Zaślubiny patyków

The Marriage of Sticks
8371205783
Miranda, patyki, Caroll
Honda

Ilekroć w twoim życiu wydarzy się coś naprawdę istotnego, poszukaj najbliższego patyka i zapisz na nim tę okoliczność i datę. Kiedy się zestarzejesz, rozchorujesz albo będziesz pewna, że zostało ci mało czasu, zbierz wszystkie w wiązankę i spal ją. Dokonaj zaślubin patyków. Słowa ukochanego Mirandy - jej jedynej prawdziwej miłości - zmienią na zawsze tę przedsiębiorczą kobietę. Od tej pory już...

Słowa ukochanego Mirandy - jej jedynej prawdziwej miłości - zmienią na zawsze tę przedsiębiorczą kobietę. Od tej pory już nic nie będzie jednoznaczne i oczywiste, a na jej drodze staną najprzedziwniejsze postaci.
Trylogia "Crane's View" - zapoczątkowana realistyczną "Całując Ul" - w tej książce, drugiej z cyklu, nabiera nowego kształtu: realizm przeplata się z magią, dziwności i groza dopadają bohaterów na każdym kroku, nikt już nie wie, co jest prawdą, złudzeniem i nierzeczywistością.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Degamisz | 2015-03-30
Przeczytana: 29 marca 2015

Po fabule książek Carroll’a można się spodziewać dosłownie wszystkiego. Nigdy nie wiem czym jeszcze zaskoczy mnie na następnej stronie. I to jest ogromny plus, lubię kiedy autor jest nieprzewidywalny, a Carroll zdecydowanie taki jest. Miesza wątki i postaci, miksuje ze sobą rzeczywistość z fantazją, łączy różne style. „Zaślubiny patyków” zaczyna się jak typowa obyczajówka, jednak z biegiem rozwoju akcji dostajemy trochę dramatu, trochę czarnego humoru oraz jakże obecne w twórczości autora elementy grozy i dusznego klimatu.

„Zaślubiny patyków” kojarzyły mi się nieodparcie ze snem. Z jednej strony męczącym, niepokojącym, z którego najchętniej byśmy się obudzili, ale z drugiej strony wrodzona ciekawość chce, żeby dalej ten sen śnić. Taka też wydawała mi się fabuła – kiedy to Miranda spotykała coraz to inne postaci na swej drodze, znajdowała się nagle w dziwnych miejscach i w dziwnych okolicznościach (a nawet w innych wcieleniach), kojarzyło się to właśnie z przeżywanym właśnie...

Roland | 2014-10-13

Drugi tom należący do cyklu „Crane’s View”. Tym razem Jonathan Carroll oprócz świetnej historii, serwuje nam typowy dla niego gatunek, czyli realizm magiczny. Książka jest swoistym dramatem połączonym z magią. Jednakże świat zaprezentowany przez Carrolla jest bardzo surrealistyczny, może za bardzo. Może „Zaślubiny patyków” nie są książką powalająca, ale bynajmniej pozwalająca się rozsmakować w kunszcie pisarskim Jonathana Carrolla. Chociaż dla osób rozpoczynających swą przygodę z twórczością tego pisarza, nie polecałbym tej książki na sam początek. Dla stałych czytelników „Zaślubiny patyków” mogą okazać się nie co zbyt „psychodeliczne”, a dla nowych mogą okazać się odstraszające.

Miranda wiedzie dosyć poukładane życie. Oczywiście jak większość z nas miała swe wzloty i upadki. Wszystko wydaje się zmieniać, gdy na swej drodze spotyka Hugh. Ich romans wydaje się bardzo płomienny. Po wspólnej przeprowadzce do Crane’s View w życiu Mirandy nic nie będzie jednoznaczne i oczywiste, a...

BetiFiore | 2014-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Sięgnęłam po tę książkę po raz drugi. Pierwszy raz czytałam ją z 10 lat temu i nie pamiętałam już nic. Niedawno ktoś podrzucił mi "Całując ul", która okazała się być pierwszą częścią trylogii z Crane's View. No a "Zaślubiny patyków" są drugą częścią serii. Tutaj Carroll znowu wraca do typowych dla siebie magicznych scen, ale nie jest to zabieg obniżający wartość tego dzieła. Jak dla mnie - ok.

Tajemnica | 2010-09-30

Na zawsze wyrył mi się w pamięci pewien fragment tej książki i nie potrafię, a bardziej nie chcę się go pozbywać z pamięci, to jeden z moich patyków, nie wyryłam tylko na nim daty a szkoda w sumie ...
"Ilekroć w twoim życiu wydarzy się coś naprawdę istotnego – gdziekolwiek byś była – poszukaj najbliższego patyka i napisz na nim tę okoliczność i datę. Zbieraj patyki, dbaj o nie. Nie powinno być ich zbyt wiele. Co parę lat sortuj je, oddzielaj wydarzenia, które zachowują ważność, od tych, które ją tracą. Wiesz o co chodzi. Resztę wyrzuć. Kiedy się zestarzejesz, rozchorujesz albo będziesz pewna, że zostało ci mało czasu, zbierz wszystkie w wiązkę i spal ją. Dokonaj zaślubin patyków."

Luiza | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2013

Jak dla mnie to tylko początek i koniec tej książki jest ciekawy...

Ann | 2014-01-06

Poruszająca i zmuszająca do zastanowienia się nad swoim życiem książka.

Mój ulubiony cytat:

paulinkalinka | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Nie wiem, co jest nie tak z tą książką. Niby wszystko jest tak, jak w poprzednich przeczytanych przeze mnie powieściach Carrolla, ale ta pozycja nie zawładnęła mną bez reszty. Kilkanaście stron przed końcem bez żalu porzuciłam świat Mirandy dla filmu (jak to możliwe?!) i wróciłam do niego dopiero rano.
Nie chce nikogo zniechęcić do "Zaślubin patyków". Po prostu, chyba nie przypadła mi do gustu główna bohaterka i jej historia.
Mirandzie nie wiodło się w życiu uczuciowym. Nawiązała romans z żonatym mężczyzną, który porzucił dla niej rodzinę. I w tym momencie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Po prostu.

Dariusz Karbowiak | 2011-04-19

Po tej książce sam czasem zbieram patyki z różnych miejsc gdzie spotkałem choć trochę szczęścia.

| 2011-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Carroll, jak zwykle, mnie zaskoczył. Czytając jego książki, nigdy tak naprawdę do końca nie ma się pewności, jak dana historia się potoczy. I to jest w nim świetne. "Zaślubiny patyków" mnie urzekły. A główna bohaterka - cóż... Na początku się ją lubi, nawet współczuje trafiających się przykrości, a później? W pewnym momencie książki, czytelnik zdaje sobie sprawę, że ona jednak na to wszystko zasłużyła. No i koniec, absolutnie zaskakujący, absolutnie wzruszający i jakiś taki... budujący? Nie wiem, ale książka, jak zwykle, wyśmienita.

Małgosia | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

"Niech kochają nas ci, co nas kochają.
A tym, co nas nie kochają,
Niech Bóg odmieni serce.
A jeśli nie odmieni ich serca,
To niech im skręci kostkę,
Abyśmy ich poznali po kulawym chodzie."
I jak tu nie kochać Carrolla...Drugi tom serii "Crane's View" i tu autor przypomina nam jak bardzo potrafi zaskoczyć czytelnika.Książka magiczna,zaskakująca,pełna życiowej prawdy,dająca wiele do myślenia.Polecam.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Skorpion

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie… Ano kolejna zmiana. Czas na Skorpiona, znak, którego kolorem jest czerwień, a planetą – Mars. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.