FC Barcelona

Seria: Najlepsze kluby Europy
Wydawnictwo: REA-SJ
sport
Krzych11

FC Barcelona to coś więcej niż klub piłkarski. Od zawsze tak było. Dla Katalończyków każdy występ ich drużyny jest świętem. Ta sportowa organizacja, założona w 1899 roku, definiowała futbol przez wszystkie lata swojego istnienia – począwszy od pierwszych treningów, gdy Joan Gamper z zamiłowania do sportu chciał pokopać piłkę, aż do dzisiaj, kiedy to mecze przeciwko Realowi Madryt elektryzują kibiców z całego świata. Na stronach tej książki znajdziecie przegląd najciekawszych i rzadko wspominanych zdarzeń ze 120-letniej historii klubu. Ustrzelony piłką stróż prawa, podpisywanie kontraktu z pijanym piłkarzem, który myślał, że trafi do stolicy, wielkie tercety napastników – niezapomniane sytuacje, czasem zabawne, czasem wyjątkowe – wszystkie zapisane są w sercach Katalończyków i przedstawione w tej książce.

Wielki i charakterystyczny stadion Camp Nou, na którym czarowali wirtuozi piłki – László Kubala, Paulino Alcántara, Johan Cruyff i Ronaldinho, a także walczyli do ostatniej kropli potu i krwi tacy gladiatorzy jak Carles Puyol, czy wreszcie – geniusze nowoczesnego futbolu z Xavim, Iniestą, Messim i Neymarem na czele. Tutaj znajdziecie sylwetki aktualnych i dawnych gwiazd, wiele ciekawych wiadomości: najnowsze statystyki i dokonania. To kompendium wiedzy o największej i najpiękniejszej organizacji sportowej na całym świecie. FC Barcelona. Més que un club!

Krzysztof Baranowski

Sportowa Książka Roku

źródło opisu: http://www.rea-sj.pl/fc-barcelona/1092/

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl/fc-barcelona/1092/

FCBTVpl | 2017-05-13

FC Barcelonie kibicuje od jedenastu lat, zatem czytając książkę nie trafiłem na nic, czego bym nie wiedział. Jest wiele anegdot, ciekawych informacji i szczegółowych danych, które na pewno zwykłego kibica mogą zaskoczyć.

Czytałem historię Dumy Katalonii liczącą 450 stron. Ta ma 150, a do tego doliczyć trzeba wiele fantastycznych fotografii. Mimo iż jest o wiele krótsza, może stanowić ciekawy przewodnik po historii klubu.

Lektura zaczyna się od krótkiej historii klubu, począwszy od Gampera, przez czasy Franco, Samitiera, Cruyffa, erę Ronaldinho, Guardioli i Tito Vilanovy (któremu poświęcono nawet cały rozdział), skończywszy na najnowszych czasach Enrique.

Czytając lekturę poznamy sylwetki takich piłkarzy jak Pique i Alba (którzy zostali wydaleni ze szkółki, a potem klub naprawiając swój wielki błąd sprowadził ich z powrotem), Iniesty, Busquetsa, Samitiera, Paulino, Kubali, Cruyffa, Laudrupa, Stoiczkowa, Guardioli, Rivaldo, Ronaldinho, Puyola czy Xaviego. Oczywiście nie zapomniano...

mario315 | 2017-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2017