Ebookpoint -45% obyczaj

W słońcu i we mgle

Wydawnictwo: Szara Godzina
Ag2S

Niepozorny hotelik w centrum Wałcza, trzy przyjezdne kobiety i właścicielka obiektu – sceneria iście filmowa, jednak daleka od ideału. Za bohaterkami ciągnie się przeszłość, która prześladuje je na każdym kroku. Dlaczego Bożena ma wiecznie zaciśnięte usta i tworzy szczegółowy plan każdego dnia? Co jest przyczyną tego, że Natalia nie chce rozmawiać z mężem, a w nocnej szafce skrywa pozew rozwodowy? Z jakiego powodu Majka usiłuje popełnić samobójstwo? I w końcu Alicja – skąd wie o sekretach pozostałej trójki? Jakie tajemnice kryją się za hotelowymi drzwiami?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5461

Na życiowym niebie bywają i słońce, i gęste chmury

O kwietniu mówią, że przeplata: daje i zimę i trochę lata. Tak samo jest z życiowym niebem. Czasem świeci na nim słońce, a czasem królują gęste chmury, grzmi i pada mocny deszcz. Takie właśnie jest prawdziwe życie. Pewne jest to, że nasza życiowa pogoda będzie się zmieniać i z tym każdy z nas musi, czy chce czy nie chce, się pogodzić.

Przekonują się o tym cztery główne bohaterki najnowszej powieści Doroty Schrammek, które spotykają się w małym hotelu położonym w niewielkim miasteczku. Niepozorny hotelik położony w centrum Wałcza staje się na chwilę ich domem, ich życiowe ścieżki los krzyżuje, a odpowiedź na pytanie „co z tego wyniknie” tkwi w fabule książki, która szybko podbiła moje czytelnicze serce.

Majka po nagłej śmierci męża musi sama prowadzić hotel. Szybko dowiaduje się, że małżonek pozostawił po sobie spore długi, których odsetki rosną w ekspresowym tempie. Parabanki są bezlitosne i ślą monity, ponaglenia oraz windykacyjne pogróżki. Wymarzony rejs, który był ostatnim urlopem u boku męża okazał się być finansowany cudzymi pieniędzmi. Niestety długi trzeba spłacić, ale brakuje na to środków.

Alicja jest fotografem i otrzymuje zlecenie zrobienia zdjęć Wałcza oraz jego okolicy. Fotki wychodzą piękne i oryginalne, ale pojawia się na nich osoba nie z tego świata.

Natalia i Bożena mają kłopoty małżeńskie, ich związki przeżywają kryzys i niewiele brakuje, by się zakończyły. Cztery kobiety, cztery światy i kilka wspólnych dni zmieniają ich przyszłość, bo przeszłości zmienić już nie mogą. Czy przypadkowe spotkanie w hotelowych murach sprawi, że ich życie stanie się lepsze, prostsze i bardziej kolorowe? Czy kłopoty znikną a na twarze powróci uśmiech?

„W słońcu i we mgle” to godna polecenia powieść obyczajowa, którą pisze samo życie. Nie ma w niej oderwanej od rzeczywistości fabuły. Przez jej karty przewijają się wyraziste i realne postacie, które mają wady i zalety, a które nie są słodkie i plastikowe. Ukazana codzienność jest pełna niespodzianek. Składają się na nią chwile lepsze i gorsze, ale nie można stwierdzić, że w życiu bohaterek wieje nudą. Opisane kobiety są tylko pozornie szare i zwyczajne. Każda z nich dźwiga ciężki życiowy bagaż. I tak jak to w życiu bywa, przeszłość nie da się odciąć od tego, co jest dziś i co będzie jutro. Bo dopóki nie uporządkuje się zaległych spraw, nie ma co marzyć o spokoju i stabilizacji. Dorocie Schrammek świetnie udało się uchwycić pewne życiowe prawidło – w obcych miejscach, tam, gdzie jesteśmy tylko na chwilę chętnie otwieramy się przed nieznajomymi i błyskawicznie nawiązujemy z nimi nić porozumienia. Zwierzamy się z najbardziej głębokich sekretów i tajemnic. Tak czynią właśnie bohaterki powieści i tym samym bardzo ułatwiają sobie życie. Bo często na górę problemów i tony kłopotów trzeba spojrzeć z dystansu, by uchwycić najkorzystniejsze rozwiązania.

