Wroniec


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
2564 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2326
121

Na półkach: ,

„Wrońca” Jacka Dukaja planowałam przeczytać, gdy tylko pojawił się na rynku – zaciekawił mnie temat: opowieść o stanie wojennym jako baśń dla dzieci. Ale dotąd Dukaja nie czytałam, choć nazwisko było mi znane. Próbowałam przeczytać opowiadanie „Katedra”, inspirację dla Bagińskiego (jego „Katedra” cudna) i poległam, nie przebrnęłam przez język opowiadania. Jakoś się więc „Wroniec” odwlekał. Trzeba było jednak książkę wziąć do ręki (piękne ilustracje Jakuba Jabłońskiego! i w ogóle niezła praca Wydawnictwa Literackiego), przynieść do domu dla dziecka i dalej nie było już problemu.

Pierwsza przeczytała moja córka, co nieco o dawnych, dla niej nierealnych, czasach wiedziała: „tak, tak, wiem, kolejki, ale takiego wrońca i kruków to chyba nie było”. Ja już mam wspomnienia z tamtych czasów, choć raczej niewyraźne, mgliste, wyrywkowe, bardziej z literatury, trochę z opowiadań rodzinnych niż z życia. Byłam ciekawa, jak tamte wydarzenia historyczne zostaną przekute w opowieść dla współczesnych dzieci, ile moje niespełna 10-letnie dziecko z tamtej rzeczywistości zrozumie?

Książka opowiada historię małego Adasia, świadka porwania ojca przez Wrońca, olbrzymiego czarnego kruka, który niesie ze sobą zagrożenie i jest najważniejszą postacią w kraju Adasia. Chłopiec postanawia odnaleźć i uratować ojca, tym bardziej, że Wroniec, niestety, ciężko ranił matkę, która trafiła do szpitala. Adaś został pod opieką babci (razem z małą siostrą) i ucieka, starając się ukryć przed Wrońcem i jednocześnie do niego dążąc. Jak to w baśni – ma niespodziewanych sojuszników (jak choćby sąsiad pan Beton, trochę jak mityczny Wyrwidąb i Waligóra w jednym), przeciwników (często w tzw. lisiej skórze, bo udających przyjaciół) – Członków, Złomowców, po drodze musi pokonać liczne przeszkody (jedną z nich jest ciekawie ukazany Pałac Kultury i Nauki). Ma także pewne niezwykłe zdolności, które pomogą mu orientować się w tym mrocznym, zszarzałym świecie.

Prawdziwa baśń ma to do siebie, że jej zakończenie jest i szczęśliwe i bolesne. Moja córka powiedziała, że wszystko skończyło się dobrze, ale to nie takie oczywiste. Ona jeszcze wielu aspektów tamtej rzeczywistości nie rozumie. A z tej opowieści wyłania się przecież również dramat tamtych czasów, np. w losie wuja Adasia i, kto wie, chyba samego Adasia.

Rzeczywistość tamtego czasu oddaje wszechogarniająca Szarzyzna, która wciąga ludzi, kolejki, w których się przyrasta do podłoża (genialny szum: pan tu nie stał, pan tu nie stał, pan tu nie stał ….), kotły z wywarem (jakim!) na rogatkach ulic, zmagania z codziennością, przedmiotami, strachem, urzędnikami…

Niezwykłym walorem opowieści jest język, Dukaj przetwarza nazwy w sposób bardzo interesujący, np. milicjanci to Milipanci, ubecy - Bubeki, agenci zaś podwajają słowa. Wszystkie nazwy są znaczące, oczywiste, ale jednak nie rażą. Suki policyjne nabierają innego życia, U-Lotki pomagają się przemieszczać, są Oporni i Najoporniejsi, nad którymi unosi się duch Elektryka (dorosły czytelnik uśmiecha się melancholijno-ironicznie pod wąsem do nazw i ilustracji).

Tak, to dobra opowieść z ducha tamtych czasów. Jestem bardzo zadowolona z lektury. Kupię tę książkę przy jakiejś okazji, tym bardziej, że przyjdzie czas, gdy starsze przeczyta ją po raz drugi, już bardziej świadomie, a młodsze … no, jeszcze parę lat musi poczekać.

Warto zajrzeć: http://dukaj.pl/bibliografia/utwory/Wroniec

„Wrońca” Jacka Dukaja planowałam przeczytać, gdy tylko pojawił się na rynku – zaciekawił mnie temat: opowieść o stanie wojennym jako baśń dla dzieci. Ale dotąd Dukaja nie czytałam, choć nazwisko było mi znane. Próbowałam przeczytać opowiadanie „Katedra”, inspirację dla Bagińskiego (jego „Katedra” cudna) i poległam, nie przebrnęłam przez język opowiadania. Jakoś się więc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 402
  • Chcę przeczytać
    1 330
  • Posiadam
    676
  • Ulubione
    116
  • Fantastyka
    70
  • Chcę w prezencie
    43
  • Teraz czytam
    38
  • 2013
    29
  • Literatura polska
    27
  • 2014
    22

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Wroniec Zobacz więcej
Jacek Dukaj Wroniec Zobacz więcej
Jacek Dukaj Wroniec Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także