Cmentarz w Pradze

2021-05-25
2011-11-01
2010-10-29
Krzysztof Żaboklicki

Jedna z moich ulubionych książek jakie kiedykolwiek przeczytałem. Jest to powieść w której można domniemywać iż główny bohater to postać fikcyjna na istnienie której nie ma żadnych dowodów lecz wydaje mi się że jest ona zlepkiem różnych postaci które mogłyby żyły w owych czasach. Co prawda jest dość zakonspirowany ale bierze udział w wielu powszechnych wydarzeniach które faktycznie miały miejsce w Europie. Stąd bierze się moje przekonanie, nie jeden z ówczesnych świadków tych zdarzeń mógł być inspiracją do wykreowania głównego bohatera.

Na początku, treść może odstraszyć, jest zawiła i należy się nad nią skupić. Sam kilka razy musiałem wrócić dwie kartki do tyłu aby zrozumieć co właściwie się stało. Jednakże styl w jakim autor napisał powieść jest przyjemna. Na pewno nie jest to jedna z tych pozycji w której podczas czytania czujemy jak zardzewiała piła próbuje przeciąć blachę. Im dalej w las tym lepiej.

Akcja rozgrywa się w XIX wieku, we Włoszech we Francji oraz oczywiście w Pradze. Uczestniczymy w takich wydarzeniach historycznych jak zjednoczenie Włoch przez Galibardiego, komunie Paryskiej czy poznajemy okoliczności powstania książki która faktycznie została napisana czyli Protokoły Mędrców Syjonu.

Książka ta, to nie lada gratka dla fanów powieści historycznych czy twórczości takich autorów jak Follett, Falcones czy Zafon. Zacząłem ją czytać w dniu śmierci bohatera a fakt ten opisałem na jednej z pierwszych kartek. Jest to dla mnie ważna książka i zastanawiam się czy nie wrócić do niej po latach jeszcze w tym roku.

Ech, Eco Eco...

Ech, Eco Eco...

Wybitna.

Wybitna.

Książka wymagająca skupienia, ale warta poświęconego jej czasu. Mnogość postaci i wydarzeń Europy XIX w. może przytłoczyć, ale warto przeczytać do końca, ponieważ tak naprawdę, przynajmniej dla mnie, te historyczno-społeczno-polityczne szczegóły są jedynie tłem dla ukazania mechanizmu powstawania spisku. "Cmentarz w Pradze" pokazuje, jak łatwo manipulować ludźmi, także światłymi, uczonymi i inteligentnymi, jak wystarczy nieco wysiłku i determinacji, by stworzyć fałszywą opowieść, która zaszkodzi prawdziwym ludziom, grupom i narodom. Jak dobrze "sprzedana" nieprawdziwa historia wywołuje prawdziwą nienawiść do kogoś lub czegoś. Widzimy, krok po kroku, jak teorie spiskowe się tworzy, dystrybuuje i jakie to wywołuje konsekwencje w realnym świecie.
Kto i co zyskuje na tworzeniu spisku? Jak się to robi? Kto przez to cierpi i dlaczego?
Dla mnie to opowieść o bezwzględnym dążeniu do władzy i wpływów kosztem zakłamania historii, a także o tym, jak łatwo wywołać nienawiść do konkretnych ludzi czy idei poprzez fałszywe oskarżenia.
Przebrnięcie przez pierwsze strony było dość mozolne ze względu na wielość szczegółów i wymagający styl autora, jednak historia i jej odrażający główny bohater zaciekawiły mnie, czytało mi się coraz lepiej, jak wciągający kryminał.
Podsumowując; książka dość trudna, ale warta przeczytania. Bardziej przerażająca niż niejeden horror, pokazująca, jak ludzie potrafią być podli, bezwzględni, okrutni, zakłamani, a jednocześnie podatni na manipulację i pełni nienawiści.

Nie wiem co do końca mam myśleć o tej powieści, bo po przeczytaniu dowiaduję się, że ta historia ma jakieś poparcie w prawdziwej historii, co mnie jako osobę interesującą się historią bardzo zaciekawiło, dlatego przyznam, że czasami, żeby zrozumieć o co autorowi chodzi warto jest przeczytać opinię innych osób. Nie wiedziałem czego się spodziewać, a już od początku byłem trochę skonsternowany, ponieważ bohater powieści obraża Niemców, Francuzów i Żydów, więc nie rozumiałem o co tutaj chodzi, co ja właśnie czytam, ale jako, że ze względów historycznych nie lubię tych nacji, to zaczęło mi się podobać. Później jeszcze doszło obrażanie komunistów, więc nie było co narzekać, hehe.
Jednaķże teraz wiem, że to wszystko było w tonie ironicznym, dlatego jak wspomniałem na początku nie wiem do końca co mam myśleć, bo sama historia nie jest jakoś wyjątkowo wciągająca, dodając mało zagadkową przypadłość bohatera, ale nie jest też nudna i dzięki niej poznałem trochę lepiej zachód Europy XIX wieku i wiem, że dzięki tej książce bedę chciał lepiej się z tym okresem zapoznać.
W powieści przewijają się też słynni pisarze tacy jak m.in. Dumas, Hugo, Dostojewski czy Zola, co dodaje dodatkowego smaku podczas czytania.
Co jeszcze ciekawego zauważyłem, to poetycki styl pisania Eco, który jest na znacznie wyższym poziomie niż widzimy to obecnie. Umberto Eco to był po prostu człowiek wybitny!

