Księga Luster

Cykl: Kroniki Jaaru (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gwiazdopatrznia

Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!​ ​​ Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie​ i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by...

Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!​ ​​

Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie​ i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Kate trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia.

Fion jest ferem, baśniową istotą. Jego stosunki z ojcem są coraz gorsze, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć przypisaną mu czarownicę. Wpada w ręce niebezpiecznej nimfy Erato​ i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt.

Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentryczne fery i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Erato? ​​

źródło opisu: http://czwartastrona.pl

źródło okładki: http://czwartastrona.pl

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 921

To nie Harry, to Kate!

Mieszkająca w Londynie Kate Hallander, niczym typowa nastolatka, stara się uporządkować swoje życie szkolne, rodzinne oraz miłosne. Pod wpływem irracjonalnego przyciągania wchodzi do sklepu z magicznymi przedmiotami, który opuszcza z tajemniczą Księgą Luster. Z pozoru niewinna zabawa w rzucanie miłosnego zaklęcia, kończy się katastrofą. Przystojny Jonathan oddala się, a sama Kate trafia do tajemniczej krainy, zamieszkałej przez stworzenia ze snów. W tym samym czasie Fion, który jest baśniowym ferem z Jaaru, buntuje się i ucieka z rodzinnego domu, by wyruszyć na poszukiwania przeznaczonej mu czarownicy. W efekcie wpada wprost w szpony nikczemnej nimfy Erato.

Kate nawet przez myśl nie przeszło, że otworzenie jakiejś książki pociągnie za sobą lawinę wypadków, które zaprowadzą ją nie tylko do Jaaru, ale również na komisariat. Poznaje prawdę o swoim magicznym pochodzeniu i zaczyna żyć życiem wprost ze świata legend. Wizja świata, którą nosiła w głowie do tej pory, przestaje być realna. Bo skoro czarownice są prawdziwe, oznacza to, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, niż jej się wydawało. Dla Kate skończył się pewien świat. Musi przejść próbę czterech żywiołów, by dowiedzieć się, którym rodzajem mocy dysponuje. Poznaje likantusy na usługach tajemniczego wroga, przerażające namhajdy, wróżby z run, a także loty na motylu oraz Babcię Annwynn i jej przepowiednie. Dziewczyna musi szybko dojrzeć, ponieważ magia jest sztuką, której pierwszą zasadą jest zdecydowana, niezmącona niczym wola.

Skrzydlaci ferowie oraz czarownice są po części tymi samymi istotami, żyjącymi w dwóch równoległych światach, a starożytna tradycja nakazuje im łączyć się ze sobą. Wierzą, że dzięki temu magia w świecie ludzi nigdy nie zaniknie. Bez względu na wszystko, Kate i jej jasnoniebieski fer wiedzą, że muszą wypełnić swoje przeznaczenie nierozerwalnie złączone z magicznym kamieniem, który posiada tak wielką moc, że namhajdy, czarownice, fery chcą o niego walczyć i ginąć. Na szczęście Kate spotyka dowcipnego jednorożca, który chce wygnać ze swojego serca strach. Jarwis, jest postacią, którą z miejsca pokocha każdy czytelnik, co powoduje, że ubolewamy, że jest go tak mało na kartach powieści. Aż prosi się o większą liczbę głębszych więzi. Kiedy młoda wiedźma poznaje Jawisa, wszystko rusza z kopyta!

Fion i Kate urodzili się pod tym samym niebem, które złączyło ich losy. Oboje mają wyjątkowy talent do wpadania w niewyobrażalne tarapaty, ale starają się wzajemnie wspierać i budować swoją relację. Wyznają zasadę: czemu popełniać ponownie te same błędy, skoro można popełniać nowe. Jedno jest pewne – tych dwoje to mieszanka wybuchowa i zwiastun magicznego chaosu!

