Księga Luster

Cykl: Kroniki Jaaru (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gwiazdopatrznia

Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!​ ​​ Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie​ i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by...

Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!​ ​​

Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie​ i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Kate trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia.

Fion jest ferem, baśniową istotą. Jego stosunki z ojcem są coraz gorsze, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć przypisaną mu czarownicę. Wpada w ręce niebezpiecznej nimfy Erato​ i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt.

Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentryczne fery i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Erato? ​​

źródło opisu: http://czwartastrona.pl

źródło okładki: http://czwartastrona.pl

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1052

To nie Harry, to Kate!

Mieszkająca w Londynie Kate Hallander, niczym typowa nastolatka, stara się uporządkować swoje życie szkolne, rodzinne oraz miłosne. Pod wpływem irracjonalnego przyciągania wchodzi do sklepu z magicznymi przedmiotami, który opuszcza z tajemniczą Księgą Luster. Z pozoru niewinna zabawa w rzucanie miłosnego zaklęcia, kończy się katastrofą. Przystojny Jonathan oddala się, a sama Kate trafia do tajemniczej krainy, zamieszkałej przez stworzenia ze snów. W tym samym czasie Fion, który jest baśniowym ferem z Jaaru, buntuje się i ucieka z rodzinnego domu, by wyruszyć na poszukiwania przeznaczonej mu czarownicy. W efekcie wpada wprost w szpony nikczemnej nimfy Erato.

Kate nawet przez myśl nie przeszło, że otworzenie jakiejś książki pociągnie za sobą lawinę wypadków, które zaprowadzą ją nie tylko do Jaaru, ale również na komisariat. Poznaje prawdę o swoim magicznym pochodzeniu i zaczyna żyć życiem wprost ze świata legend. Wizja świata, którą nosiła w głowie do tej pory, przestaje być realna. Bo skoro czarownice są prawdziwe, oznacza to, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, niż jej się wydawało. Dla Kate skończył się pewien świat. Musi przejść próbę czterech żywiołów, by dowiedzieć się, którym rodzajem mocy dysponuje. Poznaje likantusy na usługach tajemniczego wroga, przerażające namhajdy, wróżby z run, a także loty na motylu oraz Babcię Annwynn i jej przepowiednie. Dziewczyna musi szybko dojrzeć, ponieważ magia jest sztuką, której pierwszą zasadą jest zdecydowana, niezmącona niczym wola.

Skrzydlaci ferowie oraz czarownice są po części tymi samymi istotami, żyjącymi w dwóch równoległych światach, a starożytna tradycja nakazuje im łączyć się ze sobą. Wierzą, że dzięki temu magia w świecie ludzi nigdy nie zaniknie. Bez względu na wszystko, Kate i jej jasnoniebieski fer wiedzą, że muszą wypełnić swoje przeznaczenie nierozerwalnie złączone z magicznym kamieniem, który posiada tak wielką moc, że namhajdy, czarownice, fery chcą o niego walczyć i ginąć. Na szczęście Kate spotyka dowcipnego jednorożca, który chce wygnać ze swojego serca strach. Jarwis, jest postacią, którą z miejsca pokocha każdy czytelnik, co powoduje, że ubolewamy, że jest go tak mało na kartach powieści. Aż prosi się o większą liczbę głębszych więzi. Kiedy młoda wiedźma poznaje Jawisa, wszystko rusza z kopyta!

Fion i Kate urodzili się pod tym samym niebem, które złączyło ich losy. Oboje mają wyjątkowy talent do wpadania w niewyobrażalne tarapaty, ale starają się wzajemnie wspierać i budować swoją relację. Wyznają zasadę: czemu popełniać ponownie te same błędy, skoro można popełniać nowe. Jedno jest pewne – tych dwoje to mieszanka wybuchowa i zwiastun magicznego chaosu!

Historia jest przeurocza, bajkowa, a magia przeplata się z rzeczywistością. Dostrzegamy inspirację mitologią celtycką i germańską. Adam Faber zmiękczył moje serce wplatając mój ukochany, do głębi poruszający wiersz Mary Elizabeth Frye Do Not Stand at My Grave and Weep. Autor rozprawia o podejściu współczesnych ludzi do magii, ponieważ jeśli przestaje się w nią wierzyć, ona nie działa tak samo. Obecnie ludzie są zamknięci na magię, a nawet, gdy jej doświadczają, nie są w stanie tego dostrzec.

