Winne wzgórze. Nadzieja

Okładka książki Winne wzgórze. Nadzieja Dorota Schrammek
Okładka książki Winne wzgórze. Nadzieja
Dorota Schrammek Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Winne wzgórze (tom 2) literatura piękna
Winne wzgórze (tom 2)
Szara Godzina
2019-02-14
2019-02-14

To już druga część i równie przyjemna, zaskakująca i wciągająca. Czytając bardzo łatwo przenieść się w realia Winnego Wzgórza, Czaplinka i ich mieszkańców. Super seria, bardzo życiowa.

"Winne wzgórze" Doroty Krammek to trzytomowa opowieść o drawskiej prowincji i ich mieszkańcach. Powiat drawski, Czaplinek i Winne Wzgórze to miejsca w województwie zachodniopomorskim, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Jej głównymi bohaterami są ludzie, którzy z powodów losowych znależli się właśnie tam, wśród pięknych, tajemniczych jezior, gęstych lasów i zagubionych małych wsi i miasteczek. Połączyło ich niespieszne, choć pełne emocji życie na prowincji,  trudności w adaptacji do nowych warunków życia, wspólne cele i relacje.
Dorota i Arek to właściciele czaplinieckiej restauracji, którzy uczą się siebie i próbują utrzymać na powierzchni swój biznes i swoje małżeństwo. Liliana, po odejściu z warszawskiej korporacji, uczy się żyć na nowo i odnajdować w życiu cel. A także otwiera na miłość. Tadeusz, wiecznie niezadowolony gbur i nieustępliwy perfekcjonista, niespodziewanie odnajduje tu swoją rodzinę, a z nią spokój i łagodność.
Lekkie, wciągające, letnie lektury, które przybliżają też uroki i czar ziemi drawskiej.  Polecam🙂

Ciekawa kontynuacja pierwszej części "Wiara". W tej części pojawia się nadzieja na lepsze życie, Dorota z Arkiem pokonują problemy z restauracją. Maja coraz więcej klientów, kolejne zamówienia.
Tadeusz spotyka kobietę, z którą chciałby spędzać więcej czasu.
Liliana zapuszcza korzenie na Winnym Wzgórzu i otwiera agroturystykę, a jej związek rozkwita. Wszystko układa się dobrze aż do drugiego sierpnia, gdy każdemu z bohaterów wali się świat...

Wspaniała, ciepła powieść, która opisuje losy ludzi o różnej przeszłości, którzy na Winnym Wzgórzu odnajdują te same wartości i żyją w podobny sposób.
Od czytania nie można się oderwać. Książka napisana tak, że ma się poczucie, że jest się obok.

Tadeusz spotyka kobietę, z którą chciałby spędzać więcej czasu.

Treść ciekawa i absorbująca. Niestety czasem wkrada się trochę egzaltacji, jakby
książkę napisała nastolatka, co bywa irytujące. Jednak polecam.
Natomiast drugi raz nie wybrałabym już audiobooka ze względu na "ciężkostrawnego" lektora w osobie pani Ilony Chojnowskiej, która czyta nierówno, dziwnie akcentuje słowa, a czasem wręcz "piszczy". Uh. Duży minus dla słuchowiska.

książkę napisała nastolatka, co bywa irytujące. Jednak polecam.

Bardzo udana bezpośrednia kontynuacja pierwszej części, czyli "Winne Wzgórze. Wiara". Poznajemy dalsze losy głównej trójki bohaterów, ale pojawiają się też nowi, którzy wpłyną na ich życie. Książkę można przeczytać na jeden raz. Wciąga niesamowicie. Jest bardzo ciepła i życiowa. Daję jej gwiazdkę mniej niż poprzedniej tylko dlatego, że w tej o wiele mniej się dzieje. Nie jest to jednak wada. Powolna narracja i znajomi bohaterowie pozwalają lepiej zanurzyć się w świat przedstawiony w powieści. Nie mogę doczekać się kolejnej, ostatniej już części, która ma nosić tytuł "Winne Wzgórze. Miłość".

168/2019 (A)

168/2019 (A)

PO dramatycznym zakończeniu "Wiary" oczekiwałam,że w małżeństwie Doroty i Arka nastąpi spokój. Niestety kłopoty finansowe oraz naderwane mocno zaufanie nie sprzyjają dobrym relacjom między małżonkami.
Liliana uczy się żyć bez pracy w korporacji, aby zapewnić jakiś dochód sobie i babci zakłada gospodarstwo agroturystyczne. Trudne momenty przechodzi także jej związek z Wiktorem, który po śmierci żony nie może znaleźć w sobie spokoju.
Tadeusz jest zachwycony odnalezioną rodziną i bez pamięci zakochuje się w Kacperku 4 letnim wnuczku.
Wszystkie te historie łączy jedno - bez miłości i zaufania nie ma co marzyć o zbudowaniu dobrej relacji z drugim człowiekiem. Dotyczy to każdej sytuacji zarówno rodzinnej jak i zawodowej.
Po raz kolejny autorka maluje przepiękne okolice pojezierza Drawskiego, jego urokliwy spokój. Powieść w sam raz na letnie chwile.

