Skok w dobrą książkę

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Cykl: Thursday Next (tom 2)
Wydawnictwo: Znak
Lost in a Good Book

Bohaterka Porwania Jane E. dzielnie znosi sławę i delektuje się życiem rodzinnym - choć nie bez drobnych przeszkód, takich jak zniknięcie męża z rzeczywistego świata... A potem, jak zwykle, w świecie ruchomego czasu, korporacji i książek przydarza jej się milion nieprawdopodobnych rzeczy. Dzięki talentom i pomocy postaci literackich nieraz ocala własną skórę, ale czy uda jej się na czas...

Dzięki talentom i pomocy postaci literackich nieraz ocala własną skórę, ale czy uda jej się na czas ocalić przyszłość świata?

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Brawurowa inteligencja, nietuzinkowa (zahaczająca o absurd) wyobraźnia oraz świetny zmysł kompozycji i niekończąca się zabawa językowa stoją na straży jakości tej opowieści. Kryminał miesza się tu ze science-fiction, a obserwacja społeczeństwa z pragnieniem przywrócenia wartości książkom. Tytułowa Th. Next jest trochę papierową hybrydą, ale - o dziwo - można się z nią utożsamić. Natomiast cała rzecz jest wielopoziomowa.
Co się dzieje z bohaterami książek, kiedy o nich nie czytamy? Albo: co robią między rozdziałami? Takie pytania zadają sobie wrażliwe dzieci, ale dorośli z reguły o nich zapominają.

Szarka | 2012-07-19
Przeczytana: 12 września 2011

Mam jakieś wewnętrzne opory przed używaniem słowa "błyskotliwa" w stosunku do książek - chyba dlatego, że najczęściej słyszę to słowo w odniesieniu do tych tytułów, których sama nigdy bym tak nie opisała. A jednak gdy myślę o serii opisującej przygody Thursday Next właśnie to słowo przychodzi mi na myśl jako pierwsze - a zaraz za nim są: szalona, abstrakcyjna, oryginalna, nietuzinkowa, wciągająca, przezabawna. Ta książka jest wręcz naszpikowana maści wszelakiej smaczkami i aluzjami, co do których gwarantuję - nie sposób wychwycić ich wszystkich. No i czego tutaj nie ma! Melanż science-fiction z kryminałem, powieścią akcji, podróże w czasie i niesamowite wynalazki, w końcu i wątek romansowy, a wszystko osadzone w alternatywnej rzeczywistości, w której świat kręci się wokół... no właśnie, książek. Co bardziej zaskakujące - to wszystko ze sobą świetnie współgra! Ponadto Fforde'a (moim skromnym zdaniem - nawet przetłumaczonego na polski ;)) czyta się szybko, lekko i przyjemnie; w...

Czytałam oryginał - potem próbowałam przebrnąć przez tłumaczenia, ale było ciężko. Zdecydowanie świat, który kreuje Fforde należy poznawać w jego ojczystym języku, pewnych niuansów, które decydują o scenie nie da się przełożyć. Pewnie dlatego nikt nie tłumaczy kolejnych części :) Polecam "The well of lost plots" - no i jak oddać to w tłumaczeniu?

Lolanta | 2014-05-27

Przeczytana: 03 czerwca 2016
Sylwka | 2016-05-03
Monika | 2016-04-16
Dziwne książki – Jasper Fforde

Są takie książki, które da się opisać jednym zdaniem: to książka o grupie przyjaciół, która wyrusza w podróż, aby zniszczyć pierścień, albo to książka o wojnie między zwaśnionymi rodami i są tam smoki i wszyscy giną. A są takie książki, które są po prostu... dziwne. I na pytanie „o czym to jest” nijak nie da się prosto odpowiedzieć, a im dłużej odpowiadamy tym bardziej wszystko się gmatwa.

Pyrkon 2015, czyli fantastycznie fantastyczny konwent

Jeśli w ten weekend byliście w stolicy Wielkopolski, to nie mogliście nie zauważyć, że w mieście odbywa się zlot fanów fantastyki. I to zlot ogromny – bo teren Pyrkonu odwiedziło ponad 30 tysięcy osób! Ta liczba pokazuje jaką siłę ma literatura gatunkowa! Jaki polski festiwal literatury może poszczycić się takimi tłumami?