FC Barcelona

Najlepsze kluby Europy
Rea
2017-05-15
2017-05-15
sport fc barcelona piłka nożna hiszpania

FC Barcelonie kibicuje od jedenastu lat, zatem czytając książkę nie trafiłem na nic, czego bym nie wiedział. Jest wiele anegdot, ciekawych informacji i szczegółowych danych, które na pewno zwykłego kibica mogą zaskoczyć.

Czytałem historię Dumy Katalonii liczącą 450 stron. Ta ma 150, a do tego doliczyć trzeba wiele fantastycznych fotografii. Mimo iż jest o wiele krótsza, może stanowić ciekawy przewodnik po historii klubu.

Lektura zaczyna się od krótkiej historii klubu, począwszy od Gampera, przez czasy Franco, Samitiera, Cruyffa, erę Ronaldinho, Guardioli i Tito Vilanovy (któremu poświęcono nawet cały rozdział),skończywszy na najnowszych czasach Enrique.

Czytając lekturę poznamy sylwetki takich piłkarzy jak Pique i Alba (którzy zostali wydaleni ze szkółki, a potem klub naprawiając swój wielki błąd sprowadził ich z powrotem),Iniesty, Busquetsa, Samitiera, Paulino, Kubali, Cruyffa, Laudrupa, Stoiczkowa, Guardioli, Rivaldo, Ronaldinho, Puyola czy Xaviego. Oczywiście nie zapomniano także o tridente MSN, ich wspólnym początki, współpracy, grze i bramkach.

Książka dotyka także sfer polityki, budżetu, finansów i pojedynków FC Barcelony z Realem Madryt, które podziwia cały piłkarski świat.

Sporo miejsca poświecono także kibicom, opisując między innymi Cules, Socios czy grupę najbardziej radykalnych – Boixos Nois. Zaraz po tym rozdziale znajdziemy informacje jak kupić bilety na mecze. Szczerze powiedziawszy nie jest to aż tak trudne jak się wydaje. Wejściówki można nabyć przed samym meczem nawet za 8 euro (gorszy przeciwnik). Sam miałem okazję podziwiać zespół z trybun na Camp Nou pięciokrotnie. Miałem przyjemność oglądania zespołu zarówno w lidze, pucharze Hiszpanii, Superpucharze Hiszpanii, sparingu a także, co najlepiej wspominam El Clasico. Co można dodać, warto także podjechać pod ośrodek treningowy, ponieważ wcale nie jest trudno zdobyć autograf czy zdjęcie z piłkarzami.

Wróćmy jednak do książki. Przeczytamy także o La Masii czy meczach z polskimi drużynami. Lekturę kończy obecna karda Barcelony i garść przeróżnych statystyk.

• Football

Dodaj cytat z książki FC Barcelona