Czy Kate Hallander to żeński odpowiednik Harry’ego Pottera? Myślę, że każdy się zgodzi, że Harry Potter jest jedyny i niepowtarzalny, a Kate zasługuje, aby iść własną magiczną ścieżką pozbawioną porównań. Czy książka jest odpowiednia dla młodego czytelnika? Wręcz idealna. Czy historia również zaciekawi dorosłych? Jak najbardziej. Na tym polega piękno baśniowych światów, każdy odnajdzie w nich coś dla siebie.

Świetne połączenie świata pozornie pozbawionego magii oraz kipiącego magicznymi możliwościami. Ukazane jak się łączą i na siebie oddziałują. My również doświadczamy na własnej skórze zadziwiającej magii, gdy ledwie otworzywszy książkę, nie wiedząc kiedy, docieramy do ostatniego zdania. Świetny debiut Adam, piękna okładka Tojko, dobra robota Czwarta Strona!

Anna Gajewska

zaczytany_bebenek | 2019-09-17

Najbardziej zaciekawiło mnie stwierdzenie "Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander". Jestem wielką fanką Pottera, ale uważam, że to stwierdzenie jest mylące i niesprawiedliwe. Przede wszystkim nie da się porównać tej książki do Harrego. Tu świat magii przedstawiony jest w całkiem inny sposób. Bohaterka przemieszcza się miedzy światem ludzi i równoległym światem magicznym. Książkę czyta się dobrze, zainteresowała mnie od samego początku i myślę, że sięgnę po kolejny tom. Być może jest to lektura bardziej młodzieżowa, ale chciałabym poznać dalsze przygody Kate i jej przyjaciół.
Czytając książkę trafiłam na podobieństwa z Harrym :) być może były przypadkowe, ale jednak nie powstrzymałam się przed porównaniem.

Natka133 | 2019-08-04

Magiczna,zachwycająca ale momentami nudna. Być może że to dopiero 1 tom i dlatego akcja jeszcze dobrze się nie rozwinęła. Ale oczywiście polecam młodszym czytelnikom. Ja oczywiście z chęcią przeczytam kolejne dostępne tomy serii. I tak na marginesie podobno porównywana do HP. Otóż porównania nie mają ze sobą nic wspólnego. Łączy ich tylko magia.

agnela | 2019-07-25
Przeczytana: lipiec 2019

Na pewno nieudanym chwytem reklamowym jest porównywanie bohaterki tej książki do Harry'ego Pottera. Znajdziemy tu trochę ciekawych pomysłów na tworzenie magicznych światów i istot. Jednak Kate i Fion bywają irytujący, nie zawsze rozwój fabuły wydaje się logiczny.

ania9_19 | 2019-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2019

Muszę zacząć od ogromnego minusa tej książki, którym jest powtarzanie co zdanie imion bohaterów książki, wiem, że innych może nie razić to tak jak mnie, ale bardziej skupiałam się na tym, że imiona są ciągle powtarzane niż na fabule. Cały pomysł z ferami i czarownicami jest bardzo dobry, na wykonanie nie mogę też narzekać, ogólnie podsumowując nie była to zła książka, ale sądzę, że bardziej sprawdziła by się w rękach młodszego nastolatka niż w moich.

Sara | 2019-07-13
Przeczytana: 16 lipca 2019

"Sądzisz, że tylko dlatego, że zadałaś pytanie, należy ci się odpowiedź?"
Przyznam szczerze, że oczekiwania wobec tej książki miałam spore, głównie przez wiele pozytywnych opinii czy chociażby porównanie umieszczone na okładce, mam na myśli to, że jest na miarę Harrego Pottera, którego jestem ogromną fanką, zatem musiałam się koniecznie przekonać czemu było wokół niej tyle szumu, no i okładka jest naprawdę niezła, w dodatku wykonana przez dziewczynę, którą od jakiegoś czasu obserwuję.
Przed nami Kate Hallender, prawie zwykła szesnastolatka, oczywiście po przejściach, bo wiecie wtedy niby czujemy większą więź z bohaterem. Nie, nie zniechęciło mnie to, ale to chyba najbardziej znany schemat wśród książek. Przyznam szczerze, że niezbyt przywiązałam się do jej osoby, w zasadzie to mnie troszkę irytowała, mimo że miała szesnaście lat to momentami odnosiłam wrażenie, że ma o wiele mniej lat. Należy do nieco roztrzepanych i dosyć infantylnych bohaterek, które są jak te typowe...