Powieść autorki „Horyzontów uczuć” jest ciepła, wzruszająca i porusza tematy takie jak miłość, zazdrość, strata, żałoba. Książka łączy w sobie elementy powieści obyczajowej i psychologicznej, a w tle przeplatają się ciekawe informacje o miejscu, w którym rozgrywa się akcja lektury. Trudno się od tego tytułu oderwać, a książka z każdą przeczytaną stroną podoba się bardziej i bardziej. W powieści panuje prowincjonalny klimat, który wcale nie jest nudny czy przewidywalny. Dzieje się wprost przeciwnie. Czytelnicza ciekawość jest mocno połechtana a dreszczyk emocji jest jak najbardziej obecny. To najlepsza moim zdaniem powieść Doroty Schrammek, którą autorka udowadnia, że rozwija się warsztatowo i ma talent do tworzenia ciekawych, nietuzinkowych historii. Polecam tym, którzy szukają lektury i lekkiej i ciekawej, takiej która zrelaksuje i takiej, która ma w sobie wiele życiowej mądrości.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Nina | 2017-07-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 23 lipca 2017

Przeczytałam kilka dni temu i cóż, już prawie nie pamiętam. Ot, przeciętna historyjka o trzech nieszczęśliwych kobietach spotykających się w małym hoteliku czwartej nieszczęśliwej kobiety. Oczywiście wszystkie cztery zaprzyjaźniają się na śmierć i życie w ciągu kilku pierwszych dni i z tej przyjaźni wynika kompletna zmiana życia, itp, itd. I żyli długo i szczęśliwie na wieki wieków Amen.

eduko7 | 2018-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2018

Kolejna powieść Pani Doroty Schrammek nie zawiodła pokładanych w niej nadziei. Tym razem Autorka zaprasza nas do Wałcza, "w którym czar historii miesza się ze współczesnością, w którym ludzie nauczyli się dostrzegać drugiego człowieka i sobie wybaczać..." Nauczyły się tego niewątpliwie bohaterki tej powieści - Majka, Natalia i Bożena. Pomogła im w tym Alicja obdarzona niezwykłymi umiejętnościami. Jakimi? Sprawdźcie sami. Każda z nich w trakcie 10 wspólnych dni w Wałczu doświadczyła pomocy pozostałych. Pożegnały się z tymi, którym trzeba było pozwolić odejść. Zweryfikowały swoje postawy, zachowania. Wracały do przeszłości, by rozwiązać bieżące problemy. Ich spotkanie zaowocowało dobrymi - nie tylko dla nich samych - zdarzeniami.
To jedna z tych powieści, które przypominają czytelnikowi, co jest ważne w życiu, w naszych codziennych relacjach z innymi. Zachęcają do zadawania sobie pytań.

żurawie_origami | 2017-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Książka z cyklu: lekkie, przyjemne dla duszy, szybkie w czytaniu i zapominaniu o nich. Mnie książka nie urzekła, choć czytało mi się dobrze i z ciekawością. Po fenomenalnym "Domie, którego nie było" czekałam na coś lepszego. Otrzymałam zgrabną historię o czterech kobietach, każda ma swój sekret, a łączy je pobyt w uroczym hotelu w Wałczu. Jak dla mnie poprawnie, ale trochę za mało.

Agnieszka | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Hotel drugiej szansy

Moi drodzy zapraszam Was na niezwykłą wędrówkę w głąb Waszych serc i dusz, w której przewodnikiem będzie najnowsza powieść Pani Doroty Schrammek „W słońcu i we mgle”. Być może to stwierdzenie wyda Wam się co najmniej dziwne, bo w jaki sposób książka może stać się duchowym przewodnikiem? Otóż Pani Dorota jest jedną z tych autorek,która w swoich książkach porusza tak życiowe i ważne tematy, że zawsze, kiedy sięgam po kolejną jej książkę wiem, że czas spędzony na jej lekturze będzie również czasem dla mnie do zastanowienia się nad sobą i własnym życiem. Często zdarza się bowiem tak, że śledząc losy bohaterów odnajduję w ich historiach cząstkę samej siebie, dzięki czemu w późniejszym czasie staram się wynieść z książki coś dobrego dla siebie i przełożyć to na swoje życie codzienne. To wszystko sprawia, że zawsze niezmiennie z ogromną niecierpliwością czekam na każdy nowy tytuł wychodzący spod pióra autorki, a kiedy już pojawi się na rynku wydawniczym, sięgam po...

