Skoro ptaki czynią słońce

- Tytuł oryginału:
- As Birds Bring Forth the Sun
- Data wydania:
- 2018-11-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-11-14
- Liczba stron:
- 264
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788394352370
- Tłumacz:
- Michał Alenowicz
- Wydawnictwo:
- Wiatr od Morza
- Tagi:
- miłość śmierć nadzieja lęk Nowa Szkocja literatura kanadyjska
- Tytuł oryginału:
- As Birds Bring Forth the Sun
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-11-14
- Liczba stron:
- 264
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788394352370
- Tłumacz:
- Michał Alenowicz
- Tagi:
- miłość śmierć nadzieja lęk Nowa Szkocja literatura kanadyjska
Alistair MacLeod, jeden z najwybitniejszych kanadyjskich prozaików XX wieku, z rzadko spotykanym kunsztem, mądrością i ciepłem opisuje życie rybaków i górników z Nowej Szkocji. Polscy czytelnicy znajdą w jego prozie to wszystko, za co pokochali już powieści jego rodaka Michaela Crummeya: surową i olśniewającą przyrodę, bohaterów twardych, zawziętych, lecz na swój sposób romantycznych, piękno i trudy życia rodzinnego – a ponadto niezwykłą, dojmującą tęsknotę mieszkańców Cape Breton za Szkocją, ojczyzną ich przodków, porzuconą przed wieloma pokoleniami, lecz wciąż obecną w fatalistycznych wierzeniach czy rodzinnych legendach.
Autor, który dorastał na kanadyjskim wschodnim wybrzeżu i do śmierci był z nim silnie związany, ukazuje nie tylko zawzięte zmagania człowieka z ziemią i morzem, lecz także bogactwo i piękno prostego życia blisko przyrody, a przede wszystkim – blisko ludzi.
Odkrywając poprzez literaturę najgłębsze prawdy i tajemnice ludzkiego serca, MacLeod zwraca uwagę na przeżycia trudne czy przełomowe, ale również na splątane z nimi subtelne radości i nadającą im sens miłość. W jego klasycznej, misternie skonstruowanej prozie każdy cień i lęk wydaje się idealnie zrównoważony przez rozbłysk piękna i nadziei, zaś emocje i rozterki targające bohaterami mają charakter tak uniwersalny, że twórczość ta niejednokrotnie nabiera wymiaru poruszającej, ponadczasowej przypowieści.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
„Miłość moja nadal trwa, jak skała na dnie morza”
Niezwykle ciekawym krajem jest Kanada – ojczyzną syropu klonowego i hokeja, a także miejscem, skąd pochodzi wielu wybitnych pisarzy. O ile osobistości takie jak Margaret Atwood, Yann Martel czy Alice Munro są wielu czytelnikom dobrze znane, o tyle Alistair MacLeod wciąż jest postacią zasługującą na większą uwagę poszukującego dobrej literatury czytelnika.
Najnowszy zbiór opowiadań „Skoro ptaki czynią słońce” zachwyca kunsztem języka. MacLeod to pisarz perfekcjonista, który bardzo dokładnie i starannie konstruuje swe opowieści, nie pozostawiając żadnego drobiazgu przypadkowi. W rytmie słów kryje się lekkość i melodyjność bliska poezji. Opowiadania MacLeoda mają w sobie światło mroźnego poranka, przestrzeń dzikiej przyrody, dźwięk słonych fal rozbijających się o brzeg. Autor tak sugestywnie kreśli obrazy nowoszkockiej surowej krainy, że jego pejzaże mogłyby wyjść spod pędzla jakiegoś mistrza.
Pisarstwo MacLeoda przemówi do czytelnika ceniącego prozę inteligentną, nienarzucającą się odbiorcy. Potwierdzają to słowa bohatera pierwszego opowiadania „Zamknięcie lata”: Wciąż powtarzam sobie, że nie mogę zbyt wiele rozmyślać o śmierci i stracie. Jeżeli mam przetrwać, z myślami muszę obchodzić się równie ostrożnie i precyzyjnie, co z narzędziami, kiedy używam ich głęboko pod powierzchnią ziemi: zawsze muszę wystrzegać się niedbałości i folgowania sobie, gdyż koniec końców mogę słono za nie zapłacić.
Podobnie jak w zbiorze „Utracony dar słonej krwi”, tak i tutaj głównymi bohaterami opowiadań są prości ludzie – mieszkańcy Nowej Szkocji. MacLeod ukazuje ten surowy świat z różnych punktów widzenia. Raz będą to refleksje doświadczonego, starszego górnika, innym razem dorastającego chłopca. Autor potrafi spojrzeć na świat z perspektywy wkraczającego w dorosłość dziecka, przywołać w pamięci radości, smutki i nadzieje dziecięcego wieku. Jest to oczywiście dorastanie niepozbawione trosk, a młodzi ludzie obarczeni są wieloma obowiązkami, jakie w innych społeczeństwach spoczywają na dorosłych.
Ludzie i zwierzęta stają się u MacLeoda częścią powtarzającego się rytmu życia i śmierci. Narodziny, dorastanie, rozmnażanie stanowią część przyrody, jej nieodłączne elementy. Tym samym czas nabiera tu cech cykliczności, zaś opowiadania kanadyjskiego pisarza stają się uniwersalnymi przypowieściami o radościach i smutkach prostego życia.