Historia jest przeurocza, bajkowa, a magia przeplata się z rzeczywistością. Dostrzegamy inspirację mitologią celtycką i germańską. Adam Faber zmiękczył moje serce wplatając mój ukochany, do głębi poruszający wiersz Mary Elizabeth Frye Do Not Stand at My Grave and Weep. Autor rozprawia o podejściu współczesnych ludzi do magii, ponieważ jeśli przestaje się w nią wierzyć, ona nie działa tak samo. Obecnie ludzie są zamknięci na magię, a nawet, gdy jej doświadczają, nie są w stanie tego dostrzec.

Czy Kate Hallander to żeński odpowiednik Harry’ego Pottera? Myślę, że każdy się zgodzi, że Harry Potter jest jedyny i niepowtarzalny, a Kate zasługuje, aby iść własną magiczną ścieżką pozbawioną porównań. Czy książka jest odpowiednia dla młodego czytelnika? Wręcz idealna. Czy historia również zaciekawi dorosłych? Jak najbardziej. Na tym polega piękno baśniowych światów, każdy odnajdzie w nich coś dla siebie.

Świetne połączenie świata pozornie pozbawionego magii oraz kipiącego magicznymi możliwościami. Ukazane jak się łączą i na siebie oddziałują. My również doświadczamy na własnej skórze zadziwiającej magii, gdy ledwie otworzywszy książkę, nie wiedząc kiedy, docieramy do ostatniego zdania. Świetny debiut Adam, piękna okładka Tojko, dobra robota Czwarta Strona!

Anna Gajewska

Magda | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Czytanie książek to cudowna przygoda. Nowe światy, postaci i przenoszenie się na kilka godzin w magiczne miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Nie mam ulubionych gatunków i pozwalam sobie na sięganie po wszystko, co ma ciekawy opis albo dobre recenzje. Z tego powodu zdecydowałam się na przeczytanie książki Księga Luster Adama Fabera. Przez całe życie podchodziłam sceptycznie do twórczości polskich pisarzy. Jednak przy tylu zachwytach i fakcie, że akcja rozgrywa się w Londynie, stwierdziłam że może najwyższy czas zmienić swoje podejście.

Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie​ i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Z jej pomocą Kate trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia, w której poznaje prawdę o swoim pochodzeniu…

Ważna rada: nie czytajcie opisu tej książki! Niestety, jest to w sumie jej streszczenie i poza...

Jabłuszkooo | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

,,Kroniki Jaaru. Księga Luster'' to całkiem ciekawy debiut. Jedyne co go może nieco skreślić to nieznośne porównanie do Harry'ego Potter'a, ponieważ stawia to zbyt wysoką poprzeczkę, a ta książka niestety nie jest w stanie jej przeskoczyć (i wątpię by jakakolwiek by była). Były plusy i były minusy. W ogólnym rozrachunku spodobała mi się, choć zabrakło mi tej magii, było jej stanowczo za mało, więc liczę, że w drugim tomie będzie lepiej, no i mam wrażenie, że książka jest skierowana do nieco młodszych odbiorców. Przyjemnie i szybko się ją czyta, więc mimo wszystko polecam, bo może komuś się spodoba.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

WielkiBuk | 2017-06-26
Przeczytana: czerwiec 2017

Adam Faber wykreował wciągającą, miejscami wzruszającą opowieść dla młodszych czytelników, którym marzą się baśniowe, fantastyczne krainy tryskające magią i czarodziejstwem. Poza londyńską miejscówką fabularną niewiele tu angielskości, czy londyńskości per se, dlatego nie ma sensu wyszukiwać porównań do kultowego dzieła Rowling i raczej pozostać przy samej potrzebie magii, a tę „Kroniki Jaaru. Księga Luster” zaspokajają pod każdym względem. Dużo w tej historii uroku i prostoty, co z pewnością ucieszy czytelników poszukujących nowych, zaczarowanych krain.

Milena | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Na wstępie chciałabym napisać, że nie rozumiem tego porównania do Harrego Pottera. Dla mnie „Kronika Jaaru” to zupełnie inny świat, nowa i zdecydowanie wciągająca historia.