Wyrafinowana opowieść wyrafinowanego autora, o dziwo - wciągająca i dająca sporo przyjemności w czytaniu.

Z założenia demaskatorski traktat o myśleniu spiskowym i źródłach nowoczesnego antysemityzmu, ale ubrany w kostium powieściowej gry. Zabieg przewrotny – ale i ryzykowny. Zderzenia między pastiszowo-groteskowym tonem narracji a grozą, jaką budzą wywody Simoniniego nie zachwyciło, chociaż to nie był zmarnowany czas na lekturę.

Mistrzowski obraz manipulacji i co za tym idzie dążenia do celu choćby po trupach. Tajni agenci, sekty i przestępczy półświatek. To wszystko jak i wiele innych czynników do napisania kapitalnej książki. Właśnie to składa się na Cmentarz w Pradze. Genialna książka która daje sporo do myślenia i zachęca nas żeby jeszcze kiedyś po nią sięgnąć.

Cyt.:
„Kto źle mówi o innym narodzie, robi to, ponieważ swój własny uważa za lepszy".
Umberto Eco, „Cmentarz w Pradze”

Umberto Eco wydając w roku 2010 powieść „Cmentarz w Pradze”, trzydzieści lat po swoim debiucie literackim spowodował sporą konsternację w świecie literackim. Część czytelników i krytyków zarzucała mu, że odcina kupony od swojej sławy a powieść jest po prostu nudna. Treść powieści skrytykował Naczelny Rabin Rzymu twierdząc, że pisarz niepotrzebnie odgrzebuje antysemickie treści. Spora część czytelników uznała jednak „Cmentarz w Pradze” za kolejną świetną powieść autora „Imienia róży”.

Umberto Eco z niezwykłą swadą, erudycją i miejscami ironią opowiada historię XIX wiecznej Europy. Bohater powieści kapitan Simonio Simonini, znakomity fałszerz, na zlecenie osób prywatnych i tajnych służb rządowych fabrykuje przeróżne dokumenty, w tym ten najważniejszy w swojej karierze – jest twórcą Protokołów Mędrców Syjonu – dokumentu opisującego plany osiągnięcia przez Żydów globalnej dominacji. Wokół tego fikcyjnego bohatera Eco zbudował z niezwykłą pieczołowitością tło historyczne i dramaturgię. Karbonariusze, walki o zjednoczenie Włoch, II Cesarstwo francuskie, wojna francusko-pruska, Komuna Paryska, III Republika, Kościół katolicki, masoni, antyklerykałowie czy carska Ochrana. I całe mnóstwo autentycznych postaci: Garibaldi, Aleksander Dumas, Sigmunt Freud, Leo Taxil, Matwiej Gołowiński /prawdziwy autor Protokołów/, Alfred Dreyfus, pułkownik Picquart czy Emil Zola. A do tego czasopisma, periodyki czy powieści związane z opowiadaną historią a nawet ówczesne kulinaria.

To rzeczywiście imponujące jak drobiazgowo wręcz starał się odtworzyć detale Umberto Eco ale tym samym postawił przed czytelnikiem nie lada wyzwanie, bo bez dość dobrej znajomości historii powszechnej odczytanie tej historii może wydawać się dość trudne. Jeśli jednak zdołamy przebić się przez te wszystkie wydarzenia o których opowiada autor i rozpoznamy postacie, dostaniemy niezwykłą opowieść o sile manipulacji sterującej poglądami społeczeństw, sile propagandy i łatwości z jaką powstają teorie spiskowe i budzi się nienawiść.

Autor opowiada XIX wieczną historię, lecz tak naprawdę ta historia nie ma końca, bo takie historie nigdy się nie kończą. Często nie jesteśmy w stanie odróżnić prawdy od fałszu, co skrupulatnie potrafią wykorzystać wszelkiego rodzaju manipulanci dla osiągnięcia własnych celów z lepszym lub gorszym skutkiem.

Znakomita.

Cyt.:
„Kto źle mówi o innym narodzie, robi to, ponieważ swój własny uważa za lepszy".
Umberto Eco, „Cmentarz w Pradze”

Nienawiść i szaleństwo jednostek budujące szaleństwo mas. Wzorcowy przyklad manipulacji tym bardziej smutny, że tak prawdziwy. Aż musiałam sprawdzić czy naprawdę ktoś wierzył w Diane V. I niestety tak. Poszukiwanie i tworzenie wroga, aby umacniac własne wplywy czy to religijne czy polityczne. Dobrze napisane, wciagajace i ważne.