Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Why Zebras Don't Get Ulcers: The Acclaimed Guide To Stress, Stress-Related Diseases, and Coping
978-83-01-16093-7
mantra

Fascynujące kompendium współczesnej wiedzy na temat psychofizjologii stresu łączące perspektywy 4 dyscyplin: psychologii, neurologii, immunologii i endokrynologii. Autor wnikliwie opisał, co dzieje się z człowiekiem, gdy doświadcza stresu. Dzięki lekturze zrozumiemy, w jaki sposób oddziaływanie stresu na organizm ludzki wpływa na całe nasze życie, czyniąc nas podatnymi na choroby cywilizacyjne, wywołując m.in. zaburzenia pamięci i funkcjonowania mózgu, otyłość czy cukrzycę. Stresu nie można wyeliminować, ale zrozumienie mechanizmów tej reakcji, jej przyczyn i efektów, pomoże nam radzić sobie z otaczającym światem.

Nieważne, jak wielki jest nasz konflikt z członkiem rodziny czy jak mocno zdenerwowała nas utrata miejsca parkingowego, rzadko uciekamy się do załatwienia tego rodzaju spraw przez walkę na pięści. Podobnie, raczej rzadko się nam przytrafia konieczność zaczajenia się i osobistego pokonania naszej przyszłej kolacji. Chodzi o to, że my, ludzie, żyjemy wystarczająco dostatnio i wystarczająco długo, i jesteśmy wystarczająco inteligentni, by generować wszystkie możliwe rodzaje stresujących zdarzeń jedynie w naszych głowach. Ile hipopotamów zamartwia się tym, czy ich ubezpieczenie społeczne będzie ważne do końca ich życia lub tym, co mają powiedzieć na pierwszej randce?

(Z Przedmowy)

Nie znam książki w języku polskim, która tak kompleksowo i z tak szerokiej perspektywy poruszałaby problematykę relacji stresu i zdrowia. (...) Dodatkowym atutem książki Sapolsky’ego jest duża dawka humoru i dający się wyczuć entuzjazm Autora, który sprawia, że obok niekwestionowanej wartości naukowej jest to po prostu bardzo przyjemna lektura.

(Z recenzji dr Małgorzaty Guzowskiej–Dąbrowskiej)

Podręcznik ten można czytać jak książkę „do poduszki”; jak w każdym dobrym kryminale jest w niej bowiem o seksie, śmierci i bezsennych nocach.

(Z recenzji dr hab. Aleksandry Łuszczyńskiej)

(Z recenzji dr hab. Aleksandry Łuszczyńskiej)

Uważam, że książka ta powinna być lekturą obowiązkową dla studentów psychologii, co najmniej uzupełniającą dla studentów medycyny (...) i biologii, a dodatkowo jako pozycja godna uwagi dla studentów socjologii i antropologii biologicznej. Oczywiście będzie też bardzo przydatna dla nauczycieli akademickich, który prowadzą zajęcia w jakikolwiek sposób związane z zagadnieniem wpływu stresu na organizm człowieka [...].

(Z recenzji prof. Bogusława Pawłowskiego)

Łukasz | 2013-02-14

Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Ważniejsze pytanie to chyba jednak dlaczego my je mamy… Na obydwa te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce Roberta Sapolsky’iego. Jest to najprawdopodobniej pierwsza pozycja na polskim rynku wydawniczym, która zagadnienie stresu i zjawisk z nim związanych opisuje w tak przystępny i ciekawy sposób. Rzetelność i skrupulatność fachowych opisów nie odstrasza naukowością, a zachęca do dalszej lektury – coś co w profesjonalnej literaturze nie zdarza się za często. Napisana jest językiem zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika i z dużą jak na tak fachową książkę, dozą humoru. Dzięki temu nie musi być kierowana jedynie do studentów psychologi czy kierunków biologicznych, jak sugerować mógłby podtytuł – Psychofizjologia stresu - lecz może stanowić bardzo rozwijającą lekturę dla wszystkich, dla których wiedza na temat stresu wydaje się zwyczajnie interesująca i przydatna w codziennym funkcjonowaniu. Rozdział za rozdziałem autor opisuje poszczególne...

