Diariusz najmniejszy

Wydawnictwo: Znak

Czy Biblia miałaby szansę u współczesnego wydawcy? „Muszę powiedzieć, że na początku lektury i po pierwszych stu stronach byłem nastawiony entuzjastycznie do tego rękopisu. Akcja toczy się wartko, a przecież dzisiejszy czytelnik niczego więcej nie wymaga od tego rodzaju rozrywkowej pozycji. Mamy tu seks (i to w obfitości), cudzołóstwo, sodomię, zabójstwa, kazirodztwo, wojny, rzezie itd.” Co...

Czy Biblia miałaby szansę u współczesnego wydawcy?

Co by było, gdyby Sokrates wystartował w konkursie na kierownika katedry filozofii?

„Komisja uznała wybitne talenty spekulatywne i pedagogiczne kandydata, któremu trzech członków komisji zawdzięcza, według ich własnych słów, wiele informacji udzielonych osobiście. Jednak kandydat nie przedstawił żadnej publikacji. Z tego powodu nie może być brany pod uwagę w niniejszym konkursie”.

„Diariusz najmniejszy”, na który składają się błyskotliwe felietony pisane dla „L'Expresso”, to niezwykła żonglerka najrozmaitszymi formami literackim. Eco tworzy małe arcydzieła mające postać fikcyjnych recenzji, sfingowanych biografii, listów i rozpraw naukowych, parodii, mistyfikacji, wywiadów czy nawet radiowo-telewizyjnej transmisji z odkrycia Ameryki przez Kolumba.

„Umysłowość Umberto Eco - pisze Peter Bondanella, znawca jego twórczości - nie pozwala na oddzielenie potęgi intelektu od równie potężnej i przewrotnej siły dowcipu i parodii”.

paprotkowa | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Przekartkowałam, poprzeglądałam i przeczytałam te felietony, które najbardziej mnie zainteresowały. Nie było ich wprawdzie dużo, ale mimo to doceniam ogromną erudycję i elokwencję Eco. Nieustannie zadziwia mnie wiedzą, oczytaniem i mądrością.

tiny ginsberg | 2014-10-24

Nie podołam przeczytaniu wszystkich felietonów, z uwagi na hermetyczność niektórych tematów i pewną dozę przekombinowania (może jeszcze jestem za głupia na Eco w całej swojej okazałości, ale takie jest moje odczucie). Niekiedy ciężko się odnaleźć czytelnikowi w gąszczu odwołań i metafor, lecz z pewnością warto zapoznać się choć z kilkoma tekstami z podanego zbioru. Erudycja i wszechstronność Eco są jak zwykle na bardzo wysokim poziomie.

Shino11 | 2015-10-08

Podobały mi się 2-4 felietony, z resztą miałam problem taki, że nie wiedziałam, co i po co je czytam. Niby ładne zdania, świadczące o elokwencji, mądrości, ale nie niosły one treści, które mogłyby do mnie dotrzeć, były i takie, które budziły we mnie zwątpienie, że warto zostać z tym pisarzem na dłużej i zapoznać się z innymi jego dorobkami literackimi.
Żeby wydać coś takiego, trzeba mieć nazwisko, solidnie wyrobiony autorytet.

cocodril | 2016-09-18
Mona | 2016-08-21