Nieznane więzi natury

Wydawnictwo: Otwarte
Das Geheime Netzwerk der Natur
literatura faktu
Ag2S

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału, to sprawdź, jakie są fakty. W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami – od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki. Pokazuje nam, jak ich wzajemne relacje trzymają w ryzach cały bogaty ekosystem przyrody, dzięki czemu pozostaje on w równowadze. Uświadamia, że o środowisko musi dbać nie tylko „leśna policja”. Przyszłość niebieskiej planety zależy również od tego, jaką rolę w tym procesie odegrają ludzie.

źródło opisu: http://otwarte.eu/

źródło okładki: http://otwarte.eu/

zaksięgowana | 2018-01-22

„Nieznane więzi natury” to kolejna książka Petera Wohllebena dotycząca tajemniczego świata roślin i zwierząt.
Zachowania flory i fauny na skutek ekspansji człowieka i jego dystansu do natury często wydają się być odległe i niezrozumiałe, tymczasem jak przekonuje Wohlleben wszystko ma swój porządek i jest racjonalne.
Autor wprowadza nas w skomplikowane związki przyczynowo skutkowe, które na pozór wydają się nielogiczne, a jednak mają niepodważalny sens i świadczą o pewnej równowadze przyrody. Warto przeczytać w celu uzupełnienia wiedzy o kilka ciekawostek.
Książka bardzo ciekawa, chociaż nie tak jak dwie poprzednie pozycje.

jatymyoni | 2018-02-27
Przeczytana: luty 2018

„Natura przypomina wielki mechanizm zegarowy. Wszystko jest tu przejrzyście uporządkowane i zazębia się ze sobą, każde stworzenie ma swoje miejsce i swoją funkcję.”
Jest to prawda znana od wieków. Chociaż z tą przejrzystością bywa różnie. Część przykładów znam , choćby z filmów przyrodniczych., część muszę przyjąć na słowo. Czytelniczka z Nickiem „Joanna” podaje jednak, że czasami autor się zagalopował i naginał swoje przykłady. Człowiek jest częścią tej natury i od tysiącleci ma na nią wpływ, jak i ona na niego. Czy naturę się da naprawić? Czy należy naturę naprawiać i jak? To są najważniejsze pytania tej książki.
Według mnie najlepszą książką tego autor jest „Sekretne życie drzew”. Czytałam ją z zapartym tchem. W tej mnie niczym nie zaskoczył. Zaczyna być znawcą wszystkiego, od botaniki, przez zoologię do antropologii.
Książka ciekawa, ale nie pasjonująca.

Jak dla mnie książka była niezwykle ciekawa. Może nie aż tak bardzo jak poprzednie części leśnej trylogi, ale jednak ani przez moment się przy tej lekturze nie nudziłam. Peter Wohlleben ma dar opowiadania o wszystkim w bardzo prosty, a jednocześnie interesujący sposób. Tym samym książka (podobnie jak i poprzednie części) nie tylko przybliża czytelnika do natury, zwłaszcza naszych środkowoeropejskich lasów, pomaga lepiej ją poznać i zrozumieć, ale po prostu budzi taką zupełnie nową płaszczyznę połączenia. I to jest niezaprzeczalnie największy dar z tej lektury. Serdecznie polecam.

Ciacho | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

"Natura niczym mechanizm zegarowy"

Świat zwierząt i roślin zawsze zaskakiwał ludzi i zawsze będzie, bo tutaj każdy, nawet najmniejszy trybik (zupełnie jak w mechanizmie zegarowym) ma znaczenie i wszelkie działanie człowieka w naturze może powodować zadziwiające reakcje przyrody, które wywołują niesamowite wrażenia i emocje. Aczkolwiek nie zawsze pozytywne i pożądane. Dlatego bardzo ważne jest przy tym mieć odpowiednią wiedzę, która pokazuje kiedy ingerować w środowisko, a kiedy nie, bo może to przynieść przykre konsekwencje na wiele lat.

W dostarczeniu odpowiedniej dawki wiedzy może pomóc Peter Wohlleben, niemiecki leśniki o ponad dwudziestoletnim stażu, który na co dzień 'pracuje' z naturą, czyli przede wszystkim rozmyśla, obserwuje, bada, szuka rozwiązań i stara się działać w najwyższym stopniu na korzyść przyrody. Autor, który dał się już poznać polskiemu czytelnikowi wcześniejszymi książkami o roślinach (Sekretne życie drzew) i zwierzętach (Duchowe życie zwierząt), które...

studencka | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Nie będę się rozpisywać. Autor jak zwykle czaruje swoją opowieścią o otaczających nas, zupełnie niedostrzeganych światach.

Tym razem pikanterii dodaje niepoprawność polityczna dowodu, że kornik drukarz nie ma szans zaszkodzić starym lasom liściastym, co ładnie udowadnia jak niegospodarna jest, prowadzona w naszym kraju, gospodarka leśna.

