Duchowe życie zwierząt

Das Seelenleben der Tiere
flora i fauna
Ag2S

Inne wydania

Autor „Sekretnego życia drzew”, Peter Wohlleben, przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi? Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z...

Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.

Podobnie jak w bestsellerowym „Sekretnym życiu drzew” Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zaksięgowana | 2017-04-14

Sięgając po „Duchowe życie zwierząt” wiedziałam, że otrzymam sporą dawkę rewelacji na temat wszelkiej maści stworzeń. W przeciwieństwie jednak do poprzedniej książki Wohllbena („Sekretne życie drzew”), tu pojawiają się znaki zapytania, wiele zagadnień nie jest tak oczywistych, co pozwala uzmysłowić sobie, ile kwestii z życia zwierząt nie zostało jeszcze przebadanych i wciąż czeka na odkrycie.
Wydawać by się mogło, że człowiek, jako istota z najbardziej pofałdowaną korą mózgową na świecie jest bezsprzecznym królem uczuć i emocji. Czy jednak pozostałe istoty zamieszkujące naszą planetę nie mają prawa do odczuwania i świadomego przeżywania, na przykład muszka owocówka z układem nerwowym składającym się z 250 tysięcy komórek…?
Poza dywagacjami na temat świadomości i emocjonalności zwierząt z książki możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych zachowaniach ptaków, ssaków, ryb czy owadów.
Polecam, jeśli kogoś interesuje informacja czy dziki jedzą myszy, dlaczego dokarmiane jelenie...

lkason83 | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Druga po „Sekretnym życiu drzew” książka autorstwa Petera Wohllebena, popularnego niemieckiego leśnika. Tym razem przełożył on prace naukowe na prosty język i wzbogacił własnymi obserwacjami, byśmy zeszli z drabiny stworzenia i pochylili głowy nad losem zwierząt. Niestety miłość do natury i piękne wydanie to trochę za mało, by przesłonić niezbyt rzetelne podejście do tematu z okładki.

Według słów autora emocje, tak samo jak instynkt, są językiem podświadomości, która steruje ludźmi oraz zwierzętami. O posiadaniu świadomości, w której tli się ŻYCIE DUCHOWE, świadczy natomiast zdolność istot do refleksji.
Jako, że dowody „szerszego” myślenia zwierząt są trudne do pozyskania, większość poruszanych przez niego badań/obserwacji dotyczy ich życia uczuciowego. Jeszcze bardziej zbaczamy z tematu, gdy wyjaśnia on różnice między gatunkami stało i zmiennocieplnymi, co nasunęło mi właściwy tytuł dla jego książki: „Wszystko, co ciekawego wiem o zwierzętach i mogę Wam tu napisać”. Dopiero na...

Polskiego wydania jeszcze nie ma, zatem przeczytałam po niemiecku. Sam tytuł niejako sugeruje, iż książka opowiada o duchowym życiu zwierząt. Tak naprawdę było bardziej o zwierzęcych zachowaniach i emocjach. Wszystko w oparciu o obserwacje autora, z zawodu i umiłowania leśnika przecież, i dodatkowo podparte tzw. dowodami naukowymi. Czyli dowodami jakie tzw. nauka zebrała w trakcie różnych eksperymentów ze zwierzętami. Osobiście uważam, iż owe naukowe dowody mają się tu tak jak pięść do oka, bowiem jak tu zmierzyć czyjekolwiek emocje, czy uczucia. Może dlatego miejscami książka w kontekście do tematu, na jakm się skupiała, wydawała mi się zbyt sucha, rozumowa, analityczna. No ale ogólnie była całkiem niezła, z wieloma przyrodniczymi ciekawostkami, napisana takim zwyczajnym prostym językiem i jednak mająca swoje przesłanie. Zatem jak najbardziej polecam.

Olsko_Ulrich | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Radość z powrotu do odprężającej lektury, na jaką można liczyć widząc nazwisko "Wohlleben" na okładce? Zdecydowanie tak.
Radość z fantastycznego tłumaczenia, które powinno zostać nagrodzone przynajmniej PRZYNAJMNIEJ czekoladkami od wydawców? ;) Zdecydowanie tak!
Radość z przepięknych zdjęć polskiej przyrody wydrukowanych na przepięknym papierze? Jak najbardziej!
Radość z treści, która wiele wnosi w Twoje życie? Oj...

W kilku miejscach ze smutkiem złapałam się na tym, że właściwie... nie wiem o co chodzi. Szczury biegające po labiryncie bez wniosku panoszą się po stronach książki. Wiele osób zwróciło uwagę w swoich recenzjach na niespójności w treści (np. jeśli chodzi o kwestie oszustw) oraz na to, że wiele kwestii się powtarza (jak już wspomniałem wcześniej-jak już wspomniałem wcześniej-jak już...).

Książka faktycznie nie rozpieszcza aż tak bardzo pod względem treści, ale chyba winiłabym za to nas samych ;) Trzeba przyznać, że zwierzęta zdarza nam się obserwować znacznie...

Papusza | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Książka „Duchowe życie zwierząt” Petera Wohllebena, rozczaruje pewnie wielu miłośników zwierząt domowych. Szukać tam będą oni potwierdzenia, że ich zwierzęta myślą, kochają i na pewno rozumieją co do nich mówią ich właściciele. Rozczaruje, bo to książka starająca się przekazać nam, co dzieje się w uczuciowym życiu zwierząt, poczynając od zwierząt dużych, parzystokopytnych, do maleńkich owadów.

