Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha

Czarne
2017-08-30
2017-08-30
Indianie Sat-Ohk

Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...

Książka już nie najnowsza, ale dopiero ostatnio zwróciła moją uwagę i natychmiast ją przeczytałem. To właśnie jakość języka oraz łatwość z jaką książkę się czyta bardzo podnoszą ogólną ocenę. Moim problemem jest bardzo subiektywna trudność w odnalezieniu ostatecznego sensu jej powstania. Bohaterem jest człowiek już nieżyjący, kiedyś dość popularny, a na pewno postać barwna i tajemnicza, z pewnością wraz z upływem czasu odchodząca w niepamięć. Autor przedstawiając bieg życia polskiego indianina stawia wiele pytań co do wiarygodności pochodzenia, wizerunku, osobowości czy też literackiej biegłości swojego bohatera .... Pytania się mnożą, wątpliwości narastają, ścieżki gmatwają co raz bardziej i .... koniec książki. Ale nie ten brak konkluzywności pozbawił mnie części przyjemności z lektury lecz bardzo nieśmiałe próby dotarcia do przyczyn plątania prawdy, zmyśleń i mitów przez samego Sat-Okh'a .... Nie czynię autorowi z tego zarzutu, bo może było to po prostu już niemożliwe ... ale ostatecznie bardziej mnie interesuje dlaczego człowiek ten postępował w niejasny i niespójny sposób niż same tego znamiona ... Ale jak wspomniałem to bardzo subiektywne ...

Sat-Okh to postać z gatunku tych, o których ciekawie się czyta, ale z którymi nie chciałabym mieć kontaktu w życiu prywatnym.
Czy był w połowie Indianinem, czy cała jego historia została zmyślona? Jeśli był Indianinem to dlaczego w jego biografii nic się nie zgadza, łącznie z nazwą i lokalizacją rzekomego plemienia? A jeśli był oszustem to skąd u niego wzięły się cechy fizyczne typowego rdzennego Amerykanina?
Czy był pisarzem, czy po prostu złodziejem praw autorskich korzystającym z ghostwriterów zanim to stało się modne?
Czy swoją wiedzę o Indianach czerpał z doświadczenia czy z przygodowych filmów?
Czy wreszcie można uznać, że nawet ktoś o zmyślonej biografii, mitoman i zwykły cwaniak może jednak dać ludziom coś pozytywnego?
Książka jest poszukiwaniem odpowiedzi na powyższe pytania i wiele innych.
Polecam tym, którzy lubią zawiłe i zagadkowe biografie. Autor dotarł chyba do wszystkich możliwych źródeł i rozmówców znających Sat-Okha. A może Stanisława Supłatpwicza? Jak zauważa cytowany w książce Leszek Michalik - były to de facto dwie różne osoby.

Z ciekawością sięgnęłam po książkę o świetnie dobranym, przyznajmy to, tytule. Bo zdecydować należy, czy bohater jest "biało-czerwony", bo mieszany rasowo, jak sam twierdził, czy też dlatego, że wbrew mitowi stanowi produkt czysto polski.
I niestety spotkał mnie zawód....

I niestety spotkał mnie zawód....

Życiorys Sat-Okha można nazwać paralelnym do życiorysu Tony'ego Halika. Pochodzili z tego samego pokolenia, po wojnie obaj stworzyli się na nowo, obaj byli wyjątkowymi ludźmi. Książkę Rosiaka czyta się momentami jak niezły dziennikarski kryminał. Co w Sat-Okhu jest prawdą, a co zmyśleniem? Autor pozostawia niewielką furtkę dla czytelnika pozwalając mu samodzielnie zdecydować w co wierzyć – w fakty, czy w opowieści Sat-Okha. Najlepsze w tej książce są dywagacje autora o istocie autokreacji, o tym jak się sami okłamujemy tworząc swój własny obraz, który chcemy przedstawiać innym ludziom. Sami musimy sobie odpowiedzieć czy w przypadku Sat-Okha wolimy suche fakty, czy wyidealizowanego człowieka, który z tymi faktami czasem nie współgra. Czy też bohater tej książki tworząc wyidealizowanego samego siebie i starając się te ideały wprowadzić życie, nie stał się tym człowiekiem z obrazu, który sam sobie stworzył?