Fascynująca powieść o wszystkim tym co nas spotyka w życiu.Świetnie napisana,klimatyczna i bardzo realistyczna.Ciekawie i dobrze przedstawione postacie ,opisy miejsc które pobudzają wyobrażnie powodując że trudno oderwać się od czytania.Ciepła opowieść o życiu jego odcieniach emocjach i uczuciach.Nastraja optymistycznie sprawiając uśmiech na twarzy.Polecam.

Coraz bardziej irytująca i pretensjonalna narracja, płaskie papierowe postaci, akcja przewidywalna do bólu, taka pisanina chyba tylko po to by odciąć kupony i/lub opłacić czynsz ;-) z ciekawości jednak poczekam na ostatni, mam nadzieję, tom

Małe miasteczka mają w sobie pewien urok, prawda? Może dzięki temu, że żyje się tu spokojnie, leniwie wciąż nie zdecydowałam się na wyprowadzkę do większego miasta z moich pięknych Mazur. Choć w takich miasteczkach żyje się wolniej, nie oznacza to, że nie spotykają nas problemy i żyjemy sobie bez żadnych trosk. Przykład tego możemy zobaczyć w książce Doroty Schrammek – „Winne Wzgórze. Nadzieja”. Książka jest drugą częścią serii Winne wzgórze (pierwsza część to „Winne Wzgórze. Wiara”),a co tym razem przytrafiło się bohaterom? Przekonajcie się sami.
Na Winnym Wzgórzu zapanował spokój. Niestety jest on tylko pozorny i trwa tylko chwilę. Wszystko bowiem zacznie się sypać. Dorota niemal całkowicie straciła zaufanie do swojego męża Arka i nie może zapomnieć i wybaczyć mu jego kłamstw. Sytuacja w ich małżeństwie z dnia na dzień się pogarsza i panuje w nim oziębła atmosfera. Gdyby nie dzieci oraz wspólna restauracja Dorota nie wahałaby się długo i odeszła od Arka. Nagle do ich życia powraca menadżerka Karolina, która była sprawczynią ich kłopotów. Czy jej powrót zakończy małżeństwo Doroty i Arka?
Liliana czuje, że utknęła na życiowym rozdrożu. Porzuciła dobrą pracę w Warszawie i przeniosła się do babci, by się nią zaopiekować, jednak jej myśli wciąż zaprząta Wiktor, który nie może pogodzić się ze śmiercią swojej żony. Dziewczyna wpada na pomysł, jak wykorzystać duży dom babci. Czy jej biznes będzie opłacalny?
Tadeusz nie może się pogodzić z myślą, że przez wiele lat był oszukiwany przez byłą partnerkę Gizelę. Nie wiedział, że ma córkę. Radość miesza się z żalem, lecz mężczyzna chce ułożyć sobie życie obok nowo pozyskanej rodziny. Doskonale odnajduje się w roli dziadka i ojca. Czy to wszystkie niespodzianki, które przygotował dla niego los?
Nie ma takiego miejsca, które uchroni nas przed nadejściem kłopotów. Przekonali się o tym Dorota, Liliana oraz Tadeusz. Czy jest jednak nadzieja, że nasi bohaterowie ułożą sobie na nowo życie? Na każdego z nich czeka wiele nowych niespodzianek – na Dorotę pojawienie się menadżerki, na Lilianę powrót Wiktora a Tadeusz będzie musiał odnaleźć się w nowej dla siebie roli – ojca i dziadka. Co z tego wyniknie? Pojawią się także nowi bohaterowie, którzy sporo namieszają w życiu naszych bohaterów.
Druga część Winnego wzgórza pod względem narracji i pojawiającego się w niej nastroju jest bardzo podobna do części pierwszej. Książkę ponownie czyta się bardzo przyjemnie i lekko, można w niej znaleźć nutę liryczną i refleksyjną. Jednak po dobrej pierwszej części w części „Nadzieja” spodziewałam się już czegoś więcej. Liczyłam, że pojawi się tutaj więcej emocji. Niestety tego tutaj zabrakło. Nie było tutaj momentów, przy których mogłam się wzruszyć, a moje serce mogłoby zabić mocniej. Za to było tutaj dużo zbędnych dla mnie fragmentów, które właściwie były o niczym i można by je spokojnie wyciąć, bo w żaden sposób nie przyspieszały akcji, która i tak rozgrywa się bardzo leniwie. Jedynie zakończenie było dla mnie zaskakujące, ponieważ autorka przygotowała dla czytelników niespodziankę i zakończyła wątki bohaterów w takim momencie, że chce się wiedzieć, co będzie z nimi dalej.

Książka Doroty Schrammek „Winne Wzgórze. Nadzieja” to bardzo spokojna i lekka książka obyczajowa. Na pewno spodoba się czytelnikom, którzy żżyli się już z bohaterami po przeczytaniu pierwszej części. Zawiedzione mogą być jedynie te osoby, które oczekują ogromnych emocji i nie lubią spokojnej narracji.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2019