Diariusz najmniejszy

2001-01-01
2001-01-01
Adam Szymanowski
felietony

Zabawne, blyskotliwe, zaskakujące, odkrywcze.

Niektóre z lepsze, niektóre gorsze, przy czym zrozumienie chyba każdego wymaga posiadania bardzo konkretnych kontekstów kulturowych/społecznych/historycznych, bądź przekopywania internetu w poszukiwaniu dodatkowych znaczeń, co może być wyjątkowo frustrujące.

Dla mnie najciekawsze były:
List do syna
Odkrycie Ameryki
Z przykrością odrzucone (recenzje wewnętrzne dla wydawcy)
Wywiad z Piętrem Mikką

Zabawne, blyskotliwe, zaskakujące, odkrywcze.

Dla mnie najciekawsze były:
List do syna
Odkrycie Ameryki
Z...

Kunszt lingwistyczny, niebywała błyskotliwość i umiejętność zabawy słowem są ogromnym atutem twórczości Umberto Eco. Można by rzec, że Diariusz Najmniejszy jest kwintesencją zdolności literackich autora, przekrojem jego wszechstronności w świecie zwanym literaturą. Jest to zbiór felietonów, które poruszają tematy wszelakie w sposób zabawny, przewrotny, błyskotliwy. Mnogość tematów sprawiają również, że każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie, ale jednocześnie coś, co nie przypadnie do gustu. Trudny i zawiły język momentami utrudnia wyłapanie kontekstu danego felietonu, choć wiele z nich w przezabawny i nieszablonowy sposób potrafi przedstawić nam daną sytuacje jak np. relacja radiowa z dopłynięcia Krzysztofa Kolumba do Ameryki.

Książka na wskroś interesująca, jednak trudna. Jest to jednak bardzo ciekawa opcja dla koneserów sztuki nieszablonowej.

Momentami mam wrażenie, że Umberto Eco nie widzi żadnego większego sensu w pisaniu tych felietonów, poza chęcią zabłyśnięcia własną erudycją. Przebrnięcie przez większość treści była dość męcząca, zwłaszcza jeśli nie zna się zbyt dobrze literatury włoskiej ogólnie (choć tu już winę można zrzucić na czytelnika). Przyznać muszę, że rozbieżność tematyczna felietonów jest dość interesująca, nie wiadomo czego dotyczyć będzie kolejny tekst. Chyba tylko to trzymało mnie przy brnięciu przez lekturę.

Ten zbiór krótkich opowiadań w wersji audio wypożyczyłem z biblioteki. Opowiadania zawarte w tym zbiorze to groteski, parodie. Znajdziemy w nich odniesienia do współczesnych wydarzeń, współczesnych kwestii społecznych, innych dzieł literackich czy też wydarzeń historycznych. Na przykład znajdziemy tu parodię Lolity Nabokowa, alternatywny opis odkrycia Ameryki przez Kolumba czy też lądowania na księżycu. Jeśli ktoś lubi krótkie formy literackie, felietony, ma poczucie humoru i jest otwarty na prowokacyjne i kontrowersyjne spojrzenie na wydarzenia i świat to spodoba się mu ta pozycja.

Przyjemne, zabawne, ironiczne felietony. Znajomość włoskiej kultury oraz historii najnowszej Włoch znacznie ułatwia odbiór. Wszystkie teksty są świetne, a najlepsze to:
- Fenomenologia Mike'a Bongiorno

- List do syna
- Z przykrością odrzucone
- Odkrycie Ameryki
- Konkursy na kierownika katedry

Podobały mi się 2-4 felietony, z resztą miałam problem taki, że nie wiedziałam, co i po co je czytam. Niby ładne zdania, świadczące o elokwencji, mądrości, ale nie niosły one treści, które mogłyby do mnie dotrzeć, były i takie, które budziły we mnie zwątpienie, że warto zostać z tym pisarzem na dłużej i zapoznać się z innymi jego dorobkami literackimi.
Żeby wydać coś takiego, trzeba mieć nazwisko, solidnie wyrobiony autorytet.

Żeby wydać coś...

Nie podołam przeczytaniu wszystkich felietonów, z uwagi na hermetyczność niektórych tematów i pewną dozę przekombinowania (może jeszcze jestem za głupia na Eco w całej swojej okazałości, ale takie jest moje odczucie). Niekiedy ciężko się odnaleźć czytelnikowi w gąszczu odwołań i metafor, lecz z pewnością warto zapoznać się choć z kilkoma tekstami z podanego zbioru. Erudycja i wszechstronność Eco są jak zwykle na bardzo wysokim poziomie.

Przekartkowałam, poprzeglądałam i przeczytałam te felietony, które najbardziej mnie zainteresowały. Nie było ich wprawdzie dużo, ale mimo to doceniam ogromną erudycję i elokwencję Eco. Nieustannie zadziwia mnie wiedzą, oczytaniem i mądrością.

Jakoś przebrnęłam, ale niestety większości tych felietonów nie zrozumiałam. Może Umberto Eco nie jest dla mnie.

Różnobarwne felietony, w dużej mierze ironiczne. Z uwagi na tematykę niektóre nieaktualne.

• Ebooki
  • Literatura włoska