Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały

Tłumaczenie: Beata Horosiewicz
Seria: Jak mówić...
Wydawnictwo: Media Rodzina
poradniki
LubimyCzytać

Podręcznik niezbędny dla każdego, kto w domu czy w pracy ma do czynienia z małymi dziećmi, poprzedzony przedmową Adele Faber, jedną z autorek bestsellerowego Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, nazwanego przez „The Boston Globe” „biblią wychowania”. Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po...

Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po całym pokoju? Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to kompendium wiedzy dotyczącej wychowania dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki, Joanna Faber (córka Adele) i Julie King dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, a także wyciągają wnioski z wielu rozmów z rodzicami i specjalistami i za pomocą autentycznych historii oraz komiksów znanych z poprzednich tytułów w serii dostarczają szeregu praktycznych narzędzi i wskazówek, jak się komunikować, rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich.

Ilustracje Coco Faber, Tracy Faber, Sam Faber Manning.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1527/Jak-mowic-zeby-maluchy-nas-sluchaly

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1527/Jak-mowic-zeby-maluchy-nas-sluchaly

Northman | 2018-04-20
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Wychowywanie od kuchni ;)

Jedna z lepszych tego rodzaju książek jakie miałem okazję kiedykolwiek czytać. Jakby nie było, jest to poradnik, ale zupełnie pozbawiony ideologicznego "prania mózgu", czy suchej, niepopartej niczym, sztywnej teorii. Przeciwnie! To książka napisana z humorem, pełna praktycznych porad i oparta na rzeczywistych sytuacjach oraz problemach, a więc stworzona w oparciu o codzienne, faktycznie spotykane przez rodziców wychowawcze przeszkody. A co ważniejsze - to książka podająca przykłady pokonywania tychże przeszkód :) Po coś takiego zdecydowanie warto sięgnąć!

Książka jest bardzo sensownie podzielona na części, będące jednocześnie sferami, w których - jako rodzice - spotykamy chyba najwięcej problemów. Mamy więc rozdział poświęcony uczuciom, ich wyrażaniu, radzeniu sobie z nimi, rozdział o współpracy z dzieckiem (a więc de facto o najczęstszych problemach wychowawczych związanych z posłuszeństwem), rozdział o rozwiązywaniu konfliktów, a także rozdział...

Dariusz Gruca | 2018-11-05
Przeczytana: 02 listopada 2018

Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla rodzica. Dostarcza przydatnych narzędzi pomagających podczas wychowania dziecka/dzieci. Byłem bardzo zdziwiony tym, że nawet chwalenie malucha jest dość skomplikowane i może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. Jest tu tak dużo cennych wskazówek, że ciężko wszystko zapamiętać. Z pewnością przeczytam tą pozycję ponownie za kilka miesięcy bo naprawdę warto. Polecam wszystkim rodzicom!

nieperfekcyjnie | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Bardzo sceptycznie podchodzę do jakichkolwiek poradników, szczególnie tych z radami odnośnie wychowania. Dzieci tak mocno różnią się od siebie, że nie ma jednej konkretnej zasady, jaką można byłoby zastosować do wszystkich, wiedząc, iż zadziała. Do tego kompletnie nie przemawia do mnie autokratyczne traktowanie pociech, a dużo bliżej mi do rodzicielstwa bliskości. Ostatnio przełamałam się i sięgnęłam po książkę z serii popularnej na całym świecie, zbierającej ogrom pozytywnych opinii.

Podejrzewam, iż niemal każdy słyszał o "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber oraz Elaine Mazlish. Niebieską okładkę tej książki pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, gdzie nieraz widziałam ją w księgarniach bądź czyimś domu. Czas szybko zleciał i okazało się, że teraz ja jestem rodzicem, który pragnie zgłębić tajniki wychowania, kiedy jego dziecko staje się coraz...

Anna Szozda | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Jak na razie najlepszy poradnik dot. wychowania dzieci jaki udało mi się znaleźć i przeczytać. Przede wszystkim ogromna ilość przykładów, pomysłów na rozmowę z dzieckiem. Oczywiście, poradnik dla tych, co nie uznają przemocy (czyli klapsów) w żadnych okolicznościach. Ale jak na tego typu poradnik (antyprzemocowy, nowoczesny, rezygnujący z tresury dzieci) to jest wyjątkowo mało... hm... nawiedzony ;) (jak np. książki Jespera Juula - nie dla mnie ten gość, naprawdę, mimo że właściwie mówi mniej więcej o tym samym) Wygląda, jakby był napisany przez osobę z praktycznym doświadczeniem, z luzem i poczuciem humoru. A tego biednym rodzicom naprawdę potrzeba. Zdecydowanie polecam!

