Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury

Okładka książki Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury Tristan Gooley
Okładka książki Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
2017-08-02
2017-08-02
Karolina Walczak
natura przewodnik przyroda wędrowiec

Po tym przewodniku wyjście z domu wygląda nieco inaczej. Zwłaszcza w zielone miejsca. Szkoda tylko, że książka napisana została pod kątem Wielkiej Brytanii. Jednak wcale najgorsza nie jest.

Książka niestety w moim mniemaniu w dolnym pułapie punktowym. Jest co prawda kilka przydatnych informacji ale jest też spora część tych nie przydatnych i mało istotnych. Na plus na pewno są przedstawione ilustracje.

Niestety, książka szybko mi się znudziła. Choć wygląda dobrze i ilustracje oraz tematy poruszane w nie są interesujące to samo przekazanie treści jest zrobione w niezbyt przystępny sposób.

Chwytliwy tytuł, jeszcze bardziej chwytliwy podtytuł i ładna okładka – to wszystko, co dobrego można powiedzieć o tej książce. To prawda, jest to coś w rodzaju poradnika i być może komuś pomoże w wędrówce, ale pod warunkiem, że ten ktoś chodzi po Wyspach Brytyjskich i jakimś cudem nie ma przy sobie telefonu i kompasu.

Te kilkaset stron powtarzanych po wielokroć rad (w większości truizmów) poświęconych jest temu, w jaki sposób określić strony świata albo najbliższą drogę do miejsc zamieszkałych przez ludzi. Pocieszne są rady w rodzaju: jeśli na błocie jest dużo odcisków butów, albo śladów rowerów, najpewniej w okolicy znajduje się jakaś miejscowość.

Strony świata to jakieś zboczenie autora. Nie znajdziemy w jego książce rad dotyczących nocowania w terenie, przygotowania ogniska, zachowania się w przypadku kontaktu z dziką zwierzyną, zbierania dzikich roślin jadalnych. Są tam wyłącznie archaiczne porady rodem z XIX wieku, kiedy ludzie chodzili bez map i innych udogodnień.

Brakowało mi też pokazania romantycznego wymiaru wędrówki: przyjemności przebywania w dziczy, marszu jako formy medytacji i wszystkich tych rzeczy, które sprawiają, że wędrówka jest przyjemnością, a nie gorączkową próbą wydostania się z dziczy.

Nie polecam tej książki.

Te kilkaset stron powtarzanych po wielokroć rad (w...

W czasach smartfonów, czasem trzeba się zastanowić jak sobie można poradzić, na szlaku, lub na pustkowiu, bez zdobyczy cywilizacji.

Jak to w takich publikacjach bywa trochę tu informacji oczywistych, garść zupełnie niepotrzebnych, ale też sporo interesujących wskazówek, które można z powodzeniem wykorzystać w praktyce. Książka uszyta jest pod Brytyjczyków, na co trzeba wziąć istotną poprawkę. Zwłaszcza Brytyjczyków, dla których północ to nic innego jak „góra mapy". Subiektywnie trzeba więc wybierać z potoku informacji przydatną dla siebie wiedzę. Pomaga w tym podsumowanie umieszczone pod koniec tekstu.
I jeszcze mała dygresja: O ile wędrówkę bez mapy łatwo sobie dziś wyobrazić, o tyle już bez smartfonu lub wszystko mającego zegarka dużo trudniej. Takie czasy, że analogowy podróżnik to obecnie anachronizm. Może warto więc czasem przełamać schematy.

Można znaleźć w niej wiele przydatnych rad i przyrodniczych ciekawostek, ale trzeba się ogromnie skupić, gdyż nie brakuje "przynudzania".

Na początku nawet wydała mi się ciekawa. Dowiedziałam się, że będąc na szlaku w chwili burzy nie powinno się chować nigdy pod dąb i jesion. Niestety książka jest przeciętna i nudna, bardzo często odnosi się do Wielkiej Brytanii a to ma się nijak do Polski. Autor traktuje czytelnika jak dziecko, ma to swoje plusy ale bywa też irytujące. Książka zwróciła mi jednak uwagę na to, że nie znam nazw otaczających mnie drzew dlatego pora to zmienić i za to daję mały plusik :)

Książka jest w porządku. Ma wiele ilustracji i jest napisana prostym językiem. Nie dobrnęłam jednak do końca, gdyż nie odnosi się ona do geografii Polski. Miałam inne wyobrażenie na jej temat. Chyba zwabiła mnie okładka.

Niestety, mimo szczerych chęci, nie udało mi się przez nią przebrnąć. Chaos, zbyt pobieżnie przedstawione informacje z użyciem zbyt wielu naukowych terminów i przytłaczająca nuda. Tak jakby autor pisał sam dla siebie.

• Do kupienia
  • Przyrodnicze