Kate Hallander mieszka w raz z ciotką w Londynie. Uczęszcza do bardzo dobrego liceum, gdzie ma swoją przyjaciółkę. Tam również poznaje Jonathana, który wpada jej w oko. Może nic złego nie wróżyłoby to, gdyby nie fakt, że dziewczyna otrzymuję księgę, w której znajduję miłosny czar, a to zawsze ma jakieś skutki uboczne. Również Fion, który jest ferem potrafi najpierw działać potem myśleć. Jak nietrudno się domyślić, tych dwoje czeka wiele ciekawych przygód.

Jedyne co mi przypomina Harrego Pottera to miejsce akcji, czyli Londyn, i fakt, że główna bohaterka jest czarownicą. Trochę mało podobieństw żeby porównywać te dwie książki.

„Kroniki Jaaru” to zupełnie inna historia, zupełnie nowi bohaterowie i ich przygody. Na szczególną uwagę zasługuję oprawa graficzna książki. Wszystko zachowane w klimacie, a do tego...

Meredith | 2017-07-05
Na półkach: 2017

Ta książka jest przepełniona magią od początku do końca! Akcja nie jest rozpędzona, ale ciekawi i intryguje. Bohaterowie natomiast... czegoś mi w nich zabrakło, zostali trochę zbyt mało zarysowani. Aczkolwiek cała powieść wypada bardzo dobrze i szybko się ją czyta ^_^

Sherry | 2017-06-15
Na półkach: Zrecenzowane
Przeczytana: 14 czerwca 2017

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD MAGII

W życiu nastoletniej Kate Hallander zaczyna dziać się coś bardzo dziwnego. A jeszcze gorszy jest fakt, że za całym tym bałaganem zdaje się stać cudaczna, magiczna Księga i nieudane zaklęcie miłosne... Kate jednak nie jest jedyną, której rzeczywistość nagle się zmienia. Młody, energiczny, nad-ambitny i temperamentny fer imieniem Fion, poprzez sieć pochopnych decyzji, rozpętuje chaos w zaczatowanym świecie Jaar. Chaos - przed którym nie umknie nawet dumny, wyniosły jednorożec... I wierzcie lub nie - ale to dopiero początek kłopotów.

Powiadają, że gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander. Muszę się jednak z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Młoda bohaterka książki Adama Fabera jest zdecydowanie zbyt rezolutna, uparta, ciekawska i temperamentna jak na żeński odpowiednik Chłopca z Blizną. Sama w sobie jednak, jest indywiduum co pomaga z zżyciu się z nią i śledzeniu jej losów z rosnącą ciekawością. Jako że młoda panna Hallander jest...

Bibliofilem_być | 2017-06-13
Na półkach: 2017

«Kroniki Jaaru. Księga luster» Adama Fabra porównywane są do serii o przygodach Harry’ego Pottera. Na tylnej okładce możemy przeczytać hasło: “Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!”. Przyznam, że trochę mnie to zaintrygowało, ponieważ dopiero w tym roku zaczęłam odkrywać magię książek J.K.Rowling (shame on me) i totalnie przepadłam. Czy Kate rzeczywiście może być dla polskich czytelników namiastką słynnego angielskiego czarodzieja?

Kate Hallander jest zwykłą, nieco zakręconą, dziewczyną. Ma jedną najlepszą przyjaciółkę i nigdy nie miała chłopaka. Kiedy na jej drodze staje pewien buntowniczy Jonathan, dziewczyna zyskuje pretekst, aby wykorzystać magiczną księgę, którą otrzymała w dziwnym sklepie pełnym tajemniczych przedmiotów. Czar, który w zamierzeniu rzuciła na chłopaka, nie bardzo jednak się udał, za to otworzył jej drogę do Jaaru, krainy zamieszkiwanej przez nimfy, fary i jednorożce. Dziewczyna wreszcie poznaje zaskakującą prawdę, którą przez...

agniKinga | 2017-06-12

Magia w Londynie czuje się jak u siebie w domu, więc i tym razem nie zawodzi i prowadzi nas w przepiękny i jak się okazuje niezwykle groźny świat Jaaru, a w nim odnajdujemy wszystko to, co lubimy w fantastyce – fery, nimfy i jednorożce.