W pisarstwie MacLeoda czuć też głęboką miłość do galeickiego dziedzictwa. Wielokrotnie przywołuje on w swych opowiadaniach stare pieśni, wyjątkowo piękny element nowoszkockiej tradycji. Dla bohaterów owe melodie są ciągle żywe, towarzyszą im w codziennym życiu i pracy. Szczególnie wiele pieśni przytoczonych zostaje w opowiadaniu „Dostrajanie ideału”, pozwolę sobie więc zacytować fragment jednej z nich:
Miłość moja nadal trwa,
Jak skała na dnie morza.
Nie osłabnie, jak moc fal,
Co szumią bez ustanku.
Autor przemyca też do swych surowych opowiadań elementy niezwykłe, budzące trwogę. Zwierzęta przeobrażają się w umysłach ludzi w krwiożercze bestie, a stare kobiety w przerażające wiedźmy. Tym sposobem opowieści MacLeoda przepełniają stare rodzime legendy.
Zbiór opowiadań „Skoro ptaki czynią słońce” okazał się prawdziwą czytelnicza ucztą. To niezwykle wysmakowana literatura. Można tylko żałować, że tak szybko się kończy.
Ewa Szymczak
Popieram [ 8 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 300
- 57
- 14
- 8
- 5
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
Opinie [10]
Jestem pod wrażeniem tej książki lecz liczyłam na coś innego. . To książka, która zmienia naszą perspektywę, porusza i zadziwia jednocześnie. Bardzo intensywna podróż w głąb historii, w głąb naszych korzeni, w głąb siebie samych, jest nostalgiczna i tchnąć chłodem. Nie jest typem takiej książki, którą przeczytalabym drugi raz. Chociaż, że w niektórych fragmentach się...
więcejKsiążka inna niż wszystkie, ale jednak spodziewałam się czegoś innego. Sięgnęłam po nią tylko dlatego że zaproponowało mi ją Legimi. Styl autora podobny jest trochę do stylu Murakamiego, ale ta książka ma mniej elementów fantastycznych i są one związane raczej że starszymi opowieściami niż z wydarzeniami dziejących się w teraźniejszości. Łatwo poczuć sympatię do głównych...
więcejWydawnictwo Wiatro od Morza znowu nie zawiodło i zaserwowało czytelnikom tchnący chłodem i nostalgią mórz północnych zbiór opowiadań nowofundlandzkiego Szkota, Alistaira Macleoda. Macleod pisał niewiele, ale po tym zbiorze mam nadzieję, że stanie się w Polsce przynajmniej tak ceniony, jak Michael Crummey i Michał Alenowicz wyda wszystko z nniezbyt bogatej twórczości....
więcejJestem pod wielkim wrażeniem tej książki, jest w niej zawarte dokładnie to, co lubię. Atmosfera zimnego morza, spokój, rozważania o życiu, piękny język oddający poetyckość nastroju. Wszystko spięte w siedmiu opowiadaniach, poruszających, ważnych, demaskujących nieoczywistość ludzkich losów. Autor z ogromnym wyczuciem i wrażliwością prowadzi nas przez swoją prozę, tworząc...
więcej"Ludzie w Nowej Szkocji przez wieki żyli zgodnie z nieubłaganym rytmem surowej przyrody, w głębokiej więzi z nią oraz sobą nawzajem, co doprowadziło ich do wypracowania specyficznego stoickiego światopoglądu, który MacLeodowi doskonale udaje się przekazać na przestrzeni tych kilku opowiadań".
więcejCałość...
John le Carré stwierdził kiedyś, że służby specjalne pokazują najprawdziwsze oblicze każdego narodu. Chcę wierzyć, że proza Alistaira MacLeoda jest wizytówką Kanady. Może nie tyle całego narodu, tak przecież różnorodnego, ale chociaż tego małego jego fragmentu, jakim jest Nowa Szkocja. U autora „Utraconego daru…” przestrzeń odgrywa niezwykle ważną rolę. Tło jest tu...
więcejSkoro ptaki czynią słońce to obejmujący siedem opowiadań zbiór, w których to Alistair MacLeod opisuje codzienne zmagania ludzi zamieszkałych w Nowej Szkocji. Rybołówstwo, górnictwo oraz hodowla zwierząt – to główne zawody ich zajmujące, a kanadyjski prozaik z pokorą pochyla się nad nimi, ukazując trud, jaki wkładają w swoją pracę. Serce tych historii stanowią troski, obawy...
więcej"„Skoro ptaki czynią słońce” to zbiór siedmiu opowiadań, które łączy miejsce akcji. Każda historia to wycinek z życia mieszkańców Nowej Szkocji, życia, które odeszło już w zapomnienie. Małe miasteczka, mieszkańcy których stosowali tradycyjną orkę i połów ryb nie istnieją już w opisanym przez MacLeoda kształcie. Jest to więc elegia o nieistniejącym świecie, w którym...
więcejOpowiadania MacLeoda są po prostu piękne. Czytanie takiej prozy to czysta przyjemność.
Pokaż mimo to"Skoro ptaki czynią słońce" to lektura, którą czyta się powoli, chłonie i kontempluje. Każda opowieść to jakby intymne spotkanie z ludźmi, którym należy się pamięć. Autor zabiera nas w czasoprzestrzeń wyrwaną z naszej szarej rzeczywistości do miejsca, które dzięki językowi, będącemu czymś niezwykle delikatnym, staje się hipnotyzujące. Język, postaci, tło. Wszystko jest...
więcej