Mroczna krucjata

Okładka książki Mroczna krucjata Karl Edward Wagner
Okładka książki Mroczna krucjata
Karl Edward Wagner Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Kane (tom 5) Seria: Fantasy & SF fantasy, science fiction
Kane (tom 5)
Fantasy & SF
Dark crusade
Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
Dorota Żywno
Mroczna Krucjata

To już ostatnia część opisująca przygody naszego antybohatera Kane. Nasz bohater bierze teraz udział w mrocznej krucjacie starego, złego i zapomnianego boga. Po przegranej walce Kane składa propozycje współpracy prorokowi. Prorok – były przestępca osiągnął spektakularny sukces i nawrócił setki tysięcy wiernych jednak brak mu wojska. Kane obiecał mu przygotować siły inwazyjne. Jednak sytuacja się komplikuje. Po kilku zwycięstwach widać coraz bardziej, że dojdzie konfliktu z prorokiem. Po rozłamie i nowym zagrożeniu w postaci armii z południa obaj musza jeszcze raz stanąć ramie w ramię. Nasz bohater jak zawsze stoi po własnej stronie. A końcówka może zaskoczyć.
To już ostatnia część przygód Kane. Dalej mamy tutaj mroczny klimat, złe bóstwa i kobiety w opałach. Szkoda, że nie powstało więcej książek z tym bohaterem.

Takie sobie. Ta zapowiadana wielowarstwowość i drugie dno, to marketing. Przekaz o religii, jako źródłu wszelkiego zła, oportunizmie biedoty i zwierzęcej chęci przetrwania, to banały i uprzedzenia. Książka z gatunku gumy do żucia, może oszukać głód, ale go nie nasyci.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością K.E.Wagnera, i na pewno sięgnę po kolejne pozycje.

Ależ uczucie niedosytu po przeczytaniu piątej książki z serii o Kanie! Karl Wagner stworzył bardzo ciekawy, mroczny świat i intrygującego bohatera, ale jednocześnie w żadnym razie nie zaniedbał drugiego planu. Uczucie niedosytu wiąże się z pytaniami, które narodziły się podczas lektury, nie tylko "Mrocznej Krucjaty", ale i innych odsłon cyklu, w związku z głównym bohaterem i totalnie odjechanym zakończeniem. Czy to był celowy zabieg? Musiałbym zgłębić temat, ale opowieści o Kanie, łącznie z "Mroczną Krucjatą", poleciłbym każdemu fanowi dark fantasy. Klasyka, która wytrzymuje próbę czasu.

Na początku nawiąże do zarzutów, że napisane jest to topornie - Phantom Press "zasłynął" tym, że książki w ich wydaniach były tłumaczone szybko i bez poprawek przez co czasami widać błędy, kalki językowe czy też banalność słów.

Jednak sama przygoda to klimaty zbliżone do historii Conana Barbarzyńcy (Wagner sam napisał jedną z nich). Jest on główny bohater, wojownik idealny, strateg, filozof, mag - tak ideał bohatera. Od Conana odróżnia go to, że nie jest dobry bo Kane zdradza, oszukuje, manipuluje dla własnych korzyści.

W tym przypadku mamy powieść o tym jak w jednym królestwie pojawia się Prorok dawno zapomnianego Boga i rozpoczyna Mroczną Krucjatę. Kane zostaje jego generałem i zaczynają krwawe podboje.

Ocena jaka jest każdy widzi. Z trzech powieści ta najmniej mi przypadła do gustu jednak jest lepsza od zbiorów opowiadań.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Ta opowieść, z gatunku fantastycznych, osobliwie współbrzmi z aktualną sytuacją na świecie. Autor porusza zagadnienia m.in. związane z chaotycznymi migracjami ludów, zamykaniem lub otwieraniem granic przed uchodźcami z określoną wiarą. Fanatyzm oraz terroryzm religijny jest tam karmiony strachem, biedą, ignorancją, barbarzyństwem rodzącym się z izolacjonizmu i rozdrobnienia feudalnego. Pisarz podkreśla również tendencję do oportunizmu sporej części ludzi (niezależnie od narodowości),którzy są gotowi na wszystko w imię biologicznego przetrwania, włączając w to przejście na ciemną stronę mocy. Oprócz tego są tam dosyć realistycznie ukazane relacje między klasami społecznymi, np. chłopi nie mają zamiaru bronić bogactwa kupców przed bandytami, bo są świadomi tego, że nie mają praktycznych szans na dorobienie się w swoim życiu podobnego majątku.
Szkoda, że autor nie próbował opisać postaci, które buntowałyby się w jakiś jasny sposób przeciwko powszechnemu cynizmowi i beznadziei charakterystycznej dla każdej ponurej epoki. Możliwe, że takie postacie istniały tylko stanowiły na tyle małą grupę, że przeszły niezauważone przez czujne oko narratora. Według mnie dobro tej książki polega na próbie ostrzeżenia czytelnika co się może stać ze światem ludzi, gdy fanatyzm religijny natrafi na odpowiednie warunki do globalnej inwazji.

Wymęczone. Nic specjalnego,choć kilka fajnych chwytów i scen jest.

Wymęczone. Nic specjalnego,choć kilka fajnych chwytów i scen jest.

Przepiekna, mroczna wizja swiata fantasy, gdzie ludzkie zycie nie jest warte zlamanego grosza, a wielcy pogrywaja sobie calymi panstwami. Do tego jeszcze demon, ktory ma chetke sprowadzic pieklo na Ziemie. Czego mozna chciec wiecej?

Uwielbiam mrok w tej pozycji. Czytałam z 5 razy. NIe zawiedziesz się. Dużo krwi, brutalności. Ciekawa krucjata. Uwielbiam bohatera, który podoba mi się bardziej od Conana

• SF, Fantasy i Horror