W słońcu i we mgle

Okładka książki W słońcu i we mgle Dorota Schrammek Patronat LC
Okładka książki W słońcu i we mgle
Dorota Schrammek Wydawnictwo: Szara Godzina literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Szara Godzina
2017-06-14
2017-06-14
Wałcz hotel kobieta literatura polska małżeństwo powieść obyczajowa relacje damsko-męskie rozrachunek z przeszłością samobójstwo

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Na życiowym niebie bywają i słońce, i gęste chmury

5757 658 415

Piękna i mądra książka o tym, jak szybko można się w życiu pogubić i jak niewiele trzeba, żeby znaleźć się w Odpowiednim czasie i miejscu. Tajemniczy hotel w Wałczu i cztery kobiety, w których życiu zadziały się złe rzeczy i które dzięki wejrzeniu w siebie i zmierzeniu się ze swoimi słabościami pokonały swoje lęki i znów zbliżyły się do najniższych. Mająca nieco nadprzyrodzone zdolności Alicja pomogła Bożence, Natalii i Alicji zobaczyć to co było dla nich niewidoczne, a kolejne zbiegi okoliczności tylko je w tym utwierdziły.

Powieść to historia czterech kobiet – głównych bohaterek, które połączył mały, niepozorny hotelik w centrum Wałcza. Za każdą z bohaterek zarówno właścicielką obiektu jak i przyjezdnymi kobietami ciągnie się przeszłość, która wpływa na każdy dzień w ich życiu.

Majka – właścicielka hotelu po nagłej śmierci męża musi sama go prowadzić. Rudowłosa kobieta niebawem dowiaduje się, że Janek pozostawił po sobie duże długi, które mus spłacić w jak najszybszym czasie. Ostatnimi wspólnymi chwilami małżeństwa był wymarzony rejs. Majka sądzi, że właśnie przez to mąż popadł w długi, które ona musi jak najszybciej spłaci. Odsetki rosną, a kobieta nie ma pieniędzy na to, by spłacić zadłużenie. Dlaczego właścicielka hotelu także próbuje popełnić samobójstwo?

Alicja to wybitna fotografka, która zlecenie zrobienia zdjęć Wałcza i jego pięknej okolicy. Fotki kobiety są piękne i oryginalne, ale pojawia się na nich osoba nie z tego świata. Wkrótce okazuje się, że jest to Janek – mąż właścicielki hotelu, który niedawno zmarł. Alicja interesuje się ezoteryką i uważa, że odziedziczyła nadprzyrodzone zdolności po przodkach. Skąd fotografka wie o sekretach pozostałej trójki kobiet?

Natalia przeżywa trudny okres zarówno w swoim życiu jak i małżeństwie. W tajemnicy przed mężem w szafce nocnej od kilku miesięcy trzyma pozew rozwodowy. Wydarzenie z przed kilku miesięcy nieodwracalnie zmieniło życie pary. Nikt nie jest winny temu, co się stało ale kobieta nie umie wybaczyć ani sobie ani mężowi. Co musiało się stać w życiu Natalii, aby jej małżeństwo zawisło na włosku?

Bożena jest kobietą bardzo zorganizowaną, każdą nawet najmniejszą rzecz wpisuje do swojego kalendarza. Przeszłość bardzo mocno wpływa na codzienne życie kobiety i jej bliskich. Bożena na każdym kroku kontroluje męża i podejrzewa go o zdradę. Kobieta rzadko się uśmiecha, ma zaciśnięte usta, a przez to wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości. Jakie wydarzenia sprawiły, że księgowa aż tak skrupulatnie planuje każdy dzień swój i swojego męża?

Cztery kobiety, każda ze swoimi problemami spędzają ze sobą kilka dni i szybko się zaprzyjaźniają. Wspólnie dochodzą do wniosku, że przeszłości nie dadzą rady już zmienić, więc muszą się z nią pogodzić i zadbać o to, aby ich przyszłość była szczęśliwa. Czy przypadkowe spotkanie w Wałczu sprawi, że ich życie zmieni się na lepsze, stanie się prostsze i wreszcie nabierze kolorów? Czy kobiety pogodzą się z przeszłością, a na ich twarze w końcu powróci uśmiech?

Książka to zdecydowanie godna polecenia powieść, która jest bardzo realna i prawdziwa, a przy okazji wzrusza i pokazuje prawdziwe życie. Łączy w sobie elementy obyczajowe i psychologiczne. Od książki trudno się oderwać, ciągle dzieje się coś nowego. Wszystkie opisane przez autorkę postacie mają wady i zalety, a ich życie składa się ze wzlotów i upadków. Każda z postaci dźwiga ze sobą życiowy bagaż i próbuje pogodzić się z przeszłością.

