Metoda Montessori w domu

Wydawnictwo RM
2017-01-01
2017-01-01
Katarzyna Skawran

Dla mnie książka "Metoda Montessori w domu" powinna znaleźć się w każdym domu w którym są dzieci. Znajdziemy tutaj, aż 80 rozwijających zabaw edukacyjnych, które wykorzystują zalety pedagogiki Montessori. Można je w szybki i łatwy sposób realizować w domu z dzieckiem, używając do tego zestawów które sami przygotujemy. Na pewno będziemy się przy tym świetnie bawić, a nasze dzieci rozwiną koordynację ruchową i samodyscyplinę, uwrażliwią zmysły i nabiorą pewności siebie, przez co staną się bardziej samodzielne.

Więcej w recenzji:

Pozycja pozytywnie mnie zaskoczyła równoczesną prostotą i pomysłowością zabaw. Większość zestawów edukacyjnych można wykonać, używając modnej współcześnie frazy, "w duchu zero waste". Do ich wykonania wystarczą zalegające w niejednym domu przedmioty. Nieliczne pozycje zarezerwowane są dla wprawnych majsterkowiczów lub stolarzy-amatorów.

Podchodzę z pewną rezerwową do całego ruchu otagowanego mottem " w duchu Montessori", upatrując się w nim pola do przeforsowania własnych idei, niewiele mających wspólnego z założeniami słynnej lekarki. Podobnie, dodanie do nazwy zabawki słowa "Montessori", niejednokrotnie wznosi jej cenę pod sam sufit. Tymczasem pozycje takie jak ta, przeczą skojarzeniu Montessori = drogo.

Nie wszystkie propozycje spotkały się z moim zainteresowaniem, acz dzięki tej książce zebrałam sporą garść pomysłów, których realizacji we własnym domu nie mogę się doczekać. Część treści wydaje się wręcz banalna, ale książkowa propozycja estetycznego oprawienia tych, z pozoru oczywistych, zestawów do nauki, może uatrakcyjnić dzieciom zabawę.

Podchodzę z pewną rezerwową do...

3 x P.
Praktyczna. Podręczna. Przydatna.
Konkretne (twórcze) podpowiedzi zabaw/zajęć z dziećmi, które mają służyć czemuś więcej niż li i jedynie ubawieniu potomka po uszy i wybawieniu go od nudy.
Książka w sam raz dla fascynatów pracy z dziećmi metodą Montessori.

3 x P.
Praktyczna. Podręczna. Przydatna.
Książka w sam raz dla fascynatów pracy z dziećmi metodą Montessori.

Propozycja od Wydawnictwa RM, (oprócz zagadnień teoretycznych, dotyczących podstaw pedagogiki Montessori, jak przygotować zestaw edukacyjny Montessori),zawiera całą masę (a dokładnie aż 80) wypróbowanych przez autorkę książki zabaw edukacyjnych dla dzieci, stworzonych w oparciu o filozofię Marii Montessori. Możemy je przeprowadzić w domu, wykorzystując przygotowane zestawy. Ważne, aby dziecku pozwolić na samodzielność (dostosowaną do jego wieku) oraz popełnianie błędów. A co najważniejsze ważne jest wspieranie go i wiara w jego możliwości.Książkę tworzy osiem rozdziałów, na które składają się proponowane zabawy i zajęcia,
Metoda Montessori, którą poznamy z powyższych lektur, pozwoli nam inaczej spojrzeć na dziecko. Na dziecko, jako odrębną jednostkę, indywidualność, która rozwija się we własnym tempie. Mnie pedagogika Montessori przekonuje. Może nie stałam się od razu w pełni "montessoriańska", ale zastanawiam się nad Kursem Montessori aby jeszcze lepiej poznać tę metodę. Być może udałoby się zastosować ją w domu, stwarzając dziecku warunki, jakie zostały przybliżone w książce. Żałuje, że w moim mieście nie istnieją tego typu przedszkola. Kto wie, może kiedyś takowe powstaną?

Do zainspirowania się danymi czynnościami, skusiły mnie też zdjęcia, w które wzbogacona jest książka. Wiele z pokazanych propozycji wykorzystałam w codziennych zajęciach z moim synkiem. Był bardzo zainteresowany i skupiony na swojej pracy. W trakcie całej tej "zabawy" nie wykorzystał żadnej zabawki, a i tak zauważyłam, że potrafił się skupić na konkretnej czynności. Tak było np. z przelewaniem wody bądź z przesypywaniem kaszy manny :) Dla mnie to cenna lektura, które jest cały czas w użyciu. Stworzyłam nawet naszą listę przydatnych materiałów, z którymi będziemy pracować. Musimy się zaopatrzyć m.in. w pipetę czy drewniane szczypce. Ze zdobyciem kłódek myślę, że nie będzie problemu :)

Dla mnie powyższa propozycja jest bardzo atrakcyjna. Jedyne, do czego mogłabym się "przyczepić" to do używania plastikowych przedmiotów, zaprezentowanych na zdjęciach. Troszkę mi się to kłóci z tym, co słyszałam i przeczytałam o materiałach Montessori. W pracy na materiałach w metodzie Montessori, dominuje drewno, metal, ewentualnie szkło. Plastikowe elementy mogą pojawiać się sporadycznie. Autorka książki proponuje je jako zamienniki dla materiałów z drewna. Delphine Gilles Cotte jest zafascynowana pedagogiką Marii Montessori. Jej podstawowym celem podczas pisania tej książki było dostosowanie zabaw aby były one przystępne i proste w codziennym wykonaniu. Większość przedmiotów każdy z nas posiada w domu. Jeśli chcecie zgłębić tematykę pedagogiki Marii Montessori, możecie zapoznać się z wymienioną propozycją. Serdecznie polecam!

• 52/2019
  • Inspiracje / Poradniki / Sztuka życia