Życie po śmierci

Tłumaczenie: Marta Glińska
Wydawnictwo: Pelikan
The After Death Experience
Wojtek

Ian Wilson, autor światowego bestselleru o Całunie Turyńskim, przedstawia w swej najnowszej książce różnorodne świadectwa dotyczące wiary w życie po śmierci, poddając je sceptycznej, krytycznej analizie z punktu widzenia wiarygodności, logiki, krytyki źródeł historycznych, psychologii, medycyny. Analizuje starożytne wierzenia na temat życia pozagrobowego, wiarę ludów prymitywnych w stały kontakt żyjących ze zmarłymi, wiarę w reinkarnację, mistyczne przeżycia tak wielkich wizjonerów, jak Swedenborg czy W. James. Dużą część książki poświęca doświadczeniom z cofaniem się w czasie pod hipnozą, a także doświadczeniom parapsychologicznym i badaniom psychologicznym wielu uczonych, którzy już po Moodym zajmowali się naukowo relacjami osób reanimowanych. Obnażając wątpliwe strony wielu świadectw, autor dochodzi jednak do wniosku, że patrząc na to wyłącznie z naukowego punktu widzenia, "coś" w człowieku wydaje się rzeczywiście "przeżywać" śmierć biologiczną.

SeVIIen Sins | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

- Ludzie są tak niewdzięczni za dar życia. Ale nie ty. Już nie...

Pan Układanka do ofiary, po przejściu próby.
- Piła (2004)

Czy samobójstwo popłaca? Czy istnieje racjonalne wyjaśnienie natury duszy?
Kogo spotykamy po przejściu na drugą stronę? Jak się zmienia nasze życie po przejściu śmierci klinicznej?
Tych odpowiedzi dostarcza nam lektura "Życie Po Śmierci", Iana Wilsona - historyka i badacza fenomenów paranormalnych.

Pierwsze co mnie uderzyło w oczy to bezstronność. Autor podchodzi do zjawisk z trzeźwą, otwartą dedukcją i nie narzuca czytelnikowi na przysłowiowego "chama" swoich konkluzji. Nie jest to lektura zaściankowego mohera, ani przepełnionego goryczą ateisty. Czyż w polityce i burzy mózgów między nauką a religią, nie jest najważniejszy obiektywizm?
Same zjawiska są rozpisane bardzo wyczerpująco, zarówno od strony sceptycznej jak i od tej bardziej entuzjastycznej. Wilson wyjątkowo dużo miejsca poświęcił zjawisku śmierci klinicznej, któremu oddał na kartach tejże...

Darek DTSG | 2013-07-10
Przeczytana: 1989 rok

Kiedyś drukowana w odcinkach z jakąś gazetą ... wycinałem i zbierałem pieczołowicie ale i tak kilka nie udało mi sie zdobyć . Zakup całej książki pojawił się dopiero po kilku długich miesiącach .... takie były czasy :)

Dorian_LC | 2016-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

PO DRUGIEJ STRONIE

9,5

The after death experience - wydana w 1987 roku publikacja autorstwa absolwenta Uniwersytetu w Oxfordzie, brytyjskiego badacza zajmującego się tematyką historyczno-religijną Iana Wilsona.

"Życie po śmierci" jakby na przekór tytułowi nie dotyczy tylko zagadnień ze świata poza materialnego, ale jest to także zbiór wierzeń - z ich różnicami i zbieżnościami - istniejącymi od zarania dziejów. Ian Wilson opisuje pradawne praktyki religijne, obiektywnie zgłębia fenomen reinkarnacji, hipnozy, medium oraz śmierci klinicznej. Przytacza intrygujące przypadki, stawia trudne pytania i obala stawiane od stuleci hipotezy.

W rozdziałach dotyczących śmierci klinicznej Ian Wilson często odwołuje się do publikacji Raymonda A. Moody'ego "Życie po życiu" z 1975 roku, tak więc zainteresowani należytym zgłębieniem tematu powinni sięgnąć po obie książki.