Tak sobie czytałam i roiłam, że byłby to idealny i przepiękny podręcznik do "przyrody" nie tylko dla tych najmłodszych dzieciaków:) Mógłby być wyjściem do dyskusji i zrozumienia zachodzących wokół nas procesów. Nawet te mitochondria mogły by z tej dyskusji wypłynąć i stać się jakoś bardziej "strawnymi" jako część tak fascynującej całości!

Jeż_Książkowy | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Gdyby żył mój Dziadek, który wywodził się z rodziny leśników, ta książka sprawiłaby mu ogromną przyjemność. Czytałby ją z zapałem, (co więcej ze zrozumieniem), na głos dzieląc się z domownikami jej najciekawszymi fragmentami. Po tę pozycję sięgnęłam właśnie ze względu na Dziadka, który był moim najlepszym nauczycielem przyrody. Jego nauka była zawsze ciekawostką, anegdotą, a nigdy nudziarstwem podręcznikowych regułek.
Moja wiedza zarówno teoretyczna, jak i ta wynikająca z doświadczenia jest zdecydowanie za mała, aby rzetelnie ocenić merytorykę książki. Autor przekonuje mnie jednak, chociażby dlatego, że paradoksalnie nie odpowiada na żadne z postawionych w swej książce pytań. W swej narracji konstruuje pajęczą sieć powiązań między poszczególnymi elementami fauny i flory. Na każdym kroku podkreśla złożoność procesów, jakimi rządzi się przyroda, ukazuje niekończący się mechanizm zależności, czasem tak zdumiewających, że aż odruchowo czytelnik-laik pragnie im zaprzeczyć. Kiedy już...

Kasia | 2018-01-28

Książka ciekawa, napisana prostym, zrozumiałym językiem. I do tego ta wspaniała, prześliczna okładka! Czytanie tej książki było przyjemnością. Nie była może wybitna, ale wolę skupić się bardziej na jej zaletach. Polecam!

Bonia | 2018-03-25
Przeczytana: marzec 2018

Warto uzupełniać wiedzę na temat otaczającego nas świata i wzajemnych zależnościach między jego elementami do których i my należymy. Kolejna pozycja Petera Wohllebena pokazująca życie różnorodnych organizmów, powiązania między nimi, doskonałość mechanizmów przyrody. Wydała mi się mniej intrygująca niż dwie wcześniej przeczytane przeze mnie pozycje: Duchowe życie zwierząt" i 'Sekretne życie drzew". W mojej ocenie było w nich jednak trochę teorii nie do końca sprawdzonych i wiarygodnych co zapewne wzbudzało większe zaskoczenie i ciekawość. Tak czy inaczej autor jest przez wiele lat zawodowo związany ze światem przyrody, ma dużą wiedzę i czuje się, że to jego pasja i miłość.

Joanna | 2018-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Pierwsze wrażenie - lekko i przystępnie napisana książka o przyrodzie. Nic bardziej mylnego. Jest drastyczna, przerażająca i rozrywająca serce.

Autor opisuje jak małe zmiany w przyrodzie mogą wpłynąć na cały ekosystem. Pokazuje jak bardzo niszczycielska jest działalność człowieka. Nawet kiedy chcemy chronić przyrodę robimy to często w nieprzemyślany sposób i zamiast polepszać stan rzeczy pogarszamy go.

Kolejnym problemem jest to, że wcale nie chcemy natury chronić. Najczęściej motorem naszego działania jest Bognini Mamona. Lasy sadzone są przez człowieka w taki sposób aby szybko przyrosło drzewo do obróbki i mało kogo obchodzi jaki ma to wpływ na żyjące gatunki. Zmieniamy rzeczywistość pod siebie, nie dbając co będzie z Ziemią w przyszłości. Przecież to nas nie dotyczy a prawnuki - niech sobie same radzą!

Kolejny autor, który pokazuje niekorzystną dla natury działalność myśliwych. Dokarmianie nie wypływa z dobrego serca - będzie więcej zwierzyny do odstrzału. Naturalny cykl...

Nataala | 2018-05-24
Przeczytana: 23 maja 2018

Super książka! Pokazuje jaki wpływ na naturę ma człowiek, zwierzęta i rośliny, jak to wszystko ze sobą współgra i jakie straszne konsekwencje mogą być gdy zabraknie jednego elementu, autor porównuje naturę do wielkiego zegara a ludzi, rośliny i zwierzęta do trybików. Łatwo się domyślić co stanie się z zegarem gdzy zabraknie jednej zębatki lub sprężynki, prawda? Książka daje do myślenia. Powinna trafić w ręce myśliwych, leśników i innych ludzi, którzy zajmują się ochroną przyrody. Autor podchodzi do tych zagadnień z otwartym i trzeźwym umysłem, warto przemyśleć to co napisał w tej książce.
Mnie osobiście zabrakło czegoś o ssakach może więcej o ptakach, coś tam jest co prawda wspomniane o wilkach i sarnach, ale dla mnie trochę mało. Autor uwagę skupia bardziej na lasach i owadach, nic w tym dziwnego w końcu jest leśnikiem, ale brak opowieści o stworzeniach wodnych (rybach) wodno lądowych (bobry, wydry) które również mają wpływ na lasy