Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Mroczna krucjata

Tłumaczenie: Dorota Żywno
Cykl: Kane (tom 5)
Wydawnictwo: Phantom Press
Dark crusade
Mroczna, Krucjata
corrum

"Mroczna Krucjata" była ostatnią powieścią, jaką zdążył napisać Karl E. Wagner z cyklu o nieśmiertelnym Kane'ie. Tym razem Kane składa ofertę współpracy samozwańczemu prorokowi i wyznawcy jednego z przedwiecznych, złych bogów. Ów prorok osiągnął spektakularny sukces, zdobywając w bardzo krótkim czasie całe armie oszalałych wyznawców, gotowych umrzeć za odnowiony kult. Królestwa z południa, widząc ogromne zagrożenie, widząc zniszczenie, jakie nieoczekiwany najeźdźca do tej pory uczynił, tworzą Konsorcjum, aby zatrzymać morderczy napór jego wojsk. Kane natomiast, jak zwykle, tylko pozornie staje po jednej ze stron, chcąc całą sytuację wykorzystać dla siebie, i jak zawsze jest to ryzykowna gra. A tym razem szczególnie ryzykowna - gdyż staje przeciwko pradawnemu bóstwu. Powieści Wagnera zawsze są mroczne, ta również nie odbiega od pozostałych pod tym względem. Książki Wagnera, mimo że może inaczej to wyglądać na pierwszy rzut oka, są napisane w sposób "wielowarstwowy". Poza wartką akcją i niezwykle ciekawą fabułą posiadają również tzw. drugie dno. Co ono zawiera?

amra_LemurianScrolls | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Swego czasu postać Kane'a mogła robić wrażenie, ze względu na to że nie był pozytywnym bohaterem. Na dzień dzisiejszy te książki stoją na tym poziomie co "Conany" kontynuowane po śmierci Howarda przez różnych autorów. Jak ktoś lubi gatunek heroic fantasy albo tą postać, to może się podobać. W "Mrocznej krucjacie" Kane staje na czele armii fanatyków religijnych i podbija po kolei wszystkie krainy. Jak zawsze jest tu dużo przesady, której autor nawet nie stara się wyjaśniać, w skrócie tylko informuje czytelnika, że Kane'owi się wszystko udaje bo jest najlepszy w tym i w tamtym. Armia doświadczonej kawalerii na własnym podwórku zostaje unicestwiona przez najemników Kane'a, bo to Kane ich szkolił, który jest najlepszym generałem, taktykiem, strategiem itp. itd. Całe szczęście nie ma kosmitów. Nie mam nic przeciwko stosowaniu istot pozaziemskich w fantasy, ale jeśli w środku bitwy pojawiają się statki kosmiczne, które niszczą armię przeciwnika, przechylając szalę zwycięstwa na stronę...

Fasoletti | 2015-08-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Kolejny tom przygód Kane'a w niczym nie ustępuje poprzednim. Tym razem rudowłosy wojownik przyłącza się do krucjaty boga Sataki, który wcielony w bandytę Orteda planuje podbój całego świata. Jednak Kane jak zwykle ma w całej intrydze własny cel i kieruje się sobie tylko znanymi pobudkami.

Radek | 2016-05-09

Czytane lata temu, ale wtedy mi się podobało. Akcja mnie wciągnęła i myślę, że dzisiejszego nastolatka też mogłaby wciągnąć. Filozoficznych przemyśleń i życiowych mądrości tam nie znajdzie, ale hej, przecież czytanie dla zwykłego fun'u też jest OK!.

Bartek Biedrzycki | 2016-06-07

Jest srogo, krew się leje, padają całe narody i królestwa, a wszystko w imię fanatycznej religii. Trzecia powieść o nieśmiertelnym idealnie oddaje klimat postaci - brutalność mordu wymieszaną wybuchowo ze starożytną wiedzą i klątwą, która miesza wszystkie plany i zamiary. Aż szkoda, że się Wagner zapił i nie napisał nic więcej długiego o Kanie...

IThorne | 2017-07-04
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Przepiekna, mroczna wizja swiata fantasy, gdzie ludzkie zycie nie jest warte zlamanego grosza, a wielcy pogrywaja sobie calymi panstwami. Do tego jeszcze demon, ktory ma chetke sprowadzic pieklo na Ziemie. Czego mozna chciec wiecej?

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1990 rok

Bardziej podobał mi się Kane niż Conan. Trochę lepiej pisane niż Howard, no ale tez później.
Miałem wszystkie części Kane i żałuje, że je sprzedałem. Z przyjemnością przeczytałbym je raz jeszcze. Warto.

voyager1975 | 2011-07-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dobra

Bartłomiej | 2018-12-10