Książka roku 2017
w kategorii:
Literatura faktu, publicystyka
2 006 głosów
Powiększ

Duchowe życie zwierząt

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydawnictwo: Otwarte
6,98 (1799 ocen i 241 opinii) Zobacz oceny
10
100
9
120
8
371
7
596
6
398
5
141
4
43
3
16
2
11
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Das Seelenleben der Tiere
data wydania
ISBN
9788375154351
liczba stron
256
kategoria
flora i fauna
język
polski
dodała
Ag2S

Autor „Sekretnego życia drzew”, Peter Wohlleben, przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi? Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z...

Autor „Sekretnego życia drzew”, Peter Wohlleben, przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy.

Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?

Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.

Podobnie jak w bestsellerowym „Sekretnym życiu drzew” Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5769)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4052
zaksięgowana | 2017-04-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgając po „Duchowe życie zwierząt” wiedziałam, że otrzymam sporą dawkę rewelacji na temat wszelkiej maści stworzeń. W przeciwieństwie jednak do poprzedniej książki Wohllbena („Sekretne życie drzew”), tu pojawiają się znaki zapytania, wiele zagadnień nie jest tak oczywistych, co pozwala uzmysłowić sobie, ile kwestii z życia zwierząt nie zostało jeszcze przebadanych i wciąż czeka na odkrycie.
Wydawać by się mogło, że człowiek, jako istota z najbardziej pofałdowaną korą mózgową na świecie jest bezsprzecznym królem uczuć i emocji. Czy jednak pozostałe istoty zamieszkujące naszą planetę nie mają prawa do odczuwania i świadomego przeżywania, na przykład muszka owocówka z układem nerwowym składającym się z 250 tysięcy komórek…?
Poza dywagacjami na temat świadomości i emocjonalności zwierząt z książki możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych zachowaniach ptaków, ssaków, ryb czy owadów.
Polecam, jeśli kogoś interesuje informacja czy dziki jedzą myszy, dlaczego dokarmiane jelenie...

książek: 679
kason83 | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Druga książka Petera Wohllebena, niemieckiego leśnika i autora bestselleru „Sekretne życie drzew”. Tym razem przełożył on prace naukowe na prosty język i wzbogacił własnymi obserwacjami, byśmy zeszli z drabiny stworzenia i pochylili głowy nad losem zwierząt. Niestety, miłość do natury i piękne wydanie to trochę za mało, by przesłonić nierzetelne podejście do tematu z okładki.

Według jednej z opinii autora, emocje tak samo jak instynkt są językiem podświadomości, która steruje ludźmi oraz zwierzętami. O posiadaniu świadomości, w której tli się ŻYCIE DUCHOWE, świadczy natomiast zdolność istot do refleksji.
Jako, że dowody „szerszego” myślenia zwierząt są trudne do pozyskania, większość poruszanych przez niego badań/obserwacji skupia się więc na ich życiu uczuciowym. Jeszcze bardziej zbaczamy z tematu, gdy wyjaśnia on różnice między gatunkami stało i zmiennocieplnymi, co nasunęło mi właściwy tytuł dla jego książki: „Wszystko, co ciekawego wiem o zwierzętach i mogę Wam tu napisać”....

książek: 1001
Magnis | 2018-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2018

Druga książka autora Sekretne życie drzew, którą miałem przyjemność przeczytać. Wymieniona przez ze mnie sprawiła mi radość z odkrywania sekretów dotyczących drzew i ekosystemu, a wszystko poddane w przystępny sposób. Po Duchowe życie zwierząt miałem znów swoje oczekiwania dotyczące dostania ciekawej i wartościowej książki, która mnie czymś zaskoczyła i ukazała świat zwierząt w kolorowych barwach. Dlatego, gdy tylko miałem sposobność zdobyłem i zacząłem czytać spodziewając się nie tylko interesującej lektury, ale wielu ciekawych spostrzeżeń i przemyśleń autora.
Zostajemy zabrani w niej do świata zwierząt różniącego się od naszego, ale czy na pewno. Autor to leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem dbający o swój las w Hummel w Niemczech. Zakochany w tym co robi i próbujący zrozumieć mechanizmy rządzące w przyrodzie i otoczeniu . Na podstawie swoich obserwacji dzikich zwierząt i tych domowych próbuje odpowiedzieć na pytanie o inteligencje i zwyczaje porównuje je z ludzkimi. Okazuje...

