Pocztówki ze Wschodu

obóz koncentracyjny wspomnienia Auschwitz listy

Wyróżniona opinia i

Pocztówki ze Wschodu

przeczytanych książek 1005 napisanych opinii 227

Zanim napiszesz, że książki o tematyce obozowej wyrastają jak grzyby po deszczu ...
' 30% Europejczyków przyznaje, że ich wiedza o Auschwitz jest skąpa lub żadna. Jedna osoba na dwadzieścia w ogóle nie słyszała o Holocauście. Jedna trzecia młodzieży nie ma pojęcia o Zagładzie. Według badań CNN/ComRes ponad 40% Amerykanów nie wie, czym było Auschwitz.'
Ella to główna, a zarazem fikcyjna bohaterka ' Pocztówek ze Wschodu'. Zesłana do Auschwitz-Birkenau stawia sobie jeden cel: przetrwać i ocalić od zapomnienia to czego za elektrycznym,kolczastym drutem dokonują hitlerowcy, to czego jest nie tylko świadkiem, ale i ofiarą..W jaki sposób i czy tego dokona- nie zdradzę..
Prócz fikcyjnych postaci i wydarzeń występują tu też te historyczne: Bestia, Josef Mengele, Irma Grese, Gisella Perl, autorka opisuje też autentyczne wydarzenie jakim był bunt w Sonderkommando.
Nie napiszę, że książkę czyta się przyjemnie, bo opisy tortur jakimi poddawane były kobiety to coś co wykracza poza granice moralności i człowieczeństwa, jednak przebrnęłam i nie żałuję..

Ella to główna,...

Książek o tematyce wojennej przeczytałam kilka .Ta na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Z zapartym tchem przeczytane 576 stron .Wstrząsająca ,pouczająca historia o cierpieniu i upodleniu człowieka.
"Opowiadaj kolejnym pokoleniom ,co nas spotkało .Ludzie szybko zapominają ,zwłaszcza ci młodzi. To nie może się powtórzyć. Nigdy więcej"
Nigdy nie zapomnę ,że ludzie ludziom zgotowali ten los .Nigdy nie zrozumiem dlaczego i jakim trzeba być człowiekiem ,żeby krzywdzić ,mordować ,gwałcić ?Jak można być istotą myślącą i zatracić wszystkie instynkty?
Obowiązkowa lektura dla wszystkich.

Nigdy nie zapomnę ,że ludzie ludziom...

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego.
We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma lepsze warunki niż reszta więźniów, jest zdana na łaskę i niełaskę Bestii, która często wpada w furię i znęca się nad dziewczyną. Ella pracuje w tak zwanej Kanadzie, gdzie w bagażach deportowanych znajduje liczne pocztówki i zdjęcia. Wykrada je i w ukryciu zapisuje na nich obozowe historie, a także imiona towarzyszek, by nikt o nich nie zapomniał.
Prawie czterdzieści lat później Bella próbuje się pogodzić ze śmiercią matki. Kiedy wydaje się, że życie powoli wraca na właściwe tory, dziewczyna dostaje tajemnicze pudełko pełne starych pocztówek, które jej matka przechowywała, będąc więźniarką obozu Auschwitz- Birkenau.
"Pocztówki ze Wschodu" to chwytająca za serce opowieść o doświadczeniach, które na zawsze nas zmieniają, woli walki i dramacie II wojny światowej.
Ella to postać fikcyjna stworzona ze wspomnień ocalałych z obozów kobiet. Pozostałe postaci i zdarzenia są w przeważającej większości prawdziwe. Występowała tu Maria Mandel, Irma Grese, Kochowie, Mengele i wielu innych hitlerowskich zbrodniarzy. Również po stronie więźniów pojawiły się osoby znane z historii, jak choćby Wetzler czy Anna Frank. O każdym z nich czytałam osobne książki, poświęcone tylko ich wspomnieniom lub wspomnieniom o nich. Znałam te historie już wcześniej. "Pocztówki..." to jakby zbiór opowieści o nich wszystkich, zebranych w jednym opasłym tomie. Wstrząsająca lektura. Jak każda obozowa zresztą. Ile tam w Auschwitz było bestialstwa; ile potworów w ludzkiej skórze; ile bólu, śmierci i cierpienia. A na przekór temu wszystkiemu potrafiła kwitnąć miłość, dobro, bezinteresowna pomoc, a nawet nowe życie. Jak ta czterolistna koniczyna, którą Ella znalazła rosnącą w błocie koło dymiącego krematorium, wyrzucającego z komina niedopalone strzępy ludzkich kości i zębów. A ta delikatna koniczyna pokryta popiołem rosła na przekór wszystkiemu. To jest najlepsza puenta dla tej historii. Na długo zapamiętam tę książkę.
Ocena: 10/10

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego.

Polecam wszystkim, którzy interesują się literaturą obozową.....bohaterka powieści jest fikcyjna, ale osoby przedstawione w książce autentyczne. Książka chwyta za serce, są momenty drastyczne, takie przy których cisną się do oczu łzy. Smutna lektura, ale bardzo pouczająca. Oby to się już nigdy nie powtórzyło.

Niezbyt porywająca, smutna obozowa rzeczywistość.

Niezbyt porywająca, smutna obozowa rzeczywistość.

Nie da się opisać tego, jakie emocje towarzyszą przy czytaniu.
To się nie mieści w głowie, że człowiek człowiekowi jest wstanie zgotować takie piekło...
Mimo, że to nie jest moja pierwsza książka o tematyce obozowej, to zawsze targają mną emocje, nad którymi nie jestem wstanie zapanować.