Kate Hallander jest najzwyklejszą nastolatką, która wydaje się być mocno niezadowolona z powodu wysłania jej do szkoły w Londynie. Pod opieką ciotki, którą nie za bardzo lubi, musi przeżywać najbardziej buntowniczy okres w swoim życiu z dala od domu. Przez przypadek trafia do sklepu ezoterycznego i odnajduje magiczną księgę, która odkrywa przed nią zupełnie nowy świat, nowych przyjaciół oraz wyjaśnia kilka niezrozumiałych sytuacji z przeszłości.

Pierwsza część „Kronik Jaaru” jest niezwykle przyjemną książką fantastyczną. Niby w tym temacie już wszystko zostało opisane, a każda nowa książka to w jakiś sposób odgrzewany kotlet, to jednak czyta się ją z dużym zaciekawieniem, głównie z powodu dobrze rozpisanych postaci, humoru i dość szczegółowych...

Cattleya | 2017-06-27

Kroniki Jaaru to moim zdaniem jedna z lepszych polskich książek, z jakimi miałam do czynienia. Sięgam po nie rzadko, jednak ta mnie urzekła. Okładka jest fenomenalna i to pewnie sprawia, że każdy książkowy mol pragnie mieć tę pozycję w swojej biblioteczce. Mimo tego, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce, to tu jednak możemy uczynić wyjątek, gdyż jej wnętrze jest tak samo magiczne, jak jej obwoluta.

Główną bohaterką książki jest czarownica Kate Hallander. Poznajemy ją w dniu siedemnastych urodzin. Mieszka ona w Londynie ze swoją ciotką, która wydaje się być surowa i wymagająca. Nagle w jej życiu zaczyna się dziać coś dziwnego - coś czego nie potrafi wytłumaczyć. A wszystko zaczęło się od kamienia, który zobaczyła na wystawie pewnego dziwacznego sklepu...Tajemnicza Księga z zaklęciami, miłosny czar, który przyniósł efekt inny od oczekiwanego.. To dopiero początek.

Fion jest ferem, który poszukuje swojej czarownicy. Awantura w domu skłania go do impulsywnej ucieczki,...

CzytanieNaszymZyciem | 2017-09-18

"Księga Luster" jest przepięknie wydaną pozycją, stylizowaną na prawdziwą księgę. Jej wygląd sprawia, że podczas czytania odbiorca może poczuć się jak prawdziwy czarodziej czy inna istota z magicznego świata. Oprawa graficzna okazała się absolutnym strzałem w dziesiątkę! A co z treścią?

Wielu czytelników zarzuciło autorowi to, że stworzył tylko podróbkę Harry'ego Pottera. Chciałabym w swojej recenzji przede wszystkim obalić ten mit. "Księga Luster" posiada kilka elementów wspólnych z HP, ale nie popadajmy w paranoję. Styl pisania Adama Fabera znacznie różni się od tego, który znamy z serii o młodym czarodzieju. Zachowanie głównej bohaterki podczas odkrywania kolejnych tajemnic świata Jaaru również wygląda zupełnie inaczej niż zachowanie Harry'ego w tej samej sytuacji. Mogłabym wymienić jeszcze mnóstwo różnic, ale przecież nie o to tu chodzi. Chcę Was tylko zapewnić, że "Kroniki Jaaru" nie są podróbką HP!

Świat Jaaru jest pełen magii, wyjątkowych istot i wspaniałych miejsc. Adam...

YA na wakacje

Powieści YA (young adult) szturmem zdobywają nie tylko listy bestsellerów, ale co najważniejsze serca młodych czytelników. Prym co prawdą wiodą powieści zagraniczne, ale i na rodzimym rynku nie brak ciekawych pozycji skierowanych do dorastającego odbiorcy. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie tytułów, którym warto poświęcić trochę uwagi w nadchodzącym czasie.