Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje

Okładka książki Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje Susan Forward
Okładka książki Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje
Susan Forward Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Men who hate women and women who love them
Rebis
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7510-735-7
Marta Klimek, Teresa Lechowska
poradnik związki

Okładka książki Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji Susan Forward, Donna Frazier
Toksyczny part... Susan Forward, Donn...
Okładka książki Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan Forward
Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan F...
Okładka książki Sposób na kłamcę. Jak sobie poradzić z oszustwem i zdradą Susan Forward, Donna Frazier
Sposób na kłam... Susan Forward, Donn...

Polski tytuł jest tak żenujący, że aż wstyd mieć coś takiego na półce. Oryginalny tytuł ma CAŁKOWICIE inny wydźwięk: Men who hate women and women who love them. Polskie "Dlasiego on nie koffa, a ona za nim sialeje" brzmi jak broszurkowy poradniczek dodawany w latach 90 do "Pani domu" razem z Harlequinem. Stoi to w rażącym wręcz kontraście z dalece nie błahą i nie miałką tematyką poruszaną przez Susan Forward. Mianowicie chodzi o przemoc w związkach, całe jej spektrum począwszy od psychicznej, emocjonalnej, ekonomicznej i oczywiście fizycznej także. Przemoc głęboko zakorzenioną w mizoginii. Narcyzi i psychopaci są wśród nas, najczęściej nie mają szkaradnego oblicza, nie kuleją i nie są garbaci. Wielu z nich to przystojni, elokwentni, pozornie uroczy faceci, którzy perfekcyjnie maskują swoje prawdziwe motywy - oczywiście do czasu, aż "żaba" jest wystarczająco "ugotowana". Pozycja obowiązkowa dla kobiet, otwiera oczy na sygnały ostrzegawcze i odziera z naiwnych złudzeń, że "on się zmieni, jeśli tylko zrozumie, jak bardzo go kocham".

Świetna!

Świetna!

Susan Forward znana amerykańska psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerów, gość wielu programów radiowych i telewizyjnych. Propagatorka terapii skupiającej się na zmianie destrukcyjnych wzorców zachowań – uważa, że nie należy leczyć objawów, ale uzdrawiać ich źródło. Jej książki od lat cieszą się dużym powodzeniem m.in. „Toksyczne namiętności”.

Książka Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje powstała nie tylko, by przynieść ulgę kobietom, by zrozumiały co dzieje się w ich związkach, ale również po to by miały świadomość jak mogą temu zaradzić i przeciwdziałać. W książce autorka skupia się na kwestiach związanych z „trudnym partnerem” – tym niedostępnym emocjonalnie, oziębłym, często krytykującym i dominującym. A przecież nie zawsze taki był. Na początku znajomości szarmancki, niezwykle czarujący i romantyczny. Co się z nim stało? Dlaczego tak się dzieje, że ci wcześniej wspaniali mężczyźni nagle zmieniają się w tyranów o silnej tendencji do dominacji, niejednokrotnie uciekających się do stosowania przemocy fizycznej, ale również psychicznej. A przemoc werbalna i emocjonalna może wyrządzić równie wiele szkód, zwłaszcza na dłuższą metę.

Świetnie napisana, poparta licznymi przykładami z życia (kilka par wybranych z praktyki autorki, które będziemy mogli śledzić przez całą książkę),uważana za doskonały poradnik i lekturę obowiązkową, zwłaszcza dla tych, którzy podejrzewają, że tkwią w toksycznym związku. Również dla tych, którzy przez lata w takich związkach funkcjonowali lub znają kogoś, kto jest w niezdrowym związku i pragną mu pomóc lub zrozumieć, dlaczego tak jest. To doskonała książka, dla emocjonalnie zrozpaczonych, którzy, zanim zdołają zmienić związek, muszą najpierw zrozumieć co tak naprawdę się w nim dzieje.

„Ale zrozumienie to jeszcze nie wszystko. Zrozumienie samo w sobie jest tylko ćwiczeniem intelektualnym. Aby zmienić swoje życie i swój związek, należy pewne rzeczy robić inaczej, a nie tylko inaczej myśleć” – uważa autorka książki.