=
Publikacje dotyczące poszukiwania dowodów na istnienie życia po śmierci mają zarówno swoich entuzjastów jak i...

Jakub Szwedo | 2010-04-01
Przeczytana: 2008 rok

Świetna książka, zdrowo podchodząca do tematu. Opiera się jedynie na faktach, a ostateczna odpowiedź pozostaje niejasna. Co ciekawe, książka opisuje przypadki OOBE w czasach, w których ten termin jak i zjawisko nie było powszechnie znane, jak dziś. Świetna lektura, obowiązkowa dla każdego zainteresowanego, tym, co jest "po".

ermanism | 2011-11-01

zdaje się, że to ta pierwsza naprawdę przeczytana książka od deski do deski z wypiekami na młodym licu. moja jednoosobowa generacja czuje się przez nią ukształtowana i nie byłaby pewnie bez niej sobą, a więc świat cały dziękuje jej za to, że jest, a już na pewno za to, że wtedy była.
nie wiele z tego pamiętam, ale i tak najwyższa ocena.

Hekate | 2013-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Książki popularnonaukowe mają to do siebie że aby informacje w nich zawarte były aktualne trzeba co jakiś czas wznawiać ich wydania.
To jest natomiast książka ponadczasowa, bo zawarte w niej informacje są równie aktualne jakby pisana była wczoraj i nie sądzę żeby szybko uległo to zmianie.
Zawiera mnóstwo ciekawych historii, nie skupia się jednak na jednej sztywno wybranej i zamkniętej grupie.
Opisuje zarówno przykłady z przed naszej ery jak i z czasów obecnych.
Przykłady europejczyków i ludów afrykańskich.
Katolików, buddystów czy ateistów.
Książka jest obiektywna - ukazuje fakty, nie opinie o co zwykle trudno w takiej tematyce.
Autor ani przez chwilę nie narzuca nam własnego zdania a jedynie skłania do myślenia.
Myślę że spodoba się każdemu niezależnie od poglądów filozoficznych czy religijnych..

Rafał | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Dla mnie rewelacja! Zawsze interesowała mnie parapsychologia, więc otrzymałem fantastyczną dawkę rozrywki. Nie ukrywam, że po jej przeczytaniu utwierdziłem się w przekonaniu, że istnieje inny świat po drugiej stronie. A przedstawiony w niej obraz ukazującej się duszy pokrywa się z takim, jaki kiedyś miałem przyjemność zobaczyć na własne oczy. Dlaczego jej wcześniej nie przeczytałem...

Milena | 2011-10-05
Przeczytana: 05 października 2011

Książka ta rozwiała wiele moich wątpliwości, ale też skłoniła do spojrzenia na kwestię śmierci z szerszej perspektywy. Autor nie zmusza do przyjęcia określonych poglądów - wręcz przeciwnie, konfrontuje fakty i historie konkretnych osób w taki sposób, że czytelnik może sam ocenić, które z nich uważa za przekonujące, a które nie.
Mądrze napisana i warta polecenia lektura, do której z pewnością nie raz wrócę.

Chris_Carrion | 2012-12-02

Mamy tutaj opisy wierzeń dotyczących życia po śmierci, analizę i krytykę różnych parapsychicznych przeżyć związanych ze śmiercią, opisy kilku doświadczeń związanych z życiem i śmiercią. Bardzo to wszystko ciekawe.

Autor jest katolikiem, jednak czytając w ogóle tego nie zauważyłem, nie ma tu dogmatyzmu, wnioski nie są jednoznaczne tylko bardziej skłaniające do przemyślenia sprawy.

Joanna | 2014-04-22
Przeczytana: 30 marca 1996

Książka wywarła na mnie duże wrażenie, bardzo wiarygodna poparta dowodami naukowymi. Pamięta się ją po wielu latach