Montessori w domu. 80 zabaw edukacyjnych dla dzieci od 3 do 7 lat

Okładka książki Montessori w domu. 80 zabaw edukacyjnych dla dzieci od 3 do 7 lat Delphine Gilles Cotte
Delphine Gilles Cotte Wydawnictwo: Wydawnictwo RM poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo RM
2022-09-14
2022-09-14
Katarzyna Skawran
Montessori Edukacja Zabawy dla dzieci Zabawy edukacyjne

'Montessori w domu. 80 zabaw eduakcyjnych dla dzieci od 3 do 7 lat.' D. Gilles Cotte to świetne pomysły na usamodzielnienie i zajęcie dziecka. W tej książce zabawy podzielone są na ćwiczenia wstępne, codzienne, nalewanie i przesypywanie, wrażenia zmysłowe, sortowanie, ze szczypcami, dotyczące kolorów oraz zadania w ogrodzie.
Nalewanie i przesypywanie to ulubione zabawy mojej córki, chyba każde dziecko to uwielbia.

Na początku, krótko opisana jest sama idea metody, informacje jak korzystać z książki oraz krótka biografia Marii Montessori.
Ćwiczenia są łatwe, w większości nie trzeba mieć dodatkowych akcesoriów, szybko można je wykonać. Trzeba tylko nauczyć się zaufać dzieciom. Zaproponowane aktywności mają trzy cele: pogłębić wiedzę, rozwijać zdolności sensoryczne i motoryczne oraz pobudzać wyobraźnię i kreatywność. Samodzielność i swoboda to główne zasady tych zabaw.
My jesteśmy zachwycone, a to, że podoba się dziecku to chyba najlepsza rekomendacja.
Nie trzeba mieć wielu kolorowych zabawek, aby wspomagać rozwój dziecka. Wręcz przeciwnie. Zbyt wiele tych inteaktywnych rzeczy w otoczeniu dziecka może rozwój zaburzyć. Wróćmy do prostoty codzienności i wspieraniu samodzielności.

Nalewanie i przesypywanie to ulubione zabawy...

Chętnie sięgnęłam po tę książkę, ponieważ mam 4-letniego wnusia.
Opracowane przez Marię Montessori metody wychowawcze dziecka, poprzez obserwację, wyciąganie wniosków w efekcie końcowym są instruktażem dla rodziców.
Bardzo ważne wskazówki, jak spędzać czas z małym człowieczkiem, ciekawym świata.
Aż 80 zabaw, które rozwijają kreatywność, spostrzegawczość, wyrabiają nawyki, które uczą, bawią, mogą w przyszłości przynosić korzyści.
Dzięki tej interesującej lekturze dziecko nie będzie się nudzić, a rodzice, dziadkowie mogą spędzić z ukochanym dzieckiem miłe, niezapomniane chwile👧👦👵🏻👩🏻
Książka pełna porad, przepisów, kolorowych zdjęć i rysunków. Już sama okładka przyciąga wzrok.
Polecam z serca💛💚

Chętnie sięgnęłam po tę książkę, ponieważ mam 4-letniego wnusia.

Książkę posiadam już z dobry rok i cały czas z niej korzystam, aby urozmaicić córce czas!
Świetne pomysły, przygotowanie małym kosztem, małym czynem nasze dziecko może uczyć się dużych nawyków.

Jest po prostu świetna!

Jest po prostu świetna!

Lubię zabawy, do których mogę wykorzystać rzeczy, które mamy w domu. Moje dzieci uwielbiają takie zabawy, które zaproponuję im ja z rzeczy znalezionych w naszych 4 ścianach .
W książce „Montesorii w domu” Delphine Gilles Cotte znajdziemy mnóstwo takich pomysłów dla dzieci w wieku od 3-7 lat. Jak się okazuje wiele z nich stosuję w domu już od dawna, ale są i takie , których nie znałam wcześniej.

