Okładka książki Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach Tristan Gooley
Tristan Gooley Wydawnictwo: Otwarte flora i fauna
flora i fauna
How to Read Water: Clues & Patterns from Puddles to the Sea
Otwarte
2018-04-04
2018-04-04
Jacek Konieczny
pogada woda podróże literatura podróżnicza

Książka o tym, jak obserwować wodę i to co z nią związane, czyli fale, pływy, prądy, plaże, rośliny i zwierzęta, statki i wiele innych aspektów. Ogólnie, jest to całkiem ciekawa lektura, chociaż niestety nie porywająca, z powodu trochę męczącego stylu autora, oraz ze względu na to, że niektóre tematy zostały przeciągnięte poza granicę znużenia czytelnika (np. rozdział o prądach i pływach przebrnąłem z ledwością).

Z drugiej strony - z każdego rozdziału tej książki wyłania się ogrom wiedzy i doświadczenia autora, co jest oczywiście wielką zaletą, uważam jednak, że bardziej atrakcyjną formą przekazania tej wiedzy i doświadczenia, byłoby nakręcenie serialu dokumentalnego. Tym niemniej, książkę mogę polecić miłośnikom przyrody i żeglarzom, zwłaszcza początkującym.

Lektura obowiązkowa dla żeglarzy. Ogrom wiedzy, ale trudna (czy to moja głupota, czy rzadki kontakt z wodą, zwłaszcza z morzem...?). Zachęca do obserwacji, teraz inaczej będę patrzeć na płyny.

Książka wnikliwie analizująca kwestię wody na Ziemi. Tłumaczy dokładnie "zachowania" wód podziemnych, rzek i jezior. Dla mnie odkrywczy był rozdział tłumaczący powstawanie przypływów i odpływów morza - skąd się biorą, dlaczego są rózne na różnych morzach itp. Dla ciekawych i chcących zrozumieć, jak działa nasz świat - polecam.

Widać, że autor jest bardzo podekscytowany tematem i chce, żeby czytelnik również odnalazł w nim przyjemność i czasami to się udaje.
Temat faktycznie jest ciekawy i złożony, jednak styl pisania jest według mnie bardzo ciężki, wręcz nieraz męczący. Na początku składana jest deklaracja o skupieniu się na wodzie i niepowtarzaniu, według autora, błędu innych książek, które piszą niby o wodzie, a skupiają się na roślinach i zwierzętach. Niestety wydaje się, że o tym czasami zapomina i zarzuca czytelnika nazwami gatunków.
Ogólnie, książka warta przeczytania, bo ukazuje złożoność zjawisk związanych z wodą i pokazuje ile informacji można z niej wyczytać, ale trzeba się przygotować na trochę trudniejszą podróż z lekturą.

Książka, która w cudowny sposób sprawi, że zacznie y inaczej patrzęć na wodę. Mimowolnie mijając strumień, rzekę, jezioro czy staw przyglądam się tafli wody. Bardzo ciekawa pozycja godna uwagi dla osób ciekawych świata, który ich oracza.

Czy książka jest dobra? Trudno stwierdzić, na pewno nie jest lekka. Jednak wydanie i dość dobra recenzja będzie skłaniała do zakupu.
Autor pokazuje sekrety wody, ale czy robi to poprawnie, zgodnie z nauką? Otóż nie. Jaki osoba, która na co dzień uczy się o wodzie, śmiem twierdzić, że autor powinien najpierw skonsultować książkę z osobami, które wodę znają lepiej od strony nauki. Autor nie jeden raz pokazał swoje braki w podstawowych zagadnieniach. Stara się pokazać jako "nienaukowy" specjalista w dziedzinie wody. Okej. Ale w książce wsppmina o równaniu, podstawowym równaniu na prędkość wody w rzecze. I co się dzieje? Nie dość, że źle je wyjaśnia, to jeszcze do tego jest błąd w nazwie równania (nie, nie jest to literówka).
Dlatego uważam, że książka jest nie tylko ciężka, a do tego błędnie napisana. Czytelnikom polecam uważać na przeczytane tam informacje, bo nie każde są prawidłowe.

Tematyka ciekawa, ale forma ciężkawa. Lekkiego pióra autor zdecydowanie nie ma.

Tematyka ciekawa, ale forma ciężkawa. Lekkiego pióra autor zdecydowanie nie ma.

Autor ma bardzo rozległą wiedzę, którą przedstawia w niezwykle ciekawy sposób, ale niestety momentami tekst jest trudny w odbiorze. Pomimo tego książka godna polecenia.

Niby zwykła woda. Co też ciekawego można o niej napisać? Wiemy z lekcji chemii, ze cząsteczka wody to dwa atomy wodoru i jeden atom tlenu. Wiemy z doświadczenia, że woda jest bezbarwna, w zasadzie bezsmakowa (przynajmniej ta zupełnie czysta),że nie ma zapachu. Wiemy też przede wszystkim, że woda to życie, że bez niej nie byłoby nas. Ponadto wiemy, że wielu ludziom na świecie czystej, zdrowej i bezpiecznej wody brakuje, że przez jej brak standard życia jest bardzo niski. Woda to także ogromny żywioł, który może niszczyć - ulewy, powodzie, tsunami... Tego, co już wiemy o wodzie, nie przeczytamy jednak w książce Gooleya. I dobrze, bo po co, skoro już to wiemy? Ale cóż jeszcze można dodać? Jak się okazuje, to bardzo wiele. Oprócz właściwości, które bez zająknięcia wymieni każdy przeciętny przedszkolak, woda posiada ich zdecydowanie więcej. Przede wszystkim na jej zachowanie wpływa wiele czynników przyrodniczych, potrafi się ona wtedy w na wiele zaskakujących sposobów zachowywać. Fal i pływów wyróżnia się na przykład dziesiątki. Autor w przystępny i ciekawy sposób ukazuje, jak można wodę różnych cieków i zbiorników (także kałuż) obserwować, by wywnioskować wiele na temat jej otoczenia - fauny i flory, ruchów i temperatury powietrza, nasłonecznienia. W dalszej części zdradza tajniki naturalnej nawigacji opartej na obserwacji zachowań wody (i nie tylko),czego z pewnością czytelnik nie opanuje po lekturze książki, ale przynajmniej będzie świadomy takiej możliwości. Niewątpliwie wnikliwy i uważny czytelnik po lekturze książki Gooleya kolejnym razem na wodę spojrzy zupełnie inaczej.

Ciekawa książka, która pozwala zwrócić uwagę na często pomijane aspekty związane z otaczającą nas wodą. Spotykanie na co dzień kałuże, rzeki, jeziora często są pomijane, a na ich podstawie można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Wystarczy się tylko im dobrze przyjrzeć.

• Do kupienia
  • Natura