Życie po śmierci

1988-01-01
1988-01-01
Marta Glińska
NDE Życie po życiu parapsychologia

Książka porusza wiele zagadnień z tematyki życia po śmierci. Odnosi się do wierzeń wielu starych kultur, książek napisamych dawniej jak i współczesnych. Każdy temat jest badany i poddany analizie, która odkrywa przed czytelnikiem oszustwa, bądź przeciwnie wiele przykładów potwierdzających zagadnienie.

Dzięki przeglądowi tego w co wierzyła ludzkość i próbie obalenia pewnych mitów, uważam że to świetna książka. A jej przekaz ma potencjał na zmianę światopoglądu.

Dzięki przeglądowi tego w co wierzyła ludzkość i próbie obalenia pewnych...

Wciąż nieustannie szukam książki, która w naukowy sposób ujmowałaby pojęcie duszy i życia pośmiertnego, ale owa pozycja okazała się kolejnym zawodem. Choć początkowo autor pisze rzetelenie i obiektywnie, pod jej koniec stara się być wybitnie opiniotwórczy i stronniczy. Szkoda.

Z początku książka mnie oczarowała. Napisana logicznie przez w miarę zorientowanego w temacie autora o racjonalnym podejściu do tematu. Potem jednak jego wypowiedzi stawały się coraz bardziej stronnicze, co moim zdaniem przeszkadzało we własnej ocenie przedstawionych przykładów. Ogólnie czytało się dobrze, podanych i opracowanych zostało wiele ciekawych przypadków, ale chyba spodziewałam się czegoś trochę innego.

Miałem mały problem z oceną tego tytułu. Książka zaczynała się naprawdę interesująco, ciekawostki o zwyczajach pogrzebowych i wierzeniach dawnych kultur, a także obiektywne i trzeźwe spojrzenie na problem reinkarnacji czy różnej maści spirytystycznych mediów zapowiadały lekturę o dość solidnej naukowej podstawie, niestety później wszystko się posypało. O ile niekompletne (ale i tak zaskakująco racjonalne i krytyczne) omówienie wyjścia z ciała i ogólnie doświadczeń śmierci (NDE) można wyjaśnić rokiem powstania książki, tak późniejsze wywody coraz mniej wspólnego mają z prawdziwą nauką, a więcej z jej wyrodnymi siostrami, parapsychologią i metafizyką. Wyjątkowo mierziło mnie mylenie przyczyny ze skutkiem. W pewnym momencie Ian Wilson zakłada, że współczesne doniesienia o NDE pokrywają się z dawnymi wierzeniami, co ma udowadniać prawdziwość tych drugich i przez to istnienie życia po śmierci, zamiast rozumować całkowicie odwrotnie, czyli - dawne wierzenia były próbą wyjaśnienia całkowicie naturalnych procesów. Pół biedy, gdyby był to tylko krótki wtręt, niestety takie podejście towarzyszy nam już praktycznie do końca książki.
No właśnie, koniec. Pomijając kwantowe dywagacje, tak uwielbiane przez współczesnych zwolenników zjawisk paranormalnych, autor na zakończenie wali nas prosto w pysk swoimi osobistymi poglądami na temat aborcji, eutanazji oraz pobierania narządów do przeszczepu, których - patrząc na wydźwięk całości książki - można się łatwo domyślić. Osobiście wzbudziło to we mnie nie tylko niesmak, ale także autentyczny gniew. Jednak świadomy jestem, że tutaj to indywidualna sprawa każdego czytelnika.
Podsumowując, książkę warto przeczytać chociażby ze względu na sporą ilość ciekawostek i anegdot, ma też pewne znamiona naukowego zacięcia, co plasuje ją odrobinę (ale naprawdę tylko odrobinę) wyżej w hierarchii tytułów dotyczących tematyki życia po śmierci.

Ciekawie opracowane zagadnienie śmieci oraz tego, co dzieje się z domniemaną duszą przed i po narodzeniu. Przytoczone zostają liczne przykłady dotyczące pierwotnych wierzeń, reinkarnacji, kontaktu ze zmarłymi oraz stanów na pograniczu życia i śmierci. Autor podaje wystarczająco dużo kontrargumentów, że lektura ta nie robi wrażenia fanatycznego bullshitu. Wisienką na torcie jest poruszenie kwestii aborcji, która burzy jak dotąd względnie obiektywne podejście autora do tematu. Niemniej jednak polecam!

- Ludzie są tak niewdzięczni za dar życia. Ale nie ty. Już nie...

Pan Układanka do ofiary, po przejściu próby.
- Piła (2004)

Czy samobójstwo popłaca? Czy istnieje racjonalne wyjaśnienie natury duszy?
Kogo spotykamy po przejściu na drugą stronę? Jak się zmienia nasze życie po przejściu śmierci klinicznej?
Tych odpowiedzi dostarcza nam lektura "Życie Po Śmierci", Iana Wilsona - historyka i badacza fenomenów paranormalnych.