Nie da się opisać tego, jakie emocje towarzyszą przy czytaniu.

"To nie ty przeżywasz życie, to życie przeżywa ciebie; przenika cię i istnieje za twoim pośrednictwem, wykorzystuje cię, stawia w miejscach i przed ludźmi, których nie wybrałaś, zmusza, żebyś szła naprzód cokolwiek by się działo "

Ten piękny cytat z książki #pocztówkizewschodu daje do myślenia, przenika głęboko i tak też było w przypadku tej powieści.
Poznajemy historię młodziutkiej Elli, która trafia do obozu koncentracyjnego Auschwitz i jej losy. Będąc tam Ella pragnie, aby świat dowiedział się o zbrodniach jakie działy się w tym piekle i pracując w baraku przy segregacji walizek ludzi, którzy tam trafili ukradkiem zachowuje wszystkie zdjęcia na których spisuje wydarzenia.
"Mienie deportowanych należy w całości do Trzeciej Rzeszy"

Książka jest bardzo poruszająca, wnika głęboko w umysł i trudno się pogodzić z horrorem jaki odbywał się w tamtym miejscu. Mimo iż autorka podkreśla, że jest to fikcja literacka to zdarzenia są prawdziwe i strach wszechogarniający biednych ludzi jest ewidentnie wyczuwalny w każdym wersie i rozdziale. Ciężko przestać myśleć o tej książce a tym bardziej ciężko coś napisać. Myślę, że osoby, które lubią #literaturaobozowa z pewnością spodoba im się ta pozycja. Ja uwielbiam czytać takie książki bo przynajmniej człowiek nie zapomina o tym co się działo, co przeżywali ludzie i ile niewinnych istot zginęło z rąk nazistów. Bardzo polecam. Warto przeczytać.

"Powinnaś zapisać jej imię na jakiejś pocztówce. Któregoś dnia świat dowie się kim była"

Poznajemy historię...

Chciałabym Wam oddać paletę emocji, którą doświadczyłam po przeczytaniu książki Reyes Monforte "Pocztówki ze wschodu" ale nie potrafię.... Czuję w sobie tak ogromny smutek i bezsilność na to co wydarzyło się stosunkowo jeszcze nie tak dawno w obozach koncentracyjnych i złość na tych co doprowadzili do takiego piekła na ziemi. "Pocztówki ze wschodu" jest to powieść opisująca życie w obozie koncentracyjnym widziane oczami młodej Żydówki Elli, która trafia tam z rodzicami oraz z narzeczonym. Ella ze względu na zdolności językowe i ładny charakter pisma staje się "pupilką" Marii Mandel zwanej "Bestią, przez co trafia do pracy w "Kanadzie, gdzie Ella znajduje zdjęcia i pocztówki deportowanych więźniów. Staje się to dla niej formą ucieczki a zarazem buntu, gdyż na tych skrawkach papieru stara się zachować pamięć o tych co odeszli, zapisując na nich ich imiona. Ze względu na swoją oryginalną urodę Ella staje się również ulubienicą doktora Josefa Mengela, który dopuszcza się brutalnych gwałtów na dziewczynie. Jest ona też naocznym świadkiem okrutnych eksperymentów medycznych na dzieciach, karłach, kobietach w ciąży, noworodkach i innych, którzy wzbudzają chorą wyobraźnię doktora. Zawarte opisy w książce są drastyczne, bez żadnej cenzury opisane jest piekło jakie zostało stworzone dla ludzi w Oświęcimiu. I choć człowiek zdawał sobie sprawę, że dochodziło tam do potwornych czynów, dopiero po przeczytaniu tej książki, zdaje sobie sprawę jak bardzo były one okrutne. "Pocztówki ze wschodu" to wyjątkowa powieść, napisana pięknym językiem, która jest do bólu prawdziwa. Jest to pozycja obowiązkowa aby zrozumieć straszną historię Auschwitz. Nie potrafię odnaleźć słów aby przekazać Wam jak bardzo wstrząsnęła mną ta książka, jedno wiem na pewno, że na długo pozostanie ona w mojej pamięci a Wam jeśli jej nie czytaliście z serca ją polecam.

Mimo , iż wiele razy sięgnęłam po literaturę obozową i sama tematyka jest mi dobrze znana, "Pocztówki ze Wschodu" to książka , która wywołuje silne emocje. Bardzo szczegółowe opisy okrucieństw i bestialstwa, jakich dopuszczono się w Auschwitz , sprawia , że opisana historia jest naprawdę wstrząsająca. Warto zaznaczyć , że autorka obok fikcyjnych bohaterów, umieściła również postacie historyczne, oraz przywołuje wydarzenia , które rzeczywiście miały miejsce, co sprawia , że książka może stanowić również źródło wiedzy.

Bardzo słaba książka.Nie doczytałam,poddałam się po przeczytaniu dwustu stron.Jest teraz moda na tzw literaturę obozową.Ostatnio ukazały się książki:"Tatuażysta z Auschwitz","Położna z Auschwitz","Bibliotekarka z Auschwitz"i nie są to relacje byłych więzniów obozów.W "Pocztówkach ze wschodu"za dużo jest przytłaczających opisów i wymyślonych historii.
Przytoczę fragment opinii e-rwiry z LC z którą to opinią całkowicie się zgadzam.
" Dla mnie za dużo tego wszystkiego.. tego - może nie jest to właściwie słowo, ale - dobrego. Brakowało jeszcze tylko, by w ostatecznym rozrachunku, okazało się, że nasza bohaterka jest właściwie krewną Hitlera. No, bo dlaczego nie? ;)
Nie polecam tej książki

Przytoczę fragment...