Zuo | 2019-07-09

Nie przesadzałabym z tym żeńskim Harry Potterm, jednak książka jest pełna magii. Mi osobiście bardzo się podobała, chociaż czasami się wlekła i musiałam robić dłuższe przerwy w czytaniu.

Snieznooka | 2019-04-30

Wspólnie z mamą przepadamy za magią, wykreowanym skrupulatnie światem z jej udziałem, dlatego szukałam takiej książki, która zaspokoi naszą potrzebę, kiedy odkryłam „Kroniki Jaaru” musiałam ją kupić, po czym z automatu zostałam jej pozbawiona, moja rodzicielka musiała przeczytać książkę pierwsza, całe szczęście pochłonęła ją automatycznie mrucząc coś o tym, że chce kolejne części.
Adam Faber przeniósł mnie do krainy pełnej magii, do świata Jaaru, gdzie wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach sprawiając, że dziecięce marzenia ponownie władają moimi myślami. To jedna z tych książek, które na dobre oderwą cię od zmartwień, trudów codzienności, które nie zawsze można pokonać. „Księga luster” była mi przyjemną towarzyszką kilku wieczorów, pośród, których przepadłam, wchłonęła mnie do Jaaru niczym główną bohaterkę Kate Hallander dyskretnie marząc, że zajmuje jej miejsce na łamach powieści.

„Czy to wszystko mogło być tylko złudzeniem? Czy mogło się jej tylko śnić?
Zresztą... Jawa...

Barni | 2019-04-05
Przeczytana: kwiecień 2019

I ja muszę zgłosić sprzeciw, jak każdy czytający Kroniki Jaaru!
Po co to porównanie do Harrego?? Po co??
To niepotrzebnie podnosi poprzeczkę przy oczekiwaniach i nadziejach w temacie treści!
Zwłaszcza tym, którzy na Potterze się wychowali i nie należą już do kategorii "młodzież".
Nie nie nie i jeszcze raz nie!

Sama "Księga Luster" to dobra książka.
Co prawda niektóre wątki za szybko zostają rozwiązane, ale nie można zapominać, że to jednak młodzieżówka.
Polubiłam Kate.
I tę masę innych stworzeń. Są jednorożce, fery, nimfy, do wyboru do koloru.
Bardzo chętnie sięgnę po dalsze części. Widać, że historia się dopiero rozkręca, a mnie wciągnęła.
Liczę jednak na to, że kontynuacja będzie nieco lepsza, a to był tylko wstęp do magii.

Angelika | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Autor stworzył ciekawy świat, ale sama fabuła aż tak mnie nie porwała. Mimo tego na pewno przeczytam i kupię kolejne części, książka jest pięknie wydana.

Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander! – taki tekst znajduje się na samej górze tylnej okładki Księgi Luster Adama Fabera. Skoro pojawiło się porównanie do serii, przy której się wychowałem, to w końcu musiałem powiedzieć „sprawdzam”.

Księga Luster wprowadza nas w magiczny świat, pełen niezwykłych istot, takich jak fery, jednorożce czy nimfy. Natomiast nasz świat, śmiertelny, gdzie parający się magią żyją w ukryciu, jest niezależny od tej niezwykłej krainy, gdzie motyle wielkości samochodu używane są jako środki transportu, a mieszka się w olbrzymich kwiatkach.

Link do pełnej recenzji: https://wielokropekblog.wordpress.com/2019/03/21/kroniki-jaaru-ksiega-luster-recenzja/

Link do bloga: https://wielokropekblog.wordpress.com/
Link do instagrama: https://www.instagram.com/wielo_kropek/