Kolacja dla wrony

Wydawnictwo: Rebis
The Crow’s Dinner
Jacek Wietecki
AMisz

Nowa książka Jonathana Carrolla! „Pytanie jest proste, ale zasadnicze: co dodałeś do tego świata?” Wybór krótkich utworów Jonathana Carrolla jest swoistą mapą po światach wyobraźni pisarza. Składają się na niego fragmenty autobiografii, rozważania o naturze twórczości, medytacje na temat związków międzyludzkich i chwytane in statu nascendi codzienne zdarzenia. Bez względu na to, czy autor...

Nowa książka Jonathana Carrolla!
„Pytanie jest proste, ale zasadnicze: co dodałeś do tego świata?”

Wybór krótkich utworów Jonathana Carrolla jest swoistą mapą po światach wyobraźni pisarza. Składają się na niego fragmenty autobiografii, rozważania o naturze twórczości, medytacje na temat związków międzyludzkich i chwytane in statu nascendi codzienne zdarzenia. Bez względu na to, czy autor mówi o miłości, książkach, psach czy jedzeniu, zawsze odsłania przed nami kawałek siebie, zawsze jest otwarty na magiczne chwile, które przynosi życie.
Kolacja dla wrony to książka dla każdego, kto poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak życie uczynić sztuką.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-kolacja-dla-wrony...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-kolacja-dla-wrony...»

Wkp | 2017-05-31

REALIZM NIEMOŻLIWY

Jonathan Carroll to zdecydowanie jeden z najoryginalniejszych współczesnych pisarzy, którego powieści należy zaliczyć do szeroko pojmowanej fantastyki. Oniryczne, oparte często na szalonych pomysłach zdarzonych z murem chłodnej rzeczywistości, zachwycają, urzekają, fascynują i budzą niepokój. Jak jednak przedstawia się inne oblicze Carrolla? Oblicze felietonisty, autora krótkich form, spisującego swoje przemyślenia, wspomnienia i zasłyszane ciekawostki? „Kolacja dla wron”, najnowsze dzieło pisarza, udziela odpowiedzi na to pytanie w iście rewelacyjnym stylu.

W tekście zatytułowanym „Realizm niemożliwy” Carroll opisuje dziecięce zdumienie przeniesione na dorosły grunt. I wytyka czytelnikom, którzy przekroczyli już pewien wiek, że nie potrafią poddawać się uczuciom, jakby to było coś wstydliwego. Ale to nie znaczy, że one nie istnieją – bo czasem nawet łóżko może przejść metamorfozę, która odmieni całe nasze postrzeganie świata. To łózko w opowieści pojawia się...

eR_ | 2017-07-06
Przeczytana: 04 lipca 2017

Jonathana Carrolla, nikomu przedstawiać nie trzeba. Najpopularniejszy pisarz w kraju nad Wisłą. Dodatkowo lubi nas i swoje książki nie raz dedykuje osobom z naszego kraju. Poza tym swoją treścią niejednokrotnie obroniły się-to pewne.
W zalewie pozycji o niczym ten autor jak żaden inny sprawia, że mam po lekturze jego dzieł, zawsze niedosyt i chcę więcej.

Tym bardziej ucieszyłem się na wieść, że oto kolejne jego dzieło zostanie wydane u nas. A o czym jest ta książka? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. To zbiór krótkich form, ciężko je nazwać nawet opowiadaniami. To świetne historie, które Carroll zaobserwował podczas swoich licznych podróży. To także opowieści z Wiednia, miasta w którym twórca żyje od lat. To także odpowiedzi na liczne pytanie czytelników, fragmenty powieści, a także opowieści o tym, jak powstawały pomysły na kolejne powieści. I o wiele więcej.

Podsumowując pozycja obowiązkowa dla fanów pisarza, ale nie tylko. Mnie zauroczyła, tylko szkoda, że publikacja ta ma...

CrazyDaisy_MR | 2017-06-09
Przeczytana: czerwiec 2017

<3 Niezmiennie Kocham, Każde Jego Słowo <3 :)

Jedna z bardziej jeśli nie "naj-bardziej" osobistych publikacji J. Carrolla. Cała masa historii z życia autora, ciekawe sytuacje oraz nieśmiertelny humor... Dzięki tej pozycji - można bliżej poznać autora.

Maromira | 2017-05-29
Przeczytana: 23 maja 2017

Co ma z sobą wspólnego historia niewidomego dziecka jeżdżącego na rowerze, dosłownego poszukiwania nadziei w szpitalu i pisania listów do przyjaciół, których nigdy się nie wyśle? Wszystkie znalazły się w najnowszym dziele Carrolla – „Kolacja dla wrony”.

„Kolacja dla wrony” to wybór krótkich utworów Jonathana Carrolla. Luźne myśli, fragmenty autobiografii, wstępy do części jego powieści, anegdotki czy krótkie historyjki. Najkrótsze ma jeden akapit, najdłuższe ma cztery strony, zazwyczaj jednak utwory mają kilka akapitów. Lepsze i gorsze, poukładane są w zasadzie w książce bez ładu i składu [tak też można w zasadzie czytać „Kolację dla wrony”]. Trudno powiedzieć, czy taki wybór tekstów był świadomą decyzją Carrolla czy też po prostu powrzucał utwory, które najbardziej mu się podobały, te które wpadły mu do głowy.

Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze się to czyta. Zarówno jako całość – czyli po prostu tak jak idą teksty, jeden za drugim – jak i na wyrywki – sięgając po dowolne...

Małgosia | 2017-06-28

Zasiadając do lektury pomyślałam sobie "kolejna dobra powieść Carrolla"...Nie tylko jak się okazuje 😊
Książka jest zbiorem osobistych przeżyć i przemyśleń autora.Pisze o tym jak żyć i jak dostrzegać piękno życia.Czytając niektóre fragmenty zatrzymywałam się i przyznawałam mu rację.Wielokrotnie uśmiechałam się do siebie dostrzegając coś co jeszcze przed chwilą nie miało większego znaczenia.Powieść działała na mnie uspokajająco i niezwykle odprężająco.Balsam dla duszy.Na pewno jest to pozycja do której będę wracać 😍
Polecam przez wielkie P.

kukunariss | 2017-06-19
Na półkach: Przeczytane, Mam, Ebooki
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Carrolla uwielbiam od lat w każdej postaci (no dobrze, poza "Durnym sercem") dlatego zawsze czekam co nowego napisze. I napisał fajnie, tak jak w "Oku dnia" różne notatki, spostrzeżenia, obserwacje z życia. Sam tekst bdb, "do "Okaz dnia" już kilka razy wracałam, lubię Carrola w takiej wersji.

Mam tylko żal do Rebisu, a właściwie to nawet dwa żale - i dziwię się, że nikt dotąd w recenzjach jeszcze o tym nie wspomniał - po pierwsze, są przedruki z "Oka dnia". Policzyłam, wyszło mi ponad dwadzieścia felietonów - uważam że to sporo, jeśli wziąć pod uwagę, że cała książka jest skromnych rozmiarów (200 stron) co zresztą wiąże się z drugim żalem do wydawnictwa - na swoim profilu na fb autor napisał, że angielski oryginał ma tych stron 500.
Czyli nie dość, że wersja okrojona, to jeszcze odgrzewanie starych kotletów.

asia_las | 2017-06-01

Zbiór notatek (?), niekiedy zaledwie dwu- czy trzyzdaniowych, obserwacji i początków opowiadań poznajdowanych gdzieś na dnie szuflady, to moim zdaniem nie jest materiał na książkę – chyba że jest się już nieżyjącym pisarzem ;). Oczywiście każda z tych notatek zajmuje oddzielną stronę, żeby książka wyglądała na grubszą – a ja zgrzytam zębami, jak zawsze, gdy patrzę na takie marnotrawstwo papieru i drzew.

Skrytykowałam formę, teraz czas na treść. Owszem, jest parę udatnych historyjek, czasem bardzo zabawnych, trafnych spostrzeżeń, ale stanowią może jedną czwartą książki. Cała reszta to bardzo Carrollowski bełkocik podlany mądrościami życiowymi, filozofiami, banałem i pretensjonalnością z odrobiną fantazji. Niestety mam wrażenie, że Carroll wydając tę książkę kierował się zasadą "pecunia non olet".

Polecam tylko fanom autora.

erlend | 2017-06-26

Książka wyjątkowa, bo nieco nietypowa. Jest to zbiór felietonów, myśli, historyjek, wspomnień... Często bardzo krótkie formy sprawiły, że lekturę dozowałem ostrożnie, kilka stron dziennie. Ostrożnie, bo dzieliłem sobie przyjemność obcowania z Panem Carrollem. Teksty są bardzo różne, trudno nadać im wspólną nazwę. Mimo, że jestem fanem twórczości autora, to nie wszystkie teksty mi się podobały. Na szczęście czytanie większości było przyjemnością. Często lekturze towarzyszył szeroki uśmiech, dłuższa chwila zadumy i pełna zgoda z autorem.

A do zarzutów niektórych - nie jest prawdą, że jeden krótki tekst zajmuje jedną stronę. Teksty są wydrukowane jeden po drugim.

Niestety prawdą jest, że wersja polska jest skrócona, oryginał który będzie wydany dopiero pod koniec sierpnia w USA liczyć będzie prawie 600 stron... Szkoda, nie wiem skąd taka decyzja wydawcy... Może pozostałe teksty były już u nas wydane w innej formie?

Podsumowując, lekturę książki polecam; tak jak tytułową kolacją...

tattwa | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Zniechęcona negatywnymi opiniami postanowiłam nie kupować "Kolacji dla wron". Ale również i zaciekawiona, chwyciłam ją jednak w księgarni, przeczytałam dwa fragmenty, od razu kupiłam, wróciłam do domu i z miejsca przeczytałam.
Właściwie połknęłam.
Uwielbiam wrażliwość Autora, to specyficzne Carrollowe Szkiełko przez które filtruje postrzeganą rzeczywistość. To króciutkie notatki, spostrzeżenia, myśli nieuczesane, takie miniaturki z życia i z wyobraźni wzięte. I po raz kolejny zostałam zaczarowana.

Klaudia Lewandowska | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 czerwca 2017

To była kolacja dla mojego wnętrza. Carroll absolutnie mnie kupił tymi krótkimi tekstami, które poruszały przeróżne struny we mnie i na pewno sięgnę po inne jego książki, ponieważ znam na razie tylko "Dziecko na niebie". Bardzo do mnie przemawiają takie krótkie formy, które momentami naprawdę łapały mnie za gardło, kiedy wyczuwałam analogie z własnymi doświadczeniami.