Pierwsze co mnie uderzyło w oczy to bezstronność. Autor podchodzi do zjawisk z trzeźwą, otwartą dedukcją i nie narzuca czytelnikowi na przysłowiowego "chama" swoich konkluzji. Nie jest to lektura zaściankowego mohera, ani przepełnionego goryczą ateisty. Czyż w polityce i burzy mózgów między nauką a religią, nie jest najważniejszy obiektywizm?
Same zjawiska są rozpisane bardzo wyczerpująco, zarówno od strony sceptycznej jak i od tej bardziej entuzjastycznej. Wilson wyjątkowo dużo miejsca poświęcił zjawisku śmierci klinicznej, któremu oddał na kartach tejże książki godne miejsce. Oczywiście komunikacji ze zmarłymi, wędrowcom astralnym i reinkarnacji też nie poskąpił miejsca.

Podsumowując, "Życie Po Śmierci" bardzo mnie zadowoliła jako weterana (chociaż laikom duchów i duszków też się powinna spodobać). Lektura mimo małych dłużyzn i momentami ciężkiego, naukowego języka, dostarczyła mi sporo przyjemności.

- Ludzie są tak niewdzięczni za dar życia. Ale nie ty. Już nie...

Pan Układanka do ofiary, po przejściu próby.
- Piła (2004)

Czy samobójstwo popłaca? Czy istnieje racjonalne wyjaśnienie natury duszy?
Tych odpowiedzi dostarcza nam lektura "Życie Po Śmierci", Iana...

Dla mnie rewelacja! Zawsze interesowała mnie parapsychologia, więc otrzymałem fantastyczną dawkę rozrywki. Nie ukrywam, że po jej przeczytaniu utwierdziłem się w przekonaniu, że istnieje inny świat po drugiej stronie. A przedstawiony w niej obraz ukazującej się duszy pokrywa się z takim, jaki kiedyś miałem przyjemność zobaczyć na własne oczy. Dlaczego jej wcześniej nie przeczytałem...

PO DRUGIEJ STRONIE

9,5

The after death experience - wydana w 1987 roku publikacja autorstwa absolwenta Uniwersytetu w Oxfordzie, brytyjskiego badacza zajmującego się tematyką historyczno-religijną Iana Wilsona.

"Życie po śmierci" jakby na przekór tytułowi nie dotyczy tylko zagadnień ze świata poza materialnego, ale jest to także zbiór wierzeń - z ich różnicami i zbieżnościami - istniejącymi od zarania dziejów. Ian Wilson opisuje pradawne praktyki religijne, obiektywnie zgłębia fenomen reinkarnacji, hipnozy, medium oraz śmierci klinicznej. Przytacza intrygujące przypadki, stawia trudne pytania i obala stawiane od stuleci hipotezy.

W rozdziałach dotyczących śmierci klinicznej Ian Wilson często odwołuje się do publikacji Raymonda A. Moody'ego "Życie po życiu" z 1975 roku, tak więc zainteresowani należytym zgłębieniem tematu powinni sięgnąć po obie książki.

=
Publikacje dotyczące poszukiwania dowodów na istnienie życia po śmierci mają zarówno swoich entuzjastów jak i sceptyków. "Życie po śmierci" jest skierowana do jednych i drugich. Ian Wilson w odróżnieniu od autorów podobnych książek otwarcie przyznaje się do swoich poglądów, a zarazem ich nie narzuca pozostając obiektywnym od pierwszej do ostatniej strony.

A teraz ciekawostka:
W rozdziale "Cofasz się w czasie..." Ian Wilson podważa fenomen reinkarnacji posługując się terminem kryptomnezja - dawne wspomnienia z obecnego życia, do których świadomość już niema dostępu, są magazynowane w podświadomości. Osoby poddane hipnozie powracają do nich, na przykład szczegółowo przedstawiając fabułę niegdyś przeczytanej książki podając się przy tym... za jednego z jej bohaterów. W skrócie jest to taki podświadomy plagiat, bo jeśli powieść posiada tło historyczne może taka relacja być pomylona ze wspomnieniami z poprzedniego wcielenia.

Ale żeby było jeszcze ciekawiej:
W 1990 roku (zatem w trzy lata po ukazaniu się "Życie po śmierci") została wydana publikacja "Życie przed życiem" autorstwa Raymonda A. Moody. Ten autorytet w dziedzinie psychologii (do którego odnosił się w swojej publikacji Ian Wilson powołując na wydaną dwanaście lat wcześniej "Życie po życiu") opisał w niej fenomen reinkarnacji, a także odniósł się do kwestii kryptomnezji twierdząc, że zjawisko to nie jest mu obce, ale nie odnosiło się nawet do połowy zbadanych przez niego przypadków dotyczących relacji z poprzednich wcieleń.

PO DRUGIEJ STRONIE

9,5

POLECAM

POLECAM

Książka wywarła na mnie duże wrażenie, bardzo wiarygodna poparta dowodami naukowymi. Pamięta się ją po wielu latach

• Ezoteryka
  • Parapsychologia
  • Religie itp
  • Zekranizowane
  • Tajemnice/scf/religia

Dodaj cytat z książki Życie po śmierci