| 2012-06-23

Wydaje mi się, że choć zdajemy sobie sprawę z negatywnego wpływu stresu na nasz organizm, wciąż go lekceważymy, a bardziej ,,konserwatywne'' umysły traktują zapobieganie i łagodzenie stresu jako pewne ,,widzimisię''. Książka otwiera oczy na skalę problemu i jest napisana prostym, obrazowym językiem.

fragola | 2012-11-12

Gdyby tak pisane były wszystkie podręczniki akademickie.... nikt by się nie bał nauki

silence | 2016-11-18

Oto książka, która w przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy powstawania wielu chorób. Wciągająca i poszerzająca wiedzę o działaniu ludzkiego ciała. Jako studentka psychologii, mogę ją polecić wszystkim osobom, które chcą dowiedzieć się więcej o wpływie stresu na ich organizm - książka ta naprawdę otwiera oczy! Aż odechciewa się stresować. :)

formalina | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Medycznie
Przeczytana: 24 maja 2015

Wpół drogi między książką popularnonaukową a podręcznikiem. Opisuje wpływ stresu na organizm ludzki przekrojowo - od tego, jak i dlaczego tworzą się wrzody aż do połączenia stresu i etiologii chorób zakaźnych typu AIDS.
Każdy rozdział zaczyna się metaforą zebry uciekającej przed goniącym ją po sawannie lwem, którą autor dopasowuje do codziennych sytuacji szarego człowieka w zachodniej cywilizacji. Bo tak naprawdę stres ucieczki nie jest inny od stresu przed zebraniem zarządu. Tekst skrzy się uroczym lekarskim dowcipem i przynosi wiele pożytecznych informacji.

Ale.

Jednym z głównych problemów tej książki jest widzenie człowieka jako zespołu ciała i umysłu i zauważenie faktu, że te czynniki mocno na siebie wpływają. Ten motyw traktowany jest w książce jak odkrycie, co byłoby nośne może pięćdziesiąt lat temu ale zdecydowanie nie teraz.
Racjonalistyczny filozof Kartezjusz, jeden z moich ulubionych myślicieli, dawno, dawno temu uznał, że nie istnieje nic, co nie jest materialne. Nic...

Paweł86 | 2016-03-02
Przeczytana: 29 lutego 2016

Bardzo przyjemna lektura, którą polecam szczególnie tym, którzy z obrzydzeniem wspominają lekcje biologii ze szkoły (sam mam takie negatywne wspomnienia). Dzięki tej książce w bardzo łatwy sposób można nadrobić braki w wiedzy o fizjologii naszego organizmu, a przy okazji dowiedzieć się jak bardzo różnego rodzaju stresory wpływają na jego funkcjonowanie. Jeśli znamy podstawy biochemii organizmu, to wówczas wszystko co przeżywamy w krytycznych sytuacjach życiowych wydaje się takie proste do wyjaśnienia.

Maanwe | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Dobrze napisana i bardzo zabawna. Porusza niemal wszystkie aspekty fizjologiczne reakcji stresowej. Książka powinna być wzorem dla autorów jak pisać o biologii, fizjologii, biochemii itd.

Vincent | 2015-01-31

W książce autor skupia się na zagadnieniu stresu, jego skutków na organizm ludzki, od najmłodszych lat do okresu dojrzałego. Informacje ujęte od strony fizjologii, neurologii oraz psychologii. Mimo że temat bardzo poważny, nie brakuje również humoru. Wszystko przedstawione w sposób przystępny, jednocześnie skrupulatny. Jest to swoisty miks książki popularnonaukowej i podręcznika. Chyba najlepsza pozycja na rynku, tak przystępnie poruszająca ten temat.

krasnylud | 2015-06-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ta książka powinna być wzorem jak pisać książki popularnonaukowe. Jest napisana prostym (dla mnie nawet czasem zbyt prostym) językiem, posługuje się wpadającymi w pamięć przykładami i alegoriami, jest poparta mnóstwem badań i przede wszystkim mówi ciekawie na temat stresu i jego działań w organizmie. Fascynująca książka. Szczerze, szczerze polecam

Ariel Gimziński | 2014-07-04

Dobra książka. Nieźle popularyzuje psychologie czy neuronauke...Czyta się szybko i lekko