Toksyczni rodzice

Okładka książki Toksyczni rodzice
Craig BuckSusan Forward Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Czarna Owca
2015-10-01
1992-01-01
Data 1. wydania:
2002-01-02

Okładka książki Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji Susan Forward, Donna Frazier
Ocena 7,6
Toksyczny part... Susan Forward, Donn...
Okładka książki Sposób na kłamcę. Jak sobie poradzić z oszustwem i zdradą Susan Forward, Donna Frazier
Ocena 7,4
Sposób na kłam... Susan Forward, Donn...

Wspaniała a jednak triggerująca ofiary przemocy domowej. Zalecona mi przez terapeutkę.

Bardzo dobra książka. Autorka jasno wskazuje kierunki, które warto podjąć, aby dać sobie szansę na lepsze jutro.

dużo dalo mi do myslenia i duzo wyjasnilo

dużo dalo mi do myslenia i duzo wyjasnilo

Książka bardzo ciekawa. Jej celem nie jest obwinianie rodziców, za wszelkie zło, które nas w życiu spotkało. Doświadczenia zawodowe autorki, ktorymi się dzieli, mają za zadanie przybliżyć nam w jakich toksycznych układach rodzinnych niejodnokrotnie żyjemy, czego nawet nie jesteśmy świadomi. Co więcej, to dobra lektura, jeśli postanowiłeś/aś odkryć siebie na nowo i pragniesz zmienić coś w swoim życiu, pozbywając się wszelkich ograniczeń, które do tej pory Cie blokowały.

Najlepsza książka w tej tematyce.

Najlepsza książka w tej tematyce.

„Nasi rodzice sieją w nas mentalne i emocjonalne ziarna – ziarna, które rosną wraz z nami. W niektórych rodzinach są to ziarna miłości, szacunku i wolności. Niestety, w wielu innych są to ziarna strachu, obowiązku czy winy”. [s. 13]

DLA KOGO:
Dla każdego, kto czuje, że ma jakieś trudności z rodzicami. Nie musi to być coś traumatycznego, mogą być mniejsze konflikty, bo o ile pierwsza część książki dotyka głównie bardzo trudnych relacji i przeżyć, to już porady zawarte w drugiej części są dość uniwersalne.

Dodatkowo jeśli nie wiesz, dlaczego temat relacji z rodzicami jest tak często poruszany w kontekście tego, jak wygląda potem dorosłe życie, to ta książka Ci to bardzo dobrze wytłumaczy.

Jeśli ziarna zasiane przez Twoich rodziców w dzieciństwie, rozrosły się w chwasty w życiu dorosłym, to Autorka pomoże Ci je odnaleźć i wyrwać.

CO W ŚRODKU:
- Pierwsza część książki to opisy przypadków osób z praktyki Autorki. Dzięki nim możemy prześledzić jak zachowanie rodziców wpłynęło na to, co myślą, czują i jak postępują w życiu dorosłym. Oczywiście w negatywnym sensie, bo mowa jest w końcu o tytułowych toksycznych rodzicach.

- A skoro jesteśmy przy tym, to Autorka podkreśla, że przemoc to nie tylko to, co rani fizycznie. Czasem to działania, które wcale nie muszą wydawać się takie na pierwszy rzut oka. Nadmierna troska czy ochrona również może być toksyczna.

- Ta książka może zaboleć, może też dużo uświadomić. Ale nie będziesz zostawiony sam sobie. Druga część bowiem dotyczy tego, jak z tym wszystkim sobie poradzić i co można zrobić, by w końcu jak głosi podtytuł na okładce „uwolnić się od bolesnej spuścizny i zacząć nowe życie”.

- Warto dodać, że Autorka nie namawia do obwiniania czy wybaczania rodzicom. Ten proces to coś więcej, to głębokie zrozumienie i przepracowanie emocji i doświadczeń, które zakorzenione są głęboko w dzieciństwie i wpływają na całe dorosłe życie - postrzeganie siebie, innych, wybory i relacje międzyludzkie. I na przejście przez ten właśnie proces Autorka przedstawia odpowiednie techniki, ukazując poprzez nie, że „jedynym sposobem, by wygrać, jest nie grać” [s. 352].

DLA KOGO:

Z jednej strony książka miejscami wydawała mi się typowa w stylu amerykańskim- poradnikowym. Podstawowy zarzut z mojej strony do tego stylu to niekończące się powtórzenia, jakby czytelnik nie był inaczej w stanie przyswoić informacji. Tu jednak nie było to zbyt częste, a zatem nie tak bardzo dokuczliwe. Poza tym książka zawiera ciekawe i pomocne obserwacje chyba dla każdego, kto ma jakąś trudność w relacji z rodzicami. Myślę, że byłaby również świetną lekturą dla partnerów czy przyjaciół takiej osoby. Być może otoczeniu byłoby łatwiej wtedy zrozumieć najciekawszą rzecz w relacjach z "trudnymi" rodzicami: że tak często się im wybacza oraz ulega. I wówczas naprawdę wesprzeć taką osobę w porządkowaniu tej relacji i własnych emocji

Przebieg twojego dzieciństwa i jakość relacji z rodzicami ma wpływ na twojej dorosłe życie. Kształtuje całego ciebie.

Nie każdy może cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem, nie każdy rodzic budzi zaufanie, nie każdy potrafi poprowadzić cię właściwie droga ku dorosłemu życiu. Czasami znikają, umierają. Manipulują bo okazuje się, że potrzebują ciebie bardziej niż ty ich. Przerażają, uzależniają. Niekiedy to MY wskakujemy w role rodzica w czasie, kiedy powinnismy się przejmować ilością posiadanych zabawek czy deszczem, który chce pokrzyżować nam plany w zabawach na zewnątrz.

Kiedy przychodzi dorosłe życie- wszystko weryfikuje. Każde zaniedbanie, brak miłości i uwagi, brak pewności siebie. Wszelkie relacje rodzinne i towarzyskie upadają, tak, jak i wszelkie plany i marzenia a my nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Szukamy odpowiedzi.

Powstaje bałagan , który musimy posprzątać, zaczynajac od źródła jego stworzenia…

toksycznych rodziców.

"Interesująca gra. Jedynym sposobem, by wygrać, jest nie grać" - film ' Gry wojenne ' .

Autorka bezpośrednio, delikatnie a jednocześnie dobitnie tłumaczy schematy, które rządzą większością rodzin, przynajmniej w naszym kręgu. Jedyna szansa na szczęście to przerwanie kręgu fatalnych decyzji, to wybór życia bez poczucia winy, wolnego od bólu, poniżenia, uległości, gniewu i samotności. Jak to osiągnąć? Warto przeczytać, zastosować i... pójść na terapię.

Książka o treści, która wywołuje ból, ale ból oczyszczający. Mimo osadzenia w amerykańskiej kulturze doskonale uwalnia od kultu rodzica tak silnie zakorzenionego w kulturze polskiej. Doskonałe uzupełnienie terapii. Oczywiście nadaje się też do samodzielnego przestudiowania albo sprezentowania rodzicom. :-)