Życie przed życiem

Wydawnictwo: Limbus
Coming Back
83-85475-00-1
Poetyka

Oto relacja osoby wprowadzonej w regresję za pomocą hipnozy. Ale czy jest to dowód na reinkarnację? Raymond Moody szuka odpowiedzi. Tym razem na pytanie: Czy rodzimy się jeszcze raz? - Jesteśmy w jamie wydrążonej w śniegu. - Znika coraz więcej starszych. Chyba już nie umierają. Myślę, że pozostali ich zabijają. - Mężczyźni obawiają się kobiet. Mają osobną jamę. - Przypuszczam, że kobiety...

Czy rodzimy się jeszcze raz?

- Jesteśmy w jamie wydrążonej w śniegu.

- Mężczyźni obawiają się kobiet. Mają osobną jamę.
- Przypuszczam, że kobiety chcą zachować przy życiu swoje dzieci.
- Będą potrzebować mężczyzn... żeby ich zjeść.

- Jak się czujesz jedząc ludzi?
- To straszne.

książek: 2090
beata | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

„Czy żyliśmy już kiedyś? Czy rodzimy się ponownie?” - tak zaczyna się „Życie przed życiem”. Napisane przez autora „Życia po życiu” ponawia pytania o „ciągłość życia”, będącą przedmiotem wiary wielu religii. Autor, profesor psychologii, doktor medycyny, opisuje swoje przeżycia z „wypraw w krainę doświadczeń przeszłego życia”, które dały początek jego badaniom na ten temat, przytacza wypowiedzi ludzi, którzy poddani hipnozie doświadczyli „cofnięcia do poprzednich egzystencji”, powołuje się na doświadczenia innych terapeutów z przypadkami tego typu, przytacza przykłady uzdrowicielskiej mocy „regresji w przeszłe życia” oraz wpływu „poprzednich żyć” na „obecne życie”, formułuje pytania i szuka na nie odpowiedzi.

Abstrahując od doświadczeń opisanych przez autora i poglądów przez niego wyrażonych w tej książeczce, zwraca uwagę „bylejakość” przekazu. Autor powtarza się (nie pamięta? próbuje zwiększyć objętość swego dzieła?): „Diana powiedziała mi, że po raz pierwszy pacjent znajdujący...

SeVIIen Sins | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

- Jak się czujesz jedząc ludzi?
- To straszne.

Całe szczęście eksapilizm z "Coming Back" nie jest przerażający, aczkolwiek, parę razy przeszedł po mnie dreszcz emocji. Raymond Moody w swoim dziele przybliża nam zjawiska regresji, reinkarnacji i podaje nam na tacy tajniki hipnozy. Dużym atutem jest fakt, że psychoterapeuta serwuje nam jedynie zimne kalkulacje, anegdoty powstrzymując się przy tym od wysuwania własnych subiektywnych opinii. R.Moody pisze w bardzo przystępnym i zwięzłym stylu. Przytacza diariusze z terapii i wyjaśnia cierpkie naukowe terminy.

Argumenty poparte dowodami - tylko w takim wydaniu trawię ten gatunek.
Mimo iż reinkarnacja nie do końca zgadza się z wiarą wokół, której rozwijały się fundamenty mojego dzieciństwa, zawsze ten temat mnie intrygował. "Życie Przed Życiem" z całą pewnością nie jest ostatnim dziełem Moody'ego w moich rękach. Polecam każdemu o otwartym umyśle.

Amadea | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Nie wiem , nie wiem. To znaczy wiem, że watpię.
O ile lata temu wierzyłam w opowieści osób spisane w " Życiu po życiu", o tyle dziś Moody wydaje mi się niewiarygodny.
Hipnoza - zgoda, ale regresja jako " lek " omalże na wszystko, to wg. mnie już częściowo wyssane z palca opowiastki na potrzeby sprzedaży książki.
Może istnieje reinkarnacja- tego nikt z nas nie wie na pewno, ale regresja i bardzo dokładne opisy poprzednich żyć...?
Regresja i dokładne wytłumaczenie dlaczego ktoś ma fobie?,lęki ? alergie? itp...hm...?
Polecić mogę te opowieści tym, którzy szukają wiary i są skłonni uwierzyć w reinkarnację, bo każdy w coś wierzy.
To może kwestia wieku, wiary i doświadczeń ?.Sama siebie pytam.

Swego czasu naukowcy podważali teorię o świetlistych tunelach w stanie śmierci klinicznej, twierdząc, że to tylko wyładowania elektryczne w naszym mózgu, które osobom głęboko wierzącym objawiają się jako takie właśnie obrazy.

Zapewne stan hipnotyczny i działanie na podświadomość jest...

Dorian_LC | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

ŻYCIE PRZED ŻYCIEM

Coming Back - wydana w 1990 roku książka, której autorem jest uznany autorytet w dziedzinie psychologii dr. Raymond A. Moody.

Życie przed życiem - rzuca światło na intrygującą kwestię dotyczącą ludzkiego istnienia, jaką jest reinkarnacja; wiara w możliwość ponownych narodzin.

Książka usiana jest przykładami regresji z poprzednich wcieleń - począwszy od czasów prehistorycznych - ale i nie tylko; autor rozkłada przed czytelnikiem na czynniki pierwsze kwestię; czym jest hipnoza, czemu służą regresje, a także jakie mają znaczenie dla naszego obecnego życia.

Autor nikogo nie przekonuje; przytaczając przykłady negacji wedle, których tzw. życie przed życiem można niekiedy pomylić np. z zapomnianymi wspomnieniami z wczesnego dzieciństwa, czy obejrzanym filmem.

Dr. Moody zostawia wnioski - tak, jak w przypadku swojej pierwszej książki Życie po życiu, gdzie badał zjawisko śmierci klinicznej - do rozpatrzenia czytelnikowi.

Grażyna | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Kamil Nebula | 2013-12-24

Ciekawe opisy regresji hipnotycznych, niestety bez ich naukowej interpretacji, przez co wydawać by się mogło, że stanowią one dowód na reinkarnację.

jaczylion0 | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Niestety nie udało mi się wydobyć z tej książki nic wartościowego. Czytanie tej książki to zwykła strata czasu dla ludzi którzy twardo stoją na ziemi.

AliceWhite87 | 2014-05-14
Przeczytana: luty 2014

Czy to mozliwe zebysmy juz kiedys zyli w czasach starorzytnych rzymian,w sredniowieczu a moze w epoce kamienia lupanego? Czy reinkarnacja jest mozliwa? Czy mozna leczyc niektòre choroby regresja w poprzednie wcielenia? Wlasnie o tym jest ta ksiazka. Bardzo ciekawa lektura.

cherryblood | 2011-10-01

genialny autor, wspaniała książka.

Agata Grochowska | 2016-03-23
Przeczytana: 19 marca 2016

Książka faktycznie wprowadza w świat mistyki. Za dużo w niej opisów regresji pacjentów. Z drugiej strony pozwala na wgląd w to, z czym zmierzył się Moody, wkońcu to lektura publicystyczna. Liczyłam jednak na coś lepszego, coś, co pozwoli mi faktycznie zgłębić wiedzę na temat życia przed życiem.