Odwieczny problem dokumentalisty: "W jaki sposób poznać człowieka, jednocześnie nie zmieniając go przez sam proces poznawania?"
"Rewelacyjna" to moim zdaniem najwyższa ocena, jaka można dać za reportaż i taką właśnie przyznaję za "Tajemnicę Sat-Okha". Jest tu wszystko, co być powinno. Niesamowita postać, zagadka i sumienne śledztwo badające wszystkie jej wątki, są archiwalne rozmowy i dalekie podróże do świadków, może zdjęć trochę niedużo. Czego nie ma? Nie ma w tym reportażu nachalności, ani pogoni za sensacją, nie ma usilnego dążenia do obalenia mitu, do forsowania prawdy "jednej i jedynie słusznej". Dariusz Rosiak prezentuje wnikliwe, konsekwentne, ale delikatne starania by ustalić fakty, a jednak nie zatrzymuje się tylko na tym. Bo za faktami kryje się często coś nieuchwytnego i nienazwanego. Przekroczyć granicę faktów i dotknąć tej tajemnicy - oto jest mistrzostwo w sztuce dokumentowania i reportażu.

Zapraszam na fb na mój nowy blog do dyskusji po więcej bezkompromisowych recenzji.
@CzynicznyCytelnik

Jak na tak ciekawą historię życia Sat-Okha książka napisana literacko wybitnie nieciekawie. Oczywiście niewielki kunszt pisarski autora niknie gdzieś za kolorowymi opowieściami o życiu głównego bohatera, bo te bronią się same. Szacunek należy się Rosiakowi za ogrom pracy włożony w śledztwo. Ale można było z tego wycisnąć o wiele więcej. Brak pomysłu na układ książki, chaotyczność i niemal archiwistyczna dokładność bez większego polotu literackiego, ściąga na ziemię coś, co mogłoby polecieć o wiele wyżej. Nie widać też drogi pisarza, nie czuć, jakbyśmy dociekali do prawdy wraz z nim. Bo przecież on od początku wie, że Sat Okh zmyśla. Ta pewność bardzo mnie razi. Na duży plus zakończenie i tytuł! Warto przeczytać, by poznać lepiej historię tej niezwykłej postaci, ale autor literacko się nie popisał.

Prawdziwe życie jest nieprzewidywalne jak ta historia. Bardzo interesujące ukazanie epoki, nietuzinkowych postaci. Wnikliwe studium ludzkiej psychiki. Często gdy opada kurtyna, wszystko jest inne niż się wydawało. Ludzka wyobraźnia, marzenia i umysł bez barier, brak akceptacji szarej PRLowskiej rzeczywistości.

Świetna śledczo-reporterska robota. Rosiak odbrązawia, ale także przypomina i upamiętnia dziś zapomnianą już nieco postać Sat-Okha, polskiego Indianina z czasów PRL.
Nie tak dobre jak 'Tu byłem, Tony Halik', Wlekłego.

Nie tak dobre jak 'Tu byłem, Tony Halik', Wlekłego.

Fajnie poprowadzona narracja - bardzo stopniowo ujawnia coraz więcej, trzyma w niepewności. Podoba mi się, że nie ocenia, tylko drąży, pyta, stara się zrozumieć. No i w ogóle sama historia Sat-Okha jest bardzo interesująca!

Czytaliście o oszuście Tonym Haliku? To jego następca, zastępca, wielki matacz. Brawa dla autora za doskonale zrobione poszukiwania i analizy. Za wykazanie kłamstw (jak to o zdaniu tajnych kompletów nie znając języka). Dobra robota detektywistyczna.

• Reportaż
  • Indianie