Mothers who can't love. A healing guide for daughters

Okładka książki Mothers who can't love. A healing guide for daughters Susan Forward
Okładka książki Mothers who can't love. A healing guide for daughters
Susan Forward Wydawnictwo: HarperCollins poradniki
poradniki
HarperCollins
2013-10-01
2013-10-01
9780062204356

Okładka książki Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji Susan Forward, Donna Frazier
Toksyczny part... Susan Forward, Donn...
Okładka książki Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan Forward
Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan F...

Uzdrawiający poradnik dla córek

Czy matka może nie kochać swojego dziecka? To złożony temat. Każdy ma swoją przeszłość, problemy, czynni psychiczne które mogą wpływać na późniejszą zdolność do miłości.

Dlatego jest wiele rodzajów i przyczyn braku miłości. W książce tej poznajemy matki narcystyczne, zazdrosne, zaborcze, despotyczne, przemocowe. Poznajemy ten typ szczegółowo, a lepsze poznanie pozwala zrozumieć dany przypadek.

Wiele osób ma w sobie tak zwane matczyne rany, wywołane przez brak miłości, niedobór uczuć. Nawet już jako osoby dorosłe możemy odczuwać tego wpływ.

A jak uwolnić się od tego bagażu? I na to rozważnie możemy znaleźć w tej książce. Znajdziemy tutaj wsparcie emocjonalne, podnoszące na duchu treści, narzędzia aby uporać się z przeszłością i nie powtarzać tych samych schematów w przyszłości.

Uzdrawiający poradnik dla córek

W książce autorka opisuje losy córek narcystycznych matek, pokazuje jak wygląda psychoterapia, uczy wyznaczania granic, jak rozmawiać z narcystyczną matką, kiedy i jak najlepiej całkowicie zerwać relacje. W książce znajdziemy też rozdział "Stara, chora lub samotna matka nagle zależna". Nie jest to pierwsza książka o tej tematyce, jednak i tak cieszę się że po nią sięgnęłam, gdyż zawierała kilka informacji których wcześniej nigdzie nie znalazłam.

Bardzo dobra pozycja. Pozwala rozprawić się z przeszłością, a co dalej idzie zmienić swoją teraźniejszość i myślenie o sobie w sytuacji, w której byłeś wychowywany przez dysfunkcyjnà matkę. To, co podoba mi się w tej lekturze, to to, że w przeciwieństwie do innych w tym temacie, mówi wiele rzeczy wprost. Przestajesz się zastanawiać, „czy aby na pewno?”. Daje też wskazówki jak uzdrowić lub naprawić relacje z matką, a w sytuacji, gdy druga strona nie chce podjąć dialogu i zmienić swojego postępowania, przyzwolenie na opuszczenie tej relacji i walkę o swoje ja.

Wprawdzie przedstawione historie dotyczą córek, ale każda osoba, niezależnie od płci, która miała/ma złą matkę, powinna koniecznie przeczytać tę książkę.

Sam tytuł sprawia, że po te książkę sięgną tylko osoby, których dotyczy tytułowy problem.
Od samego początku autorka dzieli niekochające matki na kilka grup, każdy kto w dzieciństwie doświadczył jakiś trudności w relacjach z rodzicielka- z łatwością odnajdzie swój problem.
W kolejnej czesci- czytamy o trudnych relacjach z toksycznymi matkami w życiu dorosłym, w końcu dochodząc do wniosku że cały czas siedzi w nas to dziecko, które na swoje egoistyczne potrzeby stworzyła matka. Jest to rozdział, który "daje w twarz", bo zapewne większość osób nie jest nawet świadoma manipulacji jakiej podlega całe życie.
Trzecia część to swego rodzaju uzdrowienie, rady terapeutki co zrobić,żeby przerwać tę toksyczna relację. Są opisane konkretne przykłady, zastosowanie słów które pozwolą się uwolnić.
MUSISZ PRZETRWAC I SMUTEK I NIEPEWNOŚĆ I POCZUCIE WINY A NOWE,ZDROWSZE I LEPSZE ZYCIE ODKRYJE SWOJE UROKI.
Polecam wszystkim żyjącym w toksycznej relacji, bo pozycja pozwala otworzyć oczy na bolesną prawdę.

Pomaga ubrać problem w słowa i stworzyć profil matki, która nawaliła w swojej roli rodzicielskiej - natomiast terapii nie zastąpi. Miło przeczytać, ale bez szału.

liczyłam na coś głębszego, książka raczej w stylu pop-psychologicznym. Spojrzenie czarno-białe - córki zawsze jako pokrzywdzone, a brak jest próby wyjaśnienia motywów matek. I oczywiście wszystkie klientki autorki to dobrze sytuowane kobiety sukcesu, więc brak jest różnorodności i szerszego spojrzenia.

Jeżeli ktoś od dziecka miał trudną relację z matką to ta książka na pewno da mu odpowiedź gdzie może tkwić problem - przynajmniej w moim przypadku się to sprawdziło, książka pokazała mi wiele aspektów skąd mogła się wziąć moja trudna relacja z matką. Autorka daje wiele konkretnych podpowiedzi jak sobie z tą trudną relacją radzić na co dzień.
Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

"Poradnik", to może i tak, ale żeby od razu "uzdrawiający" - to bym nie przesadzał...

Przeczytać, może i warto, chociaż można tak tylko z grubsza, po łebkach. Tak czy inaczej, poza szerszym rozpatrzeniem się w temacie, niewiele wynika ponadto z tej lektury - jak zwykle zresztą, w przypadku psychoterapii...

Nie o takie niekochanie i problemy mi chodziło, ale generalnie książka jest bardzo dobra. Dobrze przeprowadzona. Książki można dużo się dowiedzieć i dużo się nauczyć!

• Psychologia
  • Poradniki