Biblioteczka Rudej | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Kolejna autorka,po którą sięgam w ciemno.Książka jest ciepła,magiczna i wyzwala tak niesamowite emocje,że człowiek ma ochotę uśmiechnąć się od ucha do ucha.
Cztery przypadkowe kobiety,cztery różne życia i charaktery,cztery temperamenty i cztery różne podejścia do życia. Natalia,Majka,Bożena i Alicja ....kobiety,które spotkały się przypadkowo w hoteliku w Wałczu,a jednak to spotkanie odmienilo ich życie. Jak???sami przeczytajcie,bo to kawał solidnej roboty.

Gola | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Historia napisana przez kobietę, o kobietach i przede wszystkim dla kobiet. Historia ciepła ale trochę smutna wręcz przygnębiająca chociaż z optymistycznymi akcentami. Jeżeli oczekujemy wartkiej akcji to raczej nie ten adres, to spokojna powieść o teraźniejszości, na którą olbrzymi wpływ miała przeszłość w której przeważali mężczyźni i o przyszłości która może będzie jaśniejsza... Książki tej autorki bardzo podobne w stylu i akcji ale czyta się naprawdę miło.

Grażyna Este | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Bardzo przyjemna lektura. W Wałczu spotykają się /wyjazd służbowy/ trzy różne kobiety - Bożena, Natalia i Alicja. Zamieszkują przez kilka dni w hoteliku Majki. Każda z nich jest inna, jednak powoli między nimi rodzi się przyjaźń. Bożena od początku wzbudziła we mnie niechęć. Pedantyczna, planująca wszystko "na zimno", kontrolująca męża aż do przesady. Natalia nie chce odbierać telefonów od swojego męża, który darzy ją głębokim uczuciem i stara się zrozumieć jej postępowanie. Alicja jest obdarzona wyjątkowymi zdolnościami przewidywania. Autorka powoli ujawnia sekrety i tajemnice tych kobiet. Również i Majka ma swoją przeszłość. Jej hotelikowi grozi bankructwo. W trakcie czytania wyjaśnia się wiele spraw. Bożena zaczyna rozumieć, dlaczego jej przeszłość pozbawiła ją radości życia. Natalia robi rozrachunek ze swoim bólem. To Alicja - wspaniała fotografka - powoli doprowadza do zamknięcia wielu spraw z przeszłości tych kobiet...Majka, również dzięki niej i jej zdolnościom próbuje...

Gosik62 | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Książeczka, niecałe 300 stron, ale pełna treści i optymizmu. Trzy kobiety, trzy historie, smutki, rozpacz, zwątpienia. I czwarta o paranormalnych zdolnościach, widząca i słuchająca duszą .... .
Bardzo dobra książka, dająca wiarę w lepsze jutro, w siłę i mądrość kobiet.
Autorka pięknie przedstawiła Wałcz oraz okoliczne miejscowości - Mirosławiec, Tuczno itp. do których z całą pewnością warto się wybrać.
Inspiruje również do zainteresowania się tematyką dobrej i złej energii, symboliką świec, czyli małe czary - mary.
Czytałam tę powieść z wielką przyjemnością i polecam!!!

cymelium | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Zgadzam się z opinią Niny. Ot takie sobie czytadełko. Nic specjalnego.
Bardzo przewidywalna historia. Wszystko kończy się jak w bajce - nieszczęście zmieniło się w szczęście jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Przeczytałam a jutro już nie będę pamiętać o czym ta książka była. Tego nie lubię, więc nie polecam.

Asia | 2017-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2017

To był wspaniały pobyt w magicznym hotelu. Książka jest napisana w tak rewelacyjny sposób, że aż chce się ją czytać. Opowiada o losach kobiet, które zostały okrutnie potraktowane przez życie. Każda z nich: Bożena, Natalia, Majka i Alicja skrywają swoje najgłębsze sekrety. Mimo rozsypki emocjonalnej znajdują wspólny język i się zaprzyjaźniają. Nawet nie zdają sobie sprawy, że pobyt w hotelu odmieni ich życie i da perspektywy na przyszłość. Uświadomi wiele bardzo istotnych spraw.
Jest to moje drugie spotkanie z książką Pani Doroty i tak jak w przypadku pierwszej, jestem bardzo zadowolona. Nie jest to zwyczajna książka o życiu i rozczarowaniach. Jest to opowieść, która zawiera przesłania dla każdego czytelnika. Ja jestem ogromnie zadowolona, że ta powieść trafiła w moje ręce.