Układ tej książki jest bardzo prosty, a kwestie krążące wokół tego, co kobieta może przeżywać, są ułożone w taki sposób, aby pomóc zrozumieć, co tak naprawdę się z nią dzieje, a przede wszystkim, dlaczego tak się dzieje. Podzielona na dwie części książka pokazuje, jak takie związki funkcjonują. Opisuje poszczególne etapy ewoluowania związku, od romantycznych, pełnych uniesienia początków po etap rozterek i bolesnych wydarzeń, których doświadcza kobieta wchodząca w związek z mizoginistą. Autorka uważa, że nie możemy zmienić oprawcy, możemy zmienić tylko siebie, a ten poradnik pomaga zwłaszcza w pierwszych krokach w tym kierunku. Wyjaśnia, skąd wzięły się pewnie niepokojące zachowania i co sprawiło, że właśnie tak zaczęli się zachowywać. To książka o ratowaniu siebie przed złymi relacjami. Książka ma pomóc kobietom, by przestały akceptować złe traktowanie.

Druga część książki to użyteczne i niezbędne techniki zachowania, które mogą pomóc w pracy nad zmianą siebie, ale również i zachowań partnera. Niezwykle pomocna w osiągnięciu większej odporności a przede wszystkim jak być konsekwentnym i osiągnąć efektywność w postępowaniu. Książka uczy jak być odpornym na manipulacje partnera i jak w tym wszystkim nie zatracić siebie i poczucia swojej wartości. Po przeczytaniu książki nie będziemy mieć problemu, by rozpoznać mizogina w naszym otoczeniu. Nie damy się złapać w pułapkę tkliwych słówek i zapewnień bez gwarancji. To książka dla tych kobiet, które często stają się niewolnicami w związkach i często na własne życzenie.

Przewodnik po związku Susan Forward to nie tylko lektura dla kobiet żyjących w toksycznych związkach. To również doskonałe źródło wiedzy na temat relacji w związku z mężczyzną-mizoginistą. Lektura uświadamia również samym oprawcom, że problemy w związku pochodzą od nich i że to właśnie oni stali się zaczątkiem pogłębiającego się nieporozumienia.

„Toksyczny związek zużywa ogromne ilości energii. Nic bardziej nie wyczerpuje niż napięcia i konflikty, i nic nie potrafi nas bardziej natchnąć radością i wzmocnić wewnętrznie niż postanowienie, że będziemy siebie akceptować i w ogóle będziemy sobą".

Książka pomoże kobietom w trudnych związkach odzyskać zachwianą równowagę. Pomoże podnieść się po nieudanym związku i stanąć stabilnie na nogach, a przede wszystkim już więcej nie wchodzić w toksyczne, wywołujące złe emocje relacje z mężczyznami. Stop dla relacji, które niszczą i zabijają w nas poczucie własnej wartości.

Książka Dlaczego on nie...

Lektura obowiązkowa dla kobiet. Mi pomogła zrozumieć koleżankę i być dla niej bardziej pomocną w trudnym okresie życia. Jak zaczęłam rozmawiać o tej książce z koleżankami, okazuje się, że mnóstwo jest takich doświadczeń wokół.

Bardzo dobra książka

Bardzo dobra książka

Zakazany owoc smakuje najlepiej - jest to prawda stara jak świat, lecz co zrobić, gdy pomimo wszystko zdobędziemy mężczyznę naszego życia a on... no cóż nie traktuje nas tak jak to sobie wyobrażaliśmy?
Na to pytanie, oraz wiele innych związanych ze skomplikowanymi relacjami odpowie właśnie ten poradnik.

Trafiła do mnie we właściwym momencie.
Jeśli nie macie tytułowego problemu, książka zawiera sporo ciekawych ćwiczeń, których znajomość i wykorzystywanie może się przydać we wsztkiego rodzaju relacjach międzyludzkich.

Trafiła do mnie we właściwym momencie.

• Psychologia
  • P 10
  • 1996-2011
  • Love

Dodaj cytat z książki Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje