Migotliwa wstęga t.2: Odwet

Okładka książki Migotliwa wstęga t.2: Odwet Alastair Reynolds
Okładka książki Migotliwa wstęga t.2: Odwet
Alastair Reynolds Wydawnictwo: Mag Cykl: Przestrzeń Objawienia (tom 0.5) fantasy, science fiction
Przestrzeń Objawienia (tom 0.5)
Chasm City
Mag
2003-01-01
2003-01-01

Nie rozumiem, dlaczego w PL wydaje się tak mało nowych książek tego Autora (teraz MAG wydaje ponownie tę serię). Jeden z najlepszych - moim zdaniem oczywiście - autorów SF, podobnie jak Peter F. Hamilton, tworzy niesamowite uniwersum, takie twarde SF, z dbałością o szczegóły i logikę. Szacunek dla Autora za konsekwencję historii w poszczególnych częściach.

Lepsza niż pierwszy tom. Czyta się świetnie. Zakończenie wydawało się mocno ma siłę.

Tom drugi o wiele lepszy od pierwszego ale jest to nieuniknione, gdyż druga część odpowiada na wiele pytań zadanych w pierwszej. Jest to science fiction w gotyckim sosie, wątki mieszają się aby na końcu połączyć się i zadziwić czytelnika. Mnie zadziwiły. Polecam.

Autor jak zwykle nie zawodzi i prowadzi nas po nitce uknutej intrygi, w tym samym, świetnym stylu co zawsze. Nic, tylko czytać!

Dwie gwiazdki mniej za słabe zakończenie , jakby na siłe pisane

Dwie gwiazdki mniej za słabe zakończenie , jakby na siłe pisane

Masakra! Do tej pory w cyklu o Przestrzeni objawienia można było postrzegać ludzkość w miarę ok. Ale druga część Migotliwej wstęgi to czyste okropieństwo ta książka Reynoldsa ze wszystkich jakie czytałem jest najbardziej smutną i przerażającą opisującą specyfikę jednostki ludziej. Główny bohater jak żaden inny mie zasługuje żeby istnieć. Już dawno nie miałam do czynienia z tak antypatyczną osobowością. Ale po kolei akcja jak to u Reynoldsa w drugiej części leci z kopyta. Pojawiło się dla mnie nawet zaskoczenie w postaci rozwinięcia zagadki parchowej zarazy, pojawił się już dobrze znany z poprzedniego cuklu obcy..oczywiście ludzie jak zawsze się nie popisali zachowaniem względem inności. Samo Chasm city jest dobrze przedstawione.. Natomiast ten główny bohater pseudo antybohater trochę jest dla mnie absurdalny..nie chcę spoilerować ale jakoś dziwi mnie taka zmiana postaci pokazywana przez całość Migotliwej wstęgi czemu taki kawał sukinsyna nagle się tak zmienił..hmmm jest to mało prawdopodobnne. Nagle budzi się po śnie i odnajduje sumienie? Hmmm mega naciągane. W każdym razie powieść bardzo dołująca, która ukazuje nas jako straszne guano, które nawet w czasie tak doniosłym jak pierwsza dalsza kolonizacja pokazuje, że jesteśmy okropni względem siebie i innych. Koniec niestety jak dla mnie słaby. Ze wszystkich książek Reynoldsa cykl o Tannerze jest najsłabszy.

Kontynuacja poprzedniej części, w zasadzie mam wrażenie ze wydawca po prostu rozdzielił jedną książkę na dwie. Poznajemy tu resztę historii kolonizacji Skraju Niba i Sky"a Hausssmana, Tannera Mirabella, Cahuelli i reszty. W tej części akcja nabiera tempa, dokonuje się tez kilku niespodziewanych zwrotów akcji. Całość jest utrzymana w dosyć mrocznym klimacie, charakterystycznym dla tego uniwersum.Obowiązkowe tylko dla tych którym spodobała się główna seria Przestrzeń Objawienia. Nie polecam na pierwszy raz z autorem, ani tym którzy nie przepadają za sf bez fizyki Star Treka.

Drugi tom okazał się zdecydowanie lepszy niż poprzedni.Zgadzam się z przedmówcą co tego, że podział na tomy jest mocno krzywdzący dla tej powieści; otrzymaliśmy dobry I tom i wybitny II tom, co zaburza odbiór tej książki. Migotliwa Wstęga: Odwet jest jednym z najlepszych produktów A. Reynolds'a. Intryga zawarta w powieści była najwyższych lotów, powiem szczerze dałem się zaskoczyć finałem. W końcu dowiadujemy się więcej na temat Parchowej Zarazy, która zdewastowała cywilizację Yellowstone. Nie jest to główna historia cyklu, lecz pomimo tego jest ważną i integralną częścią uniwersum.

8/10 Polecam, lecz nie należy czytać tej pozycji jako pierwszej z uniwersum (chociaż teoretycznie można czytać poza kolejnością).

Podział na dwa tomy przez polskiego wydawcę jest krzywdzący dla tej powieści, przynajmniej w moim przypadku. Pierwsza połowa była wyraźnie słabsza, jakoś irytował mnie główny bohater, nie potrafiłem go polubić. Przeczytanie książki było trochę męczące. Zrobiłem sobie długą przerwę, nawet zastanawiałem się czy nie pominąć drugiego tomu i ewentualnie wrócić do głównego wątku "Revelation Space". W końcu pomyślałem, że chociaż dam szansę drugiej połowie "Chasm City". Okazało się, że książka mnie bardzo wciągnęła i pochłonąłem ją w kilku posiedzeniach. Dodatkowo rzuciła światło na Parchową Zarazę i pewne wydarzenia z "Revelation Space", które jak się spodziewam, okażą się kluczowe dla fabuły serii. Z kolei intryga w "Migotliwej wstędze" również okazała się smakowitym kąskiem, a autorowi udało się mnie pozytywnie zaskoczyć. Może ta powieść po prostu potrzebowała dużo czasu, aby się rozkręcić i w związku z działaniem polskiego wydawcy, polegającym na jej arbitralnym podzieleniu, wpłynęło to początkowo na mój negatywny odbiór. Szkoda by było, bo jest to raczej jedna z lepszych pozycji sci-fi jakie czytałem. Polecam.

To jest ten rodzaj fantastyki , w ktorym dzieje sie duzo ..

To jest ten rodzaj fantastyki , w ktorym dzieje sie duzo ..

• Science Fiction
  • Sci-Fi