Bez odkupienia

Okładka książki Bez odkupienia Michael R. Fletcher
Okładka książki Bez odkupienia
Michael R. Fletcher Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Świat Urojeń (tom 1) fantasy, science fiction
Świat Urojeń (tom 1)
Papierowy Księżyc
2017-06-28
2017-06-28
Marcin Moń

Mocna ósemka

Miło czytać książkę, gdzie oryginalny pomysł nie przytłacza swoją oryginalnością, a mroczny klimat nie jest tylko dla taniej podniety.

Jest akcja, humor i intryga ( a nawet kilka).
Postaci, mimo, że praktycznie wszytkie to ohydne zbiry w jakiś sposób budzą sympatię, a to, jak dla mnie, spore osiągnięcie autora.

Warto.

Mocna ósemka

Jest akcja, humor i intryga ( a nawet kilka).

Warto.

Wiara kształtuje krajobraz, określa prawa fizyki i kpi sobie z prawdy. W tym świecie szaleństwo stanowi oręż.

Obiektywnie rzecz ujmując to był bardzo ciekawy świat. Nawet nie da się go do niczego porównać, bo jest po prostu wyjątkowy. Nie raz zaskakuje czytelnika swoją strukturą i zasadami.

Subiektywnie to nie jest książka dla mnie. Zupełnie nie przywiązałam się do bohaterów, nie wzbudzili we mnie żadnych emocji. Było sporo obrzydliwości, ale na poziomie gimbazowym i na dodatek sporo powtórzeń w tym temacie. No i mnie nie wciągnęła, a to już gwóźdź do trumny.

Rozumiem, że może się podobać, bo jest oryginalna, ale ja jednak mówię nie.

Subiektywnie to nie jest książka dla mnie. Zupełnie nie przywiązałam się do...

Całkiem niezła, oryginalna jak na fantastykę i szybko się czyta. Duży plus za brak pozytywnych bohaterów. W książce przewija się szereg różnych postaci, z punktu widzenia których obserwujemy fabułę, i każda jest co najmniej zdeformowana, jeśli nie zdegenerowana. I nie mówię tu o wyglądzie fizycznym (choć piękności w tej książce raczej nie znajdziecie - jedynie narcystyczny Wichtig jest schludny - a nawet więcej, bo wymuskany),a o psychice i uczynkach bohaterów. Podobało mi się też to, że głównymi bohaterami nie uczyniono młodzików - nastolatków czy dwudziestolatków, a dorosłych ludzi. Po przeczytaniu szeregu książek fantasy zaczęły mi wychodzić uszami "przygody młodzieży". Zaletą tej książki jest też to, że nie ma w niej wygranych. Każdy ma swój interes, zazwyczaj sprzeczny z interesami pozostałych, i każdy, koniec końców, przegrywa. Nie spotyka się często takiej koncepcji. Mimo wspomnianych zalet, książka ma jednak dwie dość spore, w moim odczuciu, wady. Pierwszą z nich jest zbytnie rozdrobnienie na różnych bohaterów i różne punkty widzenia. To nie jest złe, pod warunkiem, że każdej postaci poświęci się dostatecznie dużo objętości książki. Przy opasłych tomiszczach jak najbardziej takie podejście się sprawdza, natomiast "Bez odkupienia" ma tylko 500 stron z lekkim hakiem, więc przy takim rozdrobnieniu trudno o szczegółowe opisy przeżyć i myśli poszczególnych bohaterów, co sprawia ciężko jest cokolwiek do nich poczuć poczuć - czy sympatię, czy nienawiść. Drugą sprawą jest koncepcja nazw własnych. Autor postanowił nadać nazwom własnym niemieckojęzyczne brzmienie i to byłby niezły pomysł, gdyby nie fakt, że użył do tego wprost istniejących niemieckich słów. W efekcie, jeśli ktoś zna choć trochę niemiecki, czuje się dziwnie, kiedy bohaterów nazwano Pochmurny (Bedeckt),Kraść (Stehlen),Ważny (Wichtig),Król (Konig) itd.
Ogólnie polecać polecam, ale nie jest to książka, która rzuci was na kolana.

Bardzo dobra książką, o dziwo coś świeżego w fantastyce (o ile o tym uniwersum można powiedzieć "świeże" - kto czytał ten zrozumie). Bardzo udana żonglerka konwencjami, a to Wybraniec, a to zły "mag", trójka bohaterów... Niby wszystko co znamy, ale podane w wyjątkowy sposób. Jedyne co trochę mi przeszkadzało to trochę za dużo całej tej ohydy. No niby wpisuje się to w prawidła darkgrimowe, ale czasami odczuwałem przesyt epatowaniem całą tą zgnilizną i beznadzieją.
Na kolejną zachętę powiem, że książka sprzedawana jest za grosze (ja swój egzemplarz kupiłem za niecałe 6 zł) także grzechem byłoby nie sięgnąć po "Bez odkupienia"

Brutalna i krwawa wycieczka do świata, w którym złudzenia i omamy stają się rzeczywistością. Tak powinno pisać się grimdarki. Świat to dosłownie wizja szaleńca. Postacie - drań na draniu, ale niemal każda to ciekawie napisany drań. Są dobrze rozwinięte i mają pewną głębię. Narracja pędzi szybko, może czasem nawet zbyt szybko. Bez odkupienia to książka z fajnym pomysłem na groteskowy świat, zaludniony samymi wredotami, ale jest tu również humor (stanowczo czarny),który świetnie równoważy resztę. Dobra rzecz.

Książkę Fletchera można odbierać w dwojaki sposób. Pierwszy, podstawowy – ot czytać i cieszyć się fabułą, bohaterami, światem. Drugi, dla nieco zaawansowanych – toż to zabawa elementami typowymi dla opowieści o Gimbazie Wybrańcu i jego towarzyszach; nie pastisz, bo autor nie tyle przerysowuje, co zmienia schemat. Choć elementy pastiszu też są...

WIĘCEJ:

Pomimo szalonej koncepcji świata książka jest bardzo dobrze napisana, i szybko wchodzimy w fabułę. Mnie religijny terroryzm, przemoc psychiczna plus hardkorowy świat wciągnęły, ale to lektura nie dla każdego.

Michael R. Fletcher stworzył świat brutalny, podły, pełen obrzydliwości. Mamy dość sugestywne sceny orgii w błocie, jedzenia ludzkiego mięsa, molestowania, pedofilii, czy sadomasochizmu. Trup ściele się gęsto, a autor nie szczędził nam nawet opisów defekacji. Ilość ohydztw jest tak duża, że nie sposób tego opisać. I przyznam się, że czasem skrzywiłam się z obrzydzeniem. Jednakże trzeba pamiętać jedno – tym światem rządzą osoby, które my zamykamy w zakładach psychiatrycznych. Ten świat musi taki być.

Nie oczekiwałam wiele po tej powieści. Dostałam jednak całkiem niezłą książkę fantasy, z ciekawym i bardzo oryginalnym pomysłem na stworzony przez autora świat. Na początku trochę trudno się ją czyta, ale po kilku stronach już gładko idzie - wciągająca akcja, ciekawi bohaterowie. Polecam!

7,5/10

7,5/10