Autor, leśnik, który na co dzień ma możliwość obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, bądź opiekując się swoimi zwierzętami domowymi, stara się nam przekazać swoje spostrzeżenia w sposób bardzo przystępny, gawędziarski, przytaczając zdarzenia które jego samego zdziwiły i zaskoczyły. Dowiadujemy się bardzo wiele o zachowaniach zwierząt żyjących w leśnych ostępach, które świadczą o tym, że zachowania te powinny być oparte na odczuwaniu bólu, smutku, radości. Wyjaśnia sporo zachowań owadów, ptaków i zwierząt, które dla nas nie mają żadnego związku z życiem duchowym, i dlatego...

ka-milla | 2017-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2017

Po przeczytaniu "Tajemnego życia drzew" po prostu nie mogłam nie przeczytać "Duchowego życia zwierząt". Czy zwierzęta mają duszę? - Na to pytanie odpowiedzi szuka autor. Przywołując dowody najnowszych badań naukowych oraz swoje obserwacje z otoczenia pokazuje dowody na to, że konie, kury, świnie a nawet muchy czują. Nie jest to wygodne odkrycie dla człowieka. Mam nadzieję, że ogromne przesłanie, jakie niesie ta książka rozprzestrzeni się choć trochę.
Ogromna wrażliwość z jaką autor obserwuje "mniejszych" to ogromna zaleta tej książki.

Wojtek_Grabowski | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

No bardzo ciekawa rzecz. Do tego udało mi się upolować wydanie z ilustracjami, a raczej z fotografiami. Lubię takie książki. Wyważone antropomorfizowanie. Trzeźwe spojrzenie na świat zwierząt. Mnóstwo ciekawostek, dobry język. Czego chcieć więcej od książki popularno-naukowej? Polecam

książek: 2074

W zeszłym roku, czytelniczy świat oszalał na punkcie poprzedniej książki Petera Wohllebena "Sekretne życie drzew". Czy "Duchowe życie zwierząt" ma szansę dorównać swojej poprzedniczce? Zdecydowanie tak. Autor obu pozycji, to niemiecki leśnik, który wykonuje swoją pracę z ogromną pasją, poświęceniem, zaangażowaniem i tym wszystkim pragnie zarażać swoich bliskich, przyjaciół, ale i obcych sobie wielbicieli natury i tym co niekoniecznie zbyt wiele na co dzień o niej myślą.

Najnowsza książka to zobrazowane, w cudowny sposób życie zwierząt, wraz z ich uczuciami, zachwoaniami, instynktami. To spektrum ich fantastycznego świata duchowego. Każdy myślący człowiek ma świadomość że zwierzęta, również te, które spożywamy, czują. Ale czy faktycznie zastanawiamy się w jaki sposób, z jakim natężeniem? Jak nasze hodowle i sposób uśmiercania wpływają na nie? Obserwacje i eksperymenty opisane w książce, jasno przedstawiają nam, mechanizmy ukazywania i przekazywania uczuć przez zwierzęta. Ukazują...

Maynard | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

NIESAMOWITA!
ZMIENIA ŚWIATOPOGLĄD!
OTWIERA OCZY!
Te i inne pozytywne slogany starczyłyby za całą recenzję. Książkę czyta się znakomicie, każda strona to nowe, ciekawe, zabawne informacje ze świata naszych małych krewniaków, każdy rozdział to inny aspekt ich życia, oraz naszych korelacji. Autor to świetny gawędziarz, który z humorem opowiada o swojej pracy leśnika, przytacza garść potwierdzonych naukowo ciekawostek, zaskakuje czytelników, ucząc bawi i bawiąc uczy.
"Duchowe życie zwierząt" to pozycja na którą czekałem od lat. Po zakończonej lekturze jeszcze bardziej kochamy zwierzęta a ja osobiście jeszcze bardziej utwierdzam się w swoich ekologiczno-wegetariańskich przekonaniach.
Polecam!

Angel | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Kiedy tylko skończyłam czytać "Sekretne życie drzew" wiedziałam, że jak tylko wyjdzie zapowiadane "Duchowe
życie zwierząt" muszę nabyć je niezwłocznie, najlepiej jeszcze przed premierą, zero cierpliwości w tym przypadku.
Peter Wohlleben to niezwykle wrażliwy na otaczający go świat, niemiecki leśnik, który wykonuje swoją pracę
tak, aby jak najmniej ingerować w środowisko naturalne. Jak szkoda, że takich osobników nie można klonować...

"Duchowe życie zwierząt" to fantastycznie przedstawione spektrum uczuć, emocji i zachowań świata zwierząt,
o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia, a jeżeli ma, to najchętniej odsuwa tę wiedzę w jakieś mroczne
zakamarki swojego umysłu. Dlaczego? Wydaje mi się, że kiedy wrażliwy człowiek zda sobie sprawę z faktu,
że taka choćby Pani Świnia, którą nagminnie tuczymy i zjadamy, jest na tyle inteligentna, że kiedy jej córki
zaczynają rodzić, korzysta ze swojego doświadczenia i POMAGA IM W POŁOGU... świni nie ruszy. Kolejny
eksperyment udowadnia, że...