książek: 303
Finkla | 2018-10-10
Przeczytana: 07 października 2018

Książka składa się z kilkudziesięciu krótkich (po parę stron) rozdziałów. Autor stawia tezę, że wewnętrzne doznania zwierząt pod wieloma względami nie różnią się zbytnio od ludzkich, a potem przytacza mnóstwo argumentów na jej poparcie. Materiału badawczego mu nie brakuje, bo jest leśnikiem, a oprócz tego na niewielkiej farmie hoduje kilka gatunków zwierząt. Ale i od naukowych źródeł nie stroni — w przypisach podaje tytuły wielu artykułów i adresy witryn internetowych.

Każdy rozdzialik jest poświęcony jednemu zagadnieniu, zazwyczaj takiemu, które przez długie wieki uważano za wyłączną domenę ludzi. Mamy więc rozmaite uczucia: miłość, strach, wdzięczność, wstyd... Do tego przykłady tak zaskakujących zjawisk jak poczucie sprawiedliwości, zabawa, używanie "perfum" dla poprawienia własnego wizerunku w nozdrzach płci przeciwnej... Oraz ciekawostki na temat zachowania zwierząt.

Więcej szczegółów tutaj:...

książek: 1776
Olsko_Ulrich | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Radość z powrotu do odprężającej lektury, na jaką można liczyć widząc nazwisko "Wohlleben" na okładce? Zdecydowanie tak.
Radość z fantastycznego tłumaczenia, które powinno zostać nagrodzone przynajmniej PRZYNAJMNIEJ czekoladkami od wydawców? ;) Zdecydowanie tak!
Radość z przepięknych zdjęć polskiej przyrody wydrukowanych na przepięknym papierze? Jak najbardziej!
Radość z treści, która wiele wnosi w Twoje życie? Oj...

W kilku miejscach ze smutkiem złapałam się na tym, że właściwie... nie wiem o co chodzi. Szczury biegające po labiryncie bez wniosku panoszą się po stronach książki. Wiele osób zwróciło uwagę w swoich recenzjach na niespójności w treści (np. jeśli chodzi o kwestie oszustw) oraz na to, że wiele kwestii się powtarza (jak już wspomniałem wcześniej-jak już wspomniałem wcześniej-jak już...).

Książka faktycznie nie rozpieszcza aż tak bardzo pod względem treści, ale chyba winiłabym za to nas samych ;) Trzeba przyznać, że zwierzęta zdarza nam się obserwować znacznie...

książek: 459
Papusza | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Książka „Duchowe życie zwierząt” Petera Wohllebena, rozczaruje pewnie wielu miłośników zwierząt domowych. Szukać tam będą oni potwierdzenia, że ich zwierzęta myślą, kochają i na pewno rozumieją co do nich mówią ich właściciele. Rozczaruje, bo to książka starająca się przekazać nam, co dzieje się w uczuciowym życiu zwierząt, poczynając od zwierząt dużych, parzystokopytnych, do maleńkich owadów.

Autor, leśnik, który na co dzień ma możliwość obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, bądź opiekując się swoimi zwierzętami domowymi, stara się nam przekazać swoje spostrzeżenia w sposób bardzo przystępny, gawędziarski, przytaczając zdarzenia które jego samego zdziwiły i zaskoczyły. Dowiadujemy się bardzo wiele o zachowaniach zwierząt żyjących w leśnych ostępach, które świadczą o tym, że zachowania te powinny być oparte na odczuwaniu bólu, smutku, radości. Wyjaśnia sporo zachowań owadów, ptaków i zwierząt, które dla nas nie mają żadnego związku z życiem duchowym, i dlatego...

książek: 1340
Leeloo_Dallas | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, Moje ZOO, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 września 2017

Ciekawa książka zawierająca dużo informacji ze świata zwierząt. Dość szczegółowo zostały opisane ich zwyczaje i zachowania mające udowodnić, że uczucia przypisywane ludziom posiadają także zwierzęta. I nie chodzi tu wyłącznie o uczucia tak podstawowe jak strach, ból czy głód ( choć o nie także ) ale o takie jak np. potrzeba altruizmu czy odróżnianie dobra i zła.