Takie babskie czytadło lekkie i przyjemne. Cztery kobiety z dość skomplikowanym zyciem uczuciowym spotykają sie przypadkiem w małym hoteliku. Dystans od problemów, zupełnie obiektywne osoby pozwalają spojrzeć na życie z innej perspektywy. Jest też odrobina ezoteryki, która nie jest w kręgu moicgh zaineresowań, ale może być.

Od 1.5 roku pracuję jako bibliotekarka i miałam okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z Panią Dorotą Schrammek. Nie znałam twórczości autorki, ale swoją osobą, ciepłem, pogodnością sprawiła, że chciałam poznać jej książki. Nareszcie nadszedł ten czas i przeczytałam "W słońcu i we mgle".

Początek książki nie bardzo zachęcą (zastanawiałam się czemu ta książka do mnie nie przemawia), ale dalsze strony dosłownie przelatują przed oczami. Bohaterowie z codziennymi problemami sprawiają, że chce się im pomóc, doradzić. Jest to powieść typowo obyczajowa, bez zbędnych romansów. Książka posiada również wątki magiczne, które ubarwiają powieść. A osadzenie akcji w mieście Wałcz sprawiło, że chętnie kiedyś zawitam w to miejsce.

Było magicznie, barwnie i miło.

Książkę oceniam na 7,5 gwiazdki.

Bardzo ciepła i pozytywna książka. Wiele kobiet może tam odnaleźć coś z siebie. Trzy różne kobiety "po przejściach" przyjeżdżają do małej miejscowości w celach służbowych, a jednocześnie uciekają od swoich problemów rodzinnych.
Natalia to młoda mężatka, która straciła dziecko. Bożena nie może przeboleć zdrady męża. Alicja nie mówi nic o swoim prywatnym życiu. Ma za to pewną zdolność - widzi zmarłe osoby i stara się odczytać ich przekaz. Widzi, że w hotelu panuje zła atmosfera. Okazuje się, że mąż właścicielki popełnił samobójstwo i zostawił ją z długami. Alicji udaje się zrozumieć problemy wszystkich trzech kobiet i skłania je do przemyślenia ich postępowania. Każda z nich wyjeżdża z Wałcza odmieniona i bez większych problemów układa sobie życie na nowo.

Powieść świetnie napisana. Nie sposób się oderwać.

Pozytywna i optymistyczna książka o codzienności i zwykłych ludziach. Idealna gdy masz przesyt kryminałów.

Druga książka autorki, którą przeczytałam. Obyczajówka mówiąca o problemach, ale opis miejsc jest fantastyczny. Tak bardzo, że chciałoby się jechać i zwiedzać.

Strata czasu. Gdyby nie mój upór do czytania książek do końca, nawet tych najgorszych, rzuciłąbym ją po 30-40 stronach. Kobiety przedstawione w książce były głupie, potem problemy rozwiązały się nagle same cudownie, na dodatek za pomocą ezoteryki. Tja, na pewno. Nie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeśli kręci Was temat ezoteryki, to ta książka będzie w sam raz. Jeśli chcesz się zrelaksować i odetchnąć od codzienności, śmiało wyciągaj po nią ręce. Jeśli lubisz lekkie, „damskie” czytadełka to spędź z nią wieczór. Natomiast jeśli na któreś z pytań odpowiedź była przecząca to daruj sobie.
Mnie ta książka nie przekonała. Ani fabuła nie była wybitnie porywająca, ani wszelkie czary mary użyte w książce nie były dla mnie. Choć nie ukrywam, że wątek, w którym Alicja widziała zmarłych i się z nimi „komunikowała” wydawał się być najlepszą częścią fabuły.
Autorka pokazała życie z perspektywy czterech kobiet po przejściach, które spotykają się w hotelu i nawiązują nić porozumienia. Jako obce sobie osoby potrafią bardziej obiektywnie spojrzeć na problemy innych. I głównie o to w tej książce chodzi. Jest taka o wszystkim i o niczym. Mnie nie przekonała.

Mnie ta książka nie przekonała. Ani fabuła nie była wybitnie porywająca, ani...

Strasznie naiwniutka ta historia... Zagubione bohaterki - ofiary losu, które jakimś dziwnym zrządzeniem losu na siebie trafiają, czarna magia, rozmowy z duchami, zjawiska nadprzyrodzone... Dla mnie to już jednak za wiele. Oczywiście nie mogło zabraknąć przesłodzonego zakończenia z happy endem dla wszystkich. To już moja trzecia książka autorki i z pewnością ostatnia. Będę polecać "Dom, którego nie było", bo to pozycja warta poznania. Szkoda, że jedyna która się Pani Schrammek udała...

Dodaj cytat z książki W słońcu i we mgle