Metoda Montessori została opracowana prze Marię Montessori, której działalność po jej śmierci kontynuował jej syn . Główną zasadą tej metody jest szacunek do dziecka i baczna obserwacja jego poczynań. Jej celem jest nauka samodzielności jak również rozwinięcie u nich zamiłowania do nauki. Ważnym aspektem tej metody jest stworzenie odpowiedniego miejsca do zabawy, gdzie dziecko będzie się mogło swobodnie poruszać.

Książka zawiera krótki wstęp, w którym zostaje omówiona metoda Montessori. W dalszej części znajdziemy 8 rozdziałów, w których to odnajdziemy łącznie 80 zabaw . Każdy nich posiada inny kolor. Zabawy są opisane bardzo dokładnie . Zobaczymy również obrazki przedstawiające daną zabawę co będzie dodatkowym atutem dla wzrokowców.
Książka jest bardzo przejrzysta, z łatwością się odszukuje dane zabawy . Jest to świetna pomoc dla tych, którzy nie tylko chcą stosować metodę Montessori w domu czy też w przedszkolu, ale również dla rodziców, którzy szukają nowych propozycji zabaw z dziećmi.
Serdecznie polecam 😊

"Naucz mnie robić to samodzielnie". Zdanie to idealnie definiuje założenia pedagogiki Marii Montessori.

Jeśli chcemy by rozwój dziecka przebiegał harmonijnie i zgodnie z jego naturą powinniśmy pozwolić mu działać, proponując zabawy dostosowane do wieku i umiejętności oraz podsuwając odpowiednie pomoce edukacyjne.

Czy zauważyliście, że dzieci najbardziej lubią bawić się przedmiotami codziennego użytku? To nie drogie, grające i świecące zabawki są źródłem największego zainteresowana, a stary garnek, drewniana łyżka i sitko, które może znaleźć w każdej kuchennej szufladzie. Dlaczego zatem nie wykorzystać ich do stworzenia pomocy edukacyjnych?

W książce "Metoda Montessori w domu" autorka proponuje właśnie takie rozwiązanie. Tanie, ekologiczne i inspirujące. Wykorzystajmy to co akurat mamy pod ręką, znajdziemy na spacerze lub nawet takie, które chcemy wyrzucić. Garnki i miski, kasztany i patyki, puste butelki i nakrętki. Wszystko może się przydać! Dzięki takim zestawom dziecko pozna czynności wykonywane w życiu codziennym i stanie się bardziej samodzielnie.

Książka została podzielona na osiem części:
➡️Ćwiczenia wstępne
➡️W życiu codziennym
➡️Nalewanie i przesypywanie
➡️Wrażenia zmysłowe
➡️Sortowanie
➡️Szczypce
➡️Kolory
➡️W ogrodzie

Każde ćwiczenie zostało dokładnie opisane, zilustrowane oraz wzbogacone o komentarze i wskazówki nauczycieli, rodziców oraz dzieci.

Książka przeznaczona jest nie tylko dla maluchów i ich opiekunów, ale również osób starszych lub chorych odczuwających potrzebę stymulacji.

Czy zauważyliście, że dzieci najbardziej lubią bawić się...

Mnóstwo przykładów na aktywności z dzieckiem, kopalnia pomysłów! Warto się zapoznać i wcielać pomysły w zabawy z dziećmi.

Świetna książka. Byłam pod wrażeniem ilości pomysłów. Zadania dla dzieci są świetne, a ich zgodność z pedagogiką Montessori to wielki plus. To niezła pigułka wiedzy na temat tego w jaki sposób powinniśmy rozwijać nasze pociechy. Bardzo polecam.

• Poradniki dla rodziców 👨‍👩‍👧
  • Elitki
  • Dla Antka
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • RODZICIELSTWO
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Wychowanie / rozwój dziecka
  • 📑📑 0<200 stron

Dodaj cytat z książki Montessori w domu. 80 zabaw edukacyjnych dla dzieci od 3 do 7 lat