Kleszczy jak nie lubiłam tak nie lubię, choć doczekały się aż dwóch ciepłych wzmianek w książce. Patrzę teraz na moje psy dość podejrzliwie i mam nadzieję, że ich przywiązanie do mnie nie ma nic wspólnego z syndromem sztokholmskim. Jedno jest pewne, rozbudziłam w nich potrzebę miziania i wszelkich innych przytulasów. I muszę ponosić tego konsekwencje.
A tak poważnie; książka nie zostawia złudzeń co do tego, jakie wielkie zamieszanie robimy w świecie zwierząt i jak wielkie stanowimy dla nich zagrożenie.

Żyjemy w tym samym świecie, czy w dwóch różnych światach?
Miałam cały czas wrażenie, że nad treścią książki unosi się...

książek: 627

Polskiego wydania jeszcze nie ma, zatem przeczytałam po niemiecku. Sam tytuł niejako sugeruje, iż książka opowiada o duchowym życiu zwierząt. Tak naprawdę było bardziej o zwierzęcych zachowaniach i emocjach. Wszystko w oparciu o obserwacje autora, z zawodu i umiłowania leśnika przecież, i dodatkowo podparte tzw. dowodami naukowymi. Czyli dowodami jakie tzw. nauka zebrała w trakcie różnych eksperymentów ze zwierzętami. Osobiście uważam, iż owe naukowe dowody mają się tu tak jak pięść do oka, bowiem jak tu zmierzyć czyjekolwiek emocje, czy uczucia. Może dlatego miejscami książka w kontekście do tematu, na jakm się skupiała, wydawała mi się zbyt sucha, rozumowa, analityczna. No ale ogólnie była całkiem niezła, z wieloma przyrodniczymi ciekawostkami, napisana takim zwyczajnym prostym językiem i jednak mająca swoje przesłanie. Zatem jak najbardziej polecam.

książek: 2456
jatymyoni | 2018-02-15
Przeczytana: luty 2018

Zdecydowanie nie jest tak dobra, jak „Sekretne życie drzew”, a może moja wiedza jest w tym wypadku większa. W młodości chciałam zostać biologiem i pochłaniałam wszystko na ten temat. Znalazłam jednak olbrzymią ilość interesujących i zaskakujących informacji na temat zwierząt. Książka wciąga jak najlepsza beletrystyka, jest napisana pięknym i barwnym językiem.
Każdemu, któremu świat wokół nas nie jest obcy gorąco polecam.

książek: 137
Wojtek_Grabowski | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2017

No bardzo ciekawa rzecz. Do tego udało mi się upolować wydanie z ilustracjami, a raczej z fotografiami. Lubię takie książki. Wyważone antropomorfizowanie. Trzeźwe spojrzenie na świat zwierząt. Mnóstwo ciekawostek, dobry język. Czego chcieć więcej od książki popularno-naukowej? Polecam

zobacz kolejne z 5759 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Za oknem zimno, szaroburo i nieprzyjemnie. To wręcz idealne warunki do tego, żeby w czasie weekendu zostać w domu z książką. Jak co tydzień zdradzamy, z jakimi autorami i autorkami spędzimy najbliższe dwa dni. A jakie książki Wy wybierzecie na przełamanie zimowej chandry?


więcej
I ty możesz zostać ekomolem!

Specjalnie na Dzień Drzewa prezentujemy wam zestawienie sześciu książek, dzięki którym uspokoimy wasze ekosumienia. Wciąż będziecie wydawać pieniądze na książki z nieekologicznego papieru, ale w oczach innych na pewno będzie to wyglądać lepiej niż kolejny kryminał. W końcu zamiast przytulać się do drzewa, możemy objąć książkę – wyjdzie na to samo.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd