ta w której dziecko może się też pobawić. A że mamy tu dodatkowo ogrom kolorów i znaków geometrycznych, więc i zabawa jest na dłuższy lub krótszy czas. To wszystko zależy od tego pod jakim kontem zachcemy ją przeczytać:-) Bardzo polecam!

• Posiadam, Wydawnictwo Zysk i s-ka
  • Samodzielne