Emma | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Książka "Jak mówić, aby maluchy nas słuchały" powinna być obowiązkową lekturą każdego rodzica mającego małe dziecko.
Tak się składa, że gdy człowiek chce mieć samochód, to musi zrobić kurs na prawo jazdy, a gdy planuje dziecko, to wie, że "jakoś to będzie". Wychowujemy nasze dzieci korzystając z rad rodziny i znajomych, a czasami eksperymentujemy na własnych potomkach, potem się dziwimy, że nam nie wychodzi. Współczesny, świadomy rodzic powinien korzystać z rad psychologów.
Ja pracuję z dziećmi z autyzmem i z przerażeniem obserwuję jak rodzice próbują wyrównać deficyty u własnych dzieci. Muszę przyznać, że wielu rodziców mających dzieci neurotypowe robi wiele błędów krzywdząc nieświadomie swoje pociechy, a wystarczy czasami sięgnąć po książkę i skorzystać z na prawdę dobrych rad.

Viki | 2017-12-06

Poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak poradzić sobie z maluchami. Poznasz narzędzia, które pomogą w rozwiązaniu konfliktów. Dowiesz się jak zachęcić dziecko do współpracy, a także do próbowania nowych rzeczy. Dzięki czemu, z pewnością nawiążesz dobrą relacje z własnym dzieckiem.
Wzorowana jest na książce Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Tyle , że dostosowana do realiów dwudziestego pierwszego wieku.
Początkowo martwiłam się że przeczytam kopię książki. Jednak ona jest jakby kropką nad i, dopełnieniem tamtej książki.

Napisana prostym językiem. Bardzo szybko się ją czyta. Podzielona jest na dwie części. W pierwszej mamy podane i opasane narzędzia oraz przykłady ich użycia. A także opisane doświadczenia autorek oraz rodziców, którzy brali udział w kursach prowadzonych przez autorki. Druga część zawiera konkretne tematy np. Walka o jedzenie- bitwy nad talerzem. Jest w niej opisany problem i jak pierwszej części podane przykłady i...

Ania Młynarczyk | 2018-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Nie ma rodziców idealnych. Nie ma rodziców z niekończącymi się pokładami cierpliwości. Każdy z nas - rodziców czy opiekunów codziennie zmaga się z nieograniczoną, dziecięcą fantazją małych ludzi. Śmiało mogę powiedzieć, że ten poradnik, (tak jak i każda przeczytana przeze mnie część z serii "Jak Mówić"), to pozycja, którą każdy rodzic (przyszły i obecny), wychowawca w przedszkolu, szkole czy animator zabaw, powinien przeczytać.
Nie jest to pozycja, która daje nam prostą instrukcję "jak to zrobić żeby komunikacja działała", autorki wielokrotnie podkreślają, że nie ma rozwiązania, które zawsze będzie skuteczne w kontaktach z dziećmi. To, co nam daje to narzędzia, pomocne w sytuacjach alarmowych - ucieczkach na parkingu pod supermarketem, niechęci do jedzenia, konfliktach między rodzeństwem i wielu, wielu innym. Co ważne, pokazuje dorosłych jako ludzi, którzy mają prawo do zmęczenia, zniecierpliwienia i pokazywania tych emocji dzieciom. Zawiera masę rozmów z rodzicami, biorącymi...

Marta | 2018-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Wspaniałe uzupełnienie dla tych, którzy przeczytali książkę "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby do nas mówiły" i na co dzień komunikują się z małymi dziećmi. Książka bazuje na słynnej poprzedniczce, w użyteczny i wygodny sposób dostosowując znane już narzędzia do usprawnienia komunikacji z dziećmi w wieku 2-7 lat. Wiele z tych metod działa, poza tym autorki ukazują, dlaczego inne nie sprawdzają się w przypadku maluchów. Pozycja warta przeczytania przez wszystkich, którzy komunikują się z dziećmi i chcą lepiej je rozumieć.

Aloj | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Zacznę od tego, że mam uczulenie na poradniki. Zawsze irytuje mnie, że ktoś przemawia do mnie z pozycji autorytetu. Do tego większość wydawnictw to seryjna produkcja przepełnionych słodkimi fotkami i miałką treścią dzieł chwilowych celebrytów. Tę książkę poleciła mi przedszkolna psycholog i rzeczywiście na tle znanych mi dotąd pozycji wypada bardzo dobrze. Raz, autorki zachowały autodystans. To cenię. Metody, które wypróbowywali na nich samych w dzieciństwie ich opiekunowie, teraz - jako matki - konfrontują podczas wychowywania własnego potomstwa. A bunt 2-latka, 4-latka itd. (buntów jest sporo, czasami jeden przechodzi płynnie w drugi) to sytuacje kryzysowe, z którymi zmaga się wielu rodziców. Mnie ta książka pomogła. Wypróbowałam w żywiole kilka z opisanych metod i w większości przypadków działały. "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały..." przedstawia konkretne sytuacje z życia rodziców i różne formy propozycje reakcji. Po każdym dziale, tzw. zestawie narzędzi, następuje...

Justyna | 2019-02-02

Może i bardzo amerykańska książka, może dobór przykładów jest tendencyjny, ale autorki w żadnym miejscu nie piszą, że ich metody zawsze działają, a do każdego dziecka istnieje jedna instrukcja obsługi. Warto jednak zapoznać się z proponowanymi przez nie narzędziami, szczególnie, że opierają się one na prostych zasadach: szacunku do dziecka i samego siebie, zrozumienia i akceptacji.